Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 5. februarie 2013, 18:38

Dragi colegi,nu stiu de ce ne incapatanam in a ne face singuri probleme si a persista in a le gasi o rezolvare.Credeti ca daca era vreo problema cu folosirea cloncului in pescuitul la somn ,nu erau forumurile de profil pline de informatie?Parerea mea este sa mergem pe burta ca altfel poate mai citesc si altii cele scrise si pot intra la idei(ma refer la legiuitor).Hemoroizii dauneaza chiar si pescuitului.
...cogito ergo sum.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 5. februarie 2013, 22:40

Am un lapsus privind acea vorba, „necunoasterea legii nu reprezinta o scuza”, nu mai retin exact formula, dar cam asa era ideea! Nu vad care ar fi utilitatea politicii strutului! Intr-o situatie de acest gen mie imi place sa lamuresc lucrurile, ca e laie sau balaie!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 5. februarie 2013, 23:11

evergreen, cu tot respectul dar cred ca trebuie sa specifici ce intelegi tu prin "lege".
Se pare ca nimeni nu a vazut pana acum un act oficial emis de vreo autoritate romana abilitata sa faca asta prin care sa fie interzis cloncul in mod explicit... si io cel putin am citit macar o parte din legislatia in domeniu asta.
Faptul ca vreo asociatie sau vreun paznic zelos isi depaseste in mod abuziv atributiile sigur nu-i o "lege", dupa umila mea parere. :)
In consecinta, raspunsu` ar trebui sa fie: NU... end of story. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

24

marți, 5. februarie 2013, 23:23

Am un lapsus privind acea vorba, „necunoasterea legii nu reprezinta o scuza”, nu mai retin exact formula, dar cam asa era ideea! Nu vad care ar fi utilitatea politicii strutului! Intr-o situatie de acest gen mie imi place sa lamuresc lucrurile, ca e laie sau balaie!

Sunt de acord-trebuie sa fim informati cu schimbarile legislative,...dar..., cu scuzele de rigoare ale comparatiei, e ca si cand, eu spun ca am auzit ca de maine circulam cu masina pe stanga(in RO) si voi trebuie sa-mi demonstrati ca am visat :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 5. februarie 2013, 23:47

evergreen, cu tot respectul dar cred ca trebuie sa specifici ce intelegi tu prin "lege".
Se pare ca nimeni nu a vazut pana acum un act oficial emis de vreo autoritate romana abilitata sa faca asta prin care sa fie interzis cloncul in mod explicit... si io cel putin am citit macar o parte din legislatia in domeniu asta.
Faptul ca vreo asociatie sau vreun paznic zelos isi depaseste in mod abuziv atributiile sigur nu-i o "lege", dupa umila mea parere. :)
In consecinta, raspunsu` ar trebui sa fie: NU... end of story. :)

Daca recitesti postarile mele anterioare poti observa faptul ca eu intrebam daca a mai auzit/citit/patit cineva ceva in legatura cu folosirea cloncului, cat despre postarea la care faci referire, nu era vorba decat de raspunsul meu la modul general pentru Dorin-junior9007, nu am spus ca ar exista vreo norma legislativa de acest gen, repet, intreb daca cineva poate da un raspuns fara niciun dubiu in legatura cu aceasta problema, datorita faptului ca daca ajung in acest an la pescuit cu cloncul si mi se infiinteaza vreun dobitoc sa mi le confiste, va fi o mare problema, ca nu renunt foarte usor la ele si vreau sa stiu 100% ca am dreptate!! Cel putin pana...maine...in Romania... :ochi: ...pana se mai schimba ceva... :zid: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 5. februarie 2013, 23:55

Am un lapsus privind acea vorba, „necunoasterea legii nu reprezinta o scuza”, nu mai retin exact formula, dar cam asa era ideea! Nu vad care ar fi utilitatea politicii strutului! Intr-o situatie de acest gen mie imi place sa lamuresc lucrurile, ca e laie sau balaie!

Sunt de acord-trebuie sa fim informati cu schimbarile legislative,...dar..., cu scuzele de rigoare ale comparatiei, e ca si cand, eu spun ca am auzit ca de maine circulam cu masina pe stanga(in RO) si voi trebuie sa-mi demonstrati ca am visat :ochi:


Daca verifici un topic „Clonc somn model Enescu” pe un anume site pentru pescuit vei vedea ca nu eu am visat ca este interzisa folosirea cloncului, iar amicul - care mi-a dat doua exemple - ia niste hotarari„dupa lege”, este destul de - prea - aproape de fenomenul justitiei, chiar daca nu are legatura directa cu legislatia pentru pescuit, si el cunoaste aceleasi lucruri ca si noi, nu are o dovada punctuala pentru aceasta restrictie!! :ochi: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (6. februarie 2013, 02:11)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 6. februarie 2013, 05:40

Daca recitesti postarile mele anterioare poti observa faptul ca eu intrebam daca a mai auzit/citit/patit cineva ceva in legatura cu folosirea cloncului, cat despre postarea la care faci referire, nu era vorba decat de raspunsul meu la modul general pentru Dorin-junior9007, nu am spus ca ar exista vreo norma legislativa de acest gen, repet, intreb daca cineva poate da un raspuns fara niciun dubiu in legatura cu aceasta problema, datorita faptului ca daca ajung in acest an la pescuit cu cloncul si mi se infiinteaza vreun dobitoc sa mi le confiste, va fi o mare problema, ca nu renunt foarte usor la ele si vreau sa stiu 100% ca am dreptate!! Cel putin pana...maine...in Romania... ...pana se mai schimba ceva... !
Din nou cu tot respectul, eu nu fac referire la nici o postare anterioara ci la intrebarea din titlul topicului care este "Cloncul interzis prin lege?".
Cat despre raspuns, chiar nu inteleg cum poate fi un raspuns mai clar si mai "fara nici un dubiu" decat ca nici un act legislativ referitor la pescuit si aparut in Romania nu interzice folosirea cloncului la pescuit. :nunteleg:
Pe de alta parte daca cineva-i suficient de dobitoc poate sa-ti confiste sculele egal ca exista vreo lege contra lor sau nu :rizi: ... ca ti le recuperezi ulterior mai usor sau mai greu si ca ala pateste sau nu ceva, asta-i alta discutie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 6. februarie 2013, 14:29

Intr-adevar, asa este, dar apare tot sub forma de intrebare, in cel mai rau caz daca este vorba de restrictii zonale, dar ar trebui sa se faca publice aceste informatii, daca ar exista, pentru ca din moment ce nu apare nicaieri nicio referire la acest subiect, teoretic inseamna ca nu exista, dar este posibil orice, iar in legatura cu cloncurile, mai repde sar in apa cu retardat cu tot decat sa puna gheara pe ele, sunt curios ce s-ar intampla dupa incident, din moment ce toate datele ar conduce clar catre un abuz!? :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 6. februarie 2013, 15:48

Grasane, tot ce nu este interzis => ESTE PERMIS

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 6. februarie 2013, 17:43

Legea care reglementeaza pescuitul este OUG 23/2008, in ea nu exista nici o referire la clonc.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 6. februarie 2013, 20:38

Asta ar mai lipsii!!!
Pe cand m-am hotarat si eu sa investesc si sa invatz acest pescuit care mi se pare deosebit :zambet:

33

miercuri, 6. februarie 2013, 22:24

Asta ar mai lipsii!!!
Pe cand m-am hotarat si eu sa investesc si sa invatz acest pescuit care mi se pare deosebit :zambet:

Stai linistit frate....daca apare ceva interdictie...punem mana de la mana...angajam avocat.....atacam la Curtea Constitutionala(Atentie ca se vrea schimbarea Constitutiei!!!,...poate apare acolo un articol de genul..."Detinerea de orice fel de clonk se poate face cu acordul prealabil al Parlamentului" :rizi: :rizi: Pai la ce investitie ai facut, crezi ca stam cu mainile in san?? :rizi: :rizi: :box:
:noroc:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 6. februarie 2013, 22:58

Subscriu :rizi: !
Propunerea mea este ca fiecare coleg care ajunge intr-o anumita zona a Dunarii, sa-si faca un permis sau o viza de frontiera, sa intrebe cum stau lucrurile in zona respectiva si asa mai punem cap la cap si alte reguli zonale, daca acestea exista!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 7. februarie 2013, 11:24

Subscriu :rizi: !
Propunerea mea este ca fiecare coleg care ajunge intr-o anumita zona a Dunarii, sa-si faca un permis sau o viza de frontiera, sa intrebe cum stau lucrurile in zona respectiva si asa mai punem cap la cap si alte reguli zonale, daca acestea exista!


Robert, legea nu se aplica pe feliute din tarisoara asta. O lege emisa in Romania este valabila pe tot teritoriul Romaniei. Legea nu poate diferi de la un judet la altul. In lege se mentioneaza exceptiile, daca exista.
Oare exista cineva pe lumea asta sa te poata lamuri? :rizi:

P.S. Si oarecum oftopic:
Se duce un flacau la doctor ca si-a fracturat o mana. Isi face radiografia si pana vine medicul sa o vada, flacaul (pacientul) incepe sa se gandeasca la faptul ca daca tot este in spital sa-si faca un control la ficat. Nu-l deranjeaza cu nimic ficatul, ultimile analize au fost OK, dar el vrea sa-si faca acest control. Pana sa intre in cabineul medical pentru consult, incepe sa se gandeasca daca nu cumva are nevoie de un transplan si de unde gaseste unul compatibil. Tot gandindu-se el, mintea ii zboara la rinichi si tot asa, se programeaza la un urolog. Ajuns aici icepe sa-si faca probleme pentru prostata si... m-am plictisit sa bat campii.
Oare ai inteles ceva din ultimile 3 randuri? :gandesc:

oliwer

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 26. decembrie 2012

Locație: timisoara

Profesia: politist de frontiera

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 7. februarie 2013, 14:32

Ai foarte mare dreptate EUGEN.Eu lucrez la politia de frontiera,pescuiesc la clonc de 6 ani(zona BAZIAS si DELTA DUNARII-bratul Chilia) Sfatul meu este sa nu antrebe nimeni despre pescuitul la clonc....Legea nu precizeaza nicaieri despre pescuitul la clonc,deci-ESTE LEGAL PESCUITUL LA CLONC

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 7. februarie 2013, 22:46

Subscriu :rizi: !
Propunerea mea este ca fiecare coleg care ajunge intr-o anumita zona a Dunarii, sa-si faca un permis sau o viza de frontiera, sa intrebe cum stau lucrurile in zona respectiva si asa mai punem cap la cap si alte reguli zonale, daca acestea exista!


Robert, legea nu se aplica pe feliute din tarisoara asta. O lege emisa in Romania este valabila pe tot teritoriul Romaniei. Legea nu poate diferi de la un judet la altul. In lege se mentioneaza exceptiile, daca exista.
Oare exista cineva pe lumea asta sa te poata lamuri? :rizi:

P.S. Si oarecum oftopic:
Se duce un flacau la doctor ca si-a fracturat o mana. Isi face radiografia si pana vine medicul sa o vada, flacaul (pacientul) incepe sa se gandeasca la faptul ca daca tot este in spital sa-si faca un control la ficat. Nu-l deranjeaza cu nimic ficatul, ultimile analize au fost OK, dar el vrea sa-si faca acest control. Pana sa intre in cabineul medical pentru consult, incepe sa se gandeasca daca nu cumva are nevoie de un transplan si de unde gaseste unul compatibil. Tot gandindu-se el, mintea ii zboara la rinichi si tot asa, se programeaza la un urolog. Ajuns aici icepe sa-si faca probleme pentru prostata si... m-am plictisit sa bat campii.
Oare ai inteles ceva din ultimile 3 randuri? :gandesc:


Ce doream eu sa fac era sa atrag atentia asupra unor probleme despre care am inteles ca s-au intamplat tocmai pentru a lamuri o data pentru nu stiu cat timp stiind cate se pot intampla pe la noi :ochi: . Teoretic ai dreptate, practic, ramane de vazut, deocamdata sunt sanse foarte mici sa nu fie asa, dar tocmai despre exceptiile de situatie vorbeam eu(si despre cum poti combate prostia, atunci cand te lovesti de ea)! Cu hartia(legea) in mana! Nu trebuie sa-mi explice mie cineva tot ce s-a discutat pana acum, si aici, si in alta parte, ci sa se poata demonstra pana si cuiva care altfel n-are cum sa inteleaga, cum sunt multi din cei care te intreaba „de sanatate”! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 7. februarie 2013, 23:23

evergreen, cred ca la intrebarea din titlul topicului s-a raspuns deja.
Daca doresti sa deschizi un topic despre combaterea prostiei, poti s-o faci, cu toate ca asta-i o problema veche a omenirii si altii mai destepti poate ca noi n-au gasit o solutie in mii de ani... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 8. februarie 2013, 00:22

evergreen, cred ca la intrebarea din titlul topicului s-a raspuns deja.
Daca doresti sa deschizi un topic despre combaterea prostiei, poti s-o faci, cu toate ca asta-i o problema veche a omenirii si altii mai destepti poate ca noi n-au gasit o solutie in mii de ani... :rizi: .


Pardon, solutii exista, n-are cine sa le aplice, sau cine ar dori, nu poate... :rizi: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 8. februarie 2013, 07:35

Pardon, solutii exista, n-are cine sa le aplice, sau cine ar dori, nu poate... !
No bine, atunci reformulez: nu "combaterea prostiei" ci "eradicarea prostiei". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."