Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 25. mai 2012, 10:37

Cloncul interzis prin lege?

A auzit cineva pana acum ceva despre aceasta regula? Daca da, s-a schimbat ceva intre timp? :nunteleg: http://dartdecor.blogspot.com/2009/07/clonc.html?m=1 :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 25. mai 2012, 12:34

eu nu am auzit de asa ceva
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 25. mai 2012, 13:00

nici eu, pina acuma.
am fost anul trecut de 2x controlat de politia de frontiera, direct pe apa cu salupa, si nu a fost nici o problema ca am dat la clonc.
sau uitat putin ciudat la bateria din barca, dar le-am explicat ca e un sonar, si ca nu dau cu curent la somn :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 25. mai 2012, 15:12

Pescuitul la Clonc nu este interzis..si nu cred ca a fost vreodata interzis.. de ce ar fi, doar suntem pescari sportivi si atata timp cat ai permis de pescuit sportiv si nu incalci legea nu vad unde-i problema... Cu ce este mai nociv pescuitul la clonc decat pescuitul de crap la plantat cu amino atractanti si toate cele de exemplu..
Always Catch & Release

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 26. mai 2012, 07:13

Eu am avut probleme anul trecut de citeva ori. Mi s-a atras atentia ca trebuie sa am autorizatie de pescuit industrial, am cerut sa-mi arate legea unde se specifica asa ceva, iar raspunsul a fost tipic rominesc, ceva de genul, "domnu', nu scrie chiar asa, dar se intelege si nu ma faceti sa va intreb de veste de salvare si de marimea numarului de inmatriculare de pe barca! " (nici astea nu sunt de competenta lor ci a capitaniilor/navigatiei civile) Pina la urma cu legea in mina, am ajuns la usa comandantului sectorului, care mi-a confirmat ca nu exista nici o interdictie/reglementare referitoare la clonc si m-a rugat sa-i anunt imediat daca vreun subordonat zelos ma mai f.te!

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 26. mai 2012, 08:32

Pescuitul la clonc nu e pescuit industrial ...dar ma rog .. daca ai dat de vreun Garcea nu-i de mirare.. tare mi-as dori sa am oczia sa dau de vreun zelos d-asta .. cu legea in mana ii arat ca e retardat. Barcile nu trebuiesc inmatriculate daca nu depasesc 5 metri .La fel si Motoarele sub 5 cai putere. am un iphone cu mine si pot sa-i arat legile in vigoare la orice ora vrea el ... de asemenea in permisul de pescuit scrie drepturile si obligatiile pescarului , precum si contraventiile si infractiunile.Nimic depre clonc .. deci mucles Garcea.. Trebuia sa-l iei la bataie pe zelosul ala.
Always Catch & Release

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 26. mai 2012, 09:08

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:35)


Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 26. mai 2012, 09:22

7 metri , imi cer scuze pentru dezinformare , am vrut sa scriu 7 dar am scris 5 probabil gandindu-ma la motoare. Multumesc pentru completare si corectare.
Always Catch & Release

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 26. mai 2012, 18:55

(nici astea nu sunt de competenta lor ci a capitaniilor/navigatiei civile) Pina la urma cu legea in mina, am ajuns la usa comandantului sectorului, care mi-a confirmat ca nu exista nici o interdictie/reglementare referitoare la clonc si m-a rugat sa-i anunt imediat daca vreun subordonat zelos ma mai f.te!
Salut Bruno. Detii informatii eronate pt ca ei au compenteţa si asupra capitaniilor civile.Cat despre "zelos"......... n-o fi fost roman? :zambet:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 26. mai 2012, 18:58

ATENTIE!!! Gresesti! Barcile se inmatriculeaza daca au o lungime mai mare de 7m indiferent de puterea motorului sau daca motorul este mai mare de 25cp indiferent de lungimea barcii. Pentru motor cu putere mai mica sau egala cu 5cp nu trebuie permis de navigatie.
Eugen pescar batran, pt a nu fi inmatriculata barca cu motor acesta nu tre sa depaseasca 20cp. :bravo:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 27. mai 2012, 09:15

(nici astea nu sunt de competenta lor ci a capitaniilor/navigatiei civile) Pina la urma cu legea in mina, am ajuns la usa comandantului sectorului, care mi-a confirmat ca nu exista nici o interdictie/reglementare referitoare la clonc si m-a rugat sa-i anunt imediat daca vreun subordonat zelos ma mai f.te!
Salut Bruno. Detii informatii eronate pt ca ei au compenteţa si asupra capitaniilor civile.Cat despre "zelos"......... n-o fi fost roman? :zambet:


Am vorbit cu un comisar de politie de frontiera care mi-a spus ca aceste contraventii sunt prevazute de H.G 876 din 01.08.2007 care spune la art 15 alin 1 ”Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se face de catre personalul imputernicit al ANR (autoritatea navala romana). Poate intre timp s-a mai schimbat ceva, doara traim in Romania, unde este posibil orice.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 13. iulie 2012, 14:20

cand eram copil din auzite am inteles ca pescuitul la clonc a fost inerzis pe dunare pt 2 sau 6 ani (nu mai retin exact)
ce-i drept mai auzeam doar sarbii cloncanind..romanii nu.
asta se intampla acum cca 20 ani.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 20. iulie 2012, 11:53

acum serios n-aveti ce sa bateti apa in piua? da....eu am auzit de la un vecin, cumnat cu varul celui care citeste contoarelel la gaze ca este interzis la clonc, daca nu poti dovedii ca in ultimii ani, nu ai invatat temeinic arta cloncanitului, cu diploma de la cloncarul sef de tura de la statia de epurare :limba: ......daca ma gandesc mai bine puteti sa scrieti ce e interzis , asa o sa fim mai putini pe zona cu cloncul si somnii mai linistiti.
de ce unii scriu doar sa faca valuri si posturi, neavand nimic important de scris ?

cloncanesc de 5 ani si nu am auzit nici un "garcea" sa-mi spuna ceva ca dau la clonc. si am cloncanit prin mai multe zone ale Dunarii.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 20. iulie 2012, 12:03

Salut, Georgian, ideea era ca daca aud o informatie, indiferent cat de aberant suna, dat fiind ca suntem in Romania „de culoare schimbatoare”, consider ca trebuie sa o verific, sa mai intreb in stanga si-n dreapta, ca la cate aberatii au aparut in ultimii ani, nu ma mai mira aproape nimic! :pauza: :zid:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 4. februarie 2013, 22:35

Revin la aceeasi problema, dupa cum puteti vedea si pe alt site, care este adevarul in legatura cu folosirea cloncului? Daca exista vreun articol de lege sau altceva care sa interzica folosirea cloncului, sa faca bine cineva care a gasit aceasta informatie sa ne lamureasca si pe noi, sau macar unde ori la cine ar trebui sa cautam sa ne indrume spre respectiva informatie! :nunteleg: :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 5. februarie 2013, 00:23

In legatura cu aceasta problema am doua exemple pe care mi le-a povestit un prieten, unul la Murighiol, unde a fost intrebat daca are un clonc, ceea ce l-a determinat sa creada ca este interzisa si detinerea acestui echipament de pescuit, al doilea in care prin zona Musura doi pescari au fost amendati si li s-ar fi confiscat cloncul! Pana la urma este sau nu interzis, sau doar in Rezervatia Biosfera Deltei Dunarii, sau pe Dunare sau pe tot teritoriul Romaniei? Cel mai bine ar fi daca se poate gasi o brosura cu Regulamentul pentru pescuit care sa ii dovedeasca oricui ca exista sau nu exista respectiva reglementare, brosura pe care ar fi bine sa o purtam asupra noastra la pescuit!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 5. februarie 2013, 11:48

Cloncul, se poate sa fie interzis pe vreo balta privata. De asemenea, folosirea cloncului este interzisa pe lacul Erenciuc si pe alte cateva lacuri din DD. Am uitat sa-ti spun ca pe Erenciuc si restul lacurilor unde este interzis cloncul, este de fapt interzis pescuitul atat sportiv (indiferent de specia vizata) cat si cel comercial.

Sper ca raspunsul meu a reusit, macar partial, sa-ti indeparteze suspiciunea de a folosi cloncul. Cu toate astea, daca te duci pe Erenciuc si plescai apa cu cloncul, sunt absolut convins ca nu-ti va spune nimeni nimic de rau daca nu ai si undite in apa. De fapt, am cam gresit si s-ar putea sa te indrume catre o instituie specializata, repet numai daca folosesti cloncul fara unelte de pescuit.
Sa azim vesti de pe malul unei ape neprivatizate privitor la pescuitul somnului (cu sau fara clonc, dar musai cu momeala in ac). : :pauza: noroc:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 5. februarie 2013, 12:24

Multumesc pentru informatie, Eugen, dupa cum ai spus, partial, pare cea mai detaliata explicatie de pana acum, dar chiar si asa, acolo fiind interzis pescuitul, indiferent de metoda, ramane de vazut daca mai contribuie cineva la elucidarea misterului si cu o trimitere catre ceva scris(daca exista), oficial si dedicat!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 5. februarie 2013, 16:46

Multumesc pentru informatie, Eugen, dupa cum ai spus, partial, pare cea mai detaliata explicatie de pana acum, dar chiar si asa, acolo fiind interzis pescuitul, indiferent de metoda, ramane de vazut daca mai contribuie cineva la elucidarea misterului si cu o trimitere catre ceva scris(daca exista), oficial si dedicat!


Evergreen, asemenea "vorbe" au umblat si prin Franta, chiar in rândul permisarilor! Asa ca, am scris un e-mail in franceza si in germana asociatiei de pescuit pe zona Alsacia, si am intrebat ce este si ce nu este voie, indeosebi m-a interesat pescuitul cu cloncul. Si am primit raspuns de la ei, confirmare ca nu exista nici o lege care sa interzica pescuitul cu cloncul. O am in prmanenta printata la mine, si in caz de controale, le-o vâr sub nas :drac2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 5. februarie 2013, 16:47

Nu exista niciun fel de referire in ordinele ministrilor de-a lungul timpului post decembrist referitoare la folosirea cloncului. Din cate imi amintesc, nici in vremea lu' ceasca nu scria in permisul de pescuit ceva referitor la clonc in sectiunea uneltelor interzise (ostie, coasa = japca, diverse plase pescaresti, halau cu suprafata mai mare de 1mp, dimensiunea ochiurilor pentru ave, monofilamente etc).
Singura referire se face la cantitatea de peste ce poate fi retinuta in timpul unei zile de pescuit (5kg dar nu mai mic decat dimensiunea legala, sau un peste care depaseste aceasta greutate). Deci, daca folosesti cloncul sau nu, este absolut sigur ca nu ai voie sa retii decat 1 peste care depaseste 5kg, dar asta nu te impiedica sa faci poza cu el si apoi sa-l eliberezi si sa pescuiesti dupa altul si... tot asa.