Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

manu82

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »manu82«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. decembrie 2015

Locație: romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 15. ianuarie 2017, 02:51

'Putin' ajutor...

As vrea sa merg la jumatatea lui aprilie pe Ebro(zona Escatron-Chiprana-Caspe),sa fie o perioada buna in ceea ce priveste cota apei si depunerea somnilor...!?? adica sa nu fie apa prea mare si oare nu stiti,nu depun cam pe atunci,ceea ce nu ii prea bine pt pescuit...
...sau ce perioada ar fi cea mai buna !?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 15. ianuarie 2017, 17:16

Depun mai tarziu, pe la jumatea lunii mai.
Despre nivelul apei nu poti sti de pe acuma. Se poate sa ajungi si sa nu prea mai fie apa nici in aval de Caspe iar in doua zile sa fie plin lacul dar cu copaci care vin din amonte si apa ciocolata. Mi s-a intamplat doi ani de-a randul. Daca atunci se topeste zapada din Pirinei zona poate fi de nepescuit. Insa se poate mai la vale unde apa se tulbura mai greu. Te duci spre Mequinenza.

manu82

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »manu82«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. decembrie 2015

Locație: romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 17. ianuarie 2017, 08:46

Multumesc frumos pt raspuns
O sa raman la acea perioada,deoarece m se pare cea mai buna pt pescuitul la somn(cel putin la noi in tara )
Stima,

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 17. ianuarie 2017, 11:22

Salut Manu,
asta nu se poate generaliza... poate sa fie un aprilie f calduros, si la 19°C somnii sa inceapa sa se preocupe de depus.
Au fost echipe de pescari care s-au dus pe cont propriu, doar la spin, si au reusit in 3 pers timp de 10 zile sa prinda (parca) 49 de somni! Din pacate cel mai mare a fost 1,2m.
Altii merg pe cont propriu anual de mai multe ori pe an, si se orienteaza la fata locului unde si cu ce pescuiesc. Astfel au si recompensa mult dorita.
Si atunci mai sunt si cei care merg in campuri de pescuit la somn, tabere speciale, si acolo sunt indrumati sau insotiti de ghid. Contracost, bine-nteles...

Parerea mea este ca, orice anotimp, oricare luna din an poate fi catastrofa sau poate aduce capturi miraculoase!

De ex in aprilie este si luna cand crapii sau babustile depun, iar somnii stiu asta :drac2: odata sunt o prada usoara, si a 2a poti sa nimeresti chiar dupa o perioada de dezmat culinar al somnilor, fiind astfel mega plini si satui.

Totul este posibil! Incearca sa mergi pregatit si ptr planuri secundare: crap, salau... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

manu82

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »manu82«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. decembrie 2015

Locație: romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 21. ianuarie 2017, 23:25

multumesc si tie Zoran pt sfaturi... ;)
dupa jumatatea lui aprilie o sa fiu acolo,am luat deja biletede avion...Doamne ajuta sa fie bine
stima,

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 22. ianuarie 2017, 08:41

Salut Manu,
putem sa aflam si noi care este planul excursiei pe Ebro? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 22. ianuarie 2017, 16:33

Pe viitor iți recomand septembrie-octombrie. Am fost acum 2 ani la început de mai și am avut cea mai slaba partida pe Ebro, am prins crapul la bătaie. N-am prins nici somn, posibil sa fi fost și somnul la bătaie, era foarte cald. Partidele programate pentru primăvară sunt cam la ghici, trebuie evitate, mai ales ca mergi pe Ebro tocmai din tara. Oricum, fire-ntinse!
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

manu82

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »manu82«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. decembrie 2015

Locație: romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 23. ianuarie 2017, 18:54

@Zoran
palnul ii simplu: SOMN :) ,ne cazam in Escatron-Club Nautico Escatron Satellite maps of Escatron,Aragon,ES Google Maps,Elevation,GPS coordinates,hotels. si o sa pescuim in zona cascadei de pe mal si din Belly Boat
Ca si planuri de rezerva...pfff,sun mai multe(sper sa nu fie cazul) daca apa ii mare si vine cu mizerii am zis ca o sa coboram mai in jos,poate la Riba Roja;sau mai rau,daca ii prindem la depus o sa pescuim la salau si biban(ceea ce sper din tot sufletul sa nu se intample);sau/si pe langa Valencia pe ceva canal sau lac(un prieten care ii stabilit acolo stie) la bass si stiuca
@Aby129
noi mergem in 18 aprilie,daca tu zici ca la inceputul lui mai erau la depus,speram sa fie perioada de dinainte cand mananca bine :ochi:
in septembrie am fost in 2015 si da, a fost bine atat la somn cat si la salau,dar am hotarat sa lasam toamna pt delta noastra
stima,

Subiecte asemănătoare