Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Angelgri

Sunt nou și mă prezint!

Beiträge: 4

Registrierungsdatum: 26. Oktober 2015

Wohnort: Adjud

  • Nachricht senden

21

Donnerstag, 12. Januar 2017, 20:53


22

Freitag, 13. Januar 2017, 16:01

Io sper sa ies la o copca cu frigurile astea asa ca am platit la AJVPS Timis 115RON (70 cotizatie, 30 ANPA si 15 PG pt. TM, CS si MH).
Daca se scoate taxa ANPA, iaca am pierdut 30RON, ca banuiesc ca n-or sa mi-i dea inapoi :)... oricum ii mai putin decat costa ramele la o singura partida asa ca atata paguba sa fie... :).
A da, si mi-au dat un permis ANPA de carton in locu` lu` ala de plastic... ma tot intreb cu ce o fi asta mai bun, ca tot aceleasi treburi apar pe el?!? :rizi:


Sa inteleg ca taxa platita la Timis e valabila ptr pescuitul in CS si MH ?

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

23

Freitag, 13. Januar 2017, 16:13

Sa inteleg ca taxa platita la Timis e valabila ptr pescuitul in CS si MH ?

Nu, sa intelegi ca pt. 15RON mi-au pus viza de pescuit pe granita (PG) pt. cele 3 judete.
Cine cu cine o sa aiba reciprocitati sau intelegeri sau... ramane sa vedem... momentan io merg la copca doar in judetu` TM. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

24

Freitag, 13. Januar 2017, 16:22

Sa inteleg ca taxa platita la Timis e valabila ptr pescuitul in CS si MH ?

Nu, sa intelegi ca pt. 15RON mi-au pus viza de pescuit pe granita (PG) pt. cele 3 judete.
Cine cu cine o sa aiba reciprocitati sau intelegeri sau... ramane sa vedem... momentan io merg la copca doar in judetu` TM. :)
:noroc:


Corect ? Da, corect. Politia de frontiera nu o intereseaza unde ai vizat permisul pentru ca viza ta pe Timis este valabila oriunde in tara, exceptie Delta. Cred ca nu iti eliberau ei avizul lor fara permis de pescuit valabil pe zona lor si sa astepte dupa AJVPS-uri sa se miste. :noroc: :prieteni:

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

25

Samstag, 14. Januar 2017, 07:29

Totul va fi o mare VARZA. Politia de frontiera, intr-adevar, elibereaza avizul de pescuit pe apele de frontiera pe barza carnetului de membru al unei asociatii abilitata.
Hai sa va dau o posibila speta: pescuiesc pe teritoriul politiei de frontiera pe zona... Moldova Noua. Am aviz de la ei obtinut in baza carnetului de membru al unei asociatii din Bucuresti. AJVPS Caras Severin va concesiona acel luciu de apa => eu nu pot pescui acolo deoarece nu sunt membru al asociatiei lor, caz in care fie ma inscriu in asociatia lor, fie acestia vor veni dupa mine pe apa si-mi vor cere o taxa pentru ziua sau perioada in care pescuiesc acolo. Pentru asta asociatia respectiva va trebui sa-si cumpere ambarcatiune cu motor si sa vina dupa mine pe apa pentru a ma controla de acte si pentru a le plati taxa de pescuit. Asta nu o pot face decat cei de la asociatie. Politia de frontiera nu are atributiuni in a-mi lua taxa de pescuit ca sunt intr-o alta zona decat cea a asociatiei mele.
PSD-ul a eliminat taxa de pescuit si a aruncat totul in negura. Mie mi se parea mult mai corect daca ar fi majorat ANPA valoarea permisului de pescuit la o suma de... 100 Euro, sa zic, suma pe care o plateai oriunde si banii intrau in visteria statului, acesta facand suficienti bani pentru a avea posibilitatea gospodaririi corecte a apelor din Romania.
In forma actuala a legii cand apa respectiva va intra in gestionarea unei entitati ONG politia de frontiera practic nu va mai avea voie sa combata activitatile de braconaj deoarece apa respectiva nu mai este publica si "proprietatea" cuiva. Ar fi ca si cum politia de frontiera ar intra pe o balta privatizata si sa-l "traga de urechi" pe Ionescu ca foloseste 6 lansete in loc de 4 cate se pot folosi pe o apa publica, sau ca in pastravaria lui Nea Caisa pescuiesc cu momeala vie la pastrav in loc de artificiale... :gandesc:

momaul

Fortgeschrittener

Beiträge: 332

Registrierungsdatum: 29. Dezember 2013

Wohnort: buzau

Beruf: elecronist

  • Nachricht senden

26

Samstag, 14. Januar 2017, 14:17

Salut.Eu pun alta intrebare.In zona unde pescuies eu scrie pe o tabla la intrarea pe dig Rezervatia insula mica a Brailei si de multe ori am fost obligati sa platim taxa de campare in rezervatie care se plateste pe masina,pe cort si pe persoana.Adevarat ca asta s-a intamplat destul de rar dar cand veneau era si politia cu ei asa ca nu scapai neplatit.O data am fost controlati de o barca pe care scria ca e de la rezervatia insula mica.Asa ca m-am hotarat cand merg la pescuit sa stau in barca si sa nu cobor pe uscat decat de mare nevoie.

27

Samstag, 14. Januar 2017, 15:42

Salut.Eu pun alta intrebare.In zona unde pescuies eu scrie pe o tabla la intrarea pe dig Rezervatia insula mica a Brailei si de multe ori am fost obligati sa platim taxa de campare in rezervatie care se plateste pe masina,pe cort si pe persoana.Adevarat ca asta s-a intamplat destul de rar dar cand veneau era si politia cu ei asa ca nu scapai neplatit.O data am fost controlati de o barca pe care scria ca e de la rezervatia insula mica.Asa ca m-am hotarat cand merg la pescuit sa stau in barca si sa nu cobor pe uscat decat de mare nevoie.



:bravo: :apl: :prieteni:

28

Samstag, 14. Januar 2017, 16:38

Totul va fi o mare VARZA. ............
Hai sa va dau o posibila speta: pescuiesc pe teritoriul politiei de frontiera pe zona... Moldova Noua. Am aviz de la ei obtinut in baza carnetului de membru al unei asociatii din Bucuresti. AJVPS Caras Severin va concesiona acel luciu de apa => eu nu pot pescui acolo deoarece nu sunt membru al asociatiei lor, caz in care fie ma inscriu in asociatia lor, fie acestia vor veni dupa mine pe apa si-mi vor cere o taxa pentru ziua sau perioada in care pescuiesc acolo. Pentru asta asociatia respectiva va trebui sa-si cumpere ambarcatiune cu motor si sa vina dupa mine pe apa pentru a ma controla de acte si pentru a le plati taxa de pescuit. Asta nu o pot face decat cei de la asociatie................


nu va umbla nimeni dupa tine pe apa, o sa fi obligat sa platesti inainte, ca la curve si daca vei fi gasit pe apa fara dovada platii vei fi amendat si vei suporta rigorile legii !!!
asa fac cei de la Sibiu pe care ii pot da ca exemplu fiind in arealul meu de actiune si cu siguranta vor aplica toti catre acest sistem facil pt ei, fara complicatii si raspunderi

mariuscange75

Anfänger

Beiträge: 7

Registrierungsdatum: 9. März 2017

Wohnort: navodari

Beruf: maistru constructii navale

  • Nachricht senden

29

Montag, 13. März 2017, 14:23

Va salut!!!

Eu am fost laTulcea si mi-am luat permisele de pescuit si acces in biosfera de la ARBDD gratuit.Navodari,Galati si Constanta sunt zone limitrofe si avem gratuitate. La ANPA mi-au spus sa revin dupa 15 Martie ca nu au primit inca legislatia pe anul asta.Ce pot sa va zic este ca inainte am fost la trezorerie sa platesc taxa de 30 de lei si mi-au spus ca nu mai incaseaza ca taxa de pescuit s-a anulat.Cum aflu alte detalii va tin la curent...

marian.c

Anfänger

Beiträge: 56

Registrierungsdatum: 14. März 2012

Wohnort: Bucuresti

Beruf: Calator

  • Nachricht senden

30

Mittwoch, 15. März 2017, 11:22

Salut! Am scos P.G-UL pentru Giurgiu, Oltenița și Călărași doar cu permisul ANPA și chitanța de la trezorerie pe anul trecut.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

cristi23t

Anfänger

Beiträge: 22

Registrierungsdatum: 9. Februar 2014

Wohnort: Bucuresti

Beruf: economist

  • Nachricht senden

31

Mittwoch, 15. März 2017, 18:59

Salut , poate va e de folos . Se atașează copie CI și copie permis ANPA .

Formular de avizare a activităților de pescuit sportiv în zona de frontieră pentru persoane fizice - Main | Politi

stefan0172

Anfänger

Beiträge: 56

Registrierungsdatum: 10. Juli 2013

Wohnort: langa Bucuresti

  • Nachricht senden

32

Sonntag, 19. März 2017, 18:03

Eu am fost laTulcea si mi-am luat permisele de pescuit si acces in biosfera de la ARBDD gratuit.Navodari,Galati si Constanta sunt zone limitrofe si avem gratuitate. La ANPA mi-au spus sa revin dupa 15 Martie ca nu au primit inca legislatia pe anul asta.Ce pot sa va zic este ca inainte am fost la trezorerie sa platesc taxa de 30 de lei si mi-au spus ca nu mai incaseaza ca taxa de pescuit s-a anulat.Cum aflu alte detalii va tin la curent...
gratuit permisul de acces in Biosfera?1 :gandesc: , mai taie putin , hai sa nu dezinformam chiar asa, poate doar permisul de pescuit in delta este gratuit. celelalte sunt la fel ca anul trecut, acces, barca, masina.

:salut: si pt cei care nu stiti se pot achizitiona si online fara sa mergeti la Tulcea :nervos:

mariuscange75

Anfänger

Beiträge: 7

Registrierungsdatum: 9. März 2017

Wohnort: navodari

Beruf: maistru constructii navale

  • Nachricht senden

33

Montag, 20. März 2017, 04:25

Stefan eu nu cred ca am specificat ceva de permisul de barca si cel de masina. Alea daca nu ma insel sunt 100 de lei.Eu am spus clar ca mi-am luat gratuit permisul de acces si cel de pescuit. Eu am barca pneumatica si nu-mi trebuie permis cat despre cel auto sa stii ca eu ma duc la pescuit si cu rulota dupa mine si nu mi-a cerut nimeni acel permis pana acum..Asa ca nu mai tai nimic.... :limba:

Vlad Tulcea

Schüler

Beiträge: 151

Registrierungsdatum: 8. März 2016

Wohnort: Tulcea

  • Nachricht senden

34

Montag, 20. März 2017, 11:25

Asa este ...si permisele de acces in delta sunt gratuite pentru cei care au domiciliu acolo sau in zone limitrofe.

35

Dienstag, 21. März 2017, 13:17

Stefan eu nu cred ca am specificat ceva de permisul de barca si cel de masina. Alea daca nu ma insel sunt 100 de lei.Eu am spus clar ca mi-am luat gratuit permisul de acces si cel de pescuit. Eu am barca pneumatica si nu-mi trebuie permis cat despre cel auto sa stii ca eu ma duc la pescuit si cu rulota dupa mine si nu mi-a cerut nimeni acel permis pana acum..Asa ca nu mai tai nimic.... :limba:


Nu necesita permis barca pneumatica cu vasle, daca ii pui motor ...trebuie permis barca 100 ron / an

stefan0172

Anfänger

Beiträge: 56

Registrierungsdatum: 10. Juli 2013

Wohnort: langa Bucuresti

  • Nachricht senden

36

Dienstag, 21. März 2017, 18:16

Stefan eu nu cred ca am specificat ceva de permisul de barca si cel de masina. Alea daca nu ma insel sunt 100 de lei.Eu am spus clar ca mi-am luat gratuit permisul de acces si cel de pescuit. Eu am barca pneumatica si nu-mi trebuie permis cat despre cel auto sa stii ca eu ma duc la pescuit si cu rulota dupa mine si nu mi-a cerut nimeni acel permis pana acum..Asa ca nu mai tai nimic.... :limba:
Permisele de acces gratuite pot fi descărcate direct, însă acestea sunt destinate doar pentru copii, elevi, studenţi, pensionari, veterani de război, foşti deţinuţi politici, urmaşii eroilor martiri şi răniţii din Revoluţia din decembrie 1989, persoane fizice care au domiciliul în perimetrul rezervaţiei sau în localităţile limitrofe (localităţi care au terenul administrativ integral sau parţial în interiorul rezervaţiei) şi nu sunt obligatoriu de prezentat organelor de control. Însă la control va trebui să se prezinte dovada încadrării într-una din categoriile enumerate, prezentând (cartea de identitate, cuponul de pensie, carnetul de student, etc).
Ia zi Marius in ce cateorie te incadrezi? :zambet: :prieteni:

mariuscange75

Anfänger

Beiträge: 7

Registrierungsdatum: 9. März 2017

Wohnort: navodari

Beruf: maistru constructii navale

  • Nachricht senden

37

Dienstag, 21. März 2017, 20:20

mai Stefane eu nu stiu ce urmaresti tu cu mine dar i-ti voi raspunde totusi la toate dilemele si intrebarile tale... pe barca folosesc un motor electric cu baterie cu gel cumparate de la Decathlon... iar referitor la a doua intrebare daca te uiti din ce localitate sunt eu o sa-ti dai seama ca de acolo incepe biosfera deltei dunarii...deci ma incadrez in zonele limitrofe.Merge? Eu de regula cel mai mult pescuiesc la Periboina, la canalul 2 si la Carabulum(undeva pe langa Sinoe -Mihai Viteazu).Sperand ca te-am dumirit intr-u totul i-ti urez o seara buna!!! :ciao:

mariuscange75

Anfänger

Beiträge: 7

Registrierungsdatum: 9. März 2017

Wohnort: navodari

Beruf: maistru constructii navale

  • Nachricht senden

38

Dienstag, 21. März 2017, 20:32

permis ANPA

astazi am fost si la ANPA si mi-au spus sa vin cu trei copii a buletinului si a permisului de pescuit pe aceeasi pagina... una sa o port cu mine cu stampila aferenta, una va sta la ei si una la poitia de frontiera pentru PG.

greere

Schüler

Beiträge: 65

Registrierungsdatum: 5. Juli 2012

Wohnort: rm valcea

  • Nachricht senden

39

Mittwoch, 22. März 2017, 09:57

Pai si daca nu am permis de la ANPA si am doar chitanta de la trezorerie de anul trecut cam ce fac in situatia asta

mariuscange75

Anfänger

Beiträge: 7

Registrierungsdatum: 9. März 2017

Wohnort: navodari

Beruf: maistru constructii navale

  • Nachricht senden

40

Mittwoch, 22. März 2017, 21:22

Mai Greere sincer m-ai cam bagat in ceata...eu am permisul ala plasticat de la ANPA si in fiecare an mergeam la ei cu o copie dupa permis si buletin pe aceeasi pagina,cu chitanta de 30 lei de la trezorerie si timbrul ala fiscal de 2 lei parca nu mai stiu....il luam de la posta si dupa ce ma luau in evidenta si-mi puneau stampilele alea mergeam cu hartia aia la politia de frontiera si-mi scoteam PG-ul.Tu in baza chitantei de 30 lei a timbrului fiscal si a acelor copii trebuia sa te duci la ANPA si sa-ti elibereze permisul de pescuit ala plasticat.Cu chitanta de anul trecut nu mai ai ce face.Daca nu mergeam la ANPA nu puteam sa scot PG-ul iar la un control trebuia sa prezint permisul si copia aia cu stampila celor de la ANPA iar la uncontrol al politiei de frontiera trebuia sa prezint PG-ul.pentru PG nu am avut control decat la mare.Sper sa te fi lamurit cumva...o seara buna!!!