Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 12. decembrie 2016, 19:51

Permis pentru motor termic pe Ebro?

Rog pe cei care au folosit bărci cu motoare termice pe Ebro sa mă ajute cu ceva informații. E nevoie de permis sau licență pentru a folosi motoare termice la pescuit? Tot caut pe Google, dar nu găsesc nimic concret.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. decembrie 2016, 07:15

Partea pe care ai voie sa navighezi merge de la Escatron pana la mare. Trebuie permis pentru motoarele care depasesc 15cp.
Cam asta era tot.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 13. decembrie 2016, 08:11

Mulțumesc, Tudor! Exact pe zona dintre Escatron și Caspe pescuiesc. :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 13. decembrie 2016, 10:21

Acolo ai voie. Fii atent sa fie barca inmatriculata "CHE" . Pe lac am fost controlat. Actele barcii, permis de pescuit, si a trebuit sa scot lanseta din apa sa vada cu ce dau. Eram la clonc si derivam pe lac. Dadeam cu calamar asa ca au plecat, calamarul fiind legal. Daca aveam peste viu sau mort iesea cu amenda in cel mai bun caz.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. decembrie 2016, 11:39

"CHE" ? Te referi la faptul ca barca sa aibă pe acte conformitatea europeana "CE" ?
Chiar nu pot sa înțeleg mentalitatea spaniola, somnul e considerat dăunător și trebuie exterminat, dar nu e voie cu peștișor mort, însă calamarul e acceptat. Sunt ciudați!
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 14. decembrie 2016, 07:26

"CHE" e inmatricularea locala. Uite aici : Méquinenza, Guia pesca, alquilar barcos, pesca
Toate sunt inmatriculate "CHE". Ai voie fara inmatriculare numai de la Xerta pana la mare. Daca barca cu care vrei sa pescuiesti nu e inmatriculata se poate sa ramana in Spania. Si mai iei si amenda.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 14. decembrie 2016, 08:28

Sunt la pământ cu franceza, :zambet: dar am înțeles partea cu "toate ambarcațiunile trebuie înmatriculate", deci implicit și pneumatica. Acu o alta intrebare: înmatricularea se face la politia locala sau cum se procedează? Durează sau e doar o formalitate?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 14. decembrie 2016, 21:50

Nu e o formalitate. Dureaza cam doua luni. Asta spun cei ce au facut treaba asta. Eu am preferat sa inchiriez barci locale deja inmatriculate. Este pe un forum regulamentul si tot ce trebuie pentru asta. Trebuie sa caut mai intai.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. decembrie 2016, 22:12

Mulțumesc mult, Tudore! O sa dau câteva telefoane în Spania, sa văd poate rezolv toată treaba pana ajung acolo. :inchinare:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 15. decembrie 2016, 05:55

Si mai este ceva f important ptr Spania: barcile cu motor termic trebuie sa fie asigurate, iar asigurarea sa acopere minimum 2 milioane :noroc:

Ptr Italia asigurarea tra sa acopere minim 5 mil
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 15. decembrie 2016, 14:46

Cred ca rămân la motorașul meu electric pana la urmă, ca-i prea mare bătaia de cap. E nasol ca n-am autonomie mare cu el, căci as fi vrut sa acopăr o zona mare la spinning și fireball. Asta-i viața, încercăm să ne conformam/adaptam! Mulțumesc pentru lămuriri! :prieteni:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 15. decembrie 2016, 19:55

Poti inchiria o barca de aluminiu cu un 15cp, nu costa prea mult si daca sunteti unu sau doi in ea chiar gliseaza. Si nu ai bataie de cap.