Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 8. decembrie 2016, 09:15

Sfat constructie ponton metalic

Deoarece m-am saturat sa tot repar la pontonul meu din lemn, as dori sa fac ceva mult mai solid si mai rezistent. Pilonii din lemn vor fi inlocuiti cu tevi metalice, grinzile din lemn cu popi metalici cu diametrul de 50/60 mm, iar scandurile platformei as vrea sa le inlocuiesc cu placi Doka. Tot ce este fier vreau sa fie sudat iar placile prinse cu suruburi. Am gasit sa cumpar placi Doka(second) de 2500x500x27 mm la pret foarte bun, dar din pacate nu stiu prea multe despre aceste placi , doar ce am putut citi pe net.
M-ar interesa cat de rezistente sunt aceste placi daca sunt tinute in ploaie, zapada, soare etc. Daca ar tine 5-6 ani ar fi super. :bucuros2: :noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 8. decembrie 2016, 10:15

In portul turistic Mangalia sunt asezate de 5 ani numai de cand ma plimb eu pe ele
! intradevar sunt sparte cateva .. dar cred ca au fost supuse mecanic! deformate nu .... acum depinde si de fabricant ...!
Un sfat zincheaza termic tot materialul (COSTA FOARTE PUTIN ), la suduri solutie bituminoasa si vopsea , in tevi sa torni beton !
Stie cineva ce material au platformele si autoutilitarele ca podea in caroserie? vreau sa refac pupa barcii
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 8. decembrie 2016, 12:12

Multumesc mult ptr sfaturi. Din pacate zincarea termica nu am unde sa o fac la mine in zona. Mi-ar prinde bine daca cineva poate posta poze cu pontoane metalice, poate mai fur vreo idee. Cam asa ma gandeam sa pun placile pe sctructura metalica. :prieteni:
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 8. decembrie 2016, 12:45

Eu l as face cheson plutitor ! tot la Mangalia am vazut ce au folosit : habe de preparat mortal din pvc !! le au pus capace si peste ele platforma direct :bravo: o teava numai la capatul platformei pe care sa culiseze odata cu cota apei si sa nu o deplaseze curentul , si poti pune cate segmente vrei ,iesi mult mai ieftin si mai comod!
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

5

joi, 8. decembrie 2016, 13:36

Eu l as face cheson plutitor ! tot la Mangalia am vazut ce au folosit : habe de preparat mortal din pvc !! le au pus capace si peste ele platforma direct :bravo: o teava numai la capatul platformei pe care sa culiseze odata cu cota apei si sa nu o deplaseze curentul , si poti pune cate segmente vrei ,iesi mult mai ieftin si mai comod!


Doua tevi de 600-800 mm diametru, cu capace sudate , lungi de cat de lat vrei pontonul si ancorat in mal prin puntea de trecere si in amonte cu sufa de o ancora beton in mal.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 8. decembrie 2016, 14:17

Citat de la »teo pes«



Eu l as face cheson plutitor ! tot la Mangalia am vazut ce au folosit : habe de preparat mortal din pvc !! le au pus capace si peste ele platforma direct o teava numai la capatul platformei pe care sa culiseze odata cu cota apei si sa nu o deplaseze curentul , si poti pune cate segmente vrei ,iesi mult mai ieftin si mai comod!

Doua tevi de 600-800 mm diametru, cu capace sudate , lungi de cat de lat vrei pontonul si ancorat in mal prin puntea de trecere si in amonte cu sufa de o ancora beton in mal.

Ooo cel mai simplu ! ...teava daca nu o ai e scumpa , restrictii de acostare din amonte , strange gunoaie ,dar buna daca o ai ...sau butoaie de tabla (cat tin),uite ca am gasit:
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 31607050.jpg (130,26 kB - 34 ori coborit - ultima oara: 12. mai 2017, 23:24)
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

7

joi, 8. decembrie 2016, 15:46

Citat de la »teo pes«



Eu l as face cheson plutitor ! tot la Mangalia am vazut ce au folosit : habe de preparat mortal din pvc !! le au pus capace si peste ele platforma direct o teava numai la capatul platformei pe care sa culiseze odata cu cota apei si sa nu o deplaseze curentul , si poti pune cate segmente vrei ,iesi mult mai ieftin si mai comod!

Doua tevi de 600-800 mm diametru, cu capace sudate , lungi de cat de lat vrei pontonul si ancorat in mal prin puntea de trecere si in amonte cu sufa de o ancora beton in mal.

Ooo cel mai simplu ! ...teava daca nu o ai e scumpa , restrictii de acostare din amonte , strange gunoaie ,dar buna daca o ai ...sau butoaie de tabla (cat tin),uite ca am gasit:


Teava SH, nu noua, dar este groasa in carne ...butoaiele au tabla subtire, nu tin mult nici la coroziune , nici la lovituri de la viituri.
.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 8. decembrie 2016, 17:14

Am vazut la Tulcea 2 chestii ingenioase in matrerie de flotoare.
Unul este cu flotoare din beton special (metoda scumpa)...cum este casa plutitoare din imagine (se poate vedea langa unitatea militara de la Victoria).
Alta este cu flotoare din paleti de polistiren expandat (metoda ieftina)...nu am poze dar exista un astfel de ponton langa bacul de la Nufaru.

Binenteles ca mai sunt si celelalte variante clasice dar acestea mi s-au parut foarte originale, mai ales cea cu polistiren care este accesibila oricui si usor de confectionat.
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:
  • images.jpg (12,73 kB - 18 ori coborit - ultima oara: 29. ianuarie 2017, 15:59)

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 8. decembrie 2016, 18:20

Cam asa arata pontonul meu in prezent. In locul platformei 4x5.5 m as dori sa fac o platforma de 5x6, cu balustrade, sezlonguri, suporti ptr lansete, stalp cu lumina. Vreau ceva metalic, solid, totul sudat, sa nu existe scanduri, cuie...Tevile si popii metalici i-am cumparat deja de la fier vechi. Problema este ca scandura de stejar ma costa cel putin 1500 lei iar panourile doka maxim 400 lei.
Cam asa as dori sa arate platforma pana in primavara.
As prefera ca platforma sa fie pe piloni, la mine in zona mai sunt si zile in care vantul bate si cu 80-90 km/h si poate raman fara pontonul plutitor... :zambet:
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere :
  • ponton1.jpg (95,74 kB - 26 ori coborit - ultima oara: 1. august 2018, 10:32)
  • ponton2.jpg (110,73 kB - 27 ori coborit - ultima oara: 1. august 2018, 10:32)
  • model ponton.jpg (34,81 kB - 31 ori coborit - ultima oara: 1. august 2018, 10:32)

10

joi, 8. decembrie 2016, 18:52

As prefera ca platforma sa fie pe piloni, la mine in zona mai sunt si zile in care vantul bate si cu 80-90 km/h si poate raman fara pontonul plutitor... :zambet:


Frumos. E investitie mare.
Plutitorul te ajuta mult cand ai variatii mari de cota ale Dunarii. Tu stii cat de mult scade/creste pe verticala Dunarea la tine. De ancorat poti sa-l ancorezi si in puntea ce ajunge la el si in stalp vertical ( cum a spus Teo ) sau in ancora laterala amonte de mal ( eventual asigurare suplimentara cu sufa si carabina ca sa nu pierzi permanent o parte de acostare ).

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 8. decembrie 2016, 20:24

La mine nu sunt diferente mari de nivel ale Dunarii pe parcursul unui an. Daca ar fi sa ma raportez la un nivel normal al Dunarii, atunci diferenta de nivel ar fi de + 30 primavara si cam -30 cm vara. Nivelul apei este destul de bine controlat de la Portile de Fier. Dar cand bate vantul atunci e nasol de tot.
Foarte faina ideea lui Teo, de a ancora pontonul cu un stalp vertical. Cu siguranta o voi pune in aplicare pe pontonul de pe parcela de pamant care am cumparat-o de curand si care se afla in zona protejata ... ma gandesc ca la un ponton plutitor pe polistiren (dupa modelul prezentat de Vlad) nu ar fi nevoie de prea multe aprobari :gandesc:
Ce as fi curios sa aflu, este cat rezista placile Doka la ploaie,zapada, vant, soare...ca m-am saturat de scanduri,cuie, corni putreziti... Vreau ceva PE VIATA :zambet:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 8. decembrie 2016, 20:50

Pai tocmai asta e problema aici la Tulcea...ma refer in special la pensiunile care sunt exact pe malul Dunarii.
Daca vrei sa construiesti ceva pe mal iti trebuie aprobare...daca vrei sa faci ponton metalic trebuie sa il inregistrezi iar ca sa faci asta trebuie sa ai acte la el.
Exact cum ai nevoie si la un peridoc ca sa il poti inmatricula. Proiect de constructie sau nu stiu exact cum se numeste...

Problema la plutitoare este ca iarna poti sa ramai fara ele daca sunt sloiuri de gheata.
Avantajul polistirenului este ca nu rugineste si nu se gaureste plus ca are stabilitate mai buna in apa.

13

joi, 8. decembrie 2016, 20:56



Avantajul polistirenului este ca nu rugineste si nu se gaureste plus ca are stabilitate mai buna in apa.


E cea mai ieftina solutie dar atentie la flotabilitate ca nu cumva la 5-6 oameni odata pe ponton sa se ude pe picioare. Tot podul trebuie sa aiba baxuri de polistiren in saci sau plasa de rafie , probabil. Solutia cea mai rezistenta e din tevi PVC de 200 mm, umplute cu beton si armatura si apoi podul fix. Cred ca asta vrea si Marian, si-l tine o viata.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. decembrie 2016, 07:50

AIci ..in problema ,,inmatricularii" pontonului fix este avantajul celui plutitor! mai putine acte !!!!, bineinteles ca in habele de plastic exista polistiren ! ,la capat pe teava exista un inel ce culiseaza chiar si la val , daca vine gheata problema mare este pt cel fix ...daca mai si creste apa l smulge imediat de pe fund si ajunge la Sf Gheorghe !! la cel demontabil se poate folosi si sistemul teava n teava (o scoti o pui pe mal iarna )
Iar cand acostezi..... la cel fix ... ce MM!PM!CM!GM!BP in pontonul tau!iar gelcoat iar vopsea , vezi ca zgarii parbrizuuuu!...ba da tu nu vezi ca nu s ridicate baloanele pe partea asta?!! :nervos: , AH bp IAR M AM ITEPAT IN SARMA LU ASTA DIN CAUCIUCURILE LUI!!
:craciun: Ia zi unul care nu ai patit macar una deasta !! :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: ....si cea mai tare cand scade apa si te duci sa vezi si tu rasaritul sa faci si o poza cu barca .... :doarecapu: :nervos: :zid: :zid: si vezi cum a batut capacul de la motor in ponton !!!!!!! :buaaaah: :rizi:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 9. decembrie 2016, 07:55

Pai tocmai asta e problema aici la Tulcea...ma refer in special la pensiunile care sunt exact pe malul Dunarii.
Daca vrei sa construiesti ceva pe mal iti trebuie aprobare...daca vrei sa faci ponton metalic trebuie sa il inregistrezi iar ca sa faci asta trebuie sa ai acte la el.
Exact cum ai nevoie si la un peridoc ca sa il poti inmatricula. Proiect de constructie sau nu stiu exact cum se numeste...

Problema la plutitoare este ca iarna poti sa ramai fara ele daca sunt sloiuri de gheata.
Avantajul polistirenului este ca nu rugineste si nu se gaureste plus ca are stabilitate mai buna in apa.

Pontonul vechi l-am facut acum 7-8 ani si de atunci nu m-a intrebat nimeni de acte. In prima faza am facut un ponton lung de 30 de metri si lat de 2.5 metri. Acel ponton avea pilonii din salcam, traversele din brad iar scandura era din plop. Prostia mea a fost ca am pus scadurile lipite una de alta si apa de la ploaie/zapada nu prea se putea scurge de pe el. Scandurile si cornii au putrezit in 4-5 ani de-ti era frica sa mergi pe el. L-am refacut complet, am pus cornii din stejar, scandurile din stejar si frasin si l-am facut lat de un metru. Anul trecut am schimbat un alt tronson de ponton de vreo 10 metri si anul acesta mi-a cedat un corn de la platforma, deci in primavara am alta bucurie pe cap. :nervos:
De aceeea sunt hotarat sa merg pe ponton cu structura metalica, complet sudat... Acum ca mai schimb la 10 ani o scandura sau un panou doka nu e o tragedie, important e sa nu mai fiu nevoit sa-l refac de la zero.

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 9. decembrie 2016, 08:29



Avantajul polistirenului este ca nu rugineste si nu se gaureste plus ca are stabilitate mai buna in apa.


E cea mai ieftina solutie dar atentie la flotabilitate ca nu cumva la 5-6 oameni odata pe ponton sa se ude pe picioare. Tot podul trebuie sa aiba baxuri de polistiren in saci sau plasa de rafie , probabil. Solutia cea mai rezistenta e din tevi PVC de 200 mm, umplute cu beton si armatura si apoi podul fix. Cred ca asta vrea si Marian, si-l tine o viata.

Dupa calculele mele varianta cu platforma din polistiren nu e chiar ieftina. Daca ar fi sa fac o platforma de 30 mp, de grosime de 50 cm, as avea nevoie de vreo 15 mc de polistiren si la 120 lei/mc ar fi vreo 1800 lei numai ptr polistiren, fara structura metalica... Scapi mai ieftin numai daca prinzi un muncitor de pe santier in prag de sarbatori... :cadou:
Ptr o platforma metalica am nevoie de : 9 tevi de 4-6 metri ptr piloni ( fier din recuperari ), 10 popi de schela ptr traverse, 24 panouri second doka, (900+250+400=1650).

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »voilovicimarian« (9. decembrie 2016, 08:41)


Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 9. decembrie 2016, 08:35

Pai spor la treaba atunci...eu am crezut ca vrei musai ponton plutitor pentru ca tu compari polistiren versus platforma fixa....de aiai iti iese mai scump. :)

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 9. decembrie 2016, 08:54

Problema-i ca nu stiu cat de rezistente sunt placile doka pe care vreau sa le pun in platforma in loc de scanduri. Nu am avut ocazia sa le vad... M-a sunat "un priten" daca vreau sa cumpar 100 de placi la 15 lei bucata... :buaaaah: Sa le aduc de la 200 de km, sa fac platforma cu ele si dupa 2-3 ani sa le shimb :zid: :furtuna:
Plus riscul de a dormi o saptamana pe presul din fata usii ... :zambet:
Ma tenteaza sa fac o cabanuta din ele. Placate cu polistiren pe ambele parti si gata cabanutza. Oare ar fi bine? :gandesc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 9. decembrie 2016, 11:45


Problema-i ca nu stiu cat de rezistente sunt placile doka pe care vreau sa le pun in platforma in loc de scanduri. Nu am avut ocazia sa le vad... M-a sunat "un priten" daca vreau sa cumpar 100 de placi la 15 lei bucata... Sa le aduc de la 200 de km, sa fac platforma cu ele si dupa 2-3 ani sa le shimb
Plus riscul de a dormi o saptamana pe presul din fata usii ...
Ma tenteaza sa fac o cabanuta din ele. Placate cu polistiren pe ambele parti si gata cabanutza. Oare ar fi bine?
Trebuie să fi foarte atent cu rezistenţa la umezeală/soare.... mai ales dacă nu ai garanţie pe material. Producători recomandă şi promit dar părerea mea este că trebuie să mergi pe ceva sigur. În Timişoara au pus la bănci în centrul istoric rigle din lemn îmbinat, lăcuite aranjate frumos. După un sezon au început să se desfacă îmbinările, le-au schimbat şi au pus din lemn masiv care se comportă bine.
Cu privire la cabană, ai grijă că de intră şoareci/şobolani în ea s-a terminat.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

20

vineri, 9. decembrie 2016, 12:02

AIci ..in problema ,,inmatricularii" pontonului fix este avantajul celui plutitor! mai putine acte !!!!, bineinteles ca in habele de plastic exista polistiren ! ,la capat pe teava exista un inel ce culiseaza chiar si la val , daca vine gheata problema mare este pt cel fix ...daca mai si creste apa l smulge imediat de pe fund si ajunge la Sf Gheorghe !! la cel demontabil se poate folosi si sistemul teava n teava (o scoti o pui pe mal iarna )
Iar cand acostezi..... la cel fix ... ce MM!PM!CM!GM!BP in pontonul tau!iar gelcoat iar vopsea , vezi ca zgarii parbrizuuuu!...ba da tu nu vezi ca nu s ridicate baloanele pe partea asta?!! :nervos: , AH bp IAR M AM ITEPAT IN SARMA LU ASTA DIN CAUCIUCURILE LUI!!
:craciun: Ia zi unul care nu ai patit macar una deasta !! :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: ....si cea mai tare cand scade apa si te duci sa vezi si tu rasaritul sa faci si o poza cu barca .... :doarecapu: :nervos: :zid: :zid: si vezi cum a batut capacul de la motor in ponton !!!!!!! :buaaaah: :rizi:

:bravo: :bravo: :bravo: