Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

vineri, 9. decembrie 2016, 12:10

Problema-i ca nu stiu cat de rezistente sunt placile doka pe care vreau sa le pun in platforma in loc de scanduri. Nu am avut ocazia sa le vad... :gandesc:


Din cate cunosc, ele sunt inlocuitoare de panouri de constructii din tego ( scanduri brad imbinate, lipite si usoare , ieftine si mai convenabile decat cele din tego si grele ). Nu cred ca materialul din care sunt facute sa fie altceva decat brad si in cazul asta sa iti iei gandul de la folosit la ponton ( umezeala ) . Ptr cabanuta , cred ca e mai usor de lucrat ( coli mai mari ) cu OSB placat cu ce izolatie vrei ( preferabil vata minerala + vata sticla ptr soricei ) sau , de ce nu , cu panouri sandwich de 4 cm la pereti si 8-10 cm la acoperis.

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 9. decembrie 2016, 21:30


Problema-i ca nu stiu cat de rezistente sunt placile doka pe care vreau sa le pun in platforma in loc de scanduri. Nu am avut ocazia sa le vad... M-a sunat "un priten" daca vreau sa cumpar 100 de placi la 15 lei bucata... Sa le aduc de la 200 de km, sa fac platforma cu ele si dupa 2-3 ani sa le shimb
Plus riscul de a dormi o saptamana pe presul din fata usii ...
Ma tenteaza sa fac o cabanuta din ele. Placate cu polistiren pe ambele parti si gata cabanutza. Oare ar fi bine?
Trebuie să fi foarte atent cu rezistenţa la umezeală/soare.... mai ales dacă nu ai garanţie pe material. Producători recomandă şi promit dar părerea mea este că trebuie să mergi pe ceva sigur. În Timişoara au pus la bănci în centrul istoric rigle din lemn îmbinat, lăcuite aranjate frumos. După un sezon au început să se desfacă îmbinările, le-au schimbat şi au pus din lemn masiv care se comportă bine.
Cu privire la cabană, ai grijă că de intră şoareci/şobolani în ea s-a terminat.

Aici este marea mea dilema cu privire la placile doka. Daca fac sau nu fac o afacere buna, cumparandu-le. Am luat in calcul si panouri sandwich ptr platforma cu ceva mocheta peste ele...Cred ce tre sa fac un drum pana la Timisoara sa le vad si dupa aceea sa ma hotarasc...
Referitor la soareci/sobolani, am putea deschide un alt topic... :noroc:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 9. decembrie 2016, 21:36

AIci ..in problema ,,inmatricularii" pontonului fix este avantajul celui plutitor! mai putine acte !!!!, bineinteles ca in habele de plastic exista polistiren ! ,la capat pe teava exista un inel ce culiseaza chiar si la val , daca vine gheata problema mare este pt cel fix ...daca mai si creste apa l smulge imediat de pe fund si ajunge la Sf Gheorghe !! la cel demontabil se poate folosi si sistemul teava n teava (o scoti o pui pe mal iarna )
Iar cand acostezi..... la cel fix ... ce MM!PM!CM!GM!BP in pontonul tau!iar gelcoat iar vopsea , vezi ca zgarii parbrizuuuu!...ba da tu nu vezi ca nu s ridicate baloanele pe partea asta?!! :nervos: , AH bp IAR M AM ITEPAT IN SARMA LU ASTA DIN CAUCIUCURILE LUI!!
:craciun: Ia zi unul care nu ai patit macar una deasta !! :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: ....si cea mai tare cand scade apa si te duci sa vezi si tu rasaritul sa faci si o poza cu barca .... :doarecapu: :nervos: :zid: :zid: si vezi cum a batut capacul de la motor in ponton !!!!!!! :buaaaah: :rizi:

Ai dreptate, cam asa se intampla in cazul pontoanelor fixe. Tocmai de aceea au si ele farmecul lor. :ochi:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 9. decembrie 2016, 22:16

Problema-i ca nu stiu cat de rezistente sunt placile doka pe care vreau sa le pun in platforma in loc de scanduri. Nu am avut ocazia sa le vad... :gandesc:


Din cate cunosc, ele sunt inlocuitoare de panouri de constructii din tego ( scanduri brad imbinate, lipite si usoare , ieftine si mai convenabile decat cele din tego si grele ). Nu cred ca materialul din care sunt facute sa fie altceva decat brad si in cazul asta sa iti iei gandul de la folosit la ponton ( umezeala ) . Ptr cabanuta , cred ca e mai usor de lucrat ( coli mai mari ) cu OSB placat cu ce izolatie vrei ( preferabil vata minerala + vata sticla ptr soricei ) sau , de ce nu , cu panouri sandwich de 4 cm la pereti si 8-10 cm la acoperis.

Bucati din placi tego am primit de la un amic. O bucata am folosit-o ca masa pe ponton. Dupa un an s-au dezlipit straturile de placaj din ea... Sper ca panourile doka sunt mai de calitate.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 14. decembrie 2016, 09:15

Citat de la »gufisor«






Citat de la »voilovicimarian«



Problema-i ca nu stiu cat de rezistente sunt placile doka pe care vreau sa le pun in platforma in loc de scanduri. Nu am avut ocazia sa le vad...

Din cate cunosc, ele sunt inlocuitoare de panouri de constructii din tego ( scanduri brad imbinate, lipite si usoare , ieftine si mai convenabile decat cele din tego si grele ). Nu cred ca materialul din care sunt facute sa fie altceva decat brad si in cazul asta sa iti iei gandul de la folosit la ponton ( umezeala ) . Ptr cabanuta , cred ca e mai usor de lucrat ( coli mai mari ) cu OSB placat cu ce izolatie vrei ( preferabil vata minerala + vata sticla ptr soricei ) sau , de ce nu , cu panouri sandwich de 4 cm la pereti si 8-10 cm la acoperis.

Bucati din placi tego am primit de la un amic. O bucata am folosit-o ca masa pe ponton. Dupa un an s-au dezlipit straturile de placaj din ea... Sper ca panourile doka sunt mai de calitate.

Nu erau tego ! tego este de fag si esente tari ce vinde neamtul este o facatura ... eu am facut suportul auxiliary si dupa un sezon sa scap motorul in apa ...indifferent cat il tratezi !!se umfla ca o gogoasa , :nervos:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 14. decembrie 2016, 10:24

Acum am o alta dilema. Zilele trecute au venit "niste domni" de la Parcul National Portile de Fier, care au identificat toti proprietarii de pontoane ... Ideea e ca toate pontoanele au fost facute ilegal ptr ca cei de la parc nu-ti dau avizul ... In 2008, cand m-am dus la sediul lor ptr obtinerea avizului de construire a cabanei, pontonul era cuprins pe documentatia tehnica. Atunci nimeni nu mi-a spus nimic de ponton...
Acum nimeni nu ne spune nimic despre pontoane, ce se va intampla cu ele sau ce ar trebui sa facem. Un nene mic si gras de la parc ne transmite cu zambetul pe buze mesajul
" vedeti voi din ianuarie"... :nunteleg:
Legal vorbind, un ponton construit fara autorizatie, in urma cu 10 ani, poate fi daramat de autoritati?
Daca refuz sa-l stric, la ce sa ma astept?
Daca primesc o amenda si nu o platesc...?
Am vorbit cu un notar, care poate sa-mi faca niste acte pe ponton. Banuiesc ca-mi va face o "hartie" din care sa rezulte ca eu sunt proprietarul. Ma ajuta cu ceva? :gandesc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 14. decembrie 2016, 21:17

Posibil sa te ajute !!! sa fie siguri cui trimit amenda !!.... :rizi: si mai nou facturile de utilitati au devenit executorii !! :bucuros2:
Eu te sfatuiesc sa faci ce face valul ... !asta este romanica facem compromisuri de costiinta si ramanem in tara !
Deci varianta plutitoare e la fix pt ala mic si gras cand te anunta ca vine controlul :ochi: ,si oricum derogarea la noua lege o sa fie cu plutitor si poate si demontabil ,de fapt o gabara la ancora cu o pasarela nu se numeste ponton :pauza:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 14. decembrie 2016, 21:30

Mariane, sper ca nu o sa te superi pe mine ca-mi dau cu parerea dar io cred ca o asemenea masura s-ar cam impune.
NU stiu daca suntem noi chiar tara aia civilizata in care ASPECTUL sa fie cel mai important lucru` da` nu pot sa nu constat mergand cu barca pe Dunare ca fiecare o construit cam cum o vrut, din ce o vrut s.a.m.d. ... de ex. vecinu` tau care si-o facut o "coliba" pe ponton :) ... deja mi se pare cam deplasat. Numa` ca la noi problema ii ca "organele" astea in loc sa vina sa-ti zica: "bre, darama ce ai si fa un ponton cu pasarela lata de atat, ponton cu dimensiuni asa, inaltime asa etc. etc." ei vin direct sa dea amenda... la noi din "organe de indrumare si control" o ramas doar de "represiune". :D
Daca mergi in Cazane/Mraconia care-i una dintre cele mai frumoase parti de Dunare de pe la noi, te apuca scarba de ca "salase" si-o facut fiecare din rulote paraginite si table ruginite... s-ar cam impune o curatenie dar sa fie NEPARTINITOARE.
Asa ca un exemplu oarecumva asemanator, la un apartament ce se construieste acum in TM poti sa alegi ce finisaje de interior vrei dar gresia de pe terasa exterioara nu ai voie s-o schimbi pt. ca a fost APROBATA DE CEI DE LA URBANISM :) ... nu-i cam tot p-acolo? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 15. decembrie 2016, 08:02

Posibil sa te ajute !!! sa fie siguri cui trimit amenda !!.... :rizi: si mai nou facturile de utilitati au devenit executorii !! :bucuros2:
Eu te sfatuiesc sa faci ce face valul ... !asta este romanica facem compromisuri de costiinta si ramanem in tara !
Deci varianta plutitoare e la fix pt ala mic si gras cand te anunta ca vine controlul :ochi: ,si oricum derogarea la noua lege o sa fie cu plutitor si poate si demontabil ,de fapt o gabara la ancora cu o pasarela nu se numeste ponton :pauza:

Asa ma gandeam si eu sa fac, sa ma las " dus de val". Problema e ca rangerul parcului ne cam duce cu zaharelul pe fiecare in parte, te asigura ca pontonul tau va ramane, dar nu spune nimic clar cand il intrebi ce se va intampla in continuare sau ce trebuie sa facem din punct de vedere legal. Am impresia ca ne amorteste pe toti, sa nu facem galagie ca nu ar da bine. Sa stam cuminti si sa ne asteptam in liniste sentinta. :gandesc: Dupa care ne va servi niste scuze ridicole cum ca nu a putut face nimic ptr noi, ca asa au hotarat sefii, bla bla bla. Oare o mica revolutie, la care sa participe agricultori, pescari, vanatori... ne-ar ajuta ? :gandesc:
Dupa ce ca zona Moldova Noua este zona defavorizata, singurul lucru frumos e Dunarea, au mai aparut si tot felul de restrictii impuse de cei de la Parcul National Portile de Fier, care incurca pe agricultori, pescari, vanatori, proprietarii de pensiuni, cu toate ca pe site-ul lor, pe prima pagina apar urmatoarele:
"În parcurile naturale este permisă desfăsurarea activităţilor tradiţionale practicate de comunităţile din interiorul parcului şi din imediata vecinătate a acetuia.
iar calitatea vieţii comunităţilor să fie rezultatul unor activităţi
economice ale locuitorilor, deşfăşurate in armonie cu natura.

Promovarea activităţilor turistice si de recreere; "


Multam fain ptr ideea cu "o gabara la ancora cu o pasarela nu se numeste ponton", ar putea fi colacul meu de salvare. :noroc:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 15. decembrie 2016, 09:02

Mariane, sper ca nu o sa te superi pe mine ca-mi dau cu parerea dar io cred ca o asemenea masura s-ar cam impune.
NU stiu daca suntem noi chiar tara aia civilizata in care ASPECTUL sa fie cel mai important lucru` da` nu pot sa nu constat mergand cu barca pe Dunare ca fiecare o construit cam cum o vrut, din ce o vrut s.a.m.d. ... de ex. vecinu` tau care si-o facut o "coliba" pe ponton :) ... deja mi se pare cam deplasat. Numa` ca la noi problema ii ca "organele" astea in loc sa vina sa-ti zica: "bre, darama ce ai si fa un ponton cu pasarela lata de atat, ponton cu dimensiuni asa, inaltime asa etc. etc." ei vin direct sa dea amenda... la noi din "organe de indrumare si control" o ramas doar de "represiune". :D
Daca mergi in Cazane/Mraconia care-i una dintre cele mai frumoase parti de Dunare de pe la noi, te apuca scarba de ca "salase" si-o facut fiecare din rulote paraginite si table ruginite... s-ar cam impune o curatenie dar sa fie NEPARTINITOARE.
Asa ca un exemplu oarecumva asemanator, la un apartament ce se construieste acum in TM poti sa alegi ce finisaje de interior vrei dar gresia de pe terasa exterioara nu ai voie s-o schimbi pt. ca a fost APROBATA DE CEI DE LA URBANISM :) ... nu-i cam tot p-acolo? :)

Nu am de ce sa ma supar, mai ales ca ai pefecta dreptate cu tot ce ai scris. Eu sunt constient ca am si nu am dreptate.
Cand spun ca nu am dreptate ma refer la faptul ca am construit un ponton, fara a avea inca autorizatie de constructie. Problema e ca orice documentatie depun tot nu primesc aviz favorabil de la parc ptr construirea pontonului, cu toate ca ptr construirea cabanei pe fundatie din beton primesc aviz favorabil. :nunteleg:
Cand spun ca am dreptate, ma refer la faptul ca pontonul a fost facut acum 10 ani, exista o schita a lui atasata in dosarul ptr obtinerea autorizatiei de constructie a cabanei, aprobata de cei de la parc, 25 de metri din ponton sunt facuti pe pamantul meu, 25 de metri in zona protejata iar platforma pontonului este in afara zonei protejate. Atunci eu cum pot ajunge de la mal pana la platforma? :gandesc: Ar trebui sa invat sa zbor? Ce fac atunci cand scade apa, traversez zilnic 25 de metri prin mocirla sa ajung la barca? Daca vreau vara sa fac baie de pe ponton? Ca sa nu mai zic ca pontonul meu este primul din zona protejata, vecinii de la 30 de metri nu mai sunt in zona protejata.... Alte parcele de pamant ale unor flacai cu bani, facute cu sute de rabe de pamant puse peste stuf si salcii au fost scoase in zona protejata ... :cadou:
Normal ar fi, cum ai spus si tu, sa existe un model standard de ponton, construit doar cu anumite materiale, de anumite dimensiuni, pe care sa ai voie sa-l faci legal... :prieteni:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 16. februarie 2017, 09:01

Salut Marian !
Cum stai cu construcția ?

Mi-o venit o idee și musai trenbuie să ți-o spun:
Cred că ar fi foarte util ca, pe balustrada pontonului să existe suporți pentru bețe !
Mai cred că ceea mai bună și simplă soluție este: bucăți de țeavă sudate pe balustradă.
Lungime: 40-50 cm, diametru interior 5 cm ? ( să încapă orice băț fără probleme), distanța dintre suporți: 1m, unghi 80 grade.

Numai Bine și spor la treabă ! :salut:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 17. februarie 2017, 07:47

Salut Marian !
Cum stai cu construcția ?

Mi-o venit o idee și musai trenbuie să ți-o spun:
Cred că ar fi foarte util ca, pe balustrada pontonului să existe suporți pentru bețe !
Mai cred că ceea mai bună și simplă soluție este: bucăți de țeavă sudate pe balustradă.
Lungime: 40-50 cm, diametru interior 5 cm ? ( să încapă orice băț fără probleme), distanța dintre suporți: 1m, unghi 80 grade.

Numai Bine și spor la treabă ! :salut:
Va multumesc ptr sfaturi. Cu siguranta voi tine cont de ele.
Momentan se lucreaza la platforma pontonului, dupa care va fi transportata cu barca si asezata pe postamentul metalic. Din pacate vechea platforma a fost rupta partial din cauza ghetii, ceea ce-mi va ingreuna mult fixarea pilonilor in pamant...dar pe la noi se spune : "prohibitia-i lunga, avem timp de toate". Tot in timpul prohibitiei vreau sa mai imbunatatesc conditiile de cazare de la cabana, sa pregatesc barca mare, pe care se va putea dormi. Toate aceste planuri, ar trebui finalizate pana in 15 mai, deoarece se pare ca ma vor vizita mult mai multi pescari decat in anul trecut. :prieteni: