Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 4. decembrie 2016, 10:34

Intrebare si detalii Penn Salmmer 560 si 560ll

Salutare la toata lumea in primul rând! As avea câteva întrebări legate de Penn Salmmer 560 , 560ll:
- ar putea cineva din Bucuresti care are asa ceva sa mi-o arate si mie? As vrea sa vad una pe viu si in plus sa vad cum se axează pe un bat recent achizitionat.
- cat de fiabil este Line linerul la varianta LL
-aseaza firul acceptabil? Exista sau nu problema rasucirii firului lamono mai ales?
intreb atoate astea pentru ca as vrea sa îmi cumpăr un set. Pescuiesc din barca si de pe mal preponderent pe Dunăre si curcator. Folosesc fir de 0.4 mono.
Fac o cinste daca se idura cineva din bucuresti sa îmi arate si mie una live. Batul pe care vreau sa o pun e un Trabucco Vanadia.
Multumiri anticipate!

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 4. decembrie 2016, 10:37

Scuze pentru ortografie.. Tastarea pe telefon mă chinuie ..

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 4. decembrie 2016, 18:34

Eu am Penn Salmmer 560 dar si Penn Salmmer 760. Diferenta dtr cele doua mulinete este foarte mare. Acum trei ani am cumparat 3 mulinete Penn Slammer 560 si dupa ce am vazut 760 mi-am dat seama cat de prost am fost :zid: . Diferenta dtr 560 si 760 este de cativa euro. Merita fiecare banut. Vezi ca a aparut si noul model de penn slammer. :prieteni:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 4. decembrie 2016, 18:45

Suchergebnisse - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier! :buaaaah:
Cam scumpe... Sunt curios daca cineva de pe firum are sau a vazut mulinetele.

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 4. decembrie 2016, 21:30

Ce caut eu este ceva care sa inlocuiasca Ryobi nose power. Ele sunt ok dar au tambur prea mare pentru batul de care mentionam. Primul inel este destul de de mic si in aruncare am patit sa faca bucla dupa el. Plumb de 200 g ... Norocul a fost ca nu an aruncat mai in forta.
Deci as vrea ceva care sa aibă raport cat mai mic, tambur cu diametrul mai mic, care sa scoată plumbi de 200-250 din apa adanca si curent puternic fără sa gafaie (chit ca dau mai mult la anivela) si fără sa pompez exceptând când îl scot initial de pe fund. Ce trebuie neapărat sa mai faca ... E sa am baza in ea si sa o am măcar cativa ani buni la pescuit săptămânal. Din aceste motive ma gândeam la Penn ca durabilitate si 560 pentru ca 200 m fir 0.4 mono îmi ajung. La betele amintite nu renunt pentru ca sunt bune începând de la pesti mici pana la somn de 15-20 kg (asa cred eu cel putin).
Ma mai gândeam si la Shimano Baitruner 6000d sau OC, dar îmi trebuie 4 bucati si ies prea scump.

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 4. decembrie 2016, 21:32

Eu trag nădejde ca poate o fi cineva in Bucuresti cu un 560 ca sa vad cum se axează pe bat ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 4. decembrie 2016, 21:42

Penn Slammer este o fierotanie, egal ca-i mai mare sau mai mica... :rizi: .
Nu asaza firul frumos, nu merge pick-up-ul frumos, intr-un cuvant nu-i o mulineta cu care sa-ti faca nu stiu ce placere sa pescuiesti.
Daca crezi ca nu prinzi pesti mai mari de 20Kg, io mi-as lua altceva.
In schimb este o mulineta buna ca-i fiabila si putin sensibila... cu conditia sa nu-ti iei cumva cu baitrunner... :).
Io la somn d-astea am, si la fix si la clonc si nu-mi pare rau... da` nici nu-s tot excitat cand pescuiesc cu ele... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 5. decembrie 2016, 08:10

Am prins ideea.
Legat de asezare fir si revenire pick-up sunt mai bune sau mai proaste decât la un Okuma Longbou? Intreb pentru ca din astea am avut si as putea sa îmi fac o idee.. La Ryobi de care ziceam dădeam pick -up-ul înapoi cu mana deci nu ar fi un capăt de tara...
Încă o chestie. frana e cursiva? Sau merge in suturi? Neavând reverse o vad ca o chestie importanta ...
Mutumesc

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 5. decembrie 2016, 08:30

Okuma Longbow n-am avut da` ce mulinete Okuma de crap am avut, asezau firul mai bine si pick-up-ul mergea OK.
Si io dau pick-up-ul cu mana la orice stil pescuiesc si cu orice mulineta... da` faptu` ca merge bine sau nu singur, ramane. :)
Frana da, este foarte buna la Slammer, n-am avut niciodata probleme cu ea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 5. decembrie 2016, 09:13

Am inteles! si Multumesc mult!!

Incepe sa imi devina clar faptul ca pana nu pun fizic mana pe una ca sa vad ce si cum, nu comand/cumpar.
apropo de frane dar si ce as vrea de la mulineta pot sa descriu ce am avut/am , pe ce pun pret si pe ce doar imi place daca este.
Okuma Longbow - varianta de 80 - de incredere dar prea mare si prea grea. la asezare fir pot sa zic doar ca il aseaza si cam atat.
Okuma Powerliner - Ok iti faci treaba cu ea aproape peste tot. Aseaza firul onorabil scot plumbi fara stres. Nu le mai am si nu ar merge pe aceste bete pentru ca la fel au tambur mare plus si picior lung.
ryobi proskyer nose power - foarte de incredere, aseaza fir foarte bine (in opinia mea)si sunt ca tractoarele... tragi din apa orice plumb. Ma deramjeasa acum dupa cum am spus tamburul care chiar este mare plus ca au si talpa cam lata intra greu in mandrina de la noile bete. Frana nu este forte fina.
Shimano Ultegra 10000 - frumoasa aseaza excelent ... tot ce vrei daca dai la Balta. pe dunare vai steaua - mi-era frica sa aduc plumbul doar din mulineta.

Acum ce as vrea eu imi e clar ca nu prea exista si o sa trebuiasca sa ma "prostituez" la cateva aspecte ... problema e sa o fac la ce tine de frumusete si comoditate si cat mai putin la ce tine de practica...

Zau fac o cinste la cine se indura sa imi arate si mie un 560 live ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 5. decembrie 2016, 09:26

Pai nu prea poti compara Slammer-u` cu mulinetele de crap... la alea doar tamburu` are diametru mai mare, restu` mecanismului ii tot ala de la altele mult mai mici. :)
Penn-urile is "badarane" din toate punctele de vedere, nu numa` dimensional... d-aia si se folosesc la somn... :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 5. decembrie 2016, 10:03

Stiu sau mai bine spus imi imaginez.
exact de asta aceste Ryobi se apropiau cel mai mult de ce imi doresc/caut datorita raportului mic - tractoare. de faptul ca un peste mare le-ar arata/demasca limitele mi-e limpede. Din nefericire pesti de genul asta sunt tot mai rari iar eu inca nu am avut onoarea de a ma vizita asa ceva. poate la anul daca tot o sa dau aproape doar din barca. am motorul 5 CP yamaha 2 timpi din 2009 (l-am gasit aproape nefolosit) barca urmeaza saptamanile astea (am gasit un Gugel vechi ce e drept dar din hypalon si folosit doar ocazional in vacante). M-am virusat rau cu barca in vara asta cand am avut ocazuia incerc si e din alt film pescuitul incepand de la trasatura pana la a pune mana in falca de jos a unui mustacios fie el si de 10 kg (pui comparativ cu ce se vorbeste pe aici).
Neavand minciog in barca din care am dat asta vara (ratiuni de spatiu) a fost interesant de luat din apa mreana de 1.5 kg , patica cam la fel si ate specii de genul... de asta intrebam cum e frana... ca e singura pe langa mana mai relaxata care te ajuta sa il iei sau sa vorbestu singur 2 minute..


Toate astea fiind spuse ma atrage 560 ul asta din motive de durabilitate si incerdere in el ca nu ma lasa cand mi-e lumea mai draga. In plus o sa am doar 4 bete 4 mulinete si atat ... de toate restul mulinetelor betelor de la miv la mare, nou sau vechi am scapat recent ca m-am saturat sa le tot car pe motiv ca " daca e sa dau dupa x sa am si din asta si tot asa...

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 5. decembrie 2016, 17:43

Shimano Spheros 8000 PG.
E mai fluid ca Slammer-ul, 570 de grame, 4,7:1, tamburul OK, se poate face upgrade cu inca doi rulmenti si frana Carbontex, daca vrei mai multe de la el.
Se mai gaseste pe internet la un pret rezonabil.

De la Okuma n-am avut LB-urile, doar unele de crap. DTX, DTS, Distance Surf, Axeon V2, Arena...cam toate sunt variatiuni pe aceeasi tema. Au frana buna, aseaza firul foarte bine, mecanismul e rezonabil, in schimb antireturul nu tine mult si intretinerea e un cosmar.

Cu Penn-urile sunt cumva ca si Informer, le-am tot luat in mana in ideea sa le cumpar si libidoul scadea automat la zero. :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 5. decembrie 2016, 20:27

Daca pescuiesti la crap din barca LB-urile sunt arhisuficiente in sensul ca poti sa ai baza in ele.
In schimb daca te gandesti la pescuit pe balti, cu lanseuri foarte lungi si fire subtiri atunci se merita sa iti cumperi ceva mai performant.

Eu am 4 LB-uri 60 cu care pescuiesc si din barca si de pe mal ( la Dunare ) si sunt foarte multumit de ele.
Un tambur de rezerva din aluminiu costa 30 de lei deci poti sa iti iei rezerve pentru orice fel de fire.
De obicei folosesc fir mono de 0.40 dar am si rezerve cu 0.28 sau 0.50.

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 6. decembrie 2016, 11:42

Multumesc de pareri!
M-am tot uitat la Spheros 8000 PG; Baitrunner 8000 OC; Baitrunner 6000D inainte sa deschid subiectul.
capacitate fir cam peacolo si suficient la toate - pret cam tot pe acolo - doar ca la ultimele 2 ar fi si posibilitate de tambur de rezerva (ca si la Penn-uri) - ma gandeam ca uneori e bine sa mai ai un tambur cu textil sau mai gros sau mai subtire da e bine sa il ai.

Toate bine pana aici exceptand faptul ca sunt peste suta de EUR pe bucata.


Legat de Okume LB e varianta de rezerva. adica daca nu reusesc sa vad un penn din asta in mana o sa iau Okuma (LB de 65 sau 60 -pot sa probez pe bat direct in magazin).

Deja incep sa fiu chiar curios de aceste 560 .. chiar asa de badarane sunt facute? Aceste Okuma LB sunt si ele "necioplite" si costa 240 ron fata de 285 ron cat am gasit Penn.

DTX, DTS, Distance Surf, Axeon V2 le stiu s sunt dupa cum ati spus si sunt toate mult peste Okuma LB .

Revin cu marea rugaminte pentru un posesor de Penn Salmmer 560 din Bucuresti sau ilfov sa isi faca mila de mine ... Promit ca nu o stric ... de fata cu proprietarul doar o pun pe un bat "dau la manivela" de 2-3 ori si la final dau sticla de vin.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 6. decembrie 2016, 12:14

Deja incep sa fiu chiar curios de aceste 560 .. chiar asa de badarane sunt facute?

Eu am folosit termenul asta dar n-as vrea sa se inteleaga ca sunt facute "de mantuiala"... poate era mai bine sa zic "butucanoase"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 6. decembrie 2016, 12:27

Am inteles perfect.... si eu vorbesc "nuantat"
Sau ca sa descriu am priceput ca sunt mai mult pentru forta bruta (simti direct in mana angrenajul puternic eliminind emotia pe care o ai cu ceva care merge finut/fluid si no ofera acea senzatie de "tanc"). Intepi... mulinezi .... si daca nu cedeaza firul sau nu sare carligul din gura pestelui .... finalul e clar si cam anost.

Am inteles bine?

Sincer daca e asa parca sunt si mai curios... cum poate sa fie??? cat de "tanc"?

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 7. decembrie 2016, 12:20

Chiar nimeni cu un Penn sallmer 560 in Bucuresti? 460 sau chiar si un 760 cat sa imi fac o idee pe viu?

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 7. decembrie 2016, 15:01

Dar n-au in toate magazinele din Bucuresti un Slammer?
Macar sa poti sa-l pui pe bat, vezi cum se echilibreaza, cum il simti la mana, ca pina la urma asta e, parerea noastra, a celorlalti e subiectiva, tie trebuie sa-ti placa. :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 7. decembrie 2016, 15:55

Crede-ma ca daca se gasea in magazinele din Bucuresti nu mai agitam apele aici...
Eram prima data in magazin .... sa pun mana pe ea sa vad si ulterior daca mai era cazul citeam pareri din ce s-a scris pe alte topicuri nu deschideam nici mort unul nou..

Sant doar cateva anunturi pe OLX care vand Penn marea majoritate nu in Bucuresti si nici unul pentru Sallmer (doar un Penn 750 SSM in Bucuresti)
De aici necazul meu...