Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 11. noiembrie 2016, 07:44

Somn la trolling?

A prins careva somn la troling?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 11. noiembrie 2016, 10:41

Din pacate in multe locuri este interzis la trolling, eu nu am pescuit asa, insa am auzit ca s-a prins pe Surduc pe vremea cand se putea pescui cat de cat normal..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 11. noiembrie 2016, 11:39

Te referi la bălțile private când zici ca e interzis la trolling? Și de ce ar fi?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 11. noiembrie 2016, 12:41

Nu neaparat, dar uite in Franta pe Gravidaal e interzis la trolling.In concursurile de spining este interzis deasemenea..La troling poti pune distanta mare intre barca si naluca.Pestii suspiciosi cad victima datorita acestui stil..Eficienta este mai mare deoarece folosind acest stil o naluca exploreaza pe distante foarte mari paliere pe care in mod normal le atingi doar pasager si pe distante scurte prin lanseuri clasice..probabil de aceea se presupune ca stilul e mai eficient decat lanseurile clasice..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 11. noiembrie 2016, 17:01

Da, am pescuit asa in Spania si am si prins. Nu am pescuit neaparat dupa somn ci somn/salau sau invers. Amandoua speciile de pesti au iesit la masurat. :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 12. noiembrie 2016, 14:31

Si Mario, un prieten buun de al meu, a prins in Spania de +2m la trolling.
Ca naluca a folosit Rapala Countdown Super Shad Rap 14 cm.
Functioneaza precis cu orice vobler sau cicada mai mare.
Insa, totul depinde de adancimea unde se afla/ rapesc somnii si adancimea de evolutie a nalucii. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 12. noiembrie 2016, 16:45

Mă gândeam eu ca poate sa-ți intre și la trolling, mai ales ca eu am viteza mica cu motorul electric. După o perioada de timp te cocoseaza spinningul la somn, iar trollingul iti da răgazul pentru o bere sau un sandwich fără sa ieși de pe apa. :ochi:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 13. noiembrie 2016, 09:48

Am luat in urma cu 2 ani la un shad de 10 cm la trena un somn de 7 kg iar anul trecut pe Mures unul de aprox. 4 kg! Deci merge!

Subiecte asemănătoare