Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 2. noiembrie 2016, 05:38

Suport mobil ptr sonda Totalscan

:salut: ,
sonda Totalscan este destul de mare, si in acelasi timp si destul de grea! Ptr a-l fixa pe un suport de sonda, acesta ar trebui sa fie destul de solid. Din ce am inteles, unii dintre voi folositi acest suport: Suport barca sonar Jaxon (forma in sectiune triunghi)



Cum ati facut adaptarea suportului cu sonda? :gandesc:

Va rog daca aveti aceasta combinatie, sa imi puneti citeva poze cu explicatii aici in subiect. Merci anticipat :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 7

Membru din: 5. ianuarie 2017

Locație: Oradea

Profesia: lure builder

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 6. ianuarie 2017, 01:56

:salut: ,
sonda Totalscan este destul de mare, si in acelasi timp si destul de grea! Ptr a-l fixa pe un suport de sonda, acesta ar trebui sa fie destul de solid. Din ce am inteles, unii dintre voi folositi acest suport: Suport barca sonar Jaxon (forma in sectiune triunghi)



Cum ati facut adaptarea suportului cu sonda? :gandesc:

Va rog daca aveti aceasta combinatie, sa imi puneti citeva poze cu explicatii aici in subiect. Merci anticipat :noroc:
Într-adevăr e problematica prinderea sondei de suportul de la Jaxon datorita faptului ca locul de prindere are 6,5 cm iar majoritatea suporturilor sunt mult mai înguste, compatibile cu sondele de la modele mai vechi de sonare. Am întâmpinat si eu problema asta in ideea in care folosesc acest sonar pe o gonflabila si sunt nevoit sa il dau jos de cate ori ies pe mal. Problema am rezolvat-o cu un șurub mai lung pe care l-am taiat ca sa pot înfileta șuruburi pe ambele capete si am pus suportul in partea stânga a sondei pt ca nu are filet decat in partea dreapta si am vrut sa stea cat mai fix strâns. Arata cam asa si am sa revin cu feedback dupa ce se mai dezghețată apele ca sa iti spun cum se comporta. Practic acest sonar nu a fost facut pt bărcuțele noastre...transducerul având nu mai putin de 736 de grame si o lungime de 25 cm :doaaamne:
http://i65.tinypic.com/1056tty.jpg

http://i68.tinypic.com/skwe8n.jpg

http://i64.tinypic.com/2ho90eo.jpg

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Zdranganel« (6. ianuarie 2017, 02:13)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 6. ianuarie 2017, 08:26

Eu folosesc suportul asta pt. difuzorul de la clonc... :ochi: .
Fiind o teava triunghiulara nu rotunda, am taiat toata partea cu surubul de jos si pe latura dinspre spate a triunghiului am prins cu pop-nit-uri o tabla gaurita care sa se potriveasca... exista la orice magazin de bricolaj diverse "coltare" din tabla (T, I, L,...) sigur gasiti unu' pt ce suport aveti.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 6. ianuarie 2017, 11:47

u folosesc suportul asta pt. difuzorul de la clonc... .
Sa inteleg ca, pui muzica la somni, in timp ce pescuiesti la clonc? :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 6. ianuarie 2017, 12:01

Sa inteleg ca, pui muzica la somni, in timp ce pescuiesti la clonc?

Pai cel mai sigur ca sa vezi despre ce-i vorba ii sa faci o pre-comanda la mine pt. cloncu` electronic... eventual facem un troc cu zile de cazare... :rizi: .
Acu` lasand gluma la o parte, sper sa pot face cloncu` electronic pt. vanzare, incepand cu urmatorul sezon... o sa fac io un filmulet de prezentare si alea alea cand apuc.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 6. ianuarie 2017, 13:20

Salut.Acum 2 ani am primit de la niste vanatori italieni o chematoare pentru rate la reparat.Am ramas surprins de eficienta ei si de modul relativ simplu de functionare.O caseta fara sarsit pe care o foloseau americanii la inceputurile casetifonului pe care erau inregistrate sunetul unui card de rate.Poti sa variezi viteza si sa obtii diferite tonalitati.Daca la rate merge foarte bine nu vad de ce nu ar merge si la somn ideia este sa faci inregistrari ale zgomotului produs de clonc si sa incerci sa-l redai cat mai fidel.Am cochetat si eu cu ideia asta dar m-am lasat pagubas din cauza problemelor legate de redarea sunetului in apa.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 6. ianuarie 2017, 16:39

Salut.Acum 2 ani am primit de la niste vanatori italieni o chematoare pentru rate la reparat.Am ramas surprins de eficienta ei si de modul relativ simplu de functionare.O caseta fara sarsit pe care o foloseau americanii la inceputurile casetifonului pe care erau inregistrate sunetul unui card de rate.Poti sa variezi viteza si sa obtii diferite tonalitati.Daca la rate merge foarte bine nu vad de ce nu ar merge si la somn ideia este sa faci inregistrari ale zgomotului produs de clonc si sa incerci sa-l redai cat mai fidel.Am cochetat si eu cu ideia asta dar m-am lasat pagubas din cauza problemelor legate de redarea sunetului in apa.

Se poate si asa, chiar stiu pe cineva in DE care a inregistrat un CD... :).
Problema aici este ca spre deosebire de sunetele pe care le scot ratele, sunetul cloncului are frecvente mici si foarte mici care-s mai greu de inregistrat/redat cu echipament audio uzual.
Cloncul pe care am de gand sa-l comercializez foloseste sinteza electronica a sunetului si poate practic genera un numar infinit de combinatii forma/frecventa/durata/anvelopa etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

8

vineri, 6. ianuarie 2017, 19:06

Salut.Acum 2 ani am primit de la niste vanatori italieni o chematoare pentru rate la reparat.Am ramas surprins de eficienta ei si de modul relativ simplu de functionare.O caseta fara sarsit pe care o foloseau americanii la inceputurile casetifonului pe care erau inregistrate sunetul unui card de rate.Poti sa variezi viteza si sa obtii diferite tonalitati.Daca la rate merge foarte bine nu vad de ce nu ar merge si la somn ideia este sa faci inregistrari ale zgomotului produs de clonc si sa incerci sa-l redai cat mai fidel.Am cochetat si eu cu ideia asta dar m-am lasat pagubas din cauza problemelor legate de redarea sunetului in apa.

Se poate si asa, chiar stiu pe cineva in DE care a inregistrat un CD... :).
Problema aici este ca spre deosebire de sunetele pe care le scot ratele, sunetul cloncului are frecvente mici si foarte mici care-s mai greu de inregistrat/redat cu echipament audio uzual.
Cloncul pe care am de gand sa-l comercializez foloseste sinteza electronica a sunetului si poate practic genera un numar infinit de combinatii forma/frecventa/durata/anvelopa etc.


Si nu iesi la pensie pana te reglezi pe urechea somnului ? .... si la somni, aia mai batrani sunt mai tari de urechi ? :prieteni: :clonk

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 6. ianuarie 2017, 20:10

Si nu iesi la pensie pana te reglezi pe urechea somnului ? .... si la somni, aia mai batrani sunt mai tari de urechi ?

Pai pentru tine pot sa fac o editie speciala care scoate doar 6-7 sunete diferite... si atunci ii ca si cand ti-ai cumparat 2 - 3 cloncuri de lemn... :rizi: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

vineri, 6. ianuarie 2017, 20:17

Si nu iesi la pensie pana te reglezi pe urechea somnului ? .... si la somni, aia mai batrani sunt mai tari de urechi ?

Pai pentru tine pot sa fac o editie speciala care scoate doar 6-7 sunete diferite... si atunci ii ca si cand ti-ai cumparat 2 - 3 cloncuri de lemn... :rizi: :noroc:


Asa Costi, ce vrei sa-i duci la Filarmonica? :bravo: :apl: :noroc: :clonk

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 6. ianuarie 2017, 20:31

Salut.Eu m-am lovit de problema redarii sunetelor in apa pentru ca neavand un difuzor specializat am incercat cu un fel de boxulita la care capacul se comporta ca o membrana pasiva dar cu pierderi mari de putere.Am dispus la vremea respectiva de un analizor de spectru ultraperformant si comparand sunetul introdus in difuzor cu cel inregistrat in apa au rezultat diferente serioase,probabil din cauza difuzorului care distorsiona foarte mult sunetele joase.Si daca asculri inregistrarile este o diferenta clara.M-am lipsit pentru ca nu am dispus de echipamentul adecvat dar am si acum convingerea ca este perfect realizabil.Noi auzim ceva cand batem cloncul dar dar inregistrarile din apa se aud total diferit mai ales frecfentele foarte joase pe care noi nu le auzim dar care sant cele mai puternice si care se transmit la distanta cea mai mare in apa.As fi curios cum se aude cloncul inregistrat cu un microfon performant scufundat la 15m adancime.Si cea mai mare nelamurire este ce aude somnul din toate sunetele astea sau mai degraba simte doar vibratiile produse de clonc.Cand am incercat toate chestiile astea nu prea aveam habar de clonc si tot ma incercam sa invat din diferite surse dar fara mare succes.Dupa ce am facut cunostinta cu acest forum si am achizitionat echipamentul necesar situatia s-a schimbat radical dar si parerea mea cu ce se aude sau se simte in apa s-a schimpat.Acum este mai simplu generezi niste sunete in apa si vezi ce raspuns ai bineinteles daca ai un difuzor care poate sa redea sunete in apa.Informer,mult succes astept cu nerabdare rezultatele.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 6. ianuarie 2017, 21:57

Am coketat si eu cu asa ceva !, exista ,,boxe " vibratoare subacvatice ! sunt foarte scumpe , problema este ca sunt limitate in plaja de frecventa!, m am gandit la montarea sistemului intr o cutie etansa cu pereti subtiri si cu suprafata de vibrare concava sau convexa ....trebuiau mai multe camere pt difuzoare..fragmentate ...si ..cel mai greu : cum sa masori frecventa propagata sub apa , la diferite adancimi ... in diferite forme de fund ,densitati, viteza , temperatura ,volum-distanta fata de maluri........ :gandesc: :doarecapu: :doarecapu:
Asa ca m am apucat cu Mumuul de cioplit tot felul de lemne si sincer cateva ne au iesit de suna belea ! rebuturile au valoare mica si merg bine la cei ce zic: ,,da ma si mie sa bat si eu sa vad daca pot !!!" :rizi: :clonk :doaaamne: :clonk :saluti:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 6. ianuarie 2017, 22:06

Salut.Asa a fost si cu sonarul la inceput si acum vezi pe ecran pestele si daca trage un part.Problema este ca cu cat ne accesorizam mai mult mi-e frica sa nu ne zica lumea disjokei nu pescari cu atatea butoane in barca.Daca te intreaba unu ce faci cum ar fi sa raspunzi mixez sunete de clonc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 7. ianuarie 2017, 10:14

Problema este ca cu cat ne accesorizam mai mult mi-e frica sa nu ne zica lumea disjokei nu pescari cu atatea butoane in barca.Daca te intreaba unu ce faci cum ar fi sa raspunzi mixez sunete de clonc.

Pai io nici nu intentionez sa inlocuiesc complet si definitiv cloncul traditional cu asta electronic. :rizi:
Insa cel din urma are niste avantaje totusi: oricine poate sa-l "bata" din orice pozitie si din orice barca sau il poate pune sa bata singur :), sunetul scos depinde doar de creativitatea si intuitia fiecaruia, nu se aude DECAT in apa, poti merge cu el acolo unde cu cloncul normal n-ai voie (Ebro, Serbia...) etc.
Cat priveste butoanele, n-o sa aiba nici un buton in afara de cel cu "bataia" :rizi: ... in rest totul de pe mobil... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 7. ianuarie 2017, 11:40

Salut.Abia astept sa vad rezultatele,banuiesc ca e destul de avansata toata traba daca ai tradat subiectul.Totusi am o nelamurire,cum sti ce sunete bagi in apa daca nu le poti auzi?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 7. ianuarie 2017, 17:09

Totusi am o nelamurire,cum sti ce sunete bagi in apa daca nu le poti auzi?

Pai daca scoti difuzoru` din apa, le auzi. :ochi:
Deosebirea consta in faptul ca unda sonora este produsa integral in apa spre deosebire de cloncul conventional care produce zgomot SI in aer.
Cand am zis ca sunetul se aude doar in apa vroiam sa spun ca o barca situata la cativa metri sau cei de pe mal n-or sa stie ca dai la clonc... insa in barca ta o sa auzi bataile, chiar daca incet.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 8. ianuarie 2017, 13:23

... in rest totul de pe mobil...
... adica de pe Smartphone, cu un app. :pauza:

. insa in barca ta o sa auzi bataile, chiar daca incet.


Sau le simti, in barca.

Am fost anul trecut cu diful la un test, impreuna cu Thomas. Functioneaza, urca, si am avut si o trasatura. :noroc:

Insa, ansamblul nefiind inca finalizat, as mai dori sa il testez.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 8. ianuarie 2017, 14:58

Salut.Inseamna ca treaba este destul de avansata daca ati trecut la teste pe teren,care de altfel sant sincurele care conteaza cu adevarat.Astept sa scoateti jucaria la vanzare.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 8. ianuarie 2017, 19:18

... in rest totul de pe mobil...
... adica de pe Smartphone, cu un app.


N-as vrea sa fac un app... prefer sa folosesc orice browser "din dotare" si sa nu fie nevoie de instalat nimic pe telefon.
Mi se pare mai simplu si mai... universal.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 8. ianuarie 2017, 20:34

Salut.Despre partea de generare a sunetului am aflat ceva informatii dar despre partea de putere mai nimic.Cap ce putere este necesara,daca se foloseste un dif subacvatic dedicat care din pacate este foarte scump cam cat ar consuma toata jucaria.Desi sunetul in apa se transmite mult mai usor decat in aer dupa masuratorile mele vechi si rudimentare sunetul unui clonc este destul de puternic.Si o intrebare,se poate achizitiona doar sistemul de generare a sunetului?