Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 8. ianuarie 2017, 20:34

:salut: Eu as face totusi in locul tau un app si la instalare as solicita acces la "location", astfel tu ca gestionar ai putea sa vezi exact cine/cand si mai ales unde "cloncaneste electronic" :pauza:

Dincolo de gluma, am incredere ca proiectul o sa fie o reusita, iar in sezonul viitor sa fie deja in uz! Succes! :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 8. ianuarie 2017, 21:31

Salut.Despre partea de generare a sunetului am aflat ceva informatii dar despre partea de putere mai nimic.Cap ce putere este necesara,daca se foloseste un dif subacvatic dedicat care din pacate este foarte scump cam cat ar consuma toata jucaria.Desi sunetul in apa se transmite mult mai usor decat in aer dupa masuratorile mele vechi si rudimentare sunetul unui clonc este destul de puternic.Si o intrebare,se poate achizitiona doar sistemul de generare a sunetului?

Sunetul clonc-ului este intr-adevar puternic insa daca ar fi canalizat doar in apa in loc sa se auda si-n aer la 2km, poate n-ar trebui sa batem asa energic. :rizi:
Partea de putere foloseste un amplificator in clasa H de 70W.
Consumul la varf este mare insa avand in vedere ca sunetul generat este scurt urmat de o pauza de multe zeci de ori mai lunga, consumul mediu este neglijabil pt. un acumulator uzual cu pb folosit de ex. pt. sonar.
Daca ajung sa vand cloncu` asta am sa-l vand si cu si fara difuzor... pt. cel din urma sunt doar intermediar, oricum. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 8. ianuarie 2017, 21:41

Eu as face totusi in locul tau un app si la instalare as solicita acces la "location", astfel tu ca gestionar ai putea sa vezi exact cine/cand si mai ales unde "cloncaneste electronic"

Pai am uitat sa zic de GPS-u` conectat la net care-i p-acolo prin scula... :rizi: :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."