Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 1. noiembrie 2016, 18:14

Editare video in 4k

Salut.Intentionez ca in viitorul apropiat sa imi cumpar un calculator pentru ca a venit momentul :zambet: Singura exigenta ce o am e sa editez video la nivelul amatorial insa pentru a edita in mod acceptabil trebuie sa ai multa memorie de ram, procesor bun, placa video pe masura etc.Ei bine toate astea costa si nu putin...
Am si un mare dubiu si anume daca sa fac pasul la un calculator capabil sa editeze 4k, oare o sa devina o "necesitate" in urmatorii 2, 3 ani 4k asta?E careva pe aici care poata sa imi spuna o configuratie minima pentru un calculator capabil de editat in 4k si sa nu coste o avere.Buget undeva intre 1000 si 2000 de euro, daca e sa iau unitate atunci va trebui sa cumpar si monitor pt ca asta ce il am e fullhd, ma gandesc si la un laptop cu diagonata de 17inch pt ca am vazut ca in ultimii ani au evoluat destul de mult.Laptop-ul mi-ar fi comod atunci cand vin in concediu in Romania insa mai tot timpul l-as folosi pe post de fix :gandesc: M-am uitat si la mac-uri insa sunt scumpe ca naiba, poate merita.. :noroc:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 1. noiembrie 2016, 18:26

Diferenta intre 1000 Euro si 1999 Euro, este dubla. Mai exact?

Pe laptop , eu nu as merge, pentru ca sunt scumpe si nu ofera performate, ofera in schimb portabilitate si miniaturism.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 1. noiembrie 2016, 18:34

Diferenta intre 1000 Euro si 1999 Euro, este dubla. Mai exact?

Pe laptop , eu nu as merge, pentru ca sunt scumpe si nu ofera performate, ofera in schimb portabilitate si miniaturism.


Reusesc cu maxim 2000 sa iau si unitate si monitor pentru editare in 4k?Am scris de la 1000 de euro cu speranta ca poate o fi vreo varianta mai ieftina, mi-ar placea sa dau cat mai putin cu putinta insa sunt dispus si la maxim de 2000.Mai mult de atat nu imi vine sa dau, muncesc din greu pt fiecare euro... :noroc:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 1. noiembrie 2016, 18:38

cu 2000 Euro, cred ca iti iei Drona Karma pentru Gopro5 ala al tau + un sistem cu care te descurci intr-o editare ca de nunti 4k. :) :) :)

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 1. noiembrie 2016, 20:30

La acei bani se poate lua ceva chiar performant. Exista insa diferente majore intre un sistem si un laptop. La un laptop, placa video este de obicei onboard, iar ca sa aiba placa video dedicata (schimbabila) este ceva mai scump. Pentru ca un calculator sa poata 4K eu cred ca este destul un i5 dar poate cu 8GB RAM si o placa video care sa stie 4K. Eu de 15 ani folosesc numai DELL. Am o firma in Cluj, de care sunt si foarte apropiat si ei imi livreaza tot ce am nevoie si sunt foarte multumit. Si televizorul este DELL la mine desi multi o sa zica ca nu este asa ceva dar eu va asigur ca este. Undeva la 1000-1300 eu zic ca se poate configura un super calculator cu tot cu monitor de 22-24. Uita-te la calculatoarele facute pentru jocuri pentru ca alea au placi video performante, multi RAM si processor care stie multe.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 1. noiembrie 2016, 20:42

Mersi.Ma gandesc la un i7 si 16gb de ram, as vrea sa nu mai schimb calculatorul vreo 5 ani..As iesi mai ieftin sa merg la o firma si sa il asambleze ei(clar cu ce componente le-as zice eu) sau sa caut pe la magazine ceva oferte? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 1. noiembrie 2016, 21:12

Poti sa editezi fisiere video de rezolutie mare si pe un i3 cu 4G si pe un i7 cu 16G, problema e cum stai cu rabdarea... :rizi: .
In locul tau pt. asa ceva n-as merge fara 16GB RAM, cel mai capabil procesor/placa video care se incadreaza in buget si avand in vedere volumul mare de date vehiculat, neaparat SSD... nu neaparat sa tii acolo tot, doar la ceea ce lucrezi... pt. stocare iei un disc normal.
Cu firma care-l asambleaza nu iesi neaparat mai ieftin dar daca nu merge tot perfect, nu-l iei... daca-l asamblezi tu se poate ca aia nu merge bine cu aialata sau d-astea... :rizi: .
A da... si eu prefer desktop-urile chiar daca nu mai is la moda tocmai pt. posibilitatea de a mai "imbunatati unele parti" pe parcurs... cu mici exceptii, laptop-urile cam cum le iei asa raman.....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. noiembrie 2016, 21:23

Poti sa editezi fisiere video de rezolutie mare si pe un i3 cu 4G si pe un i7 cu 16G, problema e cum stai cu rabdarea... :rizi: .


E foarte importanta chestia asta, mi s-a luat sa stau o jumatate de zi sa editez si sa incarc un filmulet pe youtube deci trebuie sa bag manuta in buzunar :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 1. noiembrie 2016, 21:27

Mane, asa cum am mai discutat ... iei un Mac si in ceea ce priveste editare de foto/video nu vei avea probleme. Chiar daca prefer Windows-ul pentru ce fac eu, cu siguranta Mac-ul este mai potrivit pentru ce vrei tu ... si stii ca nu o spun pentru ca as fi vreun fan Mac sau ceva de genul asta. Pur si simplu Mac-ul e mai OK pentru anumite chestii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 1. noiembrie 2016, 21:34

Anem, chiar esti sigur ca-i asa? :)
Intreb pt. ca exista un mit acu` 10-15+ ani cum ca orice ii multimedia se face muuuuuult mai bine pe Mac-uri... da` s-o cam renuntat la idee din cate vad io, cel putin p-aci pe la noi... si pe buna dreptate, as zice.
Nu vreau sa intru in nu stiu ce amanunte tehnice da` cip-urile implicate is tot alea (procesor/video) asa ca diferenta eventual poate veni de la OS sau ce editor folosesti... si alea de la Mac nu stiu cat is de bune da` stiu ca platesti cam mult pt. ele. :rizi:
Oricum io folosesc linux de 15 ani... da` ce-i drept, nu fac filme... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 1. noiembrie 2016, 21:45

Emil, daca ai timp si te uiti cateva minute pe oferta de la imac o sa vezi ca la 2000 si ceva de euro iei doar 8gb de ram si procesor i5.Am inteles ca se poate configura si poti pune si ram si procesor i7 dar sari de 3000 de euro :doarecapu:
Stiu ca merge super si ala de 2000 fata de ce folosesc eu acum insa ma intreb daca nu e mai bine sa raman la windows si sa am dublu de ram(16gb), procesor mai puternic(i7) etc la mai putini bani.. :gandesc:
E sexy al naiba imac-ul asta si ma atrage si chestia sa vad cum e un alt sistem fata de windows dar mi se pare scump.Poate merita in timp, nu stiu cum sunt produsele de la apple.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 1. noiembrie 2016, 21:55

E sexy al naiba imac-ul asta si ma atrage si chestia sa vad cum e un alt sistem fata de windows dar mi se pare scump.Poate merita in timp, nu stiu cum sunt produsele de la apple.

Pai hai sa-ti dau un exemplu: la firma unde lucrez s-au cumparat in timp zeci de laptop-uri... de la d-alea mai scumpe la d-alea ieftine, tot felu` de marci HP, Samsung, Lenovo etc. si vreo 3 macbook air... na, singuru` laptop la care s-o umflat bateria de o sarit tastatura afara, ghici care o fost. :rizi: Sigur, poa` sa fie o intamplare, vineri 13, pisica neagra etc.... da` la banii aia?!? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 1. noiembrie 2016, 22:04

Stiu ca nu s-a inventat produsul ideal care sa nu se rupa niciodata, asa ca firma de care sa ma feresc aveti sa imi dati ceva sfaturi? sau toate sunt destul de ok daca sari de 1000 de euro? :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 1. noiembrie 2016, 22:08

Io zic ca cel mai bine ii sa-ti cauti produsu` in primu` rand pe baza cerintelor da` dupa aia sa cauti review-uri PUNCTUALE, exact despre ce ai vrea sa iei... nu cred ca se pot emite judecati corecte la adresa unei firme "intregi", daca vorbim de alea care au totusi un nume.
Evident, firma Sony face numa` lucruri bune daca-i dupa mintea mea... :rizi: :rizi: :rizi: (stiu ca nu-i asa :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 1. noiembrie 2016, 23:16

Costi, e mai bine sa nu intram in detalii ... mai ales ca in ultimii ani sunt complet in afara subiectului. Nevasta mea face webdesign si acasa am un Mac de vreo 7 ani de zile in timp ce la lucru momentan am ceva chestie cu vreo 16 sau 32 de gb cu placi video speciale de 3D plus procesoare de ultima generatie si iti spun sincer ca Mac-ul de acasa se misca MULT mai repede.

Da, sunt de parere ca Sony-ul face produse bune ... chiar foarte bune dar sunt si acolo exceptii gramada, cum ar fi seria aia de laptopuri ce se supraincalzeau dupa mai putin de o ora de folosire
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 2. noiembrie 2016, 11:29

Eu sunt in aceasta meserie : post-productia audiovizuala. In 4k ies filmele pentru cinema. Mane, ai de gand sa difuzezi in cinematografe ?
In orice caz nu cunosc pe nimeni care sa editeze in 4k. Toate fisierele care ies din tournaj se transforma in DNX36 (1920x1080 36mb/s), se lucreaza in aceasta rezolutie, iar dupa asta se face conformarea in 4k. Altfel ar trebui un debit enorm intre serverele une sunt stocate imaginile si calculatoarele care editeaza.
O rezolutie de 1920x1080 este mai mult decat suficienta ca sa vezi o filmare chiar si pe un ecran imens.
Aici unde sunt, lucram numai pentru televiziune, deci 1920x1080. Turnam planuri in 4k numai in cazul in care va trebui sa facem zoomuri pronuntate in anumite imagini.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 2. noiembrie 2016, 12:40

Salut.Sincer Fullhd e suficient eu ma uitam la caracteristicile unui calculator capabil sa editeze in 4k doar in ideea ca daca peste vreun an doi imi apare ceva pitic pe creier cu 4k asta sa am cu ce si sa nu trebuiasca sa schimb calculatorul pt ca al meu nu face fata.Nu intentionez sa difuzez in cinematografe :rizi: , cate un filmulet pentru mine in mod amatorial. :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 2. noiembrie 2016, 15:44

Filmeza, te rog, 10 secunde in 4k cu camera pe care o ai. Dupa aia il poti analiza deschizandu-l cu quicktime player si afisand inspectorul video. Sau mi-l trimiti mie prin wetransfer si ii fac o analiza mai detaliata. Dupa aia vedem cu ce ar functiona. Ca e talia imaginii 4k e una, dar trebuie sa vedem si ce debit scoate camera ta.