Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 3. noiembrie 2016, 14:55

Plecand de la exemplul unei paduri defrisate mai intai trebuie oprita/limitata taierea arborilor si apoi replantarea lor.
Asa s-a procedat cu toate baltile private care sunt acum emblematice in tara..."stop pescuit+repopulare".
O astfel de masura ar fi posibila numai cu implicarea politicului...un singur minister nu poate sa realizeze asa ceva.

Eu personal cred si sper ca intr-o buna zi sa incepem chiar si noi simpli pescari sa facem "mini-repopulari ad-hoc"...acolo unde se poate.
Nu vad de ce nu as putea sa cumpar 5 kg de puiet de crap (de exemplu) cu 50 lei si sa ii eliberez in zona in care locuiesc eu...de ce ?
Pentru ca asa ma simt eu bine...azi am eliberat un peste de 10 kg...maine voi elibera 10 kg de puiet cumparat de la magazin...
Vi se pare deplasata ideea ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 3. noiembrie 2016, 15:42

Vi se pare deplasata ideea ?

Deloc... mai multi pescari din Timisoara am platit fiecare si am populat Bega, aici in oras. :ochi:
Ma uit sa vad pe unde-s pozele.

L.E. Am gasit da` nu prea is semnificative... ideea e c-am populat cu puiet....

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

83

vineri, 4. noiembrie 2016, 06:50

Vi se pare deplasata ideea ?

Deloc... mai multi pescari din Timisoara am platit fiecare si am populat Bega, aici in oras. :ochi:
Ma uit sa vad pe unde-s pozele.

L.E. Am gasit da` nu prea is semnificative... ideea e c-am populat cu puiet....




Nu recunosc din poza, ce specie de peste este? Caras? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

84

vineri, 4. noiembrie 2016, 07:28

Vi se pare deplasata ideea ?

Deloc... mai multi pescari din Timisoara am platit fiecare si am populat Bega, aici in oras. :ochi:
Ma uit sa vad pe unde-s pozele.

L.E. Am gasit da` nu prea is semnificative... ideea e c-am populat cu puiet....


Foarte frumos gestul vostru. :apl: ` :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

85

vineri, 4. noiembrie 2016, 07:39

Nu recunosc din poza, ce specie de peste este? Caras?

Pui de crap si amur.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

86

vineri, 4. noiembrie 2016, 10:29

Asta ar trebui sa o faca asociatiile, combinat cu controale la singe!!!
Si poate aici ar trebui reformata chestia asta cu AJVPS, oare o Asociatie Judeteana este logistic in masura sa administreze fondul piscicol pe atitea ape? Oare nu ar fi mai valabil modelul german? Descriu pe scurt:
- La nivel de Land (la noi judetz) exista o Autoritate Centrala de Pescuit (si profesionist si sportiv) care practic asigura un cadru legal al pescuitului din Landul respectiv, au functionari, biologi, controlori, in fine, tot ce trebuie. Ei elibereaza si vizeaza permisele permanente, dupa absolvirea unui curs si examen, si marea lor atributie consta in asigurarea calitatii apelor si a fondului piscicol.
- Fiecare apa - lac sau portiune de râu - e concesionata unei Asociatii de Pescuit Sportiv, care colaboreaza cu Asociatia De Land, dar isi administreaza singuri apele lor, sau doar au una singura. Ei elibereaza Permise de pescuit pe apele concesionate de ei, au propriul lor regulament de pescuit, care este de multe ori mult mai restrictiv decit cel general. Tarifele la fel. Au controlorii lor, de fapt fiecare membru in asociatie are dreptul de control. Istoria lor e simpla: s-au asociat la vremea lor citiva membri fondatori, au strins fonduri, au facut demersurile de rigoare, au concesionat apele samd. Vrei sa pescuiesti acolo? Platesti, pe zi, luna sau an, indiferent daca esti sau nu in asociatie. Membrii asociatiei platesc o taxa de aderare la asociatie (in general sute de euro), apoi o taxa anuala (nici ea ieftina), multe asociatii percep in plus si taxe zilnice, iar ne-membrii platesc dublu, daca au voie, multe asociatii nu primesc "oaspeti", mai ales pe la munte... Cu banii colectati se fac amenajari, se intretin malurile, se populeaza, etc. Membrii au obligatia sa faca anual un anumit numar de ore voluntare, in general tot prin jurul apei, si daca nu vor sau nu pot, pot plati pt.asta. Tot ce se face la nivel de Asociatie e onorific!
Eu aici vad un model valabil si in Romania, la citi pescari avem, de ce nu? Asociatiile Judetene sunt oricum depasite, si nu cred ca va veni vreun ministru sa angajeze suplimentar mii de oameni la nivel de tzara... Sunt peste tot comunitatzi mari de pescari, mai ales prin orase, care cred ca ar administra mult mai bine si mai "motivat" anumite ape, chiar si multe portiuni de Dunare. Sunt si la noi destui pescari cu simt de raspundere civica, multi scriu si pe aici :prieteni:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

87

vineri, 4. noiembrie 2016, 11:05

Tot respectul pentru initiative precum cea a lui Informer&Co., astfel de oameni ar trebui sa administreze pe la noi!!! Bravo!!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

88

sâmbătă, 5. noiembrie 2016, 14:17

Tot respectul pentru initiative precum cea a lui Informer&Co., astfel de oameni ar trebui sa administreze pe la noi!!! Bravo!!!

Meritul principal ii apartine unui pescar timisorean, Adi Chiritoiu, care s-a ocupat de procurarea puietului, transport, aprobare (da, e nevoie de aprobare ca sa populezi... :) ) etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

89

sâmbătă, 5. noiembrie 2016, 14:31

Mai sunt si altzi Adi Chiritoiu, care poate chiar s-ar asocia pentru a administra vreo apa, eu asa vad o solutie a problemei: apele sa fie administrate de cei interesati in prima linie. Sa insemne asta o "privatizare" (macar partiala) a apelor? De ce nu? Daca statul nu e in stare...

90

sâmbătă, 5. noiembrie 2016, 16:00

Asta ar trebui sa o faca asociatiile, combinat cu controale la singe!!!
Si poate aici ar trebui reformata chestia asta cu AJVPS, oare o Asociatie Judeteana este logistic in masura sa administreze fondul piscicol pe atitea ape? Oare nu ar fi mai valabil modelul german? Descriu pe scurt:
- La nivel de Land (la noi judetz) exista o Autoritate Centrala de Pescuit (si profesionist si sportiv) care practic asigura un cadru legal al pescuitului din Landul respectiv, au functionari, biologi, controlori, in fine, tot ce trebuie. Ei elibereaza si vizeaza permisele permanente, dupa absolvirea unui curs si examen, si marea lor atributie consta in asigurarea calitatii apelor si a fondului piscicol.
- Fiecare apa - lac sau portiune de râu - e concesionata unei Asociatii de Pescuit Sportiv, care colaboreaza cu Asociatia De Land, dar isi administreaza singuri apele lor, sau doar au una singura. Ei elibereaza Permise de pescuit pe apele concesionate de ei, au propriul lor regulament de pescuit, care este de multe ori mult mai restrictiv decit cel general. Tarifele la fel. Au controlorii lor, de fapt fiecare membru in asociatie are dreptul de control. Istoria lor e simpla: s-au asociat la vremea lor citiva membri fondatori, au strins fonduri, au facut demersurile de rigoare, au concesionat apele samd. Vrei sa pescuiesti acolo? Platesti, pe zi, luna sau an, indiferent daca esti sau nu in asociatie. Membrii asociatiei platesc o taxa de aderare la asociatie (in general sute de euro), apoi o taxa anuala (nici ea ieftina), multe asociatii percep in plus si taxe zilnice, iar ne-membrii platesc dublu, daca au voie, multe asociatii nu primesc "oaspeti", mai ales pe la munte... Cu banii colectati se fac amenajari, se intretin malurile, se populeaza, etc. Membrii au obligatia sa faca anual un anumit numar de ore voluntare, in general tot prin jurul apei, si daca nu vor sau nu pot, pot plati pt.asta. Tot ce se face la nivel de Asociatie e onorific!
Eu aici vad un model valabil si in Romania, la citi pescari avem, de ce nu? Asociatiile Judetene sunt oricum depasite, si nu cred ca va veni vreun ministru sa angajeze suplimentar mii de oameni la nivel de tzara... Sunt peste tot comunitatzi mari de pescari, mai ales prin orase, care cred ca ar administra mult mai bine si mai "motivat" anumite ape, chiar si multe portiuni de Dunare. Sunt si la noi destui pescari cu simt de raspundere civica, multi scriu si pe aici :prieteni:


Acolo nu stii cine pe cine f..e. :doaaamne: E perfect...cel mai bine e sa nu mai lase la pescuit in Germania 100 de ani. Si doar sa colecteze taxe. Au bani asa de multi ca nu stiu cum sa-i mai doneze. E posibil asta ? Or sa iasa pestii la pensie si or sa moara de batranete. :prieteni: :gandesc:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

91

sâmbătă, 5. noiembrie 2016, 17:20

Nu-i dracu' atit de negru... Daca vrei sa pescuiesti, gasesti unde, fara probleme. Astea-s regulile, clar ca unele deranjeaza, dar repet, mai degraba pescuiesc cu 2 lansete pina la 11 seara, acolo unde stiu ca este peste, decit sa stau cu ochii belitzi degeaba dupa tot arsenalul, iar in jurul meu paduri de lansete si manele si gunoi si si... Vrem ca apele noastre sa nu mai fie praf, tot acolo ajungem pina la urma.
Si care-i baiu'ca mor pestii de batrinetze? Mai bine decit macelaritzi... :prieteni:

92

sâmbătă, 5. noiembrie 2016, 20:10

Nu-i dracu' atit de negru... Daca vrei sa pescuiesti, gasesti unde, fara probleme. Astea-s regulile, clar ca unele deranjeaza, dar repet, mai degraba pescuiesc cu 2 lansete pina la 11 seara, acolo unde stiu ca este peste, decit sa stau cu ochii belitzi degeaba dupa tot arsenalul, iar in jurul meu paduri de lansete si manele si gunoi si si... Vrem ca apele noastre sa nu mai fie praf, tot acolo ajungem pina la urma.
Si care-i baiu'ca mor pestii de batrinetze? Mai bine decit macelaritzi... :prieteni:


E ok, nici eu nu sunt de acord cu manele , gunoi , monofilamente, curent...etc. Si la noi gasesti locuri de pescuit fara probleme...baltile private...tot in banii din germania ajungi. Si nu trebuie sa pazesti sculele ptr ca ti le pazesc cei cu crescatoria ..... I In Romania doar ca nu s-au privatizat toate apele ca acolo.
Nu-i bai nici cu batranetele...doar ca le scade potenta si nu mai depun icre ca un mascul alfa. :prieteni:

Subiecte asemănătoare