Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 30. octombrie 2016, 05:54

Scuze de offtopic

Scuzele acceptate :noroc:

In fine, incet ajungem si acolo unde trebuie.

Marian, pescarii la clonc sua inmultit in ultimii 2-3 ani enorm. Au tot dreptul sa pescuiasca asa, respecta legea! Oarecum :necajit: ptr ca majoritatea iau totul acasa, intradevar, cumul pe an de ordinul tonelor. Si, fara acte, il mai si vand. Nu ptr existenta, deloc, ptr ca asa stiu ei sa castige banul, furand de la stat si, nu in ultimul rand, de la voi, pescarii comerciali. Daca tot stiti cum sta treaba, daca tot ii cunoasteti, de ce nu luati masuri? Pai nu sunteti la voi acasa? Eu asta nu inteleg... :nunteleg:
Scria parca si Macinic: stim, nu facem nimica, suntem complici!
Sa iti dau un exemplu... personal, am fost luat la rost, si cu un ton destul de ferm de 2 pescari comerciali, mi s-a spus sa nu se mai intample asta...Ce? Pai, mi s-a reprosat ca cica eu as fi de vina ca am aratat unui pescar sportiv cum sa citeasca sonarul la clonc, si iarna trecuta a decimat 2 gropi de somni luati la grebla, si ulterior vanduti. (bine, el considera ca aia erau partiali somnii lui, ptr ca are drepturi de pescar comercial). Apai sa ma ierte toti ai de sus, eu cu ce am gresit??? Ca i-am aratat cum se citeste sonaru? Ce am facut eu ilegal? De ce nu il ia pe acel individ de guler? De ce nu il denunta? Daca i-ar fi gasit el, probabil ca ar fi decimat el cu plasele cele 2 gropi pline de somni...

Voi, unii localnici comerciali, de exemplu, ar trebui sa va luati drept de control al pescarilor sportivi. Sau chiar daca vezi ca are barca plina de salau, suna la PF, care in 5 min sunt cu gliserul pe el. Vezi ca un pescar la clonc are mai multi somni in barca sau legati de barca, suna la PF. Astfel, in scurt timp acesti braconieri nu vor mai avea chef sa dea rapoarte Pol de Frontiera, si ori nu vor mai veni in zona, ori vor pescui legal. Si crede-ma, este chiar atata de simplu! In plus, suntem toti obligati prin lege sa denuntam ilegalitatile observate, si nu sa ne facem complici prin tacere. Astfel, indirect, ajutati si pescarii comerciali care traiesc doar din asta. :noroc:

In fine, problema este generala Mariane, nu doar cu somnii, ci si cu carasul si cu crapul si cu salaul si cu avatul... Trist. :necajit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 30. octombrie 2016, 06:42

""Dacă un român abia dacă mănâncă într-un an puţin peste 4 kilograme de peşte, un spaniol consumă 42 de kilograme de carne de peşte în aceeaşi perioadă, în timp ce un francez mănâncă 35 de kilograme şi un belgian 25 de kilograme de peşte. Islandezii sunt, însă, campioni la acest capitol. Ei consumă anual circa 90 de kilograme de peşte.""" ( sursa gandul.info)

Avem peste ????? Din import poate........

Iar pentru cei care pescuiesc industrial, " de foame" s-a incercat prin 2008 , urmatoarea varianta: sa vedem ce inseamna venitul pe care il obtin, cate familii sunt si sa-i dezbagubim, ca sa nu mai se chinuiasca cu plasele. :bucuros:

POLUAREA apelor din Romania a facut ravagii, atat in delta cat si pe dunare, si face in continuare. Pestii au ramas sterili... :doaaamne:
Mai nou, de cand cu boilisuri, arome chimice complexe, atractanti,pelete, adica CHIMICALE....se poluaza atat lacurile naturale cat si apele private chiar si de catre cei care practica C&R....si cei mai rau , este ca nu ZICE NIMENI NIMIC, tot de foame comerciala.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 30. octombrie 2016, 07:17

"""Peștele declarat într-un an de toate crescătoriile din Deltă abia se apropie de cât capturau, acum 30 de ani, 100 de pescari într-o singură zi.

În 1990, Delta are 44.000 de hectare de amenajări piscicole: 29 de crescătorii de peşte, o bună parte refăcute în anii '80. Fermele din Deltă reușeau să trimită atunci în magazine în jur de până la 10.000 de tone de pește pe an. Azi, se fac 10.000 de tone în crescătoriile din toată ţara."""' ( Romania furata, DIGI, SITUAȚIA PESCĂRIILOR DIN DELTA DUNĂRII ÎN ANUL 2016)


ARDB, GUVERNUL, ANPA, PRIMARIILE.....iau bani pe taxele noastre, pe terenurile inchiriate...dar nu inapoiaza nimic in ape;

Ne vom lua camere GOPRO5+ drona Karma, ca sa avem amintiri frumose, si o sa scriem povesti pescaresti.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 30. octombrie 2016, 07:20

Diferenta e ca alea 4 kg de peste sunt de apa dulce.
4kg x 15 mil (sa zicem) = 60.000 tone ?
Hai sa zicem 2 kg de apa dulce....30.000 tone pe an inseamna ca pe Dunare nu va fi niciodata ca pe Ebro sau Po.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 30. octombrie 2016, 07:25

Spaniolii...nu manaca crap, si nici dupa somn nu se inghesuie. Ei sunt cu pesti marini mai mult, pentru ca considera ca sunt mai sanatosi . :prieteni:
In schimb, au venit europenii din est, peste ei...si fac ravagii, inclusiv cu curent.
Sunt unii din est, care isi mai astampara foamea cu pesti de tip crap, somn pe acolo. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 30. octombrie 2016, 07:50

Buna dimineata domnilor. Am citit cu atentie topicul deschis de Zoran si toti aveti dreptate. Realitatea este trista deoarece in acest pescuit excesiv sunt implicate clar si autoritatile care ar trebui sa vegheze la respectarea unei minime decente (nu spun respectarea legii deoarece stim cu totii ca acest lucru nu se intampla). Acum 2 ani pe bratul Sf. Gheorghe am facut o partida ce trebuia sa se intinda pe 10 zile. Dupa 6 zile eram cu bagajele in masina deoarece au aparut baietii cu curentul. Inainte de aparitia lor am avut parte de un control efectuat de padurarul care verifica daca am taiat sau nu din copacii din zona. Pana la aparitia organului nu am vazut-auzit noaptea nici o barca in zona in care pescuiam. Ghinionul nostru a fost ca s-a prins un salau frumusel in momentul in care controlul era efectuat si intrebati fiind "cum merge" am raspuns ca niste prosti ca e "OK". Din aceea seara au aparut cei de la "ELECTRICA SA" care, pe la ora 2 dimineata isi incepeau activitatea.Chiar padurarul ne-a "anuntat" despre faptul ca in zona sunt aparate de curentat care termina tot, cu solzi sau fara.De braconat se braconeaza peste tot in Romania dar acest "flagel" a ajuns sa depaseasca cu mult pescuitul comercial. Cu siguranta din randurile braconierilor fac parte fosti pescari din ambele categorii sportiv sau comercial. In zona in care locuiesc se stie clar faptul ca persoane abilitate cu controlul piscicol sunt "alimentate" in fiecare iarna cu somn proaspat, iar cum in ultimii ani apa nu prea a inghetat......a rezultat un adevarat MACEL. Cu toate ca Salajul nu are un fond piscicol urias (avem raul Somes si un baraj de vreo 350-400 ha) am auzit ca au fost prinsi la braconat unanoizi dar nu am vazut niciodata pe cineva trimis in judecata pentru braconaj piscicol, acest aspect confirmand faptul ca autoritatile nu sunt interesate sa intervina prompt in aceasta problema. Concluzia? In momentul in care, acum 4 ani, i-am spus unui lipovean autorizat ca daca se continua asa in 10 ani nu mai au peste mi-a raspuns: "Domnu' sunteti optimist".

47

duminică, 30. octombrie 2016, 08:20

La vecinii sarbi, ca si pescar sportiv, daca ai in barca sonar+lansete-Nu-i voie!
Daca ai clonc, iarasi nu-i voie!Poti doar daca esti pescar comercial....800 eur/an....Zoran stie... :)
Ei,sarbii nu sunt in UE, dar parca protejeaza cumva.. :gandesc:
Scuze de offtopic :saluti:

:salut: Cata nu stiu cum este cu permisul la vecinii nostri dar problema este urmatoarea .....FAC PRAPAD SI EI MAI RAU CA NOI. Tu stii ca noi nu avem voie sa pescuim in aval de baraj ...ei au voie si credema am vazut personal ...uite aici o filmare recenta din baraj https://www.facebook.com/675455759302451…94174667430560/ :ciao:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 30. octombrie 2016, 08:31

Neatza Domnu' Zoran. :salut: Parerea mea este ca nu ai gresit cu nimic atunci cand l-ai invatat pe ... sa citeasca sonarul. Daca i-ai fi invatat pe cei doi comerciali sa prinda sute de kg de peste ar fi fost multumiti si nu te-ar mai fi acuzat de nimic. Acum ca el a prins iarna trecuta cateva sute de kg de peste, e alta poveste. Omul plateste taxe mari la stat, impozit pe barca... :ochi: Ai perfecta dreptate cand spui ca acele gropi ar fi fost golite de pescarii comerciali, doar ca prin acele gropi nu se poate da cu plasele, sunt vreo 3 agataturi urate, de unde nu mai poti scoate plasa dar tot s-ar fi gasit vreun sportiv sa rezolve problema.S-a declansat o goana nebuna dupa peste...
Spui ca nu ne implicam, noi localnicii... Stii ca acum vreo doi ani, un individ a fost prins cu cega in masina, s-a batut cu baietii de la frontiera ...iar maine punea plase ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic? Eu daca faceam asa ceva acum mancam chiftele cu prastia.
Eu nu consider ca pestele din Dunare este al pescarilor comerciali sau sportivi, doar spun ca nu este corect sa invinuim doar pescarii comerciali ptr ce se intampla. :prieteni:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »voilovicimarian« (30. octombrie 2016, 08:48)


Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 30. octombrie 2016, 15:49

E foarte interesanta treaba cu cei de la politia de frontiera care nu vad plasele la 10 m de mal , oare de ce ? Cand te pui pe un loc de pescuit care ,, incomodeaza " ai parte de controale zilnic , vin si isi fac al naibi de bine treaba permis, pg, nr de bete si carlige , tot tacamul :) . Poate ca cei care ar trebuii sa controleze ar fi bine sa nu fie de prin zona de ex sa vina in Caras cei din Arad , Timisoara sau alta zona a tarii , nu de alta dar cei din Moldova se cunosc intre ei si nu isi fac rau unul altuia . Pe vremuri in Timisoara se pescuia in prohibitie pana au primit cei de la jandarmerie atributia de-a controla de atunci nu am mai vazut pe malul apei pescari fara permis sau care sa pescuiasca in plina prohibit

P.s ma intreb ce rol au asociatile de pescari ???

50

duminică, 30. octombrie 2016, 16:30

P.s ma intreb ce rol au asociatile de pescari ???
Salut.
Din punctul meu de vedere au rolul de a colecta taxa de asociatie de la cati mai multi.Si cam atat.Pana sa ma prind, am cotizat si io pana prin 2005.De atunci platesc doar ANPA(30 lei/an).Cand o sa vad ca un Ungaria o asociatie care populeaza, invita pescarii sa vada la fata locului cum ei populeaza, atunci poate o sa mi exercit si eu dreptul dat de Constitutie de a ma asocia.Pana atunci..... :ciao:

51

duminică, 30. octombrie 2016, 18:27

Salut
După mine sunt mai multe cauze in privința peștilor din apele romanești
Prima cauza după mine e dispariția locurilor unde peștii depuneau icrele. De exemplu cum ar fi pe riul Mureș unde primăvara cind creștea inunda si se formeau adevărate creșe pt puiet. Sunt convins ca aceias problema se întîmplă si pe dunare
A doua cauza ar fii pescuitul cu plase monofilament care nu iartă nimic
A treia ar fi electricenii care cu tehnologia de azi e punct ochit punct lovit.
salut si fir intins

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 30. octombrie 2016, 18:28

P.s ma intreb ce rol au asociatile de pescari ???
Salut.
Din punctul meu de vedere au rolul de a colecta taxa de asociatie de la cati mai multi.Si cam atat.Pana sa ma prind, am cotizat si io pana prin 2005.De atunci platesc doar ANPA(30 lei/an).Cand o sa vad ca un Ungaria o asociatie care populeaza, invita pescarii sa vada la fata locului cum ei populeaza, atunci poate o sa mi exercit si eu dreptul dat de Constitutie de a ma asocia.Pana atunci..... :ciao:

:buaaaah: 30 lei/an, e scump, FOARTE SCUMP :nervos:Asa ceva este inadmisibil, e jaf la drumul mare. Eu propun diminuarea taxei de pescuit sportiv macar la 29.99 lei si dublarea cantitatii de peste ce poate fi retinut. Asa ar fi mai corect. :prieteni:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 30. octombrie 2016, 18:48

E foarte interesanta treaba cu cei de la politia de frontiera care nu vad plasele la 10 m de mal , oare de ce ? Cand te pui pe un loc de pescuit care ,, incomodeaza " ai parte de controale zilnic , vin si isi fac al naibi de bine treaba permis, pg, nr de bete si carlige , tot tacamul :) . Poate ca cei care ar trebuii sa controleze ar fi bine sa nu fie de prin zona de ex sa vina in Caras cei din Arad , Timisoara sau alta zona a tarii , nu de alta dar cei din Moldova se cunosc intre ei si nu isi fac rau unul altuia . Pe vremuri in Timisoara se pescuia in prohibitie pana au primit cei de la jandarmerie atributia de-a controla de atunci nu am mai vazut pe malul apei pescari fara permis sau care sa pescuiasca in plina prohibit

P.s ma intreb ce rol au asociatile de pescari ???

Eu nu inteleg ce protectie ofera cei de la Politia de Frontiera Moldova Noua localnicilor? Ai idee cum functioneaza camerele de filmat cu care este supravegheata Dunarea, din cate locuri se face monitorizarea in acelasi timp si ce salarii au ...Tu daca ai fi in locul lor ti-ai risca serviciul ptr o caoda de peste sau alte favoruri? Tragic este daca plasele sunt amplasate in locuri nepermise, atunci e grav, ceea ce cu siguranta nu se intampla din mai multe motive. :prieteni:

54

duminică, 30. octombrie 2016, 19:00

P.s ma intreb ce rol au asociatile de pescari ???
Salut.
Din punctul meu de vedere au rolul de a colecta taxa de asociatie de la cati mai multi.Si cam atat.Pana sa ma prind, am cotizat si io pana prin 2005.De atunci platesc doar ANPA(30 lei/an).Cand o sa vad ca un Ungaria o asociatie care populeaza, invita pescarii sa vada la fata locului cum ei populeaza, atunci poate o sa mi exercit si eu dreptul dat de Constitutie de a ma asocia.Pana atunci..... :ciao:

:buaaaah: 30 lei/an, e scump, FOARTE SCUMP :nervos:Asa ceva este inadmisibil, e jaf la drumul mare. Eu propun diminuarea taxei de pescuit sportiv macar la 29.99 lei si dublarea cantitatii de peste ce poate fi retinut. Asa ar fi mai corect. :prieteni:
Salut Marian. :prieteni:
Am spus 30 de lei ca atat este taxa pt. pescuit in 2016 in RO.Putea sa fie si 150 lei(cum am auzit c-o sa fie in 2017), e ok.Dupa mine ar trebui sa fie 400 lei dar sa fie si controale si da, acel carnet de captura il vad ff util.Am venit, ti am gasit peste in barca fara sa fie trecut...2 ani pauza :clonk .Acum ma intreb de ce acei inspectori ANPA nu si-au dat demisia neputand controla "fenomenul braconaj" din cauza resurselor prea mici?? Totusi au mancat ceva banuti in anii acestia!! :nervos:
In Cazanele Mici-Dubova s-au mai miscat cumva lucrurile, zona fiind decretata Parc National Defileul Dunarii(a 2-a dupa Delta Dunarii).De exemplu, am auzit ca cineva a fost amendat ca a fost gasit cu 2 somni in barca ce au depasit cele 5 kg. :soc:
Ceva, ceva se misca "Viitorul suna bine!" :bucuros2:
:noroc:

55

duminică, 30. octombrie 2016, 19:49

In zona Aradului pe Mureș se excavează intr-o fericire si asa lățește albia si cit ar mai creste apa tot nu mai reușește sa inunde canalele si beltile care se umpleau înainte unde pestii intrau si depuneau icrele. După mine asta e cea mai mare problema deșii si acum 20 de ani existau pescari comerciali si sportivi si tot erau pesti.
salut si fir intins

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 30. octombrie 2016, 21:22



Eu nu inteleg ce protectie ofera cei de la Politia de Frontiera Moldova Noua localnicilor? Ai idee cum functioneaza camerele de filmat cu care este supravegheata Dunarea, din cate locuri se face monitorizarea in acelasi timp si ce salarii au ...Tu daca ai fi in locul lor ti-ai risca serviciul ptr o caoda de peste sau alte favoruri? Tragic este daca plasele sunt amplasate in locuri nepermise, atunci e grav, ceea ce cu siguranta nu se intampla din mai multe motive. :prieteni:La
La ce distanta de mal trebuie sa fie plasele ? Personal nu stiu cat de bine sunt remunerati cei de la politia de frontiera si nu cred ca asta e problema , atata timp cat plasele sunt la 10 m de mal iar ei au treaba cu mine care pescuiesc cu 2-4 bete cu 1 singur carlig , nu ii vad pe cei care vin si grebleaza , nu ii vad pe pescarii care folosesc 8-12 bete in conditile in care maxim ai voie cu 4 lansete , nu ii intreaba de sanatate pe cei care prind salai de 200-300 sau somotei de aceasi greutate . Iar legat de camere sa fim seriosi camera filmeaza ce e pe apa , sub ea greblau in iarna grupa mare ... No comment !


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

duminică, 30. octombrie 2016, 22:04

plase la 10m de mal este putin fata de ce am patit eu cu politia de frontiera in zona Divici-Bazias. inchipuie-ti ca spui politiei de frontiera ca barca ce se afla la 20-25 de metri de mal curenteaza (vizibil in mod evident) si ei sa iti spuna ca nu e adevarat sau ca au autorizatie :gandesc:

vina dispariti pestilor? multe ... si implica pe rand pescarii comerciali (atat cei legali cat si ilegali), schimbari majore in habitat, poluare si evident pescarii "sportivi" legali sau ilegali.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 31. octombrie 2016, 01:21

Unde-si baga romanul sau est-europeanul ( bulgar, sarb, ucrainean etc) coada e jale! In septembrie, cand am fost pe Ebro, am iesit cu pneumatica la spinning. Pe distanta de aprox. 1km cred ca am vazut vreo 20-30 de "spanzuratori"(sfoara legata de copac si lasata pe suprafata apei, cu ancora sau carlig mare), toate amplasate in zonele bune pentru somn. Primul impuls a fost sa le tai, dar m-a calmat unchiul meu, rezident acolo si mi-a zis sa-mi vad de treaba daca vreau sa pescuiesc linistit toata saptamana acolo, ca alea-s puse tot de romani sau bulgari, zicea el si cica-s foarte rai. Am anuntat la plecare pe cei de la benzinaria unde am platit permisele, ca nu am gasit nici un politai pe acolo. Deci, fenomenul se extinde! :zid:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 31. octombrie 2016, 08:46

plase la 10m de mal este putin fata de ce am patit eu cu politia de frontiera in zona Divici-Bazias. inchipuie-ti ca spui politiei de frontiera ca barca ce se afla la 20-25 de metri de mal curenteaza (vizibil in mod evident) si ei sa iti spuna ca nu e adevarat sau ca au autorizatie :gandesc:

vina dispariti pestilor? multe ... si implica pe rand pescarii comerciali (atat cei legali cat si ilegali), schimbari majore in habitat, poluare si evident pescarii "sportivi" legali sau ilegali.

Sunt curios in ce zona si acum cati ani s-a intamplat acel episod ? Acum doi ani un pescar sarb, care curenta pe senal in varful insulei Calinovat, a fost fugarit pana in malul sarbesc de nava romaneasca a P.F... Acesta este ultimul "eveniment" de acest gen in care a fost implicata nava P.F....

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 31. octombrie 2016, 10:30

Salut tuturor.
Eu as cotiza cu mare drag (mai mult nu pot face, ca nu-s in tzara) pt.a sustine o initziativa la adresa LEGIUITORULUI, in directzia de a impune RESTRICTZII cit mai drastice, in care eu vad singura solutie a problemei:
- O cotã impusã pescarilor comerciali legali, de genul unui Contingent maxim pinã la care sa se emita autorizatiile respective, ma rog, sper sa se inteleaga ce zic..
- Pedepse penale drastice impotriva braconierilor, dublate cu cresterea numarului si autoritatii organelor de control, valabil si la pescuitul comercial si la cel sportiv
- Un regulament mult mai drastic al pescuitului sportiv si o taxa de pescuit MULT mai mare (cit timp ai voie si iti permiti sa pescuiesti cum vrei, ziua, noaptea, cu n lansete si mai e si la indemina oricui, vor fi apele noastre pline de traistari)
Daca se vor lua astfel de masuri vreodata, cred ca Dunarea si nu numai si-ar reveni in citziva ani, asa cum se intimplase de exemplu cu Târnava prin anii 90, dupa ce s-a inchis aproape toata industria poluanta de pe cursul râului - au reaparut treptat cleanul, mreana, asta pina a devenit pescuitul Fenomen de masã... De Dunare nu mai vorbesc, am vazut pe Clisura cum fiecare pensiune are plasele ei, de un ditamai golf ca Dubova e practic acoperit de navoade, no incearca sa prinzi peste la unditza...
Ce ne-ar prinde bine ar fi exact restrictiile din Vest (Germania samd). Ar fi trist pentru pescarii cu adevarat sportivi, dar ar fi esential pentru apele noastre, cu conditia sa vrea Legiuitorul. Avem o DNA, cred ca s-ar putea face si in alte parti ordine, numai sa se vrea!
Eu as sustine orice initiativa in directia asta, 100%!
(Sper sa nu creada cineva ca dau lectzii, doar vad la fatza locului diferenta intre apele din Vest si ale noastre)

Subiecte asemănătoare