Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 18:53

Ma duc de cateva ori pe an si in zona Cazanelor si in zona Berzasca. Dupa discutii cu oamenii din zona si dupa ceea ce am vazut cu ochii mei mi-am format o parere si nu una neaparat buna despre pescarii comerciali, nu ca noi, cei sportivi, am fi forte departe. In zona Cazanelor sunt o gramada de pescari comerciali care intradevar provin din patura foarte saraca dar, localnicii imi povesteau ca pescarii seriosi s-au cam lasat de pescuit ca meserie. Cei care au ramas, ies pe apa si decimeaza cat pot si cu orice metode gasesc si dupa o zi forte reusita si cu mult peste se duc si il vand si dupa stau cateva zile prin baruri si ies la pescuit cand nu mai au ce bea. Astia nu pescuiesc pentru subzistenta. Mai sunt cativa pescari comerciali care stau in Drobeta si o data sau de doua ori pe saptamana vin sa isi vada plasele. Nici astia nu pescuiesc pentru a se intretine. In zona dintre Svinita si Eselnita nu este un metru de Dunare fara plase. In Coronini la fiecare a treia poarta este un anunt cu peste de vanzare si acele case nu sunt ale unor oameni amarati pentru ca arata chiar bine pantru acea zona. Este vorba doar de mentalitatea romaneasca unica in Europa. Musca si fugi! Si pescarii asa zis comerciali si cei asa zis sportivi sunt tot o apa si un pamant. Fiecare are un act care ii da dreptul sa distruga si sa sa isi faca propria lege.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:07

Si pescarii asa zis comerciali si cei asa zis sportivi sunt tot o apa si un pamant.


Eu nu cred asta............
Ce inseamna pescuit sportiv in primul rand ????? poate a avea grija de pesti...poate. Si pescarii sportivi se impart in dupa categorii: cei care mai iau un baboi pe acasa si cei CARE practica catch and release, sau C& R...nu ai cum sa-i bagi in aceiasi oala cu PESCUITUL INDUSTRIAL, care este pentru PROFIT SI JAF. :nervos:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:12

Mariane, nu-i chiar asa... nu trebuie sa folosim familiile sarace ce nu au din ce trai pe post de "permis de pescuit fara limite". Sa nu ma intelegi gresit, dar sigur nu din cauza pescarilor sportivi nu ai reusit sa prinzi tu caras ptr oaspeti!

Nu am absolut nimica cu pescarii comerciali, care pescuiesc legal si care din asta traiesc. Dar aici e vorba ca, si asta f clar, nu mai este peste in Dunare!?

Si as vrea sa vedem daca putem face ceva in aceasta privinta, sa imbunatatim situatia, si nu sa continuam sa reducem mai tare resursele... sau sa ii dam ca exemplu pe cei ce nu au din ce trai.

Eu nu am spus ca din cauza pescarilor sportivi nu am prins peste ptr gratar. Doar am vrut sa subliniez faptul ca un pescar comercial nu poate prinde constant aceeasi cantitate de peste. Poate avea perioade lungi cand nu prinde nimic. Cand mai vii in zona promit sa-ti fac cunostinta cu cativa pescari care traiesc din pescuit industrial.. Cate tone de somn sunt prinse anual la clonc? Oare in aceasta privinta ce ar trebui facut? :gandesc:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:15

Bine inteles ca exista si cei cativa care practica C&R dar sunt extrem de rari. Cei care retin in limita legala sunt de asemenea foarte rari. Sau mai bine zis nu mai prea sunt ca in ziua de azi sau sunt constienti de ce se intampla si practica C&R sau sunt oportunisti care retin tot. Cei care prind si retin in limita legala cred ca sunt sub 1%. Este strict parerea mea si pana nu mi se va demonstra la scara mare ca este altfel nu o sa mi-o pot schimba. Pana cand sa iasa romanul la pescuit, eventual cu familia, si sa prinda 2-3 pesti pe care sa ii puna pe gratar pe malul apei si sa se limiteze la atat iar la plecare sa lase locul curat si in masina sa ia cu el un sac cu gunoi, eu cred ca nici unul dintre noi nu va mai fi in viata. Vorbesc la un asemenea comportament pentru majoritatea romanilor nu cazuri isolate.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:22

Ma duc de cateva ori pe an si in zona Cazanelor si in zona Berzasca. Dupa discutii cu oamenii din zona si dupa ceea ce am vazut cu ochii mei mi-am format o parere si nu una neaparat buna despre pescarii comerciali, nu ca noi, cei sportivi, am fi forte departe. In zona Cazanelor sunt o gramada de pescari comerciali care intradevar provin din patura foarte saraca dar, localnicii imi povesteau ca pescarii seriosi s-au cam lasat de pescuit ca meserie. Cei care au ramas, ies pe apa si decimeaza cat pot si cu orice metode gasesc si dupa o zi forte reusita si cu mult peste se duc si il vand si dupa stau cateva zile prin baruri si ies la pescuit cand nu mai au ce bea. Astia nu pescuiesc pentru subzistenta. Mai sunt cativa pescari comerciali care stau in Drobeta si o data sau de doua ori pe saptamana vin sa isi vada plasele. Nici astia nu pescuiesc pentru a se intretine. In zona dintre Svinita si Eselnita nu este un metru de Dunare fara plase. In Coronini la fiecare a treia poarta este un anunt cu peste de vanzare si acele case nu sunt ale unor oameni amarati pentru ca arata chiar bine pantru acea zona. Este vorba doar de mentalitatea romaneasca unica in Europa. Musca si fugi! Si pescarii asa zis comerciali si cei asa zis sportivi sunt tot o apa si un pamant. Fiecare are un act care ii da dreptul sa distruga si sa sa isi faca propria lege.

Ai perfecta dreptate cand spui " Si pescarii asa zis comerciali si cei asa zis sportivi sunt tot o apa si un pamant. Fiecare are un act care ii da dreptul sa distruga si sa sa isi faca propria lege." Diferenta consta in faptul ca pescarii comerciali sunt putini si prind in unele perioade cantitati mai mari de peste, iar pescarii sportivi sunt cu miile si prind si ei cat de mult poate fiecare. Casele din Coronini au fost facute din contrabanda cu benzina si nu din pescuit comercial. :prieteni:

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:25

Este foarte interesant ce se intampla , cred ca autoritatile nu isi fac treaba , vad plase de pescuit la 5 m de mal , plase cu ochiuri mici care nu iarta nimic , eu cred ca ar fi bine ca cei care distrug apele sa faca minim 10 ani de puscarie pe langa asta sa fi amendati cum se cuvine , iar in cei 10 ani sa faca munca in folosul comunitatii .
P.s nu cred ca e o scuza sa spui ca nu ai alt venit , faptul ca nu te descurci nu iti da dreptul sa furi sau sa dai in cap !

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:39

@Marian...

Marian, eu si cu Deyu ne-am pus pe platou prin iulie cu gandul sa stam vreo 3 zile si pe acolo, dupa ce fusesem la Moldova Noua vreo 2 zile..In penultima zi a iesirii aceleia,am iesit dimineata pe apa cu gandul ca daca merge mai ramanem o zi ,daca nu prindem nimic pina la pranz plecam acasa..Ei bine, cand ne-am intors la tabara pe la pranz, ne-am trezit ca tot malul e impinzit cu lansete puse in suporti , dar nu aruncate inauntru, doua masini linga a noastra, si niste indivizi pe care nu i-am vazut in viata mea stateau bine mersi pe scaunele noastre..nah, nu ne-am luat cu ei in coarne ca noi eram cam straini pe acolo..Am interactionat pina la urma si unul dintre ei-Greerul- ne-a spus ca platoul este al lui si ca va pescui acolo pina prin septembrie..

Asa a si fost, si chiar s-a luat la paruiala cu unii care au dorit sa campeze si ei acolo linga gasca Greerului..Este si motivul pentru care locatia intalnirii organizata de catre Zoran s-a schimbat la pensiune..In august , chiar spre finalul lunii Greerul era tot acolo, ba inca montase si o bariera si nu putea nimeni sa coboare la apa daca nu ii deschidea..

Indiferent cat este cota Dunarii imi este greu sa cred ca atata vreme salaii stau doar pe senal..asta nu o cred si iti spun si de ce..Stiu sigur de la pescar comercial cum in fiecare seara bagau plasele in maluri si scoteau a doua zi, nu in toate , dar in unele da anumite cantitati de salai , niciunul sarit de kil jumate..

Or fi stand ei pe senal ziua dar noasptea tendinta rapityorilor e de a cauta malul,apa mica si aglomerarea de pesti prada..

La fel cum tendinta pescarului comercial este sa caute salaul..Pasrerea mea e ca daca nu ar fi pescuit comercial mult mai mult peste ar tine malurile..Malurile in zona aia sint superbe, praguri, apa mica sau adinca, stuf etc..

Si cand zic ''pescuit comercial'' nu ma refer la pescuitul acela legal, cu plase cu ochiuri de o anumita dimensiune,bagate si semnalizate doar in anumite zone ci, ma refer la braconierii ordinari care sub umbra autorizatiei lor pescuiesc cu plase mono, cu plase cu ochiuri mici, care pescuiesc in prohibitie(da, avea unul de vinzare peste in perioada aia cand cica nu e voie..)si dositi pe unde pot mai arunca si cate un amper doi prin apa..mai sint si sirurile cu peste mic, varsele,pripoanele, si alte cele...astia nu sint cu nimic mai buni decat ordinarii ailalti care pescuiesc cu lanseta si cu jigul fie pe bune,fie la hatza, nu conteaza, doar sa iasa cat mai mult peste azi ca el poate maine nu prinde nimic..Si uite asa , fiecare isi fura caciula unul altuia..''unditarul'' ''plasarului'' si amindurora ''electricienii''..dar la o adica , daca ar fi sa mai elibereze sau sa crute pestele , mai bine isi smulg o unnghie cu patentul..Stiu eu la voi in zona cum se laudau ca au gasit anul trecut bietii crapi care vroiau sa intre in baltile secate de debitul lasat prea jos din b araj , si au bagat plasele pe ei si i-au nenorocit..am vazut cu ochii mei anul asta intrarile in baltile alea de depunere barate efectiv cu setci, imediat la asa zisa ''deschidere''...plase puse si in lung si in lat..musai sa prindsa tot..pai atunci cum sa foie peste daca il prind chiar cand vrea sa depuna??Cine o bagat plasele alea??Lansetistii???

Eu nu am sustinut niciodata ca pescarii comerciali nu ar fi vinovati de diminuarea cantitatii de peste din Dunare, dar cam in aceeasi masura sunt vinovati si pescarii sportivi. Oare cati pescari sportivi ar elibera un somn ca cel prins de tine? (aici ma refer la somnul superb eliberat de fata cu mine) Nu stiu daca 0.1% din pescarii sportivi legitimati din Romania ar face asa ceva. :gandesc: Ce-mi place este ca toti tipa sa inchidem pescuitul comercial, sa fie mai mult peste,( oare ptr cine?) dar nimeni nu spune sa inchidem si pescuitul sportivcativa ani, nimeni nu spune sa fie marita taxa de pescuit sportiv la 500 sau 1000 lei pe an, iar un anumit procent sa fie alocat repopularii... La pescuitul sportiv totul e ok, ptr o suna de rahat de cateva zici de lei sa poti retine legal cel putin 1200 de kg de peste pe an. :prieteni:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:41

Problema cu puscaria si pedepsele pentru braconaj nu se va rezolva curand la noi. Trebuie ca statul sa incaseze cat mai multi bani pentru buget din pescuitul commercial sau sportiv ca si din orice altceva poate fi taxat. Banii trebuiesc pentru asistenta sociala data tuturor acelora care nu vor sa munceasca si se plang pe langa ceea ce fura politicienii sau guvernantii. Aceia sunt votantii de serviciu, fideli pe care ii vaneaza marile partide iar in ce priveste controalele pe apa si aplicarea legii asta ar insemna ca acei bani adunati din taxe de pescuit sa fie cheltuiti pe personal pentru control si atunci nu ar mai fi rentabil. Totul este un cerc vicios si o fratie a hotiei. Nu sperati la mai mult decat putem face fiecare din noi pentru ca nu se va intampla sa se faca ordine si sa fie peste in apa iar daca noi o sa incercam sa ne organizam sa incercam sa schimbam ceva o sa constatam ca suntem doar cativa si ne vom lasa pagubasi repede.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:44

Eu unul....nu ma las pagubas.......poate altii. :)

Cred ca am ceva prin ADN, de la romani, ca astia au fost mai razboinici si nu prea fugeau. :gandesc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:51

Marian eu asta incerc sa spun ca exista asa zisii pescari'sportivi'' asa cum exista si asa zisii ''comerciali''...si unii si altii sint exact acelasi lucru..braconieri cu un paravan, in cazul unora autorizatia de comercial si in cazul altora permisul de pescuit..astia sint in mare parte de vina..

Ce putem face??..nimic decat sa incercam sa inchegam o comunitate formata din pescari adevarati, indiferent de stil, care respecta legea ..Si mai putem spera ca autoritatile se vor trezi intr-un final si vor aplica legile..Cam atat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 19:54

Se canta de prin 1948 ....DESTEAPTA-TE ROMANE :) :) :) :) :) :) :) inca dormim, si putini baga de seamna " CA EXISTA O IMENSA PROBLEMA" , ridicata de Zoran aici pe forum.

Tare curios as fi, daca poate sa ne zica, cum este legislatia in Germania.
Tare curios as fi , daca poate sa ne zica cineva, cum este legislatia in Spania...ca NI SE LUNGESC OCHII La pestii aia frumosi de pe Ebru.
Pana si ungurii...au mai mult peste pe dunare, decat noi......este clar ca NOI avem probleme.

Dar PROBLEMELE se rezolva...sau ne vaitam..depinde.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (29. octombrie 2016, 20:09)


Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 20:11

Nu stiu cum sta treaba pe Dunare ca nu prea ajung in ultimul timp , dar sa dam permanent vina pe pescarul comercial e cam mult . Sa dam vina pe braconierul comercial asa ar fi corect . Cei care cred ca doar plasele fac macel in apa se insala ! Se mint singuri ! Cine vrea exemple concrete sa vada macelul de anul trecut de la Racovita facut fara rusine de catre ,,pescarii sportivi" :vomit: Au disparut din apa TONE de stiuci in mai putin de o luna jumate . Pe malul apei era un adevarat oras viu si o falnica padure de bete , pe apa barci cu pescari mai priceputi sau mai putin priceputi dar aproape toti la fel de nemilosi . La inceput partidele cu 35 de stiuci pe zi erau ceva normal ! Un adevarat festival in care stiuca parea cu tot dinadinsul hotarata sa se sinucida ! Se venea de la 3 dimineata sa prinzi loc pe mal cu toate ca afara erau minus grade . Daca cineva cu initiativa deschidea o toneta cu naluci si pestisori de momeala facea mai multi bani ca o crasma . Acum rar se mai prinde o marluta la o gloata de pescari . Si nu a fost nici un plasar in zona ! AR FI FOST LINSAT ar fi fost unica data cand ,, pescarii sportivi " s ar fi unit ! Ar fi fost atinsi direct in sursa lor de venit . As putea scrie mult mai mult dar mi e greata si in plus nu e despre Dunare .

E despre APA ,despre O TARA , despre o situatie generalizata , despre ,, OAMENI " si despre modul in care stim sa aruncam totdeauna vina asupra celorlalti fara sa vedem si partea noastra de VINA si COMPLICITATE chiar si prin inactiune , indiferent ca practicam sau nu C&R

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 20:30

Foarte adevarat Wolf. Si ce spune Marian are un sens cand vorbeste despre o perioada de prohibitie de cativa ani. Eu asi zice 3-5 ani de interzicere totala a pescuitului pentru toate apele publice sau concesionate de asociatii sub riscul de a primi o pedeapsa triplata pentru pescuit in acea perioada si pentru pescuit si daca esti gasit cu o scula de pescuit in barca sau pe malul apei, dar corelat cu alte masuri. In cei cativa ani de pauza sa se populeze apele cu puiet, sa se igenizeze apele si malurile, sa se aduca legislatia in domeniu la nivelul tarilor UE, sa se organizeze cursuri si examene obligatorii pentru obtinerea permiselor atat pentru sportivi cat si pentru comerciali, sa se inaspreasca pedepsele si sa se intensifice controalele, sa se coreleze taxele de pescuit comercial si sportiv cu cantitatea de peste posibila de prins, sa se limiteze dimensiunea ambarcatiunilor si a motoarelor pe apele interioare publice si pe cele de frontiera, etc. Voi vedeti un govern sau o formatiune politica din Romania care sa fie instare de asa ceva?

Răspunsuri: 13

Membru din: 31. mai 2015

Locație: Craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 21:11

Dunarea praf

:salut:,polemica aprinsa,explicatii realiste sau fanteziste,este usor sa arunci vini,parerea mea este ca natura are ciclul ei,si daca anul acesta capturile nu au fost ca in alti ani,este doar un cumul de factori,independenti de noi.As fi curios sa stiu parerea celor care cred ca nu mai este peste pe Dunare sau stiu eu unde,in momentul in care ,sa zic asa,va creste numarul partidelor de pescuit reusite anul viitor?!Poate sunt optimist,dar cred ca a fost doar un an mai slab(2016) la pescuit,atata tot,explicatiile citite,criticile aduse,observatiile multora,toate inducand ideea ca suntem asa de dominanti in acest ciclu,nu cred ca reprezinta realitatea din 2016,natura insasi este responsabila pentru rezultatele obtinute la pescuit,fie el comercial sau sportiv.Ideea ca suntem mai puternici ca natura,este o iluzie.Este clar,cel puti pentru mine,ca natura are caile ei de reglare,si in nici un caz nu vom supravietui noi pestilor.Sper ca in 2017 sa avem mai multe povesti de descris despre capturi la pescuit. :ciao:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 21:16

Domnilor, colegi pescari de forum sa nu uitam urmatoarele:

cei care fac fapte bune, eliberari de pesti si protectie natura ajung in RAI...iar braconierii, curentacii, industrialii,ministrii ajund in IAD. :necajit: :necajit: :necajit:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 21:20

Cam asa ceva se intampla si la mine in zona de cativa ani, o situatie oarecum similara cu cea prezentata de Wolf. Daca pe o portiune de 100 de metri sunt 5-6 barci din care se pescuieste la clonc si fiecare pescar prinde cativa somni, totul este ok, curg vorbe de genul "l-am spart :buaaaah: l-am omorat :prieteni: " si este o veselie totala :bucuros2: dar daca in urma lor vine un pescar cu plasa si prinde si el cativa somni, atunci el e hot, gunoi, tre sa-si caute alta meserie, trebuie sa faca puscarie sau chestii de genul asta. :doarecapu: Eu ma includ in ambele categorii, daca se inchide pescuitul comercial este foarte bine, va fi mai mult peste in Dunare, dar intrebarea mea este este ptr cine va fi mai mult peste? Ptr cei care in loc sa plece cu 10 kg vor pleca cu 30, in loc sa fie 2 driluri vor fi 10? Eu nu apar pe nimeni, in fiecare categorie exista un procent relativ mic de oameni corecti si restul ...Daca avem coloana atunci hai sa spunem lucrurilor pe nume si nu sa aruncam pisica in curtea vecinului.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 21:23

Nu stiu cum sta treaba pe Dunare ca nu prea ajung in ultimul timp , dar sa dam permanent vina pe pescarul comercial e cam mult . Sa dam vina pe braconierul comercial asa ar fi corect . Cei care cred ca doar plasele fac macel in apa se insala ! Se mint singuri ! Cine vrea exemple concrete sa vada macelul de anul trecut de la Racovita facut fara rusine de catre ,,pescarii sportivi" :vomit: Au disparut din apa TONE de stiuci in mai putin de o luna jumate . Pe malul apei era un adevarat oras viu si o falnica padure de bete , pe apa barci cu pescari mai priceputi sau mai putin priceputi dar aproape toti la fel de nemilosi . La inceput partidele cu 35 de stiuci pe zi erau ceva normal ! Un adevarat festival in care stiuca parea cu tot dinadinsul hotarata sa se sinucida ! Se venea de la 3 dimineata sa prinzi loc pe mal cu toate ca afara erau minus grade . Daca cineva cu initiativa deschidea o toneta cu naluci si pestisori de momeala facea mai multi bani ca o crasma . Acum rar se mai prinde o marluta la o gloata de pescari . Si nu a fost nici un plasar in zona ! AR FI FOST LINSAT ar fi fost unica data cand ,, pescarii sportivi " s ar fi unit ! Ar fi fost atinsi direct in sursa lor de venit . As putea scrie mult mai mult dar mi e greata si in plus nu e despre Dunare .

E despre APA ,despre O TARA , despre o situatie generalizata , despre ,, OAMENI " si despre modul in care stim sa aruncam totdeauna vina asupra celorlalti fara sa vedem si partea noastra de VINA si COMPLICITATE chiar si prin inactiune , indiferent ca practicam sau nu C&R



Nu sint de acord cu logica ta..daca am inteles bine inseamna ca sintem vinovati pentru ca nu facem nimic de 26 de ani incoace..
De 26 de ani mafia post comunista o pus stapinire pe resurse si tot fura si fura..ce se intimpla cu pescuitul este un efect colateral al acestei situatii..
No bun, si ce ai vrea sa facem?? Sa recurgem la violenta??Eu, tu ,el...sintem constienti de exemplu, ca Nastase o dat Delta lui Raduta..si nu facem nimic..pai si ce sa facem sa il omoram pe nastase sau pe raduta sau pe amindoi??
Nu stiu, astfel de autoacuzatii nu fac altceva decat sa fie pietre de moara pe care ni le legam singuri de gat..

Este un proverb care zice ca decat sa te stresezi pentru ce nu poti face mai bine sa iti indrepti energiile pentru ceva ce poti sa faci..Uite un exemplu la Zoran..a facutr un forum unde ne putem aduna ca si pescari de somn si putem promova un spirit altul decat ala distructiv..e doar un exemplu ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 21:24

Da da! Sigur natura are ciclul ei numa ca noi intervenim si il dereglam. Treaba cu natura si ciclul ei este valabila si in cazul muntilor goliti de paduri? Si alea se refac numa ca in sute de ani si asta daca noi nu am taia. Organizatii stintifice de nivel mondial si nu cele ecologiste au estimate ca in cativa ani in oceane nu va mai fi peste deloc si asta din cauza poluarii si mai ales a pescuitului commercial fara discernamant. S-ar reface si aici pestele dar noi pescuim si poluam in continuare. Nu este nici o polemica si nici nu vad cum s-ar putea crea polemici pe un asemenea subiect intr-o comunitate de oameni responsabili. Sunt doar constatari si lamentari justificate.

Răspunsuri: 13

Membru din: 31. mai 2015

Locație: Craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 21:43

Nu este normal ce se intampla cu defrisarile,dar nu despre asta era vorba,(desi,ca idee,si in aceasta speta natura va rezolva treburile),eu sustin,ca nu putea sa fie o actiune concertata dea lungul Dunarii desfasurata de braconieri(comerciali sau sportivi,hehehe)care sa conduca la scaderea numarului de pesti.Pur si simplu nu cred ca in 2016 braconierii au fost raspunzatori.Ei(braconierii)sunt din totdeauna,dar nu sunt hotaritori in acest ciclu,il pot influenta,dar nu covarsitor,ci doar in mica masura,pot fi zone in care sa zicem nu se mai prinde ca altadata,dar nu asa din senin,sa devina principala scuza a partidelor nereusite la pescuit pe o lungime de peste 1000 km pe Dunare. :pauza:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »marioiosipovici« (29. octombrie 2016, 21:48)


40

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 22:54

La vecinii sarbi, ca si pescar sportiv, daca ai in barca sonar+lansete-Nu-i voie!
Daca ai clonc, iarasi nu-i voie!Poti doar daca esti pescar comercial....800 eur/an....Zoran stie... :)
Ei,sarbii nu sunt in UE, dar parca protejeaza cumva.. :gandesc:
Scuze de offtopic :saluti:

Subiecte asemănătoare