Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 06:06

Dunarea praf?

:salut: ,
vorbind de curand cu o cunostiinta din Deta, mi-a relatat parerea lui despre Dunare si pestii din ea... si anume, e praf! Peste nu mai este, decit putin si marunt. Oare asa sa fie?

"Caras si crap doar mici se prind, crapsani de max 1,5 kg. Pe nimeni nu am auzit sa prinda mari anul acesta... gata, s-a terminat cu crapul, plasarii astia au golit tot! Cand imi aduc aminte acu 15 ani cum sareau crapii dimineata, ca ma trezeau cu pleoscaiturile, anul acesta nici o saritura nu am mai vazut. Pe atunci mai prindeam si 100kg de crap in 3 zile..." - bine-nteles, retinut tot :doarecapu:

"Ahhh, si salaul e gata, de-ci-mat. Doar micuti, asa, pina intr-un kil ce se mai prind... Cei care gasesc locurile iarna, unde sunt grupati salaii mari, golesc tot. Si la fel si pe cei mici. Am fost in Moldova Noua la cumparaturi si am vazut schimbul de plasa cu salai cit palma, contra cost. Din discutii am auzit ca avea vreo 10kg de vanzare. Si totul subdimensionat" - nu ca el daca ar fi prins tot asa, ar fi eliberat ceva, nuuu, la fel ar fi contribuit la "deicmarea"
speciei.

"Avatii, da, ce rapeli mai erau inainte, acu 15 ani, vai-vai... acuma, doar din aia de 200 - 300 gr mai prinzi. Si pe aia majoritatea ii iau, cica ptr saramura"

"Iar somn, gata cu el... daca anul trecut si acuma doi ani prindeam si cite 300 kg la o partida, anul acesta am prins doar 6 buc, cel mai mare de 8 kg..." - binenteles si acestia toti retinuti, la fel ca si pe cei de anul trecut si de acuma 2 ani. :vomit:

Si totusi, el nu se invinuia asa de tare, repetand de multe ori ca vinovatii principali ar fi pescarii comerciali.

Voi ce parere aveti, mai este la fel de mult peste ca si acuma 15 ani? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 06:53


Si totusi, el nu se invinuia asa de tare, repetand de multe ori ca vinovatii principali ar fi pescarii comerciali.


Eu am observat ca foarte multi pescari afirma ca nu mai e peste numai din cauza braconierilor si pescarilor comerciali, noi stim bine ca poate face ravagii si un pescar bun care poate prinde cateva zeci de kg de peste intr-o zi.Daca ia tot acasa e jale...

Eu nu cunosc Dunarea dar sper totusi ca situatia sa nu fie asa cum a descris-o cunostinta ta :gandesc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:22

Cam asa este situatia..acum doi ani prindeam de pe mal pe platoul de la Ribis strapazani la distractie, cati am vrut.Anul asta am pescuit de vreo 2-3 ori acolo si nu am prins nimic.O singura data pe un vant din ala naprasnic a taiat coada gumei.Poate ca n-am fost eu in mana, sau am avut ghinionul sa nu fie salaii acolo cand am pescuit eu..dar platoul a fost ocupat zi si noapte de niste pescari locali (crapari)incepand cu luna iulie..Am vorbit cu ei de mai multe ori de cate ori am fost in zona si ei cautau salaul la gume..nimic..din cand in cand cate unul asa la kil,,ce este mai jjnspaimantator este ca nici la fix cu peste viu nu prindeau decat tot asa, cate unul..Apoi am mai campat la o iesire linga niste baietzi care bateau la spining malurile dintr-o pneumatica..in doua zile au priins un somotei ,un avat si un salau la kil si ceva..baieztii aia au stat noaptea pina pe la 2-3 si au pescuit incontinuu,,

Parerea mea e ca avem un singur(si mic) noroc..ca nu sint toate malurile Dunarii locuite de catre romani..Vad si pe facebook..pescar de Dunare f, bun cu capturi de exceptie..mormane de salau si de avat si somni la 20-30 kg...macelariti..Avea inclusiv poza cu un somn frumos linga o masina parcata , la care era lasata ostentativ usa deschisa pe care scria cu alb..ANAF...mare pacat ca nu atim pretui ce avem..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:25

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=…&type=3&theater

Exemplu tipic de ''pescar'' care nu se gandeste deloc la ziua de maine..nu stiu cine este, am deschis facebook si asta era prima poza ...si asta e light..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:27

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=…&type=3&theater

Exemplu tipic de ''pescar'' care nu se gandeste deloc la ziua de maine..nu stiu cine este, am deschis facebook si asta era prima poza ...si asta e light..


Nu se poate accesa...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:33

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=…&type=3&theater

Exemplu tipic de ''pescar'' care nu se gandeste deloc la ziua de maine..nu stiu cine este, am deschis facebook si asta era prima poza ...si asta e light..


Nu se poate accesa...


Pai trebuie sa te loghezi pe fb si poate trebuie sa fi si inscris in grupul respectiv..

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:36

Da..acum trebuie sa lec dar o sa dau poza jos si am sa o pun aici..e un individ care are multe stiuci , retinute aruncate pe jos...pacat de ele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:47

Asta este intrebare retorica......????

Este evident ca in decurs de numai 20 de ani, s-au distrus apele naturale din Romania. Sunt cativa factori importanti care au condus la asta zic eu: pescuitul industrial excesiv, pescuitul la stilul "curentat" sau " 5000 m" de plasa, POLUAREA, neprotejarea speciile prin zone de habitat in care sa se poata reproduce, si as mai trece aici si pe NOI .
Ne-am trecut si pe noi, pentru ca NU EXISTA LUPTA IMPOTRIVA CELOR CE DISTRUG....si acceptarea unor fapte stiind ca este rau, poarta numele de Complicitate.
Eu sustin ca pentru a mai avea ceva pesti prin ape, trebuiesc masuri dure si realizarea unui program pe termen lung de POPULARI MAVISE cu pesti ale apelor nationale., ca taxe platim(pe barci, pe peridocuri, pe benzina, pe ANPA, pe permise in delta,etc), dar nu se intorc din banii astia , nimic in ape.
Este de asemenea inadmisibil, pentru o taxa de 5000 lei sa ai permis de pescuit industrial si sa scoti sute de tone de peste din apa.
Este inadmisibil, ca in delta , LINUL, CEGA, PASTRUGA,NISETRUl.....sa dispara prin restaurante si pensiuni.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (29. octombrie 2016, 08:00)


  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 08:27

Cam asa este situatia..acum doi ani prindeam de pe mal pe platoul de la Ribis strapazani la distractie, cati am vrut.Anul asta am pescuit de vreo 2-3 ori acolo si nu am prins nimic.O singura data pe un vant din ala naprasnic a taiat coada gumei.Poate ca n-am fost eu in mana, sau am avut ghinionul sa nu fie salaii acolo cand am pescuit eu..dar platoul a fost ocupat zi si noapte de niste pescari locali (crapari)incepand cu luna iulie..Am vorbit cu ei de mai multe ori de cate ori am fost in zona si ei cautau salaul la gume..nimic..din cand in cand cate unul asa la kil,,ce este mai jjnspaimantator este ca nici la fix cu peste viu nu prindeau decat tot asa, cate unul..Apoi am mai campat la o iesire linga niste baietzi care bateau la spining malurile dintr-o pneumatica..in doua zile au priins un somotei ,un avat si un salau la kil si ceva..baieztii aia au stat noaptea pina pe la 2-3 si au pescuit incontinuu,,

Parerea mea e ca avem un singur(si mic) noroc..ca nu sint toate malurile Dunarii locuite de catre romani..Vad si pe facebook..pescar de Dunare f, bun cu capturi de exceptie..mormane de salau si de avat si somni la 20-30 kg...macelariti..Avea inclusiv poza cu un somn frumos linga o masina parcata , la care era lasata ostentativ usa deschisa pe care scria cu alb..ANAF...mare pacat ca nu atim pretui ce avem..

Anul acesta nu ai prins salau in locul respectic deoarece debitul Dunarii a fost scazut, cam 3000 mc/s. La acest debit nu prea vei gasi salaii in acel loc sau in maluri. Cam tot pestele este grupat pe senal. Incearca sa pescuiesti in acel loc cand debitul este 6000. :prieteni: Eu nu stiu sa fi vazut platoul ocupat zi si noapte de pescarii locali cu toate ca treceam pe acolo aproape zilnic. Sau mai nou, timisorenii sunt considerati localnici? :zambet:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 09:35


,
vorbind de curand cu o cunostiinta din Deta, mi-a relatat parerea lui despre Dunare si pestii din ea... si anume, e praf! Peste nu mai este, decit putin si marunt. Oare asa sa fie?

"Caras si crap doar mici se prind, crapsani de max 1,5 kg. Pe nimeni nu am auzit sa prinda mari anul acesta... gata, s-a terminat cu crapul, plasarii astia au golit tot! Cand imi aduc aminte acu 15 ani cum sareau crapii dimineata, ca ma trezeau cu pleoscaiturile, anul acesta nici o saritura nu am mai vazut. Pe atunci mai prindeam si 100kg de crap in 3 zile..." - bine-nteles, retinut tot

"Ahhh, si salaul e gata, de-ci-mat. Doar micuti, asa, pina intr-un kil ce se mai prind... Cei care gasesc locurile iarna, unde sunt grupati salaii mari, golesc tot. Si la fel si pe cei mici. Am fost in Moldova Noua la cumparaturi si am vazut schimbul de plasa cu salai cit palma, contra cost. Din discutii am auzit ca avea vreo 10kg de vanzare. Si totul subdimensionat" - nu ca el daca ar fi prins tot asa, ar fi eliberat ceva, nuuu, la fel ar fi contribuit la "deicmarea"
speciei.

"Avatii, da, ce rapeli mai erau inainte, acu 15 ani, vai-vai... acuma, doar din aia de 200 - 300 gr mai prinzi. Si pe aia majoritatea ii iau, cica ptr saramura"

"Iar somn, gata cu el... daca anul trecut si acuma doi ani prindeam si cite 300 kg la o partida, anul acesta am prins doar 6 buc, cel mai mare de 8 kg..." - binenteles si acestia toti retinuti, la fel ca si pe cei de anul trecut si de acuma 2 ani.

Si totusi, el nu se invinuia asa de tare, repetand de multe ori ca vinovatii principali ar fi pescarii comerciali.

Voi ce parere aveti, mai este la fel de mult peste ca si acuma 15 ani?

Din pacate, in Dunare nu mai este asa mult peste ca si acum cativa ani, dar sunt curios ce va fi peste cativa ani? :gandesc: Dupa cum am mai scris pe forum, pescuiesc sportiv si comercial de vreo 20 de ani. Interesant este ca pescarii sportivi dau vina pe pescarii comerciali si invers ptr faptul ca nu mai este peste in Dunare. Eu consider ca in zona Bazias-Berzasca lucrurile stau destul de bine, zona este monitorizata cu camere de filmat si inca mai este destul peste. Cu siguranta vinovatii principali sunt pescarii comerciali, care si-au facut palate, traiesc in lux, conduc masini scumpe, ptr faptul ca nu mai este peste in Dunare. :zambet:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 10:19

Citat ... Aviz de agrement in zonele de frontiera
Da de metoda ,,la tras" e vorba sau ,, la maturat" multi dintre noi am fost la Dunare in perioada recenta, ne.am vazut pe apa, ne.am salutat, ne.am filmat, cu toate ca nu ne cunoastem. Am vazut cu ochii mei ce prapad fac. Cand o fac. O fac lata rau. 100 de pescari normali nu prind intr.un sezon intreg ce scot ei in cateva ore.... Asa e??? Oare??? Voi nu ati vazut??? Si pe deasupra vin pe mal la pescari sa vanda peste.... de curiozitate am intrebat cat e kg de somn si raspuns 18 lei.... deci????

Si iarasi s-a racit apa si pestele e amortit, plantele dispar si maturatorii baga mare.... no coment.... in ultima vreme a batut vantul tare a fost liniste, dar zilele trecute plin de maturatori.... asa ca ..... :ciao: :gandesc: :clonk
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 11:02

Din pacate, in Dunare nu mai este asa mult peste ca si acum cativa ani, dar sunt curios ce va fi peste cativa ani?

Stiu Marian, am vazut si eu, si mi-ai relatat si tu... acuma citiva ani buni, ai prins de cite ori mai mult ca si acuma? De 5x? 10x? 20x?
Si daca vedem si suntem constienti de ceea ce se intampla, tra' sa ne complacem situatiei si sa contribuim in continuare la distrugere? :gandesc:

Chiar nu putem ridica aceasta problema nicaieri? La ANPA, sau fiecare la Asociatiile unde activeaza?

Si Frodo are dreptate... la o zi de tras cu plasa se scot pina la 20 de somni (doar un ex cu somnii). Iar ptr aceiasi 20 de somni, de pe mal tra' sa pescuiasca poate 100 de pescari sportivi un sezon intreg sa ii prinda.

Haideti sa vedem daca nu putem face ceva in aceasta privinta... mai intai ar trebui ca fiecare sa spuna ce nu ii convine, si ce ar face altfel!? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 13:02

Din pacate, in Dunare nu mai este asa mult peste ca si acum cativa ani, dar sunt curios ce va fi peste cativa ani?

Stiu Marian, am vazut si eu, si mi-ai relatat si tu... acuma citiva ani buni, ai prins de cite ori mai mult ca si acuma? De 5x? 10x? 20x?
Si daca vedem si suntem constienti de ceea ce se intampla, tra' sa ne complacem situatiei si sa contribuim in continuare la distrugere? :gandesc:

Chiar nu putem ridica aceasta problema nicaieri? La ANPA, sau fiecare la Asociatiile unde activeaza?

Si Frodo are dreptate... la o zi de tras cu plasa se scot pina la 20 de somni (doar un ex cu somnii). Iar ptr aceiasi 20 de somni, de pe mal tra' sa pescuiasca poate 100 de pescari sportivi un sezon intreg sa ii prinda.

Haideti sa vedem daca nu putem face ceva in aceasta privinta... mai intai ar trebui ca fiecare sa spuna ce nu ii convine, si ce ar face altfel!? :noroc:

Si tot eu ti-am spus ca in prezent din pescuitul comercial nu se poate trai de pe o luna pe alta si ca exista si zeci de familii in zona la care singura sursa de venit provine din pescuitul comercial. Pescuitul comercial este o meserie legala care este practicata de zeci de ani in Romania.Daca persoanele care pescuiesc comercial o fac legal, au autorizatie, platesc cotizatiile la stat, impozit pe barca... eu nu inteleg cu ce gresesc acei oameni ? :nunteleg: De ce un pescar comercial care vinde un peste " la negru" este judecat diferit decat orice alt comerciant care face acelasi lucru? :nunteleg: Doar prin simplul fapt ca deranjeaza pe cei ce pescuiesc sportiv si in loc sa plece acasa cu 30-40 de kg de peste ei pleaca cu mai putin? Oare nu exista in Romania incinte private unde se poate pescui sportiv fara sa fim deranjati, sau ne deranjeaza ca acolo nu putem face ce vrem? Din pacate pescuitul comercial nu este precum shopping in supermarket. Azi poti prinde mult, zeci de zile nu prinzi nimic. Din ce traieste o familie de pescari pe timpul prohibitiei? Acum 2-3 sapt, am promis unor prieteni ca le fac un peste la gratar, maine am dat cu plasa de 4 ori fara sa prind nimic. Am imprumutat de la un vecin care pescuia sportiv( la 12 lansete) un caras si am mai scos peste din congelator. Din interior lucrurile se vad altfel. :prieteni: :prieteni:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 13:22

Citat de la »voilovicimarian«



Din pacate, in Dunare nu mai este asa mult peste ca si acum cativa ani, dar
Haideti sa vedem daca nu putem face ceva in aceasta privinta... mai intai ar trebui ca fiecare sa spuna ce nu ii convine, si ce ar face altfel!?


Eu as propune inchiderea pescuitului comercial. Vrei comercial fa-ti o ferma piscicola si creste pesti de la puiet la maturitate... Ca asa din mijlocul codrului toti vor sa taie copaci..., Nu au din ce trai in zona? Fals ... ala care e sarac tot sarac ramane dar e si prost pe deasupra ca imbogateste pe altul smeker, poate sarac si putin mai destept e un pas inainte.
Sau acces cu plase doar pe anumiti km fluviali si doar cu ele plasate fix nu la maturat cu nustiu cate barci si sute de metri de plasa care mai e si monofilament cateoda. Fix, clar delimitat si cu un control strict si aspru sancționat pentru incalcare.
:gandesc:
Apropo Calinovaț-ul, balta Bazias, acces Canal Nera Moarta e balizat cu balize portocali..... ce sa zic daca e interzis accesul asa sa fie... bravo... dar sa fie lege ptr. toata lumea.... si ptr. cei cu plase... ca pasarile de acolo au nevoie de peste nu de peste in plase care le inchide accesul.... deci opriti si plasarii care inconjoara zona sau accesul...
Cam asa vad eu lucrurile. Si pe mine sa ma controleze organul abilitat si cand fac ravagii piscicole se ma aresteze... sa ma invat minte.... dar nu v.oi fi infractor niciodata cu buna stiinta... :ochi:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 13:25

Mariane, nu-i chiar asa... nu trebuie sa folosim familiile sarace ce nu au din ce trai pe post de "permis de pescuit fara limite". Sa nu ma intelegi gresit, dar sigur nu din cauza pescarilor sportivi nu ai reusit sa prinzi tu caras ptr oaspeti!

Nu am absolut nimica cu pescarii comerciali, care pescuiesc legal si care din asta traiesc. Dar aici e vorba ca, si asta f clar, nu mai este peste in Dunare!?

Si as vrea sa vedem daca putem face ceva in aceasta privinta, sa imbunatatim situatia, si nu sa continuam sa reducem mai tare resursele... sau sa ii dam ca exemplu pe cei ce nu au din ce trai.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 13:33

Din pacate pentru a trai mai bine toti facem sacrificii.... cateodata pentru a avea un venit mai bun copiii nostri stau cate o luna fara mama sau tata care pleacă afară pentru a castiga un ban... dar nu distrug acasa ci aduc acasa....
Cautati alte variante de existenta...
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 17:11

Nu am absolut nimica cu pescarii comerciali, care pescuiesc legal si care din asta traiesc. Dar aici e vorba ca, si asta f clar, nu mai este peste in Dunare!?

Si as vrea sa vedem daca putem face ceva in aceasta privinta, sa imbunatatim situatia, si nu sa continuam sa reducem mai tare resursele... sau sa ii dam ca exemplu pe cei ce nu au din ce trai.



SUNT DOUA MARI ASPECTE CARE TREBUIESC LAMURITE:

- 1. Daca este sa stangem o petitie pe forum , cu semnaturi, etc....distribuiri masiv s-ar putea sa avem o surprinza . Adica sa nu ne mire daca din peste 2000 de membri, semnam si LUPTAM, numai 100.
- 2. In ceea ce priveste pescuitul comercial: este inadmisibil, ca pentru o taxa de 1000 de lei pe an, sa poti pescuit cu sute de km de plase, pentru ca asta nu mai ESTE pescuit de subzistenta, o tona de peste de luna valoreaza 1000kgX5 Lei/kg.....si este UN JAF permis , cu taxe mici !!!!!!!!!!!! V-as ruga daca stie cineva exact sa posteze cat sunt taxele pentru pescuitul comercial in delta si pe dunare, ca sa ne facem o parere mai exacta, eventual si pe marea neagra.
V-as ruga sa-i vedeti pe cei cu restaurante, cherhanale si cu slugi...ce rau traiesc. :pauza:

Al treilea aspect , zic eu important...pe la noi se invata de mici treburile astea de PROSTIRE A POLULATIEI:

- Capul plecat, sabia nu-l taie. :buaaaah:
- Cand veneau turcii, otraveam fantanile si parjoleam padurile si FUGA...in munti; :buaaaah:
- Fuga este rusinoasa , dar sanatoasa :buaaaah:

Deci......FORTA MAXIMA BAIETI !!! :box:
Iar, pentru Vlad Tulcea, pentru a ma face mai inteles, : stiu sigur personaj, care detine restaurant propriu, are cherhanaua proprie si slugile lui cu km de plase....

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »macinic« (29. octombrie 2016, 17:21)


Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 17:17

Cererea pentru peste autohton depaseste cu mult oferta.
De aici incepe de fapt problema noastra.
Este un dezechilibru clar si nu se rezuma doar la pescuit.
Oamenii,pensiunile,restaurantele vor peste indiferent de provenienta acestuia.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 18:04

@Marian...

Marian, eu si cu Deyu ne-am pus pe platou prin iulie cu gandul sa stam vreo 3 zile si pe acolo, dupa ce fusesem la Moldova Noua vreo 2 zile..In penultima zi a iesirii aceleia,am iesit dimineata pe apa cu gandul ca daca merge mai ramanem o zi ,daca nu prindem nimic pina la pranz plecam acasa..Ei bine, cand ne-am intors la tabara pe la pranz, ne-am trezit ca tot malul e impinzit cu lansete puse in suporti , dar nu aruncate inauntru, doua masini linga a noastra, si niste indivizi pe care nu i-am vazut in viata mea stateau bine mersi pe scaunele noastre..nah, nu ne-am luat cu ei in coarne ca noi eram cam straini pe acolo..Am interactionat pina la urma si unul dintre ei-Greerul- ne-a spus ca platoul este al lui si ca va pescui acolo pina prin septembrie..

Asa a si fost, si chiar s-a luat la paruiala cu unii care au dorit sa campeze si ei acolo linga gasca Greerului..Este si motivul pentru care locatia intalnirii organizata de catre Zoran s-a schimbat la pensiune..In august , chiar spre finalul lunii Greerul era tot acolo, ba inca montase si o bariera si nu putea nimeni sa coboare la apa daca nu ii deschidea..

Indiferent cat este cota Dunarii imi este greu sa cred ca atata vreme salaii stau doar pe senal..asta nu o cred si iti spun si de ce..Stiu sigur de la pescar comercial cum in fiecare seara bagau plasele in maluri si scoteau a doua zi, nu in toate , dar in unele da anumite cantitati de salai , niciunul sarit de kil jumate..

Or fi stand ei pe senal ziua dar noasptea tendinta rapityorilor e de a cauta malul,apa mica si aglomerarea de pesti prada..

La fel cum tendinta pescarului comercial este sa caute salaul..Pasrerea mea e ca daca nu ar fi pescuit comercial mult mai mult peste ar tine malurile..Malurile in zona aia sint superbe, praguri, apa mica sau adinca, stuf etc..

Si cand zic ''pescuit comercial'' nu ma refer la pescuitul acela legal, cu plase cu ochiuri de o anumita dimensiune,bagate si semnalizate doar in anumite zone ci, ma refer la braconierii ordinari care sub umbra autorizatiei lor pescuiesc cu plase mono, cu plase cu ochiuri mici, care pescuiesc in prohibitie(da, avea unul de vinzare peste in perioada aia cand cica nu e voie..)si dositi pe unde pot mai arunca si cate un amper doi prin apa..mai sint si sirurile cu peste mic, varsele,pripoanele, si alte cele...astia nu sint cu nimic mai buni decat ordinarii ailalti care pescuiesc cu lanseta si cu jigul fie pe bune,fie la hatza, nu conteaza, doar sa iasa cat mai mult peste azi ca el poate maine nu prinde nimic..Si uite asa , fiecare isi fura caciula unul altuia..''unditarul'' ''plasarului'' si amindurora ''electricienii''..dar la o adica , daca ar fi sa mai elibereze sau sa crute pestele , mai bine isi smulg o unnghie cu patentul..Stiu eu la voi in zona cum se laudau ca au gasit anul trecut bietii crapi care vroiau sa intre in baltile secate de debitul lasat prea jos din b araj , si au bagat plasele pe ei si i-au nenorocit..am vazut cu ochii mei anul asta intrarile in baltile alea de depunere barate efectiv cu setci, imediat la asa zisa ''deschidere''...plase puse si in lung si in lat..musai sa prindsa tot..pai atunci cum sa foie peste daca il prind chiar cand vrea sa depuna??Cine o bagat plasele alea??Lansetistii???
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 18:43

Pentru ca tot a intrebat Zoran , ce-i de facut........eu de vaicareli sunt satul.

ALTA MASURA: marirea perioadei de prohibitie si musai sa coincida cu a bulgarilor , a iugoslavilor, ucrainienilior !!!!!!!!! Zone stricte protejate de habitat, adica unde pestii se pot inmultii natural.

Sau: sa avem ADN american....si legislatie americana, ca chestia aia cu pistolul, este buna... :) :) :)

ALTA MASURA: ceva barci, cu dotari ale politiei de frontiera.....ca benzina este :) dar n-au barci.

Subiecte asemănătoare