Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 28. octombrie 2016, 14:51

Spinning la pãstrãv

Salut, baietzi.
Am shansa sa ma mut in curind intr-o zona muntoasa a Germaniei (Allgäu), si musai sa ma apuc tare de pescuitul la pastrav! Prima metoda pe care o voi practica va fi spinning, la musca ma voi pregati iarna asta. Oricum, la spinning am mai prins eu si inainte pastrav, da'acum ma apuc serios. In plus, unde ma mut eu sunt doua bucatzi de riuri unde nu ai voie la musca, in schimb artificiale si pestisor mort, iuhu. Si e mare lucru ca ai voie, multe riuri superbe sunt inaccesibile :doarecapu:
Poate avetzi voi experientza in domeniu? Orice sfat mi-e binevenit, mai ales echipament, artificialele voastre preferate, tactici, orice.
Eu oricum vreau pe topicul acesta sa postez un fel de "jurnal de incepator", poate va interesa pe cineva...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 28. octombrie 2016, 20:17

Eu unul nu am pescuit pastrav pe ape cu specificul asta, insa iarna trecuta patronul incintei Egreta -Lipova a populat cate bazine cu pastravi intre 400-700 gr. bucata..Auzisem ca pe incintele privatye din alte tari , cand populeaza cu pastravi ii [prinzi una doua...nah ,aici nu a fost asa..Pescarii de stationar i-au invatat cu viermi naditi nor intre ape si ii prindeau la pluta cu buchet de voierme si rama..eu am prins cativa la microwoblere(unul cu spate roz si flancuri argintii si unul mi-a intrat pe o guma de la 4 predators , un grub de 78 cm..Oricum atacurile si drilurile sint misto de tot, pastravul fiind un luptator aprig..Eu am pescuit cu o lanseta light pina in 10 gr si textil japonez..poate ca daca puneam leader lung de F.C.as fi fost mai avantajat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 30. octombrie 2016, 08:11

La incintele astea private li se spune aici "Forellen Puff" (bordel de pastravi) :buaaaah:
Nu-s pe genul meu, dar citeodata iarna chiar is practice, atunci cind esti de luni de zile ne...pescuit...
In fine, voi avea (si am avut) sansa sa pescuiesc "in natura", daca ati vedea riurile astea mari si mici de munte de aici, atit de curate si de pline de peste, ca te iau caldurile, da-s atit de protejate si restrictionate, ca pe bune ca iti vine sa mergi la Puff...
Eu pina acum am prins cu spinnere 0 sau 1, pe unde am dat era prea mare curentul pt.woblerasele mele. Apropo, stiti ceva modele bune vit mai mici? Eu am citeva Balzer, da-s a naibii de tzepene...

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 30. octombrie 2016, 08:18

In crescatoriile de aici se prinde cel mai bine la o pasta speciala de pastrav, ca un fel de plastilina aromata pe care o iei gata din magazin. Metodei ii spune "Spirolino", de la pluta folosita, e o pluta care se scufunda intre ape si pe care o recuperezi incet, la un atac ii lasi pestelui citeva secunde sa ia cirligul bine, contra, bingo!
Nu ma omor dupa stilul asta, dar din experientza e mai productiv decit spinning, la bordel, bineinteles :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 30. octombrie 2016, 18:47

:rizi: ..la noi pastravul doar la bordel, cam la fel ca toate speciile dealtfel..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 31. octombrie 2016, 07:46

Corect, asta ar fi si o posibila rezolvare a problemei Dunarii de pe alt topic: RESTRICTZII!!! Cit timp la noi e permis aproape orice (comercial, ilegal sau sportiv), vom avea apele ca atare. Si se poate si la noi mai bine: prin Secuime pe o bucata de Târnavã se pescuieste doar C&R. Rezultatul: emisiuni superbe de pescuit la musca, capturi, poezie...
Si pe mine ma deranjeaza multe obstacole din Germania, dar le inteleg si accept, de musai ca de buna-voie. Mai ales in apele de munte, unde un traistar care se pricepe ar goli de unul singur kilometri de râu in citeva luni. Da'aici asociatiile chiar isi exercita prima lor obligatie, si anume ingrijirea fondului piscicol, cu rezultatele pe masura. Ce poate fi mai frumos decit o lupta cu o lostritza intr-un apus de soare in cristalul riului si al muntilor? Uff, imi bate mai tare inima...

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 31. octombrie 2016, 09:04

Vreau să spun că este și la noi ( de mai mulți ani) un râu foarte bine gestionat ( curat, nepoluat, C&R, populat, păzit, taxa se poate plăti la ABC-ul din localitate, sunt posibilități bune de cazare și masă) : Târnava Mare, zona Zetea.
Avps Târnava Mare
Open Zetea - interviu cu dl. Adrian Trîmbițaș | PESCUIT LA MUSCĂ

Se țin aici multe concursuri - spinning de pe mal.
Liga Romana de Spinning

Aș mai vrea să dau un exemplu de râu nepăzit, nepopulat, care trece prin mai multe localități..... dar unde, la un concurs în acest an s-au prins aproape 1000 de pești punctabili ( Lipan și păstrăv, 26 concurenți):
Open Aventuri în Apuseni - interviu cu dl. Luca Moga | PESCUIT LA MUSCĂ

La păstrăv și lipan, nu e chiar dezastru.....

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 31. octombrie 2016, 09:25

Aaa de astea stiam eu ma refeream la o apa aproape de Arad unde sa pot fugi pe juma de zi, ca mai mult nu am timp..dar oricum , acuma e prohibitie la pastrav..

Revenind la naluci , am auzit ca astia de umbla prin concursuri folosesc aici pe apele noastre niste imitatii de larva (naluci siliconice) de dimensiuni f. mici si carligele si le fac lestand cu bile de tungsten marimea potrivita de carlig cu ochet pt. naluca respectiva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare