Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Stefi

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Stefi«

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 23. mai 2012, 21:29

Părere și despre Mulineta Shimano Exage 10000 FA

Pot folosi aceasta mulinetă,Shimano Exage 10000 FA la pescuitul somnului atât din barcă la clonc cât și de pe mal ?
Mulțumesc anticipat.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 24. mai 2012, 07:02

shimano exage 6000 FA

Pot folosi aceasta mulinetă,Shimano Exage 10000 FA la pescuitul somnului atât din barcă la clonc cât și de pe mal ?
Mulțumesc anticipat.

eu am avut capturi considerabile( peste 2m) cu shimano exage 6000FA, am 2 bucati si sunt foarte multumit de ele.
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 24. mai 2012, 07:20

Salut,
Shimano este intotdeauna bun. Nu cunosc personal mulineta, dar precis vei reusi sa scoti exemplare frumoase cu ea. Nu mi se pare o mulineta prea mare, pe care sa intre mult fir textil gros: ca. 160 metri de 0,50 mm sau ca. 135 m fir de 0,65 mm.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. mai 2012, 07:31

.

Citat

Shimano este intotdeauna bun


GRESIT! (cel putin din punctul meu de vedere)
Shimano sub gama Exage nu este bun, este doar mediocru. Peste gama Exage, se poate vorbi de lucruri de nivel mediu. Am vazut mulinete Hyperloop, Catana, Nexave care au cedat lamentabil dupa nici un sezon de pescuit la spinning la clean, unde mulineta nu este foarte solicitata.
Parerea mea e ca, decat un Shimano ieftin, mai bine un Ryobi din aceeasi gama de pret.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 24. mai 2012, 07:55


GRESIT! (cel putin din punctul meu de vedere)...


Corect, daca este vorba de spinning. La pescuitul la clonc si stationar recomand si eu intotdeauna mulinete robuste si solide, cum sunt Penn-urile, complet din metal. Dar la clonc sau putin stationar nu sunt asa solicitate ca la spinning. S-ar putea f bine ca dupa 2 sezoane de clonc sa cedeze mulineta Exage 10000, sau la un somn de peste 2 metri daca nu-i folosita asa cum trebuie folosita o mulineta.
Dar cum trebuie folosita o mulineta pt a nu o distruge?
Eu habar n-am de mulinete finute, driluri spectaculoase de 1 ora, de aceea folosesc Penn-urile, pt a putea umbla ca si cu sapa cu ele si sa nu li se intimple nimica...

Stefi, oricum, daca vrei sa mergi la sigur si driluri fara frica, pt a putea in orice situatie solicita mulineta la maxim, atunci Atiila are dreptate!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 24. mai 2012, 08:23

Stefi, Zoran

Repet, nu vreau sa fiu inteles gresit. Shimano Exage 10000 este o mulineta buna raportat pret/calitate. Si POTI sa o folosesti linistit la pescuitul prezentat de tine.
Eu am avut obiectii doar la afirmatia lui Zoran precum ca "Shimano sunt intotdeauna bune".

Sau ca sa reformulez, eu NU recomand achizitionarea de mulinete Shimano sub gama Exage, mai ales acolo unde te poti lovi de situatii dificile (gen peste mare, obstacole in ape, necesitatea de a avea o frana care functioneaza bine"
:bravo:
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Stefi

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Stefi«

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 24. mai 2012, 21:51

Buna seara ! Imi cer scuze că nu am raspuns mai repede , dar acum am ajuns de la birou.
Vă mulțumesc pentru raspunsuri, mi-am facut o părere .Poate că trebuia să fac anumite precizării înainte să vă rog o părere:
1.Îmi place să pescuiesc atât cât îmi pot permite ca timp și să experimentez diferite tipuri de pescuit.
2.Mi-am propus anul ăsta sa încerc și pescuitul la somn atât din barcă la clonc, cât și de pe mal la staționar (având cumnatul meu barcă , motor si sonar)
3.Dacă timpul îmi permite aș vrea să ies anul asta la Dunăre măcar de 6 ori.
4.Ieșitul la pescuit constituie pentru mine pretext de a mă rupe de stresul cotidian și de a mă afla în natură (fară semnal la telefonul mobil ar fi ideal)
5.Dacă tot ies la pescuit , aș vrea să o fac cât de cât bine.
6.Nu ma văd în postura bătrânului Santiago din The Old Man and the Sea, roman scris de Ernest Hemingway targetul meu anul ăsta fiind un somn la clonc și un somn la montura cu pluta de grund .
7.Repet , bucuria de a mă afla pe malul Dunării un sfârșit de săptămână bucurându-mă de fotoliul meu de pescuit urmărind lansetele înmuiate în apă este în mare tot ce îmi doresc,dar dacă mai și prind ceva totul devine perfect.
Concluzie : dacă tot experimentez ceva , aș vrea să fac acest lucru cu un echipament cât de cât adecvat.
O seară bună tuturor.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 25. mai 2012, 06:50

poti sa te bazezi pe shimano, daca cedeaza itzi trimit eu un penn :))
Get Rich or Die Tryin'

Stefi

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Stefi«

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 25. mai 2012, 09:59

Ok mersi,dacă o să cedeze în vreun dril cu ”marea captură” cu siguranță îmi iau eu un PENN. :zambet:

Stefi

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Stefi«

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 6. iunie 2012, 07:43

:bucuros2: YES, am devenit fericitul posesor a 3 mulinete Mulineta Shimano Exage 10000 FA.Mai am nevoie ”DOAR” de bețe,fir,forfach,ancore, ace, plute grund, zornăitori, plumbi, clonc,plomb teaser,lanseta pt barcă ,seea boom, umbrelă ,cort........... :doarecapu:
»Stefi« a atasat urmatoarele fisiere:

Stefi

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Stefi«

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 6. iunie 2012, 07:54

Cu lansetele am rezolvat-o anul ăsta , voi pescui cu citat din ZORAN la sectiunea echipament:”Cele mai tari şi mai bune lansete recomandate din mai multe tronsoane, adică telescoapele:-Ce-s alea?... !... TELESCOAPELE NU AU CE CĂUTA LA PESCUITUL DE SOMN” : shimano alivio bx surf 4.20m, 200g (astea le am , astea le folosesc anul asta până mă voi înoi.; și sunt și în garanție) :bravo:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 6. iunie 2012, 08:39

Cu lansetele am rezolvat-o anul ăsta , voi pescui cu citat din ZORAN la sectiunea echipament:”Cele mai tari şi mai bune lansete recomandate din mai multe tronsoane, adică telescoapele:-Ce-s alea?... !... TELESCOAPELE NU AU CE CĂUTA LA PESCUITUL DE SOMN” : shimano alivio bx surf 4.20m, 200g (astea le am , astea le folosesc anul asta până mă voi înoi.; și sunt și în garanție) :bravo:


Eu am folosit și folosesc lansete telescopice.......Trabucco Blue Power 150-360 gr. de 3,60 m și Daytanu de 300 g- 3,60 m, le pescuiesc de patru ani și arată impecabil după zeci de somni scoși pe mal cu ele, necesită mai multă grijă la montaj și întreținere .....sunt lansetele preferate când plec la pescuit cu motorul datorită spațiului redus . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Stefi

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Stefi«

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 6. iunie 2012, 08:47

Mersi pentru încurajare.Eu le luasem (3 bucăți) că aveam nevoie la ieșirile pe baltă la crap să nădesc și să lansez departe și sunt mulțumit de ele, anul ăsta o să le bag și pe Dunăre ,iar în iulie merg la Olt la baraj la Turnu. Când pescuiesc pe baltă , de regulă cu astea trei lansete dau la crap iar cu două feedere ma distrez la caras, plătică alternând momelile în continu.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 6. iunie 2012, 09:38

Mersi pentru încurajare.Eu le luasem (3 bucăți) că aveam nevoie la ieșirile pe baltă la crap să nădesc și să lansez departe și sunt mulțumit de ele, anul ăsta o să le bag și pe Dunăre ,iar în iulie merg la Olt la baraj la Turnu. Când pescuiesc pe baltă , de regulă cu astea trei lansete dau la crap iar cu două feedere ma distrez la caras, plătică alternând momelile în continu.


Dacă reușești să scoți somni mari cu un băț de spining de 15-40 g, nu văd de ce, nu ar fi bun un telescop mult mai puternic....... :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 7. iunie 2012, 05:49

sunt lansetele preferate când plec la pescuit cu motorul datorită spațiului redus .

am intrebat intr-un topic daca avem motociclisti printre noi ! raule, dc nu ai zis nimic ? :limba: :prieteni:
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 7. iunie 2012, 22:45

Dacă reușești să scoți somni mari cu un băț de spining de 15-40 g, nu văd de ce, nu ar fi bun un telescop mult mai puternic.......

:gandesc:
Pai, exact din cauza asta:
...necesită mai multă grijă la montaj și întreținere...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com