Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 24. octombrie 2016, 07:12

Noul proiect de lege care vizeaza pescuitul , pe 2017

Asa dupa cum stim , anul acesta 2016, contractele existente intre ANPA si anumite asociatii, contracte prin care ANPA delega administrarea resursei acvatice vii , au expirat in primavara fara a mai fi prelungite intr-un fel sau altul.Anul acesta toate apele au fot doar in grija ANPA, fara ca vreo asociatie sa emita pretentii asupra lor si fara ca sa populeze sau sa pazeasca..nu ca s-ar fi omorat cu aceste lucruri in anii in care au avut apele in administrare.

Noul proiect de ordin vine cu ceva noutati..

-Se face distinctie clara intre pescuitul recreativ si pescuitul asa zis sportiv.Peste tot in acest proiect se vorbeste despre pescuit recreativ pentru a nu se mai specula exprimarea'' pescuit recreativ sportiv.''
-Se specifica clar ca asociatia care ofera redeventa cea mai mare va obtine concesionarea pe apa respectiva.Asta inseamna ,probabil, ca asociatia care concesioneaza va creste suma care o va cere pescarilor
-Permisele se emit de catre ANPA.Pe apele neconcesionate pescarul poate solicita permisul direct de la ANPA, iar pe apele concesionate solicita permicul de la asociatia care administreaza apa respectiva.AJVPS cere ca fiecare autorizatie de pescuit individuala sa fie valabila doar pe apa pentru care a fost emisa, fie ea concesionata sau nu..
-Actiunile de paza si control se fac de catre ANPA, iar asociatiile care au ape cooncesionate vor sprijini cu personal angajat aceste actiuni.
-Pescarii vor trebui sa prezinte la sfarsit de an un carnet de capturi ,iar datele vor fi centralizate de catre asociatia care a eliberat permisul.Eliberarea permisului pe anul urmator este conditionata de catre prezentarea acestui carnet de capturi.

Cam asta am vazut eu..Iata mai jos forma propusa de catre ANPA

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…002_09_2016.pdf

Si aici este nuantarea anumitor puncte ,propusa de catre AJVPS

http://agvps.ro/docs/observatii%20proiect%20Ordin%20ANPA.pdf

Mi se par lucruri de bun simt...asa parca se contureaza cat de cat o ordine in haosul din pescuitul asta romanesc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 24. octombrie 2016, 07:57

Carnet de capturi ? wow asta e tare.
Completarea lui se va face pe propria raspundere ? :)

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 24. octombrie 2016, 10:24

Stiu ca noua ne pare o masura hilara.
Totusi cand vorbim despre locuri si ape pentru pescuit la superlativ , vorbim de Ungaria , Germania etc..Ei bine in aceste tari carnetul de capturi este ceva obisnuit.Asta inseamna ca asociatia care gestioneaza apa ar dori sa stie cam cat peste a iesit din apa, pentru eventuale repopulari..ori asta ar trebui sa ne bucure.Ungaria, o tara unde mica cu o zestre hidrografica net inferioara tarii noastre, ofera totusi niste conditii de pescuit net superioare..
Masurile ar fi in linii mari, doua..paza si repopulari..Prima se poate realiza cu bani , si a doua tot cu bani dar si cu informatie..carnetul de capturi este sursa de baza a acestei informatii..In Ungaria costa in jur de 100-150 de euro pe an permisul..in Franta in jur de 100 s.a.m.d.In Germania poti pescui pe baza unui permis de turist timp de o luna pe anul calendaristic...Costa cam 50 de euro, si pe linga permisul in sine primesti si cateva foi pentru notarea capturilor.Odata cu aceste foi pentru capturi mai trebuie sa depui si o garantie de 50 de euro pe care o recuperezi cand predai foile ..Asa este modelul in tarile despre care noi vorbim despre conditiile de pescuit la superlativ..include si o foaie pentru capturi..nu stiu daca peste tot in Europa este asa, dar mi se pare o masura buna..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 24. octombrie 2016, 11:15

Desi nu am fost niciodata pe afara sunt convins ca sunt tari unde pescuitul este la superlativ din toate punctele de vedere.
Pentru Romania zic eu ca e prea devreme pt carnet de capturi.
Mai intai trebuie bagata mai multa militarie , legi care sa o sprijine si oameni care sa le aplice.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 24. octombrie 2016, 11:39

Pai ,asta ar putea fi un inceput.Daca trecordinul asa cum este asociatiile pot contribui cu personal la actiuni de control si paza.Asa a fost si inainte cu ceva vreme..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 12

Membru din: 1. august 2014

Locație: Sfantu Gheorghe

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 24. octombrie 2016, 15:37

E foarte greu cu paza...am permis de mai bine de 30 de ani si nu am fost controlat niciodata pe malul raului(Tarnava,Mures,Olt).Pe hartie totul este perfect.Spre exemplu ,in zona Sfantu Gheorghe(Covasna)este o singura persoana/paznic si de vanatoare si de pescuit.E imposibil sa-si faca treaba in bune conditii.Banuiesc ca sunt situatii asemanatoare in toata tara.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 24. octombrie 2016, 20:30

Ai dreptate pina acum totul a fost mai mult pe hartie, vom vedea de acum ce va fi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 25. octombrie 2016, 08:53

:rizi: Carnet de capturi !!!.. pentru noi prosti care punem botul la acte !!? sau de la cati volti in sus si la cati amperi? :limba:
Dar un carnet de instantanee cu electicieni si filamentisti nu vor sa scoata !! :nervos:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 25. octombrie 2016, 11:13

Si pentru cei care practica C&R ce vor trece in carnet? O sa vica ANPA ca nu iesi la pescuit si ca nu ai nevoie de permis daca ai eliberat tot si nu ai nimic in carnet. Pentru braconierii cu permis acest carnet vine ca un act care sa le acopere nemernicia pentru ca o sa treaca cate un peste din cand in cand si o sa zica ca nu au prins.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 25. octombrie 2016, 12:06

Asa cum s-a intamplat cu interzicerea camparii, de parca ar face cortul mizerie, sau, daca nu pui cortul, nu se considera campare, dar mizerie poti sa faci, ori, poti fi amendat si fara cort, daca nu aduni mizeria facuta de altii, altfel, esti gasit intr-o zona cu deseuri, deci, esti vinovat, la fel prevad si pentru pescuit, va fi interzis si pescuitul, pentru ca altfel nu se poate la noi, ori alba, ori neagra...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 25. octombrie 2016, 17:56

Salut.Ar fi simpla traba dar nu se vrea.De exemplu treaba cu carnetul de capturi ar fi nemaipomenita daca la un eventual control chiar si pe drum esti aspru pedepsit daca esti gasit cu peste care nu este trecut in carnet.Dar cine sa faca treaba asta din moment ce acum pescuitul cu ajutorul curentului electric este aspru pedepsit de lege dar nu a fost prins aproape nimeni,desi toata lumea stie ca se pescuieste non stop.Poate daca politistul din comunele riverane dunarii ar fi si ei pedepsiti ca si faptuitorul poate s-ar misca ceva.Un sef de post dintr-o comuna mica stie tot ce misca la fata locului asa ca din punctul meu de vedere este chiar mai vinovat decat faptuitorul pentru ca mai incaseza si un salariu frumos pentru complicitatea lui.In zona unde pescuesc toata lumea stie cum e impartita Dunarea,cine da la curent si de unde pana unde numai politia nu stie nimic.Acum un ,,destept" se lauda ca vrea sa scoata taxa de pescuit cand de fapt pescarii ar fi dispusi sa plateasca inzecit dar sa se faca ceva bun pentru pescuit cu banii aia.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 25. octombrie 2016, 21:59

Taxa de pescuit la care face referire Dragnea ....este de fapt vorba despre timbrul fiscal in valoare de 2 lei pe care ANPA a pretins-o pe linga cei 30 de lei pe an.
Oricum nu va luati dupa minciunile psd-ului, astia ar face orice sa treaca la alegeri..Taxa aceea de 30 de lei ramane valabla si probabil ca la anul care vine vom plati mai mult sub o forma sau alta.Eu vad lucrurile cam asa..daca vom plati mai mult poate ca vom fi mai repede dispusi sa luam atritudine intr-un fel ori altul fata de braconieri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 26. octombrie 2016, 06:04

Trebuie sa ma corectez..astia din PSD chiar au propus eliminarea taxei in sine..nu doar timbrul acela fiscal..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 26. octombrie 2016, 08:36

Daca lumea asta nu se gata :doarecapu: , eu sunt convins ca in maxim 5 ani de zile lucrurile vor sta altfel in pescuit si in Ro.Pasii sunt timizi ,uneori contestabili , dar lucrurile se vor duce inainte! Poate si prin prisma faptului ca nu mai prea avem peste ... In 10 ani ,zic eu , vom fi altfel educati si ...controlati! Lumea se schimba indiferent ca vrem sau nu ... Ia dati timpul inapoi cu vreo 20 de ani si vedeti cam cum era atunci in Ro si cum este acum. Indiferent ca recunoastem sau nu , Romania s-a dus inainte! In pescuit nu va face exceptie.O parere personala. :prieteni:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 26. octombrie 2016, 10:10

Daca ai fi mai aproape si mai des pe Dunare nu ai mai fi tu asa optimist :limba: , si chiar daca s ar implini ... ma doare la basca,daca se civilizeaza dupa ce nu mai misca nimic in apa pana atunci! ,de poluare nu stie garda sa caute? deverseaza toata lumea ce vrea de nici broaste nu mai auzi pe mal :rizi:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 26. octombrie 2016, 10:15

Asta este cand te nimeresti pe No man's land ,zone tampon ..de sacrificiu :rizi: fara legi ...
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 18. ianuarie 2017, 17:51

...si legislatia a aparut si ca la noi la nimeni.vreu perrmis sa pescuiesc. totul e blocat ,ambigu anpa nu mai vizeaza, asociatiile cer banii de taxa de membru in asociatie sa te agate ... dar viza nu o poate da decat dupa ce se aproba de anpa ,,contractul de utilizare a resurselor acvatice vii în scop recreativ,,.
Nu inteleg de ce noi vrem sa inventam roata , sau altfel spus de ce anpa nu adopta legislatia unei tari care a reusit sa puna lucrurile la punct in pescuit?
Il rog pe Zoran daca are timp sa ne spuna cum este in Germania pescuitul recreativ, permisul cine il elibereaza , e valabil pe toate apele naturale, etc?
PS intrebare si pentru cei care pescuesc in Italia

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 18. ianuarie 2017, 20:24

Salut.Dupa cum am vazut zilele astea ne asteapta zile grele cu pescuitul recreativ.Se pare ca deranjam prea multa lume care i-si desfasoara pasnic activitatea de braconaj.Dupa un nou proiect de lege nu numai co vom fi nevoiti sa platim cu varf si indesat daca vrem sa pescuim recreativ unor asociatii care vor avea exclusivitatea dar ca sa nu mai poti pescui legal nicaieri fara sa platesti bani grei se vrea ca apele care nu au fost concesionate sa fie interzise la pescuitul recreativ spotrtiv.Despre braconaj si pescuitul comercial nu-si face nimeni nici o broblema.

19

miercuri, 18. ianuarie 2017, 21:28

Salutare.
Cam asa ceva o sa fie, deocamdata a mai aparut un ordin care spune:
Art.8. Pentru zonele de pescuit recreativ neatribuite către asociaţiile de pescuit recreativ
Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură instituie regim de protecție totală a resurselor
acvatice vii atâta timp cât zonele rămân neatribuite.


deci unde nu se concesioneaza(poate si din lipsa de membrii/asociatie) se pune pe OFF zona :nunteleg:
:doaaamne:

sursa:http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…rtiv%202017.pdf

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 19. ianuarie 2017, 07:02

Intrebare: se specifica undeva daca Dunarea are vreun regim special sau e ca toate restul apelor?
Intreb pt. ca, daca retin bine, Dunarea nu s-a concesionat la vechea "imparteala"... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."