Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. octombrie 2016, 19:29

Pescuit la clonc - video cu monturi

Pescuit la clonc - video cu monturi :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

miercuri, 12. octombrie 2016, 19:58

Frumos baieti! :apl: :apl: :apl: :apl:
Gigi, e anul tau :bravo: ,numai tu esti pe "micile ecrane" :buaaaah:
Cat ma costa sa te ating? :rizi: -gluma :noroc: Iti doresc "LA MAI MARE" :ochi:
Felicitari Zoran, multumesc ptr. acest clip si totodata multumesc si lebedei de la min 6:20 care a defilat in cadru :bucuros2:
:noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. octombrie 2016, 20:05

Sa iti spun drept , meritul e a lui Zoran..cu el nu am decat de invatat.La fel si cu Deyu, mai asta vara.. :zambet:
Cand lucrezi in echipa nu exista sa nu ai rezultate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. octombrie 2016, 20:18

Frumos... mi-a placut si comentariu " lucrezi in echipa"; Ma bucur ca se leaga prietenii frumoase din care mai ies si chestii pescaresti...

5

miercuri, 12. octombrie 2016, 20:53

Sa iti spun drept , meritul e a lui Zoran..cu el nu am decat de invatat.La fel si cu Deyu, mai asta vara..
Cand lucrezi in echipa nu exista sa nu ai rezultate..
:bravo: :noroc:

PS.Echipa te ajuta sa scapi si de belele mai mari cum am avut mai recent...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 12. octombrie 2016, 21:48

Frumos... mi-a placut si comentariu " lucrezi in echipa"; Ma bucur ca se leaga prietenii frumoase din care mai ies si chestii pescaresti...


Da , ideea de a lucra in echipa s-a nascut la convcursul amical de acum 2 ani cand am luat contact prima oara cu pescuitul la clonc.Desi teoretic stiam din materialele promovate de catre Zoran, pot sa zic ca primul contact cu apa,sonarul si somnii l-am avut in barca lui Deyu, in conditii extreme-furtuna in plina desfasurare si atunci am prins primul meu somn la clonc..nu voi uita cat voi trai iesirea aceea..

Amandoi pescuiesc foarte bine la clonc desi au stiluri diferite,,ma consider privilegiat ca am putut sa pescuiesc cu fiecare dintre ei si sa invat una alta.Sper ca anul care vine sa pot iesi la clonc macar tot atat ca si anul acesta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 12. octombrie 2016, 22:15

Amandoi pescuiesc foarte bine la clonc desi au stiluri diferite



Vad ca mai scrii si bine, mai si explici,dai Cezarului ce este al Cezarului, vorbesti frumos de prieteni,ajuti, mai si postezi, un mare BRAVO !

Da' amu' ia zi-ne si noua ce-i cu stilurile alea diferite ( Dihanii - versus Pitpalaci ? ) ca ma facui curios. :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 13. octombrie 2016, 04:13

Da' amu' ia zi-ne si noua ce-i cu stilurile alea diferite ( Dihanii - versus Pitpalaci ? ) ca ma facui curios.



La pescuitul somnului nu putem selecta ce ne trage! Poate intra si un somn de 2 kg, si unul de 2 m... si aici avem si demonstratia.
De ex avem 2 cazuri deja pe forum, care li s-au parut exagerat de scumpe carligele de somn. Astfel, au folosit carlige din RO, si chiar la a 2-a iesire i-a intrat "dezdoitorul": Carligul Gamakatsu LS-4644

Apoi mai sunt si incepatorii norocosi (care folosesc echipament corespunzator), care pe langa multi Pitpalaci au reusit sa drilluiasca la bun sfarsit si Dihanii: cum ar fi de ex Edi. din Onesti: VIDEO: Eliberarea balaurului | Desteptarea- Ziarul Bacaului

Felicitari :noroc:

(aceste exemplele unde chiar la inceputuri au intrat Dihanii ar putea continua si ptr fire, varteje, mulinete sau chiar lansete :noroc: )
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 13. octombrie 2016, 07:09

Aaa, nu e vorba de dihanii vs. pitpalaci, ci de cum pescuiesc fiecare . Dihanii am vazut ,ratat , sau prins cu fiecare dintre ei.Deyu da mai mult la mana, Zoran mai da si la varf.Eu unul, dupa ce am ratat o dihanie mare anul trecut pe Mures la intzepatura, nu prea imi vine sa dau la mana..E vorba de cum abordeaza ei fiecare o partida..de fler..ca sa ma laud, dihania asta mare am simtit-o in ziua aia de dimineata..o sa radeti dar i-am zis lui Zoran ca musai sa iesim pentru ca o sa fie cu rezultat..Cu doar cateva zile inainte prinsesem , dar numai din aia mici, apoi a fost o iesire cand atitia somni mari s-au ridicat intre ape incat ne-am pus problema daca nu cumva sint fitofagi sau crapi..unul nu a pus botul.Evident ca echipamentul isi spune cuvantul incepand de la carlig care e primul in contact cu pestele..apoi cu lanseta care semnalizeaza trasatura si intzeapa, si tot asa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 13. octombrie 2016, 07:13

Ce zice-ti de asta??Vreo juma de ora i-am tocat nervii, mai mult decat o ciupeala nu am obtinut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 13. octombrie 2016, 07:16

La asta, numai cu patentul am reusit sa ii sccot carligul.Intzepatura am dat-o din lanseta.



'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 13. octombrie 2016, 08:17

La asta, numai cu patentul am reusit sa ii sccot carligul.Intzepatura am dat-o din lanseta.


De ex avem 2 cazuri deja pe forum, care li s-au parut exagerat de scumpe carligele de somn


Carligul acela care l-ai scos cu patentul mi se pare ca este ZECK, Marimea M; :) Mie imi plac si cele marimea S; :)
Am ramas incant si de cele de la Black Cat;
Acuma sunt diferente intre ele( unele sunt cu tija neagra,sau au tija neagra subtire la care li se imprima un unghi ( modificand unghiul de penetrare , deci si suprafata de care trage carligul) altele de la Zeck sunt cu tija argintie ). Sunt foarte bine ascutite tinand cont ca au tija groasa, mai si scrie producatorul cat are tija , cat si ochetul .
Personal ma intereseaza si culoarea lor !!!! Le-am vazut si pe cele de la FOX, dar....
Mai sunt niste carlige faine de le StefanS......pentru stationar, cu momeli vii, dar este alta treaba , superbe . :)
Da' mai am o mare dilema. Daca frana mulinetei o reglez la 6 kgf, asa cum ne-a invatat Zoran, rezistenta nodului firului principal , pe care il prind de un vartej cu rulment de 100 kgf, cat trebuie sa fie , astfel incat sa pot scoate orice peste ??? ( exclus cazurile cu agataturi) :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 13. octombrie 2016, 09:03

..Posibil sa le fi amestecat in cutie..Preponderent am folosit Kudako pentru a trage cat de cat o concluzie si opina la urma aceasta a fost una favorabilaReferitor la nod..pai daca reglezi frana pe cantar cu montura facuta si nodul rezista , e ok..Mai depinde si de tipul de nod.Eu folosesc un nod care se strange la tractiune.Il foolosesc de ani de zike si la spinning si nu am avut probleme cu el..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 13. octombrie 2016, 12:45

Cam asa..mi-am stabilit grosimea firului la linia principala, pentru clonc;
Avand informatia primita de la Zoran, de pe forum, cu frana reglata la 5-6 kgf, tragi de bat , dar poti face si o evaluare cunoscand rezistenta firului principal la tractiune, desi mi se pare corect ca producatorii de fire sa indice rezistenta la nod si in ce conditii este testat( umed sau uscat) . :) :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 13. octombrie 2016, 13:13

Pai din cate stiu eu , FIRUL pierde cam 30 la suta la nod, dar subliniez, depinde si de nod..In general e bine sa supradimensionezi, pentru ca nu in toate locurile pescuiesti in conditii ideale.Se poare sa pescuiesti pe Dunare si sa intre unul mare linga zona cu apa mica si cioate si atunci trebuie sa fortezi sa nu ii permiti sa intre acolo..eu am mai pus un video cu unul de 1.73 pe care l-am drilat cu frana stransa aproape la maximum , de era sa imi ia lanseta din mana..pfuai ce a facut nebunul ala cu mine, si din fericire nu s-a intimplat nimic rau, nu a cedat nici firul(0.50) nici agrafa ,nici carligul,nici lanseta..Dupa contra l-am ridicat repede sus si m-am trezit cu dihania in plina putere la cativa metri de barca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: