Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 6. decembrie 2016, 07:21

La muti ani, Niculae! :noroc:

Salut Zamfi, nu spune nimeni ca nu are experienta in pescuit, dar la somn cu gafa? Nu pune mana pe el ca il trage in apa? Faci poza de prezentare cu gafa langa somn? :soc: Apai, sa ma scuzi, nici macar unul care nu o prins in viata lui somn, isi da seama ce experienta in pescuitul somnului au cei doi tovarasi. :rizi:

Si daca nu am incercat sa ii explic frumos ? :nunteleg: si cu frumosu' ?:nunteleg:

Ei, asta este, nu a vrut aici, sa invete altundeva. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 7. decembrie 2016, 14:56

Multumesc pentru urari.
Va doresc si eu, sanatate si capturi frumoase.
Doamne ajuta.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 10. decembrie 2016, 09:23

Hai salut.
A fost interesanta cearta din ultimele postari, mai interesanta ar fi pentru mine experientza voastra in urmatoarea situatie, pe care am trait-o anul asta de 2 ori: jig-uit la salau,lansari in amonte, frina strinsa aproape la maxim, trage ceva mare, ia fir constant de pe mulineta, il las ceva in curent, pun mina pe tambur ca sa il intorc din curent si...instant scapa cirligul! De fiecare data l-am avut citeva minute bune, iar de calitatea jigurilor nu am de ce sa ma indoiesc. Oare sa fie critic momentul in care opresc tamburul, sa fie mai mare in momentul asta pericolul sa iasa cirligul? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 10. decembrie 2016, 09:43

Mie mi se pare ca scenariul in care carligul n-a nimerit "coltu` gurii" unui somn sau alt loc "moale" sa se infiga si s-a agatat superficial de "ceru` gurii" :), asta in contextul in care echipamentul de salau nu-i prea tzapan sa strapungi ceva mai dur, ar putea fi o explicatie... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 11. decembrie 2016, 05:36

Hai salut.
A fost interesanta cearta din ultimele postari, mai interesanta ar fi pentru mine experientza voastra in urmatoarea situatie, pe care am trait-o anul asta de 2 ori: jig-uit la salau,lansari in amonte, frina strinsa aproape la maxim, trage ceva mare, ia fir constant de pe mulineta, il las ceva in curent, pun mina pe tambur ca sa il intorc din curent si...instant scapa cirligul! De fiecare data l-am avut citeva minute bune, iar de calitatea jigurilor nu am de ce sa ma indoiesc. Oare sa fie critic momentul in care opresc tamburul, sa fie mai mare in momentul asta pericolul sa iasa cirligul? :gandesc:


Salut Luci,
probabil este exact asa cu spune Informer. As schimba totusi montura. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 11. decembrie 2016, 15:38

Salut.
No' asa am gandit si eu, ca s-a nimerit vreun somn, ca prea lua constant fir... Ma mir doar ca s-a nimerit dezgatzatul de fiecare data in momentul in care opream tamburul, ca in rest, sa fie ei sanatosi

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 12. decembrie 2016, 19:30

stai linistit. Eu pescuiesc cu o lanseta de 3 m si actiune de 200g si tot am ratat anul asta vreo 8 somni care s-au dezgatat dupa ce am dat contra ca in stanca. din pacate nu am reusit sa scot niciun somn anul acesta ramanand doar cu driluri de 2-3 min si multe bale pe fir dar nici nu am iesit la pescuit cine stie ce.