Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. septembrie 2016, 13:45

Driluri mai sigure cu somni mari intrati pe echipament de spinning.

Desi m-a prins rau flama cu pescuitul la clonc, inainte de toate pescuitul cu artificiale ramane un fel de prima iubire..Problema la pescuitul somnului cu artificiale ramane calibrarea echipamentului.Nu as fi crezut insa ca si felul in care drilezi un somn mare , conteaza atat de mult in capturarea lui..La intilnirea din vara de la Divici am asistat la o demonstratie la rece despre cum se poate rupe firul in timpul drilului din cauza unei frane prea permisive, manuita necorespunzator in dril.Odata intepat un somn mare ,avem doar doua optiuni..fie il strunim din prima cu frana reglata la 5-6 kg si nu il lasam sa plece nicicum sau lasam frana mai moale si ii permitem sa ia fir, apoi il aducem din nou si iar ii dam fir pina cand acesta oboseste..Voi cum procedati in cazuri din astea..??

In demonstratia facuta de Zoran la rece s-au intimplat urmatoarele..

Pescarul a destrans frana destul de mult.Zoran a fortat tragand de fir ca si un peste care pleaca in viteza..La un moment dat pescarul a blocat tamburul cu degetul simuland ca vrea sa intoarca pestele..In acel moment, spirele de pe tambur s-au intrepatruns..Dupa cativa metri de fir adunati la loc pe tambur, ''pestele'' a plecat din nou in viteza..frana lasata moale a cedat firul ,tamburul mulinetei s-a rotit insa cand a ajuns in portiunea unde spirele s-au incalecat ..bam firul a pocnit..va suna cunoscut??Mie da, cu mentiunea ca am patit-o pe echipament de casting, acolo efectul fiind mult mai pronuntat..

Somnul este unic in dril in special in momentul in care plesneste firul cu coada..in acele secunde spirele intrepatrunse pe tambur devin veriga slaba si uneori pestele poate pleca cu zeci de metri de fir plus naluca dupa el...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. septembrie 2016, 20:05

Abia astept sa-l driluiesc si io pe Zoran... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 29. septembrie 2016, 07:10

Ai uitat ca l-ai driluit deja?? :rizi: :rizi: Chiar nu iti mai amintesti??? :rizi: :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 29. septembrie 2016, 10:19

Eh... Zoran ii alt peste de fiecare data... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 29. septembrie 2016, 11:41

.... :rizi: asa zici tu..alt peste???
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 29. septembrie 2016, 22:32

OK, in ceea ce priveste drilurile pe un echipament adecvat sa zicem ca este destul de clar ce trebuie facut (asta nu inseamna ca sunt de acord cu ceea ce e scris mai sus) dar ce se intampla daca iti da un somn sanatos pe un bat ce nu duce frana de 5-6kg ? :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 29. septembrie 2016, 23:25

OK, in ceea ce priveste drilurile pe un echipament adecvat sa zicem ca este destul de clar ce trebuie facut (asta nu inseamna ca sunt de acord cu ceea ce e scris mai sus) dar ce se intampla daca iti da un somn sanatos pe un bat ce nu duce frana de 5-6kg ? :gandesc:
Ce poti sa faci... :ochi:


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 30. septembrie 2016, 14:43

OK, in ceea ce priveste drilurile pe un echipament adecvat sa zicem ca este destul de clar ce trebuie facut (asta nu inseamna ca sunt de acord cu ceea ce e scris mai sus) dar ce se intampla daca iti da un somn sanatos pe un bat ce nu duce frana de 5-6kg ? :gandesc:

...si mai ales cand intra sub barca brusc si batul duce 10,5g ...Frana stransa inseamna comanda la ...Caius. :rizi: Da, strangi frana, nu pui mana pe tambur clar in conditiile in care pescuiesti cu bat de somn. Daca dai dupa salau si intra somn mare e cam albastra treaba.Dar nici nu are rost sa te superi ca tu ai dat dupa salau ... :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 1. octombrie 2016, 07:56

Exact asa si este... daca dai dupa salau si intra somn, e una, iar daca dai special dupa somn, cu echipament de somn, e cu totul altceva. La asta se referea Gigi. Pescarii de salau, sau alt spinning light, au tendinta sa puna mana pe tambur cand pestele ia frana, si sa franeze ei. Automatism, care l-am vazut de repetate ori si la Gigi. Si se intampla exact ce a scris el, se blocheaza frana in spira (sau spirele) afundate in celelalte spire. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 1. octombrie 2016, 10:58

Zoran, mi s-a intamplat o data de exemplu cand aveam frana stransa cred ca mult peste 5-6kg (lanseta si mulineta noua - voiam sa vad cat duce) si somnul mi-a plecat pe frana pana imi ramase pe tambur doar vreo 15 spire ... asta dupa ce strangeam frana tot mai mult si lanseta era aproape pe orizontala.

in momentul ala ce altceva se putea face decat pusul presiune treptat pe tambur pana la blocare?

si da, echipamentul era unul de la limita de sus a puterii ... adica un shimano de 8000, lanseta pana in 300 de grame si fir de 80lbs.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 1. octombrie 2016, 13:06

Stati sa ne intelegem..aici nu vorbim de echipament de spininig la salau pe care intra accidental somn mare.In situatia respectiva este f. clar ca nu pui cruce lansetei, faci ce poti sa scape intreaga..

Eu vorbesc aici despre cazurile cand pescuim somnul la spinning,si asta implica automat un echipament pe masura acestui peste.

Ceea ce am vrut sa subliniez, si fac asta deoarece nu am inteles-o pina nu am disecat momentul impreuna cu Zoran, este aceea ca in timpul drilului este f. important sa ai frana constanta..

Si acum un gust amar la fel de intens ramas in aminitre de la drilurile finalizate prin rupturi..Odata am avut unul care mi-a luat fir ca turbatul, l-am intors si cand a plecat a doua oara a puscat firul de pe tambur..atunci am crezut ca o fi fost ciupit desi era f. improbabil deoarece imi scosese deja cam juma de tambur, portiune care nu iesea de pe tambur in lanseurile uzuale..Acuma inteleg mai bine ce s-a intimplat..

De exemplu ,daca lanseta nu este chiar de calibrul alora folosite de Blinker Jorg sau X-ZOGA, poti proteja linia si lanseta daca reglezi frana la limita rezistentei lansetei si nu mai umbli la ea..

E clar ca sint 2 situatii distincte si aici..de pe mal e una din barca e alta.Daca esti pe mal si intra unul de calibrul celor pomeniti de Anem, e clar ca sansele scad drastic..Un somn scapat in curent e f. greu de intors..leaderul isi are si el partea lui la toata situatia ,dar cred ca cel mai mult frana...

Am deschis acest topic in speranta de a constientiza cat mai profund cele doua optiuni si in final sa alegem pe cea care ne aduce driluri mai sigure, fializate cu capturi..M-as bucura daca si altii ar scrie despre experientele lor in astfel de situatii si astfel sa invatam cu totii lucruri noi sau poate de care nu am fost constienti..

Oricum, va spun ca acum 2-3 ani zambeam pe sub musteazta :zambet: (vorba aia) cand discutam cu Zoran chestii d-astea..dar cu timpul am invatat pe pielea mea ca omul nu vorbeste prostii si in orice pescuit facut impreuna am avut doar de invatat..Imi este greu sa renunt la unele reflexe ori deprinderi de spiningar in pescuitul somnului mare, dar cu timpul le invatam pe toate..important e sa iesim la pescuit si sa ne si gandim ca informatia inseamna si responsabilitate.Responsabilitatea sa avem si maine ce pescui..caci pentru un c@R adecvat e musai sa avem un dril finalizat cu bine nu cu un wobler ori alta naluca ramasa in botul ori gatul pestelui..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 1. decembrie 2016, 15:20

O sa incerc si eu sa imi dau cu parerea pe rand.

Eu sunt unul dintre cei care are frana stransa in functie de echipamentul folosit … adica in unele cazuri sare de 5kg iar in altele se invarte in jurul a 4kg (vorbim strict de echipament de somn). Deci , in functie de combo-ul pe care mi-a dat vad cum decurge drilul … adica unul in forta sau mai “moale”. Si oricum, in ambele cazuri eu sunt cel care pune mana pe tambur.

Nu pot fi de acord cu frana constanta. Poate din barca iti permiti treaba asta dar de pe mal este exclusa. Sunt nenumarate cazuri in care pestele trebuie oprit cu orice pret inainte de a iti intra in agatatura, sunt ocazii in care trebuie sa il salti peste prag si daca nu pui mana pe tambur nu ai nici o sansa, sunt ocazii in care in zona malului ai crengi pe substrat sau plase de sarma … ce faci atunci cu frana constanta? … pierzi pestele.

Chestia aia cu ingropatul si pocnitul firului mi se pare putin cam ciudata … adica un fir ce sare de 65lbs nu ar trebui sa cedeze daca se ingroapa vreo spira :gandesc: … daca vorbim de chestii de 20lbs atunci e alta poveste, dar nu stiu cine da special la somn cu un astfel de fir.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 2. decembrie 2016, 19:28

Pai nu o zis nimeni sa nu pui mana pe tambur, ideea este sa nu slabesti dupa ce ai fixat-o la 5 kg sa zicem.Problemele apar daca in timpul drilului ba o strangi ,ba o slabesti..Eu unul m-am lamurit cum sta treaba si in toate drilurile viitoare o sa caut sa ii tin cat mai din scurt..


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 3. decembrie 2016, 18:12

somn, 2,30m , aprox intre 85-90 kg. Despre echipament nu intru prea mult in detalii, spun doar atit : fir textil care tine 15 kg, si inaintas care tine 10kg. E prea mare poza sa o postez, se pare ca nu ma lasa, (XXX)

si apropo, daca cumva este cineva interesat de o partida de pescuit adevarat la somn in Italia pe fluviul Po, poate accesa linkul urmator pentru mai multe detalii (XXX)

--------------------------------------

(XXX) = sters de Zoran, site-ul nu corespunde principiilor forumului in pescuitul C&R

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 3. decembrie 2016, 21:58

inträ te rog

somn, 2,30m , aprox intre 85-90 kg. Despre echipament nu intru prea mult in detalii, spun doar atit : fir textil care tine 15 kg, si inaintas care tine 10kg. E prea mare poza sa o postez, se pare ca nu ma lasa, dar pentru detalii accesati
wwwpescuit-la-somn-italia.com

si apropo, daca cumva este cineva interesat de o partida de pescuit adevarat la somn in Italia pe fluviul Po, poate accesa linkul urmator pentru mai multe detalii
Index



inträ te rog in detalii...asa cum fac cei mai multi pescari de pe acest forum. Si dacä tot m-o scäpat gura...ce este "pescuit adevärat" ?...poate cä ce ani de zile fac ceva gresit. Ai 4 postäri pina acuma....si intri cam tare pe aici.

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 3. decembrie 2016, 22:30

pescuit adevarat = capturi si posibilitatea de a avea capturi cu care sa te poti mandrii. Si nu inteleg iritarea ta, si ce importanta are numarul postarilor mele, nu cred ca am deranjat pe nimeni cu nimic.

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 3. decembrie 2016, 22:32

si daca citeai mai bine ce am scris prima data cred ca erau suficiente detaliile, ...dar cred ca erai prea iritat deja de postarea mea, ca sa mai observi esentialul

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 3. decembrie 2016, 22:40

si nu cred ca asta este ideea forumului, exista posibilitatea ca daca cumva nu-ti place postarea mea, sau crezi ca este ceva neinregula la ea, sa sari peste ea si sa o ignori pur si simplu. Am intrat pe forum nu ca sa ma contrazic cu tine sau cu oricine altcineva, ci pentru ca vreau sa ofer si altor persoane interesate , posibilitatea de a pescuii si de a prinde pesti mari si frumosi, nu ce se prinde in Romania.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 4. decembrie 2016, 00:11

Muntean, nu stiu despre care dril vorbesti. Daca e cel prezent pe site-ul al carui link l-ai postat atunci nu pot sa nu remarc lipsa totala a curentului si faptul ca drilul s-a desfasurat din barca ... 2 atuuri imense in drilul cu orice somn.

De pe mal sansele la un asemenea peste scad considerabil mai ales in conditii opuse celor in care a avut loc drilul (lipsa curentului plus faptul ca prin golfurile respective sunt destul de putine agataturi :ochi: )

Cati somni de gabaritul celui pomenit mai sus ai reusit sa scoti cu inaintas de 10kg?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 4. decembrie 2016, 00:26

Destui. Și faptul ca pescuiești din barca sau de pe mal , atita timp cit barca sta pe loc , cred ca este același lucru. In linkul respectiv mai este unul postat, poate poza nu chiar la fel de buna, dar ăla a fost de pe mal, exact cu aceeași instalație. Adevărat, ăla cu vreo 10 kg mai puțin. Dar cred ca 75-80-cu 85-90 nu e prea mare diferența. Dar nu te supăra, la tine care e cel mai mare somn prins ? Din barca , de pe uscat, sau in orice fel?! Din curiozitate doar