Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 27. septembrie 2016, 21:38

Carlige pentru crap/somn

Stiu ca nu se pupa-ntre ele, insa in urma experientei de anul acesta, vreau sa gasesc cele mai rezistente carlige pentru crap sau cele mai mici carlige pentru somn, cat mai fine posibil, dar rezistente. Spun asta, deoarece anul asta n-am avut nici macar o prezentare la echipamentul somn, toate capturile au fost exclusiv la echipamentul de crap. Si am avut capturi frumoase, slava Domnului... si crap si somn! Singura parte a echipamentului de care mi-a fost frica a fost carligul. Am avut un model de ac pentru crap, o forma foarte ciudata, cumparata de la un shop din Brasov, cu care am scos somni de 1.65 si 2.40. Dar ultimul carlig a fost cel scos din gura somnului de 2.40 si n-am mai avut ce face cu el, fiind indoit rau. Problema e ca nu-l mai gasesc si nici nu stiu firma si modelul. Am cautat si pe google, dar degeaba. Asa ca vreau sa cumpar ori cele mai rezistente si bune carlige de crap ori cele mai delicate carlige de somn. Orice sfat e bine-venit! :inchinare:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. septembrie 2016, 17:05

Hayabusa H.BIL 288.
Numarul 4-6-2 pentru crap, 2-1-1/0 pentru mixt.

Am pescuit cu ele cativa ani la crap si pina la urma am renuntat, erau prea rezistente. :ochi:
Adica de cate ori nimeream agatatura, copacul scufundat, etc, niciodata n-a fost carligul cel care sa cedeze si se ducea toata montura. Asa ca am trecut pe Hayabusa L1, aceeasi forma dar mai subtire in sarma, arhisuficient pentru crap si pe care am sanse sa-l indrept sau sa-l rup cu o montura mai heavy.


H.BIL -ul l-am pastrat pentru zonele cu risc de somn, ceea ce n-a fost cazul anul acesta. :rizi:

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. septembrie 2016, 17:16

Mulțumesc mult pentru sfat! Și uite așa am aflat și modelul cârligului căutat de mine: hayabusa M1. Super carlig! Raman dator! :prieteni: :noroc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 1. octombrie 2016, 14:07

Pentru somn , gasesti aici..

. . . Haken und Drillinge

Un model cu care am pescuit anul acesta si pe care le consider deosebite sint Kudako.Din contra data cu lanseta au penetrat placa osoasa a somnului mare si abia le-am scos unele cu patentul. Si ce imi place la ele este ca tine bine varful.

Kudako Hooks 3/0
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 2. octombrie 2016, 14:56

Multumesc, Gigi! M-am uitat si eu pe site, garantat imi iau cateva. :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 2. octombrie 2016, 21:49

Mulțumesc mult pentru sfat! Și uite așa am aflat și modelul cârligului căutat de mine: hayabusa M1. Super carlig! Raman dator! :prieteni: :noroc:
Un model de carlige foarte controversat.
Sunt interzise pe multe balti unde se practica C&R.

Aby129

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Aby129«

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 2. octombrie 2016, 23:44

Inte-adevăr, am citit pe net despre ele, cica ar coase gura peștelui. Eu le folosesc doar pe Ebro și încă n-am rupt gura nici unui peste. Poate e și datorita faptului ca am prins doar crapi mari, de la 6-7 kg în sus, însă în ultimii 3 ani am prins foarte mulți crapi acolo, fără probleme pentru pești. Inteparea e rapida și profunda, dar niciodată n-am avut probleme cu scoaterea cârligului. Cel mai bun carlig pe care l-am folosit pe Ebro. A scos ambii somni mari: 1,68 și 2,40.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: