Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 21. septembrie 2016, 09:33

Ajutor recuperare bunuri furate

In caz ca cineva poate ajuta un coleg pescar de pe rapitori.ro sa-si recupereze bunurile furate:

Am o rugaminte la toti cei care pot sa ma ajute, redistribuind acest anunt la cat mai multi pescari,
Doua obiecte care mi-au fost furate si care nu sunt foarte des intalnite adica :
American Nautics - Motoare electrice Torqeedo Travel 503/1003
http://www.cabelas.com/product/fishing/i…Y_SEQ_104395680
probabil ca vor fi scoase la vanzare sau poate vor fi vazute pe lacuri.
Daca cineva are vre-o informatie va rog sunati-ma la 0722226020 sau trimiteti-mi un MP.
Va multumesc
Adrian
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 22. septembrie 2016, 08:42

Probabilitatea de a gasi obiectele furate este foarte mica, este ca si cand ai cauta acul in carul cu fan. La cat de bine se misca "organele de politie" la noi, in veci nu mai gasesti ceva ce ti-a fost furat. Chiar daca gasesti obiectul furat la cineva, trebuie sa demonstezi cu acte ca este al tau . Daca nu ai acte este foarte greu sa intri in posesia lucrului furat.
Acum 7-8 ani mi-a fost furat motorul de pe barca si a urmat o lunga aventura la finalul careia am declarat ca "motorul mi-a picat in apa si l-am gasit" ... Anul trecut mi-a fost furata o plasa de pescuit de pe insula Calinovac de un pescar sportiv din localitatea Sag. Cu toate ca furtul a fost surprins de camerele de filmat ale politiei de frontiera rezultatul a fost un mare esec. Sper sa aveti noroc si sa gasiti obiectele furate.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 22. septembrie 2016, 09:50

Chiar daca gasesti obiectul furat la cineva, trebuie sa demonstezi cu acte ca este al tau . Daca nu ai acte este foarte greu sa intri in posesia lucrului furat.

Sunt aproape convins ca persoana in cauza are acte cel putin pt. obiectele alea doua.
Treaba e ca respectivele obiecte nu-s prea comune in RO, unu` datorita pretului celalalt datorita scopului in care-i folosit :) ... d-aia poate "sare in ochi" daca cineva vrea sa le vanda... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 22. septembrie 2016, 10:00

Locatia de unde au fost furate ! aprox cand si in ce etapa a zilei !din garaj sau de pe apa !,asta sa vedem a ajuns departe ....sau la pont ... :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 22. septembrie 2016, 10:32

Noutati :Balta Mica a Brailei !!!
In zona Gropeni Stancuta Harsova , braconaj pe fata , mascate in tabere de pescari ce dau toane autorizate!! ;D , se taie padurea in prostie , ferme adhoc de animale, se pastoreste si coseste la greu ,pescarii sunt alungati sub motivatia ca nu au voie sa campeze ;D , si eu braconeaza cu carabinele .
Primarii au concesionat malurile si nu dau accesul la malul Dunarii ! , BANDITISM PE FATA SI INTIMIDARE , se BRACONEAZA STURION la greu ,trafic de frontiera cu nave straine !!!!! ;D
Curentul ca metoda de braconaj este o mangaiere pt autoritati !!
Cred ca daca suna cineva la 112 dispare pana sa inchida telefonul !!! ;D
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 22. septembrie 2016, 10:57

Chiar daca gasesti obiectul furat la cineva, trebuie sa demonstezi cu acte ca este al tau . Daca nu ai acte este foarte greu sa intri in posesia lucrului furat.

Sunt aproape convins ca persoana in cauza are acte cel putin pt. obiectele alea doua.
Treaba e ca respectivele obiecte nu-s prea comune in RO, unu` datorita pretului celalalt datorita scopului in care-i folosit :) ... d-aia poate "sare in ochi" daca cineva vrea sa le vanda... :ochi: .

Din cate stiu eu, motoarele de barca nu au gravata seria pe ele, ci o au atasata fie pe o bucatica de tabla, fie pe un colant care se poate sterge foarte usor. Daca noul proprietar face un contract de vanzare-cumparare... iar vanzatorul da o declaratie pe proprie raspundere la notar ca motorul nu este furat, adevaratului proprietar ii va fi greu sa recupereze bunul furat.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 22. septembrie 2016, 18:21

e gravata si pe motor. nu doar pe placuta.
Cel putin la Mercury, Mariner... astea mai mici asta e. Banuiesc ca si la cele cu mai multi cai.

ceva in genul...

[img]http://forums.iboats.com/filedata/fetch?id=7032568&d=1400687682[/img]

Acum asta nu insemna ca nu se poate face acte false sau mai stiu eu ce mizerii...

Asta la termice.... la electrice... paote la Torqedo.. insa la restul nu am vazut serie.. sau poate nu m-am uitat eu :D

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 22. septembrie 2016, 20:42

Eu am un yamaha 15 cp/2t din 2006 si un yamaha 9.9 cp/4t din 2010 si nu am vazut gravata nicio serie pe motor. Poate nu am stiut eu unde sa ma uit. :gandesc: Din pacate eu nu pot vedea poza din linkul postat de tine. La motoarele de barca mai mari, care valoreaza cateva mii de euro, probabil ca exista seria motorului gravata si pe motor. Acum 2-3 ani a fost furat un motor da barca Honda 9.9 cp/4t. si a fost gasit dupa cateva zile pe barca unui cetatean din Moldova Noua. Proprietarul adevarat nu a putut dovedi ca motorul este al lui, cu toate ca avea multe semne distinctive pe motor. Nu stiu in alte parti cum este dar in zona Moldova Noua majoritatea motoarelor de barca sunt cumparate de la hoti...

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 22. septembrie 2016, 20:47

Nu stiu in alte parti cum este dar in zona Moldova Noua majoritatea motoarelor de barca sunt cumparate de la hoti...

Nu ca parca devii si mai patriot cand citesti d-astea?!? :rizi: :rizi:
De fapt mai degraba ii de plans... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 23. septembrie 2016, 07:09

Expertiza grafica a unei serii poate costa si dura mai mult decat pretul motorului ...asa ca daca nu e vre o noutate de motor nimeni nu face valva !! ex la mariner-mercury seria este stantata pe dopul tehnologic de pe blocul motor,la Honda este stantata pe blocul motor direct sub regulatorul de tensiune .
Cand am cumparat motorul nu stiam nici unde sa caut :rizi:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 23. septembrie 2016, 07:30

Expertiza grafica a unei serii poate costa si dura mai mult decat pretul motorului ...asa ca daca nu e vre o noutate de motor nimeni nu face valva !! ex la mariner-mercury seria este stantata pe dopul tehnologic de pe blocul motor,la Honda este stantata pe blocul motor direct sub regulatorul de tensiune .
Cand am cumparat motorul nu stiam nici unde sa caut :rizi:

Stii cumva la yamaha unde este stantata seria? :noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 23. septembrie 2016, 07:42

Expertiza grafica a unei serii poate costa si dura mai mult decat pretul motorului ...asa ca daca nu e vre o noutate de motor nimeni nu face valva !! ex la mariner-mercury seria este stantata pe dopul tehnologic de pe blocul motor,la Honda este stantata pe blocul motor direct sub regulatorul de tensiune .
Cand am cumparat motorul nu stiam nici unde sa caut :rizi:

Stii cumva la yamaha unde este stantata seria? :noroc:

Nu am avut niciodata YAMA ..in anumite interval a fost fabric sub mariner ... deci tot pe dop (banutul de aluminiu )de pe bloc , am inteles ca mai exista serii si sub volanta si pe partea de jos a blocului mot , la motoare vechi am gasit si sub bobinele de ind .
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 23. septembrie 2016, 07:58

Sunt foarte curios daca voi gasi ceva. :gandesc:

Subiecte asemănătoare