Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 23. mai 2012, 16:13

Montarea sonarului si reglarea sondei

:salut: prieteni,

Pt a putea pune sonarul rapid in functiune, cei ce cumpara unul nou, dar si pt cei ce au unul deja, voi scrie citeva chestii ca sa stiti din timp cam ce mai este nevoie la sonar! Eu as face orice sonar "portabil", adica l-as adapta pe un sistem usor de desfacere si prindere in barca.
(Asa am eu sonarul din Romania, transformat la repezeala in "portabil" si asa a si ramas. Am vrut sa fie ceva repede, provizoriu, dar a functionat f bine si nu mai avea rost sa fac ceva nou, doar ca sa aibe si o optica frumoasa.)

Prinderea si reglarea sondei
Sonda as înșuruba-o pe un lătez din lemn tare, și nu mai lat decit suportul sondei!, care sa fie atit de lung cât spatele de la barca, sau cel mult 5 cm mai lung sus. Sonda vine jos de tot insurubata, iar sus as prinde lătezul de spatele bărcii cu un cleste-menghina.
Sonda sa o prindeti pe oglinda motorului, dar pe partea unde dati la clonc. Adica pe dreapta, iar cei ce sunt stangaci, pe stanga. Aceasta sa fie la o distanta cit mai mare de motor. Reglarea sa o faceti cel mai bine pe o apa statatoare, cu sonarul reglat la 200 kHz. Sonda sa fie cit mai aproape de locul unde dati la clonc, la fel si montura, sa coboare exact sub locul unde dati la clonc, nu sub sonda. Lasati incet montura sub barca (plumb 200 grame), la o adincime de 3 metri ar trebui deja sa se vada f bine plumbul pe ecran. Lasati mai departe in jos, cam pina la adincimea de 5 metrii. Acuma miscati de sonda care nu este insurubata la maxim in fata si in spate (sau in sus si in jos), pina aveti cea mai clara imagine a plumbului. Acum puteti stringe mai tare suruburile, dar nu la maxim! Poate aveti nevoie mai des de reglaj instantaneu, in functie de cum sta barca pe apa (cite persoane stau in fata, sau cite in spate). Acuma destringeti finut clestele-menghina si miscati de latez stinga-dreapta, pina obtineti cea mai buna imagine a plumbului pe ecran.
Dupa ce este reglat la pozitia optima, puteti trasa 2 linii de o parte si de alta a latezului (cu marker), pt o reglare ulterioara mai rapida.

Fixarea sonarului in barca
Suportul sonarului vine înșurubat tot pe 2 latezi, lungi cam de 15 - 20 de cm. Astfel avem un sonar care putem sa-l mutam in orice loc in barca, atat cit permite lungimea cablului.

Cuplarea la curent
Cuplarea la baterie se face ca oriunde: rosu la borna + iar negru la borna -
Aici avem nevoie de un set de borne (plus o rezerva in trusa barcii, in caz ca o borna se rupe)
Pt a nu deteriora cablurile de curent originale, le-as prelungi cu 1 metru de cablu dublu, prinse de originale prin cleme. Capetii de prindere la bornele bateriei cu cleme de prindere (crocodili), sa potriveasca la borne (sa nu fie prea mici).

Bateria
Aici recomand baterii de masina, o putere de 45 AH, la orice tip de barca, chiar si daca este una de 2,3 metri din cauciuc. Cu toate ca sunt mai grele decit acumulatoarele mici speciale pt sonare, eu le gasesc mult mai eficiente decit cele micute:
- o baterie mare tine mai multe zile
- procesul de incarcare nu este atit de des
- costa la fel de mult ca 2 - 3 acumulatoare micute
- daca sunteti 2 saptamini plecati la pescuit o puteti incarca in citeva ore la masina

Bine-nteles aveti nevoie si acasa de un incarcator de acumulator, care sa functioneze la 220 V.

Căblăraiul
Aici sa aveti grija sa nu ajunga ancore, carlige sau alte chestii ascutite sa va deterioreze cablurile, incercati sa le prindeti cumva in barca in asa fel incit sa fie cit-de-cit protejate.

Poze urmeaza in curand... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

sâmbătă, 26. mai 2012, 22:07

cred ca maine revin si eu cu o poza.
o sa va arat ce am improvizat eu legat de cuplarea la curent
cat priveste prinderea si reglarea sondei, sunt putin intrigat pentru ca dupa cum spui tu Zoran, ar trebui sa montez sonda undeva in lateralul barcii si tinand cont ca barca mea este gonflabila, ar trebui sa atasez sonda pe balon
cum? de ce?
sincer, eu cam toate sondele de sonar le-am vazut atasate pe suporti telescopici si prinse pe oglinda barcii in spate si bineteles langa motor :gandesc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 26. mai 2012, 22:24

Si ale mele stau langa motor. O sa va fac o poza, dar nu maine si poimaine ca voi fi la pescuit. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 27. mai 2012, 07:25

sincer, eu cam toate sondele de sonar le-am vazut atasate pe suporti telescopici si prinse pe oglinda barcii in spate si bineteles langa motor


Pe oglinda, da, dar cit mai departe de motor. M-am exprimat gresit, sorry, am corectat!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 27. mai 2012, 10:26

Aici si citeva poze:

1. Pozitia sondei la mine
index.php?page=Attachment&attachmentID=294

2. Prinderea latezului de partea din spate a barcii (oglinada)
index.php?page=Attachment&attachmentID=295

3. Prinderea suportului cit mai jos de latez (eu l-am avut doar in 2 suruburi prins, pe o parte al suportului, a functionat), astfel incit sonda sa ajunga in linie cu fundul barcii
index.php?page=Attachment&attachmentID=296

4. Suportul ecranului pe 2 latezi
index.php?page=Attachment&attachmentID=297 index.php?page=Attachment&attachmentID=298
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 27. mai 2012, 10:28

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 27. mai 2012, 10:30

Chiar am reglat si setat 2 sonare: HDS5 Gen 2 si un Mark5xPro.

Pot spune ca sunt f incintat de HDS5 Gen2, se vede diferenta la madelul vechi. :bravo:

Mark 5xPro il voi testa pe Dunare la vara.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_0015.JPG (73,66 kB - 316 ori coborit - ultima oara: 1. ianuarie 2024, 09:44)
  • IMG_0016.JPG (73,96 kB - 279 ori coborit - ultima oara: 1. ianuarie 2024, 09:44)
  • IMG_0018.JPG (49,99 kB - 255 ori coborit - ultima oara: 1. ianuarie 2024, 09:44)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

duminică, 27. mai 2012, 14:12



astia sunt suportii pentru sondele de sonar cei mai raspanditi si pe care eu i-am vazut montati pe oglinda barcilor
eu personal il am pe cel de al doilea si sunt extrem de multumit de el.

pentru racordarea electrica a sonarului cu bateria eu am folosit un stecher de bricheta auto si o priza auto prelungitoare pe care am lipito pe corpul bateriei
folosesc o baterie acumulator de tip mic pentru ca nu am nevoie de mai mult si prefer sa am portabilitate si greutate cat mai putina in echipament.
in felul acesta am o racordare, simpla, rapida si pot sa imi incarc si telefonul daca se descarca in timpul partidei de pescuit :ochi:





sper ca pozele a fie edificatoare si va rog sa scuzati calitatea lor, au fost facute la repezeala cu telefonul

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 27. mai 2012, 14:34

Suportii ii cunosc...costa ceva bani, cel putin in Germania. Eu ce am prezentat este ceva low-cost. Crezi ca se merita sa iau si suporti in program?

Treaba cu stekerul de briketa e f faina!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 27. mai 2012, 14:53

astia sunt suportii pentru sondele de sonar cei mai raspanditi si pe care eu i-am vazut montati pe oglinda barcilor


Asta l-am gasit ca unul din cele mai ieftine, ar costa 39,- de euro in shop. Cel mai ieftin poate cu 35,-. Merita?
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild2.jpg (18,94 kB - 252 ori coborit - ultima oara: 1. ianuarie 2024, 09:45)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

duminică, 27. mai 2012, 16:36

nu, nu se merita ce ai prezentat.
eu am dat pe cel de al doilea 100lei si primul costa 120lei, asadar la un curs euro/lei de 4.5 rezulta produse la 22-27 euro cu peste 50% mai ieftin decat ce ai prezentat tu.
le gasesti in catalogul Jaxon.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 27. mai 2012, 16:45

Eu am așa ceva........



și este bun . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 27. mai 2012, 16:53

Aveti o denumire exacta, un link de la catalogul firmei? M-ar interesa serios sa iau ceva ieftin si bun in programul shopului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

14

duminică, 27. mai 2012, 22:27

pai si cu regulamentul forumului cum ramane?
avem sau nu avem voie cu linkuri care sa directioneze catre firme producatoare sau magazine? :drac2:

acuma pe bune vorbind, stiu ca vrei sa protejezi afacerea ta si este normal intr-o oarecare privinta, dar cu linkurile sa stii ca gresesti
de multe ori informatia se pierde in mesaje private pentru ca se discuta ceva pe forum si cand omul cere o informatie concreta sau cere sa i se arate nu se poate din cauza regulamentului si atunci se trece la informatia pe privat
si atuncea ma intreb ce rost mai au discutiile de pe forum daca nu putem sa gasim o informatie dupa un anumit timp?
uite, tu ceri o informatie acuma si eu conform regulametului ar trebui sa iti trimit aceasta informatie pe privat dar cu siguranta mai sunt si vor mai fi indivizi interesati de aceasta informatie care sunt privati de ea
ce sa faca? sa intre pe forum si sa ceara aceeasi informatie cine stie dupa cat timp? greu, foarte greu in acest caz
in fine, e jucaria ta si tu decizi cum vrei si care sunt regulile jocului eu doar am vrut sa iti arata un simplu aspect deranjant pt mine.
cat priveste cererea ta,.................uite aici

Echosondy, pontony, silniki - JAXON Andrzej Podeszwa

p.s sper sa nu te superi, dar am prostul obicei sa spun ce gandesc si uneori sunt destul de acru si acid in comentarii

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 28. mai 2012, 06:34

Salut Adi,
stai incet, nu te grabi si fi cool!
:gandesc:
Eu am un servici beton si destul de bine platit. N-as avea nevoie de shopul asta si nici de cistigul din el. Ceea ce fac, fac de placere si sa-mi scot cheltuielile site-ului si a forumului care se ridica deocamdata la cca. 2000 euro, si nu-s acoperite decit de comentariile sotiei, mai ales pt timpul investit. Si vor mai urma citeva cheltuieli.
Afacerea e una de 2 bani. Pt mine. Ceea ce cistig sa nu crezi ca acopera timpul meu investit, deloc! Pe cuvint am placere cu ceea ce fac si crede-ma, nimeni de pe forum nu ar accepta sa munceasca atita pt acest "nimic".
Toate adausurile sunt de max 10%, ceea ce am socotit eu ca ar trebui sa acopere si cheltuielile de curent, hartie, si in timp, cindva, si cheltuielile cu forumul si site-ul... plus ca multe cheltuieli exista de care nici nu-mi dau seama.

Sa-ti explic cum ajung la preturile astea bune, pt a-ti da seama de cistigul la ele:
De ex, mulinetele Penn ar trebui sa cumpar 300 bucati dintr-un model pt a avea in final un cistig de 20%. Nu imi pot permite, sorry, pt 3 modele luate in program ar trebui sa iau 900 de mulinete in stoc. De aceea le iau cu bucata din magazin, dupa ce acestia isi pun adausul lor. S-ar putea ca intr-o luna sa nu mai pot gasi mulinete la acest pret, ci mult mai scumpe. Un Penn 950 este la vreo 139,- euro pret de catalog. Deci cistigul la o mulineta este unul mai mult decit mizerabil pt mine, dar se merita pt mine doar pt satisfactia totala a forumistului ce le cumpara.

Nu doresc sa fac o afacere din care sa traiesc, ci vreu in primul rand sa am plecere in tot ce fac.
Am fost frustrat de ani de zile pt ca in comert in Romania nu se gasesc lucruri bune si ieftine, si am incercat sa vad daca functioneaza sa procur eu de aici cite una alta. Functioneaza, greu , dar merge. :noroc:

Acum la link-uri: in Germania este lege ca, daca se intimpla cumva o frauda din partea cumparatorului sau al magazinului, si se ajunge la procese, se poate numi platforma ce a sustinut frauda, ca ... vinovata. Adica forumul acesta. E ultimul lucru care il doresc!
Link-uri puteti sa trimiteti pe privat cu sutele, chiar si cu miile! Si eu am trimis pe privat deja link-uri spre alte shopuri, chiar aici in forum. Am fost intrebat de una sau de alta si am trimis linkuri spre alte shopuri, chiar am si ajutat sa se inscrie la shop sau am telefonat la shop sa vad daca le-au trimis marfa. :nunteleg:

Iar link-urile spre producatori sau cataloagele acestora, si din aceste linkuri am pus si eu pe forum. Am inteles ca Jaxon este un producator, si de aceea am cerut link-ul. Iar daca as fi inteles gresit, atunci puteai pe MP sa trimiti. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 28. mai 2012, 07:36

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:31)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 28. mai 2012, 13:09

Salut Eugen, prietene, :prieteni:
normal nu ar trebui sa-ti dau nici un fel de explicatii, dar o fac.

Domnul Gheorghe, de pe pescuit.ro, cred ca e putin claustrofob.... are frica!
Uite ce mi-a scris pe mail:
"Va reamintim ca regulamentul de postare pe forum interzice folosirea forumului in scop de reclama.
Ne pare rau ca nu ati apreciat faptul ca v-am permis publicarea unor clipuri publicitare. Faptul ca dvs.
initiati aici un topic cu dorinta clar exprimata de a continua discutiile pe forumul dvs. este o forma de
furt de audienta. Nu putem fi de acord cu practica dvs..
"
De atunci, am intrebat pe urmatoarele forumuri daca pot posta clipuri, daca nu e o problema cu site-ul meu din in semnatura (daca e acceptata): rapitori, superpescar, banatu, info-pescar. Nu am vrut sa mai fiu acuzat de furt de audienta!!! :doaaamne:
Unul din adminul acestor forumuri m-a si intrebat daca mai am toate suruburile in cap! ...si, ce-i aia furt de audienta? :rizi:
Poate ai observat, dar eu mai sint si pe celelalte forumuri activ. Raspund la intrebari si unde stiu ma infig in discutii.
Domnul Gheorghe are nevoie probabil de clicuri pt a primi banuti pe reclamele de pe siteul lui: reclame cu bauturi alcoolice, celulare, reclame din toata europa spre tot felul de siteuri... :nunteleg: Eu nu accept asa ceva, incerc sa va scutesc de reclamele obositoare, care trebuie publicate chiar si din subiectele forumurilor. in afara de asta, de cind cu faza aia, imi vin circa 20 de spam-uri zilnic pe adresa de mail cu care m-am inregistrat acolo (adresa la yahoo). :nervos:

Radacinile acestui site si forum stau undeva in comportamentul romanilor de peste hotare, cere taie si spinzura tot ce prind (somni), care lasa mormane de mizerie pe malul apei si paduri taiate in urma lor, devenind acum 1,5 ani subiect de discutie in multe forumuri germane. Prostia a fost ca si-au publicat singuri comportamentul pe Youtube. :nervos: Le-am luat parte romanilor care au fost drastic comentati, si mi-am propus sa incerc sa schimb ceva. Incetul cu incetul... Asa am inceput sa scriu Pescuit la somn, pt a putea orice pescar sa ajunga si la informatiile cu privire la C&R, cu comportamentul in natura si cu respectul fata de semenii lor prin propria lor purtare.
Site-ul Pescuit la somn nu l-am scris doar pt prietenii mei intimi. Am inceput sa scriu, si sa scriu, si pe la cca. 90 de pagini word am ajuns la sfarsit. Apoi a venit forumul in care discutam cum facem cel mai bine sa prindem somni (fiind si ideea principala a acestui forum), si nu numai, ci aici ne putem si dovedi ca pescari adevarati. Apoi au venit si intrebarile cu ..unde cumpar aia, sau aialalta, poti sa-mi faci rost de aia...
Ok, m-am gandit ca s-ar potrivi bine un shop ieftin pt forumisti. Se pare ca nu este apreciat acest shop ieftin (din punctul meu de vedere, ieftin) cu mulinete si accesorii nu doar acceptabile la pret, dar si de calitate. Nici o problema, pt a evita discutii in viitor, voi desfinta acest shop al forumului.

Cu firele Gigafish m-am pricopsit cind ma milogeam de patronul firmei Gigafish sa livreze si in Romania, sa-l pot pune ca partener, sa comande pescarii direct la el. Mi-a zis ca nu doreste sa aibe nimic de a face cu livrarile spre Romania. Cu toata insistenta mea, m-a refuzat permanent. Insa, mi-a oferit sa preiau eu licenta. Am acceptat doar pt a putea si pescarii din Romania beneficia de acest produs! Acum ramin cu el pe cap, cel putin pina in 2014.

Dupa cum probabil ai observat, este si un subforum unde orice magazin de pescuit sau angajat, care este membru utilizator pe forum, poate sa scrie ce are in sortiment, ce are saptaminal in oferta: http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…oard&boardID=50 , (regulamentul 5.2). Deci, prin aceste reclame sunt ei personal raspunzatori!

Regulamentul aici pe forum ramane neschimbat, in privinta link-urilor. Acuma, ca te-ai dus o data fara zornaitori la pescuit, nnnnaa, mare scofala! Eu am plecat acum 3 ani in concediu in Romania fara lansetele de clonc. Am facut comanda si nici in 5 saptamani nu mi-au venit. (probleme de livrare)
Daca doresti neaparat linkuri, pot cu drag sa ti le postez in celelalte forumuri, care admit asa ceva. Aproape toate au subforumuri cu accesorii pescuit. :nunteleg: Intreaba acolo si le vei primi.

Cit despre site-ul si informatiile de pe el, am fost avertizat de multi prieteni ca nu e bine ce fac! De ce le dau la toti mura-n-gura asemenea informatii pretioase, care pe alte forumuri in strainatate, sunt strict tinute doar pt membrii de incredere ai forumului, ne-avand oricine acces la ele ... eu insa am incredere in toti! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 28. mai 2012, 13:40

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:32)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 28. mai 2012, 13:42

Eugen, absolut de loc nu m-am suparat, chiar ma si bucur ca mi-ai deschis ochii in unele privinte. Acum am o grija mai putin! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

luni, 28. mai 2012, 17:39

Zoran,

ai inteles totul gresit.
eu nu te-am acuzat de absolut nimica si nu am nici o treaba cu afacerea ta cu shopul tau, din punctul meu de vedere cu cat mai multe astfel de shopuri si magazine cu atat mai bine.
oferta fiinda mare si preturile ajung sa scada la un moment dat.
dar nu asta ma interesa pe mine, problema mea era faptul ca nu se permit acele linkuri directionale catre diverse alte siteuri unde poti sa gasesti rapunsul la o intrebare pusa aici pe forum.
uite sa iti spun ceva, s-a constatat de catre diversi cercetatori ca in ultimi 10-15 ani, datorita fenomenului internet si a dezvoltarii lui masive, au avut loc mutatii la nivel de gandire si procesare a informatiei in creierul uman, s-a constatat ca acest creier uman incepe sa functioneze nu ca un hard disc ci ca un server, adica nu mai proceseaza si tine minte informatia ci tine minte unde anume este stocata informatia de care are nevoie - sper ca ai inteles.
cand am citit aceasta informatie, am zambit si am spus ca alta echipa de cercetatori nebuni au mai scos o traznaie, dar analizandu-ma pe mine insumi am constatat cu stupoare ca aveau dreptate, pur si simplu imi este mult mai simplu sa retin unde gasesc acea informatie de care am nevoie decat sa retin si sa stochez intreaga informatie
ciudat, dar foarte adevarat si probabil ca la fel ca mine mai sunt multi si vor fi din ce in ce mai multi.
personal prefer acest sistem de schimb de informatie, imi este mult mai simplu, lejer si mult mai practic.
am destule alte probleme zilnice cu care sa imi bat capul si sa imi ocup mintea asa ca nu doresc "stocarea" altor informatii de care nu am stricta nevoie, insa doresc sa stiu ca atuncea cand am nevoie stiu unde sa le gasesc si la cine sa apelez
probabil ca tu ai dreptate cand spui ca exista o lege germana _tampita si absurda din punctul meu de vedere - dar nu am facut nimic altceva decat sa iti expun o parere personala.
ce faci tu cu timpul tau, banii tai si afacerea ta, te privesc personal.
dar ai luat o decizie proasta din punctul meu de vedere.