Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 22. mai 2012, 18:36

Regulament pt barca cu motor in Italia - raul Po?

daca imi iau o barca, pentru a pescuii pe PO, ce trebuie sa fac ? ceva taxe, permis, etc . help me pls :)
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 22. mai 2012, 18:52

am niste amici cu care am mai fost la pescuit si care folosesc pe Po o barca gen BassBoat care se invarte undeva in jurul a 4,5-5m pe care au un motor de 20 sau 25cp. pentru chestia respectiva nicicare dintre ei nu are vreun permis de navigatie sau ceva de genul asta si din cate au zis nici nu ai nevoie decat de la o anumita marime si putere in sus (nu stiu care e) ... in privinta taxelor nu stiu ce sa iti spun dar astea nu au nimic de-a face cu Po-ul. banuiesc ca se plateste ceva taxa la fel cum platesti pentru masina sau pentru orice rahat care iti apartine :nervos: .evident ca ai nevoie de actele de proprietate atat de la motor cat si de la barca si cam atata tot.

eventual daca nu vrei sa cari barca dupa tine la fiecare iesire poti sa o lasi in anumite spatii amenajate (sunt multe) pe malul Po-ului evident contra unei sume (nu stiu cat) unde vei avea si o rampa de lansare la apa dar nu e tocmai cea mai buna idee avand in vedere gramezile de motoare disparute despre care citesc pe forumurile de pe aici. din cate am inteles de la amicii astia sunt anumite rampe pentru care nu trebuie sa platesti nimic la fel cum sunt altele unde iti poti lasa barca in apa contra unei anumite sume, dar pentru asta iarasi trebuie sa te informezi tu mai bine.

astea le stiu din auzite si iti recomand sa te informezi cat mai bine despre toate cele necesare ... du-te eventual la tine in localitate in Comune si afli mai multe acolo cu toate ca cel mai OK ar fi sa te duci de exemplu in Borgoforte ca aia au de-a face zilnic cu cazuri de genul asta si te pot informa cel mai bine.

ps : ce barca vrei?
___________________________________

aici gasesti mai multe informatii :ochi: ..... Nautica On Line - Barche, patenti e documenti
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 22. mai 2012, 18:59

Citat

La patente nautica è obbligatoria nei seguenti casi:

Per la navigazione con natante e imbarcazioni nelle acque interne e nelle acque marittime entro sei miglia dalla costa, quando a bordo sia installato un motore con potenza superiore a 30 kW (pari a 40.8 Cv) e, comunque, con cilindrata superiore a 750 cc, se a carburazione a due tempi o a 1000 cc, se a carburazione a 4 tempi fuoribordo, o se a iniezione diretta; o a 1300 cc, se a carburazione a 4 tempi entrobordo o a 2000 cc, se a motore diesel; ciò vuol dire che se la potenza massima rientra nella norma, cioè è uguale o inferiore a 40.8 Cv, ma la cilindrata supera quelle indicate sopra scatta l'obbligo della patente, e viceversa.
Per tutte le unità in navigazione oltre le sei miglia dalla costa, indipendentemente dalla motorizzazione.
per la condotta delle moto d'acqua, senza tener conto della potenza del motore;
per esercitare lo sci nautico, indipendentemente dalla potenza del propulsore.


deci daca motorul nu trece de 30KW (40CP) (plus alte conditii) nu ai nevoie de permis ... mai cauta pe site-ul de mai sus si sigur vei gasi toate cele necesare ... :bravo:

Citat


Le unità da diporto a decorrere dal 1° maggio 2012 sono assoggettate alla tassa di possesso nelle misure di seguito indicate. Sono escluse dal tributo le unità di lunghezza inferiore ai 10 metri misurata secondo la norma ISO 8666.


si se pare ca nici taxe nu se platesc pentru barci mai scurte de 10m ... nu stiu cum o fi treaba cu motoarele ...

Citat

I NATANTI A MOTORE, oltre ai documenti di riconoscimento delle persone a bordo, devono avere:

la dichiarazione di potenza del motore ovvero il certificato d'uso del motore (quest'ultimo è stato soppresso), sia per i motori fuoribordo che entrobordo. Sul documento sono indicate la potenza del motore in Kw/Cv e la cilindrata per determinare l'eventuale obbligo della patente nautica, nonché il consumo orario;

la polizza di assicurazione obbligatoria della responsabilità civile per danni a terzi (limite di garanzia garanzia minimo 2.500.000 euro) per le unità munite di motore di qualsiasi potenza. Il limite dei tre cavalli fiscali è stato soppresso. Il contrassegno del certificato non va più esposto ma tenuto tra i documenti di bordo.

La patente nautica in corso di validità.. La patente è obbligatoria quando la potenza del motore o complessiva dei motori supera i 40,8 CV, pari a 30 KW, o la cilindrata supera i 750 cc. se a carburazione a due tempi, i 1.000 cc se a carburazione a quattro tempi fuoribordo o se a iniezione diretta, 1.300 cc se a carburazione a quattro tempi entrobordo, 2.000 cc. se diesel nonché quando, indipendentemente dalla potenza del motore, la navigazione si svolge ad una distanza superiore alle sei miglia dalla costa ovvero per condurre le moto d'acqua (sempre);

Nel caso vi sia a bordo un Vhf (è obbligatorio quando si naviga a distanza superiore alle sei miglia dalla costa) devono essere tenuti a bordo:

1. certificato limitato di Rtf dell'operatore (si consegue senza esame e non è soggetto a scadenza o a bollo);

2. licenza di esercizio Rtf Rtf (viene rilasciata direttamente dall'Ispettorato Regionale delle Comunicazioni, avente la giurisdizione sul luogo di residenza dell'interessato).

Per i natanti costruiti in serie deve essere tenuto a bordo il certificato di omologazione e la dichiarazione di conformità (originale o copia autenticata). Su tale certificato sono indicati: la specie di navigazione cui l'unità è abilitata; la potenza massima (e la massa) del motore installabile a bordo; il numero delle persone trasportabili, sempre più favorevole rispetto a quello stabilito dal regolamento di sicurezza per le unità non omologate (3 persone fino a m. 3,50, 4 persone fino a m. 4,50, 5 persone fino a 6 m., 6 persone fino a m. 7,50, se superiore 7 persone).


si aici sunt documentele necesare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 22. mai 2012, 21:44

thank's a lot man, nustiu dece dar eram sigur de un raspuns bun din partea ta anem. ms man!
Get Rich or Die Tryin'

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 23. mai 2012, 07:27

Salut!

Atentie mare la barci pe Po. Nu stiu unde a gasit Anem aceste info...Anul trecut am fost pe Po...cu treaba evident ...si tot asa trebuia sa ne dam cu barca pe acolo. Am gugalit un pic si am gasit ceva info referitoare la chestia asta atunci . Nu stiu exact ce site, dar era sigur unul dedicat navigatiei pe ape interne si marine din Italia. Acolo, din cate imi aduc aminte erau specificate reguli mai stricte decat in Romania privind navigatia. Din cate imi aduc aminte trebuia permis inclusiv sub 5 cai, asigurare pe barca, motor, acte de provenienta, dotari ale barcii...etc. Posibil ca toate cerintele astea sa fi fost pt. cetateni care nu au domiciliul pe teritoriul Italiei, adica straini. Oricum, in timp ce am fost eu acolo, Garda di Finantze (cam asa ceva) a amendat niste polonezi care nu aveau barci asigurate...(cam 800 euro/barca). Probabil pentru rezidenti sa fie alte reguli.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 23. mai 2012, 08:39

multam horiavd de precizare, tin minte povestea cu polonezii si cu amenzile dinaintea concursului :doaaamne: ... banuiesc ca regulile difera pentru cei rezidenti aici. ceea ce am scris mai sus nu e doar de pe site ci sunt niste informatii pe care le-am luat de la niste amici pe care i-am intrebat si eu despre cam aceleasi chestii pe care le-a intrebat si catfish_master. nu au stiut sa imi raspunda totul atat de detaliat pe cat as fi vrut eu dar mi-au zis clar ca ei nu au permis si au fost intrebati de mai multe ori (pe ape diferite) de documente si alte minuni si tot timpul erau in regula.

si i-am si precizat lui catfish_master sa nu ia neaparat ca litera de lege ceea ce zic eu si sa se informeze mai bine despre chestiile astea ... ieri ii ziceam de Borgoforte dar acum gandindu-ma mai bine de unde e el atunci poate intreba linistit si la el in localitate pentru ca totusi Lago di Garda e acolo si din cate am vazut e plin de barci pe el :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 23. mai 2012, 08:57

O sa gasiti informatiile aici : Gruppo Siluro Italia: Home
Trebuie cautat putin si daca lipseste ceva intrebati.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 23. mai 2012, 10:31

O sa gasiti informatiile aici : Gruppo Siluro Italia: Home
Trebuie cautat putin si daca lipseste ceva intrebati.


intr-adevar si asta era un site unde gaseai o gramada de informatii dar momentan totul e destul de limitat pentru ca lucreaza la site si din cate vad inca nu au totul pus la punct. pe partea cu intrebatul nu stiu sigur cat e de posibil pentru ca din ce am vazut nu te mai poti inregistra la ei pe forum ... mai nou trebuie sa intri in asociatia lor si sa platesti taxa aia simbolica pentru a avea acces la forum.

ps : tudore, sa inteleg ca tu ti-ai facut cont pe forumul lor cand era inca liber?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 23. mai 2012, 10:45

Nu mi-am facut cont dar am vizitat acum multa vreme.
In orice caz, daca as sti ca lumea italiana, nu asa de balta cum o stiu eu, as gasi cu Google organismul care se ocupa cu navigatia pe apele interne in Italia. In Franta ii zice VNF (voies navigables de France) iar pe site-ul lor exista toata legislatia cu privinta la ambarcatiuni si navigatia pe apa dulce. Acolo imi platesc si taxa anuala pentru a putea naviga. Echivalentul trebuie sa existe si in Italia.
Ah, si chestia ca legile ar fi diferite pentru rezidenti si non-rezidenti mi se pare imposibila caci contrara constitutiei Europene si chiar Italiene. Legea e aceeasi pentru toti.
Deci cautati cine gereaza apele interne si veti gasi si legislatia cu ambarcatiunile.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 23. mai 2012, 11:02

nu reusesc sa gasesc cine se ocupa de apele interne ... e o nebunie pentru ca pe aici fiecare provincie (judet) face cam ce ii trece prin minte dar in mare gasesti cam tot ce te intereseaza pe primul site pe care l-am bagat:
Nautica On Line - Barche, patenti e documenti
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 23. mai 2012, 11:36

Sa nu faceti confuzie intre legislatia marina si cea de apa dulce. Sunt foarte diferite.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 23. mai 2012, 12:33

lago di garda, e cu circuit inchis, nu are treaba cu celelalte ape, ca am intrebat in comune la garda. Trebe sa merg undeva pe Po cum ai zis tu pe la Borgoforte eventual. Sunt total in bezna, si nici nu am cunoastiinte prin italia care sa se ocupe de sportul asta :(
Get Rich or Die Tryin'

Bella

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 1

Membru din: 10. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 10. septembrie 2012, 14:21

Bună!
Mă întrebam, dacă ai reuşit să rezolvi "problema" cu barca de motor în Italia? Câţiva prieteni din Ungaria sunt în aceaşi situaţie, şi nu cunosc nici limba italiană... Aş fi foarte recunoscătoare, dacă ai putea să-mi dai mai multe detalii – cum se procedează?
Ei merg de mai mulţi ani în regiunea Rovigo la pescuit. Însă nu sunt mulţumiţi de condiţiile oferite de firmele din zonă – nu era ok nici barca, nici cazarea având în vedere preţul. Deşi presupun că la preţuri exorbitante ţi se închiriază şi bărci bune... Oricum, unul din ei are două bărci (pe care abia le foloseşte,tocmai pentru că preferă să pescuiască pe râul Po) şi s-au gândit să le ducă acolo. Menţionez că nu e vorba de afacere, ar fi doar pentru uz personal. Orice informaţie concretă sau sfat e binevenit :).
Mulţumesc anticipat.

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 31. martie 2013, 14:17

salut

aveti grija baitii regulamentul difera de la provincie la provincie eu am postat regulamentul pentru prov di verona si mantova daca va interesaza aveti detali si pentru barci si fiume po :pescuit:

15

duminică, 31. martie 2013, 19:11

Nu stiu cum e treaba cu hartogariile pe acolo insa anul trecut niste cunostinte au fost prin zona Bprgoforte-Cesole cu barca lor si dupa o zi si jumatate pierdut pe la autoritati si umblat de la un loc la altul, barca a ramas pe peridoc in incinta campusului unde erau cazati si ei au "inchiriat" o ambarcatiune inmatriculata local... Barca este inregistrat la o capitanie din Austria... la noi in Ro si nici in spania nu era nici o problema... o fi avut doar ghinion :)

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 14. ianuarie 2014, 16:47

Salut prieteni pescari!

In jurul datei de 15 aprilie vreau sa merg pe raul Po in regiunea Ostiglia impreuna cu un prieten din Arad sa pescuim.

Din cate am citit exista diferente de regulament referitor la folosirea ambarcatiunilor, de la o provincie la alta.

Am rugamintea, daca este cineva pe forum care cunoaste regulamentul pentru ambarcatiuni pentru zona Ostiglia. Doresc sa pescuiesc la stationar, barca o vom folosi exclusiv pentru a plasa monturile.

Barca este una gonflabila de 5.5 m, FARA MOTOR. Doresc sa ma lamureasca cineva daca imi trebe permis de barca, daca trebe sa fie barca inregistrata, daca barca trebe dezinfectata (din unele surse asa am inteles).

Vreau sa evit pe cat posibil orice problema cu autoritatile locale, vrem sa stam 7 - 10 zile sa pescuim.

Vom campa la cort pe mal, in priviinta asta am gasit o persoana binevoitoare care ne va indruma si ne va ajuta cu locul de campare.. nu vreau sa apelez la ghid, deoarece persoana aceea ne va ghida... insa in priviinta barcii inca nu stiu exact daca avem nevoie de ceva specific.



Va multumesc anticipat

Gabi Ionita

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 14. ianuarie 2014, 17:35


Am rugamintea, daca este cineva pe forum care cunoaste regulamentul pentru ambarcatiuni pentru zona Ostiglia. Doresc sa pescuiesc la stationar, barca o vom folosi exclusiv pentru a plasa monturile.

Barca este una gonflabila de 5.5 m, FARA MOTOR. Doresc sa ma lamureasca cineva daca imi trebe permis de barca, daca trebe sa fie barca inregistrata, daca barca trebe dezinfectata (din unele surse asa am inteles).


Nu am nici cea mai mica idee despre regulamentele din Ostiglia (in ciuda faptului ca mai ajung pe acolo la pescuit) si singurul lucru ce as putea sa ti-l recomand este sa vorbesti cu persoana care va duce pe apa si sa ii cereti ei sa se informeze despre neclaritatile pe care le aveti. Daca va duce la pescuit in zona Ostiglia, atunci banuiesc ca este din zona.

In mod normal, barca ne-avand motor, nu ar trebui sa aveti nici o problema in ceea ce priveste actele sau intratul pe apa. S-ar putea sa aveti insa probleme cu barca in ceea ce priveste manevrarea ei. In cazul in care nu ati iesiti nicicare dintre voi inca pe Po, atunci va spun ca este un curent puternic (chiar bine de tot) care va va face multe probleme, personal consider ca nu veti reusi sa manevrati barca prea bine fara un motor pe ea.

Ps: informati-va si cu campatul, in anumite zone nu ai voie sa ai corturi ridicate pe timp de zi in timp ce sunt anumite zone (nu cred ca pe Po) unde nu ai voie deloc sa pui un cort.

Pps: mare grija in momentul eliberarii somnului, sa nu fie garda langa voi pentru ca va luati amenda. Daca se intampla sa fie langa voi in momentul capturarii mai bine il puneti pe o funie si il eliberati dupa ce pleaca :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 14. ianuarie 2014, 22:04



Am rugamintea, daca este cineva pe forum care cunoaste regulamentul pentru ambarcatiuni pentru zona Ostiglia. Doresc sa pescuiesc la stationar, barca o vom folosi exclusiv pentru a plasa monturile.


Salut.Am pescuit destul de putin pe Po la stationar si nu prea ma simt in masura sa dau sfaturi insa incerc sa iti spun ceea ce stiu.Am in fata regulamentul regiunii Lombardia (Ostiglia face parte din Lombardia) si azi am descoperit un paragraf pe care nu l-am bagat in seama pana acum ce spune ca nu ai voie sa folosesti nici un fel de barca pentru a pozitiona monturile atunci cand pescuiesti la stationar :doarecapu: .Cand am citit nu mi-a venit sa cred, uite textul zice asa:" E' vietato l'utilizzo del natante, compresi i natanti radiocomandati, per il posizionamento delle esche e per la pasturazione, al largo, durante l'exercizio della pesca da riva"
Sa nu te sperii pentru ca am vazut sute de pescari de toate natiile folosind barca pentru plasarea monturilor, scriu chestia asta numai in cazul in care vine controlul si va zice ceva in legatura cu chestia asta sa nu va luati in gura cu ei pentru ca dreptatea sta de partea lor.In acelasi regulament scrie ca nu ai voie sa montezi geamanduri dar repet am vazut sute de pescari pe Po ce folosesc geamanduri si o gramada de monturi la suprafata apei.Mi-as permite sa zic ca organele de control de pe aici sunt destul de tolerante insa clar sunt si exceptii.In legatura cu cortul ar trebui sa il strangeti pe timp de zi, sa il montati cu o ora pana se insereaza si sa il demontati o ora dupa ce se lumineaza, in afara de zilele cand plaua sau e soare foarte tare cand este permis si pe timpul zilei.Insa repet dupa parerea mea nu cred ca o sa va zica nimic daca aveti cortul si ziua tinand cont ca in aprilie nu e tocmai cald sa stai toata ziua afara.
In privinta barcii daca nu aveti motor cred ca nu va trebuie nimic documente insa nu stiu cum veti face sa plasati monturile pentru ca pe Po e curent destul de tare dar poate persoana care va duce acolo va plaseaza intr-un golf sau intr-un loc cu apa mai llinistita.

19

marți, 14. ianuarie 2014, 22:42

...

Salut, pe PO nu va aventurati cu barca fara motor ! curenti sunt foarte puternici si .... mai ales una de 5.5 m nu este usor de manevrat la vasle... problema nu va fi sa intrati pe apa, gasiti un loc sa puneti barca, insa cand doriti sa iesiti pe mal este foarte posibil sa aveti surprize nedorite. Daca trebuie sa dezinfectati barca inainte sa puneti pe apa neaparat sa cereti bon sa aveti dovada, in caz de control ...

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 15. ianuarie 2014, 16:56

Multumesc frumos, informatii pretioase. M-ar ajuta daca cineva ar da un copy/paste la regulament, chiar daca e in italiana, ca sa il prezint si prietenului meu - toma necredinciosu..