Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 1. septembrie 2016, 18:40

Penn Clash 4000SPN sau Daiwa Saltist Nero Spin Reel 4000

Ma ajutati sa iau o decizie?
Vreau o mulineta cu corp metalic pentru spining sau clonc si m-am oprit la aceste modele. La Daiwa ma incanta raportul mic de multiplicare 4.7:1 fata de 6.2:1 dar are ceva greutate in plus fata de Penn (aproape dublu)

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 2. septembrie 2016, 06:33

Mulineta

Acum daca esti hotarat asta e....dar uita-te si la un shimano spheros 6000SW.....eu trag de ea de un an si este ca-n prima zi....plus ca daca ai rabdare sa cauti specificatiile si constructia o sa vezi ca e aproape o Stella la pret super. Nu am nimic cu Daiwa si nu vreau sa generez polemici dar la capitolul fiabilitate in gama asta de pret as cumpara un shimano.
Fire zbuciumate.

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 2. septembrie 2016, 06:44

Mulineta

Sau daca ti sa iei un penn, uita-te si la SlamerIII...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 2. septembrie 2016, 06:58

Nu am nimic cu Daiwa si nu vreau sa generez polemici dar la capitolul fiabilitate in gama asta de pret as cumpara un shimano.

Nu-ti fa probleme, Daiwa vs. Shimano nu mai este de mult o polemica, deja ii un "mod de viata"... :rizi: :rizi: .
Lasand gluma, sunt perfect de acord cu ce zici.
In plus nu prea e o treaba buna sa iei aceeasi mulineta pt. spinning si clonc, nu prea-s "compatibile" stilurile... as lua Shimano pentru spinning (marime functie de la ce "spinning-uiesti") si un "tanc" de la Penn pt. clonc. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 2. septembrie 2016, 07:25

Mulineta

Cred ca cei mai multi dintre noi asa am facut....eu la clonc am 750SSM...pentru spin....3 modele diferite :rizi:

teo89

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 24. iulie 2015

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 2. septembrie 2016, 07:39

Daca tot ai pomenit de Penn 750 SSm , am si eu o intrebare: Nu sunt un pescar prea experimentat la pescuitul somnului,dar merg cel putin o data pe luna in zona Calarasi unde pescuiesc mai mult de pe mal si ocazional si din barca atunci cand este apa crescuta si locurile unde dau sunt inundate.
Am posibilitatea sa cumpar un Penn 750 SSm noua nouta in cutie ,de la cineva careia i-a murit sotul si i-au ramas toate sculele.
Vrea pe ea 550 lei.Merita cumparata,si cum se comporta in timp ?

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 2. septembrie 2016, 09:08

mulineta

Salut,
eu am tri bucati cumparate acum 9-10 ani cu 100$ buc....am tras de ele in toate pozitiile, au pescuit cam 40 partide pe an in dunare(crap, somn-pescuit greu adicatelea :rizi: )....daca nu-ti bati joc de ele (trantit pe pietre,etc) arata si functioneaza ca-n prima zi....la fiecare sfarsit de sezon service(eu singur ca sunt paranoia :idee: ).

teo89

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 24. iulie 2015

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 2. septembrie 2016, 09:17

Multumesc m-ai convins,ramane sa vad cum fac cu bugetul poate reusesc s-o iau macar la 500 lei.
Vreau s-o pun pe un Destroyer ll de 2,85m .Cred ca s-ar echilibra destul de bine.
Inca o data multumesc frumos.

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 2. septembrie 2016, 09:23

penn

Vad ca esti din Bucuresti...daca vrei putem sa ne vedem sa probezi una cum pica pe bat....450-500 cred ca e un pret bun.

teo89

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 24. iulie 2015

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 2. septembrie 2016, 09:54

Mi-a lasat-o mie sa ma hotarasc.Am probat-o pe bat si cred ca este ok.Ramane sa ma mai gandesc daca bag banii in ea .
Acum eu dau cu niste Okuma PL865 modelul mai vechi ,cel cu manivela de inox,si n-am avut probleme pentru ca nu ma pot lauda cu capturi prea mari.
In general prind somotei de 2-3 kg .O singura data am prins unul de 10,5 kg si acela multumita unor pescari care aveau sonar si mi-au indicat groapa unde sa arunc.
Multumesc frumos oricum.

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 2. septembrie 2016, 10:03

Am vreo doi ani de cand răsfoiesc topicurile de pe acest forum, visând la ziua in care voi putea ajunge sa caut si eu somnii. Anul ăsta am reusit sa cumpăr barcă+motor+sonar si am ieșit sa incerc pescuitul la clonc pe barajele de pe Olt. Fiind la inceput si cu buget limitat nu am reusit sa cumpăr si lansete mulinete pentru clonc asa ca am improvizat din ce aveam pe acasa. De exemplu la ultimele 2 ieșiri am pescuit cu o lanseta de fibra plina de 30lei pe care am pus o mulineta Sakura Sirix 4000 cu un fir Spiderwire de 0,25 iar plumbii intre 50-80g. Nu am strâns frâna la maxim de frica sa nu distrug mulineta dar nu am avut probleme, pestii nu au luat fir in drill. Am prins câțiva somni intre 10-13 kg estimați de mine ca nu am avut cântar si mai multi intre 3-7kg. Ideea e ca nu am avut probleme sa îi aduc la barca si pentru Olt nu vad rostul unei mulinete mult mai mari. Pentru Dunăre e alta poveste dar nu voi ajunge acolo anul asta asa ca voi reveni la momentul potrivit pe aceasta tema.
Vreau sa imi fac o lanseta pe un blank xzoga g-66 120g si pentru asta caut o mulineta. Am vazut acum cateva clipuri cu Shimano Spheros 6000sw si cred ca ceva de genul asta imi trebuie. Mai mare de arat nu cred ca se impune pentru apele noastre.

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 2. septembrie 2016, 10:40

Cel mai mare peste (harponat accidental de spate :zid: ) a fost un novac de 63 kg care a luat si cate 50-60 m de fir de 2-3 ori....frana a functionat impecabil nu am remarcat torsiuni in rotor...nimic...regulamentar ,cel mai mare somn prins la un predatek a avut 28kg...sper anul asta sa trec de 30kg....decizia e la tine,eu doar spun ca este o mulineta pe care te poti baza.

13

vineri, 2. septembrie 2016, 12:07

Cel mai mare peste (harponat accidental de spate :zid: ) a fost un novac de 63 kg care a luat si cate 50-60 m de fir de 2-3 ori....frana a functionat impecabil nu am remarcat torsiuni in rotor...nimic...regulamentar ,cel mai mare somn prins la un predatek a avut 28kg...sper anul asta sa trec de 30kg....decizia e la tine,eu doar spun ca este o mulineta pe care te poti baza.


63 kg , novac ...?...sigur? :gandesc:

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 2. septembrie 2016, 13:21

Mulineta

FOARTE SIGUR... :bravo:..mai trebuie cuvinte

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 2. septembrie 2016, 17:59

And the Winner is Penn Slammer III 5500.
Studiind mai bine am costatat ca Penn Clash are ceva greseli de proiectare, Daiwa Saltist sta mult mai prost in review-uri iar Shimano Spheros cu toate componentele ei ce se regasesc in modele mai vechi de Stella are ceva al ei care nu ma atrage. Acum caut sa o comand pe undeva si cred ca va face fata cu brio necesitatilor mele. Multumesc pentru sfaturi!

Subiecte asemănătoare