Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 31. august 2016, 11:42

Inelare antirasucire linie de pescuit.

La mai multe stiluri de pescuit producatorii cauta sa foloseasca solutii constructive pentru a preveni rasucirea firului pe varful lansetei .Cand linia este moale dintr-un motiv sau altul ,buclele acesteia se pot prinde pe dupa rama inelelor in special in zona mai activa a lansetei, adica pe varf.Problema este valabila in special in conditii de vant puternic la spining ori casting, dar este specifica si pescuitului la clonc atunci cand se pescuieste cu firul la mana si lanseta stand vertical in suport..

In cazul acesta ,pescarul cu cloncul are 2 optiuni
1.O lanseta in liner
2.O inelare cu inele cu profil special ,antirasucire cum ar fi cele produse de catre Fuji ,respectiv K-Series..

Fuji's K-Series Tangle Free Guides - YouTube

Personal nu agreez prima solutie,inlinerul din diferite motive.

Solutia 2 pare mai la indemana si o agreez in special pentru ca producatorii seriosi de lansete pentru pescuit pe verticala folosesc variante de inelare care sa permita blankului sa se incarce uniform,fara unghiuri abrupte care sa duca la ruperea lansetei in dril.

Una dintre aceste lansete ,lanseta care imi place foarte multe este Taffi Tackle

Taffi Tackle Vertical Action Bruchtest - YouTube

O lungime ideala pentru pescuitul din barca si ceea ce este punctul ei forte-un varf relativ sensibil combinat cu o uriasa rezerva de putere.Astfel lanseta poate pescui ''pe varf'' detectand cele mai timide muscaturi, iar in intepatura poate penetra placa osoasa chiar si a somnilor mari.Este foarte bine echilibrata ,putand fi pescuita chiar si cu momeli artificiale ;plastice ,cicade,linguri ,evident toate pe masura pestilor vizati..somn,ori salau si stiuca mare..

Singura problema a acestei lansete ,este faptul ca inelele desi au rama laterala convexa , ungiul mpastilei uste unul drept in raport cu blankul.Astfel o bucla -buclucasa ne poate face mari probleme mai ales in cazul in care intepam 'la mana 'un somn mare.Solutia ar fi inlocuirea inelelor cu unele de tip 'k' ,insa aceasta preupune niste costuri si o mana de lucru calificata.Ca sa nu mai vorbim de timp-cel mai pretios capital al zileleor noastre.Este si motivul pentru care am aplicat o solutie simpla si rapida care mi-a permis sa pescuiesc fara probleme ,dupa cum se vede si din imaginea de mai jos.Am reusit sa indoi la rece rama inelelor in asa fel incat sa faca un anumit unghi cu blankul lansetei ,asemanator inelelor cu profil 'k'.Operatia a reusit fara sa sara vreo pastila din rama ei, semn ca totusi inelele sint de calitate buna.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: