Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 21. mai 2012, 11:33

Sena

Cu toate ca s-a terminat prohibitia de pe 1 mai si am iesit pe Sena de trei ori de atunci, rezultatele nu au fost la inaltimea asteptarilor. Normal, apa forte mare si tulbure, rece, conditii foarte diferite fata de anii trecuti la aceeasi epoca.
A treia iesire a fost ieri. Apa a mai scazut, s-a mai limpezit, temperatura 15° dimineata si 16° seara. Aveam doi colegi in barca, Tibi care pescuieste 99% din timp cu silicoane si restul cu voblere, Catalin, care pescuieste 50% din timp cu "plomb palette" (o dandina) si restul la somn cu montura de calamar.
La rampa pentru barci era un grup de polonezi cu o padure de lansete pentru de toate. Erau acolo de cu seara, dadeau cu platica vie la somn, si aveau si niste lansete la crap. Rezultate zero, doar platici rotunde ca o masa de bar aveau in juvelnic.
Am luat-o noi la vale, Tibi dadea cu un shad minuscul, Catalin cu plumbul iar eu la clonc cu calamar si gulp alive. Imediat colegii mei au prins fiecare cate un bibanel, semn ca pestii s-au reintors si in albia raului. Somnii insa nu prea au raspuns la apelul cloncului. S-a ridicat unul enorm dupa ecoul de pe sonar, dar a stat cateva secunde langa momeala si ceva nu i-a placut, asa ca dus a fost.
Ajunsi la groapa n°1 am constatat ca era in plin curent care era prea puternic. Era un banc de peste pe marginea gropii, o margine care era adapostita de insula din amonte. In mod normal somnii nu trebuie sa fi fost departe. Eram pe o adancime de 10m, imi apare un ecou la 7m. Montura mea era la 5m. Las montura sa cada si vreau s-o opresc cand ajunge la 7m. Se opreste singura inainte s-o opresc eu. S-a oprit pe somn. :doarecapu: Numai ca asta nu i-a placut si ceau.
Pe groapa n°2 nu era de loc activitate asa ca am lasat-o balta cu somnul, ne-am dus la insula cu cleni sa vedem daca s-a intors bancul de cleni acolo unde sta de obicei.
S-a intors :




Dupa masa a prins toata lumea cleni, bibani si chiar un strap, asa ca tot a fost bine. Vremea a fost foarte variabila, ploi puternice care alternau cu putin soare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 21. mai 2012, 12:43

Salut Tudor,
data viitoare, mai intii la cleni, pt a avea momeala pt cirlig, si apoi cu cloncul la somn!
Oricum, sunt sigur ca v-ati distrat fain.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 21. mai 2012, 12:47

frumos cleanul Tudor ... e bine venit mai ales atunci cand altii nu se arata ...

nu inteleg nici eu apatia asta a somnilor ... ceva ma face sa cred ca sunt prea satui. conditiile meteo din primavara asta i-au ajutat mult, datorita apelor mari si tulburi cred ca s-au ospatat pe cinste si in momentul de fata isi cam fac digestia. si pe la mine prin zona vedeam si auzeam inainte o gramada de rapeli, agitatie la suprafata si lovituri ale somnilor dar in ultimele 2 iesiri totul parca e disparut, doar ceva pasnici ce mai patruleaza pe la suprafata. sau poate se pregatesc de depunere :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 21. mai 2012, 20:20

Zoran, clenii aia sunt tot timpul acolo si ma protejeaza de gherle. Nu-i voi sacrifica pentru nimic in lume. De obicei utilizez bibani de 15-20cm ca pesti momeala. Sau babusti ori platici. Din aia prind peste tot.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 21. mai 2012, 20:22

:nunteleg: pe Rin e enorm de greu sa prind acuma bibani, babusti sau platici la 20 cm marime... bagamias...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 18. iunie 2012, 11:22

Gata, am spart gheata. Am iesit ieri cu Tibi si Catalin. Catalin citeste forumul asta pe ascunse fara sa se manifeste. Baiet timid, ce mai. :drac2:
Dar sa continui povestea. Primele doua ore am pescuit dupa biban si clean. Au intrat bibani si a intrat si un strap lui Tibi. Am pastrat bibanii cat palma ca sa-i punem la cazne pe monturile de somn.
Cam o ora am lansat o oscilanta mare doar mi-o intra un somn pe fun stick-ul cu un Stradic 4000 pe care e firul de la Zoran. De la inceputul sezonului ma tot screm sa prind un peste cu ansamblul asta, fara succes. Dar va intra un mucos mustacios pana la urma. In orice caz firul aluneca frumos, e rotund, si nu s-a decolorat de loc cu toate ca am facut cam 10 partide, scurte ce e drept, lansand cu el. O sa-i comand lui Zoran si alte diametre.
Dupa esecul la spinning am decis sa punem bibanii la treaba. Ajungem pe groapa n°1 si las sa se duca bibanul spre substrat. Facem deriva si nu se misca nimic. Urcam din nou in amontele gropii cu motorul electric, ne lasam iar in deriva, o serie de cloncaneli, si imi apar pe ecran 4 ecouri de talie medie care se misca in jurul lui bibi. Bibi, innebunit, incepe sa traga in disperare. Insa nu-l ataca nimeni. :gandesc:
Mai trag o serie de cloncaneli. Iar apar pe ecran ecouri. Bibi iar se sperie. Si simt in mana cum firul incepe sa atarne din ce in ce mai greu. Dau teapa...in gol. Cand scot montura vad ca bibi a fost rapit. N-are nimic. Aveam si pe fratii lui cu noi. Dau drumul in groapa noului condamnat, o serie de cloncuri, si apare spre fund, la 10m un singur ecou. Dau drumul lui bibi pana la el. Cum am oprit firul simt ca se ingreuneaza. Dau contra. Rezultatul nu e mare dar e primul pe anul asta :



Dupa asta punem si pe lanseta de spinning o montura cu un biban, pentru Catalin. Tibi nu da decat dupa salau si biban, nu dupa "mucosi".
Derivam pana la groapa n°2, avem niste vizite fara rezultate. Eu renunt la somn si trec pe spinning la ce-o intra. Catalin insista la somn. Ajungem la piciorul de pod n°4. Aici anul trecut am prins cu Catalin 3 somni unul dupa altul. Pe sonar nici un ecou. Dau o serie de cloncaneli. Pe ecran apar o sumedenie de ecouri. Pesti mici. Lanseta lui Catalin se incovoaie. Da contra si nu scoate nimic. Dar bibanul dus a fost. Si asta s-a intamplat si cu urmatorii 4 bibani, care erau si ultimii.
Dupa aia am mai pescuit niste clenoci, niste bibani si s-a terminat ziua. O zi destul de frumoasa dupa luni intregi de racoare si ploaie non stop.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 18. iunie 2012, 12:27

misto Tudor, deci si la tine deschiderea la somn a fost facuta? ... pe Sena sunt ceva semne de somni care au inceput sa depuna?

[.....] Catalin citeste forumul asta pe ascunse fara sa se manifeste. Baiet timid, ce mai. :drac2: [.....]


:rizi: ... te asteptam si pe tine Cataline pe aici :saluti:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 18. iunie 2012, 16:18

:apl: Felicite pour la capture! (franceza a-la romaneste :rizi: )

Bravo Tudor, se pare ca au depus pe Sena, ca-i cam suplu tinerelu'!
Sie eu am fost ieri afara, dar din pacate doar 3 ceasuri si de unul singur... mai multe detalii pe ...Rin! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 18. iunie 2012, 18:58

Rock'n'roll :apl: Tudor, cum se numeste suportul ala de camere din poza?

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 18. iunie 2012, 19:48

Ii spune "gorillapad".

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 18. iunie 2012, 19:51

Multumesc, am constatat ca desi Go Pro-ul are o gramada de prinderi, e cam greu cu ele in barca. Am sa iau si eu gorillapad :)

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 18. iunie 2012, 20:04

Era sa-mi iau si eu gopro. Am impresia ca e mai usor de fixat decat camera mea. Vad ca tu gandesti invers. Iarba e mai verde la vecin. :rizi:
Am comparat calitatea filmarii si este identica. Si intr-adevar e o problema sa gasesti felul ideal de a fixa ca sa poti sa si pescuiesti, sa si filmezi, sa si iasa ceva ca lumea. Idealul este sa ai un coleg de pescuit care se pricepe. Din pacate sunt putini cei pe care-i stiu si care sunt polivalenti. Majoritatea ori stiu sa pescuiasca ori sa faca poze sau sa filmeze. Nu amandoua lucrurile. :doarecapu:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 18. iunie 2012, 20:27

Era sa-mi iau si eu gopro. Am impresia ca e mai usor de fixat decat camera mea. Vad ca tu gandesti invers. Iarba e mai verde la vecin. :rizi:
Am comparat calitatea filmarii si este identica. Si intr-adevar e o problema sa gasesti felul ideal de a fixa ca sa poti sa si pescuiesti, sa si filmezi, sa si iasa ceva ca lumea. Idealul este sa ai un coleg de pescuit care se pricepe. Din pacate sunt putini cei pe care-i stiu si care sunt polivalenti. Majoritatea ori stiu sa pescuiasca ori sa faca poze sau sa filmeze. Nu amandoua lucrurile. :doarecapu:


Eu pot sa zic ca e OK GoPro-ul, doar ca la filmari/poze apropiate pe rezolutie mare, imaginea e distorsionata pe margini. Prinderile sunt de asemenea OK, dar ele sunt gindite pentru aplicatii specifice: ghidon biciclete, bullbar masina, iar cele cu adeziv nu am unde sa le pun in barca. Ce imi place la gorillapad e ca o pot pune pe tacheti sau pe scripetele de ancora si ca nu iti trebuie mare efort sa o schimbi dintr-un loc in altul. Cind mergi singur, cum merg eu in 90% din cazuri, de multe ori numai gindul ca trebuie sa montez camera ma face sa renunt :). Gorilla pad e pe lista de prioritati la achizitii! :bucuros:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 18. iunie 2012, 20:39

Aici costa 23 de euroi. La cat material cumparam orisicum un gorillapad in plus nu se vede.

Revin la intrebarile daca somnul a depus deja sau nu aici. NU STIU ! Apa avea acum 19° iar acum doua saptamani avea 21°. Daca as fi in fiecare zi pe apa as sti. Nu e cazul pentru ca nu-s inca la pensie. Si dat fiind starea financiara a statelor europene, si nu numai a lor, probabil ca nu voi fi la pensie prea curand.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 18. iunie 2012, 20:58

Aici costa 23 de euroi. La cat material cumparam orisicum un gorillapad in plus nu se vede.

Revin la intrebarile daca somnul a depus deja sau nu aici. NU STIU ! Apa avea acum 19° iar acum doua saptamani avea 21°. Daca as fi in fiecare zi pe apa as sti. Nu e cazul pentru ca nu-s inca la pensie. Si dat fiind starea financiara a statelor europene, si nu numai a lor, probabil ca nu voi fi la pensie prea curand.



Pe Dunare in clisura apa avea 22.5° si localnicii spuneau ca nu a depus, somnii prinsi in plase, putini si mici aveau icre si lapti. Cu pensionarea ai mare dreptate am auzit ca vor sa mareasca virsta la 80 ani. Fu...-le muma-n c.r, mai bina sa zica cit lucrati platiti-va inmormintarea, nu pensia :nervos:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 2. iulie 2012, 13:05

Nu am iesit week-end-ul trecut 23-24 Iunie. Mai bine zis am iesit, dar pe canalele din Copenhaga unde ne-am facut turisti cu nevasta.
Deci trebuia neaparat sa ies pe 1 iulie. Ca sa nu ies singur mi-am gasit doi colegi disponibili dupa cateva telefoane. De Tibi ati auzit deja. E roman. Celalat a fost Thibault, un vechi coleg de serviciu care a inceput sa pescuiasca numai de trei ani. Familia lui a trait prin Africa si, cu toate ca au un nume foarte francez, au si niste sange etiopian in ei.
Bibanii s-au lasat greu de prins la inceputul partidei. Nu luasem la mine nici calamar, nici rame. Pariasem pe faptul ca bibi vor fi usor de prins. N-a fost asa. Dupa 2 ore aveam 2 bibani in galeata si colegii mei prinsesera niste strapi la silicoane. Strapii s-au intors in Sena nevatamati. Ajunsi la capul insulei cu cleni vad o barca care tocmai pleca de acolo. Am dat cu toate nalucile necesare dar clenii ioc. Daduse pescarul precedent iama in ei.
Pe groapa n°1 pusesem eu un bibi la cazne. Nici o miscare. Cat timp ma omor eu sa caut somnii colegii mei scot un strap fiecare. Nu-i jeneaza sunetul cloncului. In mod normal curentul ne impinge spre groapa n°2. Numai ca ieri vantul era foarte puternic si a trebuit sa fac deriva cu motorul electric, altfel o luam spre amonte. Conditii in care e greu sa mentii momeala in conul sonarului. Pe groapa n°2 nici o urma de somn. S-or fi dus si ei s-o faca pe turistii la Copenhaga. :)
La piciorul de pod n°4 erau cateva exemplare mici. Unul dintre ei a binevoit sa se ia de bibi de pe montura mea. Nu avea 1 metru. L-am scos tragand de fir cu mana si i-am dat drumul imediat.
Imediat dupa asta am traversat la piciorul de pod n°3 si Thibault care dandina un pilker spune ca are ceva serios. Am crezut ca e un somn. Dar n-a fost. Iata ce surpriza frumoasa de 4kg a prins :



si din alt unghi :


17

luni, 2. iulie 2012, 13:47

Foarte frumos si la 4 kg sunt sigur ca avea "forta in el" ... uneori ma gandesc cum ar fi o lupta cu o "mreana de 15-20 kg " .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 2. iulie 2012, 13:54

frumoasa mreana Tudore ... sa inteleg ca somnii nu prea vor sa coopereze sau pur si simplu nu sunt in locurile lor clasice?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 2. iulie 2012, 13:56

Din alea de 15-20kg am cautat in Spania dar mi-au intrat numai pana in 3kg. Dar chiar si asa se bat ca nebunele. In Spania am prins multe la naluci de suprafata. Emotii de neuitat.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 2. iulie 2012, 14:00

frumoasa mreana Tudore ... sa inteleg ca somnii nu prea vor sa coopereze sau pur si simplu nu sunt in locurile lor clasice?


Nu erau pe locurile clasice. Se poate insa ca nenea ala pe care l-am vazut cu barca sa fi trecut inaintea noastra pe posturile cunoscute. Numai la piciorul de pod n°4 nu am vazut pana acuma pe nimeni. Si eu l-am descoperit din intamplare acum trei ani. De fiecare data e peste acolo, din pacate cam tot timpul exemplare mici.

Subiecte asemănătoare