Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 3. decembrie 2012, 11:23

Biban de 1,700 kg :buaaaah: vreau si eu :zambet:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 17. iunie 2013, 19:59

Sena fiind inca foarte mare iar a trebuit sa ne ducem pe o balta la crap. La crap si la ce o mai intra. Balta fiind a unui prieten nu o pescuieste nimeni inafara de Didier si cu mine. Am prins si ciortani, un biban, o marla, a fost si Catalin care a prins si el ciortani.
Ca sa nu va las sa asteptati prea mult cu un nou filmulet am mai facut unul. Este cel mai rapid nod pentru a lega o naluca. Are si avantajul ca lasa o mare libertate de miscare nalucii, la fel ca si nodul Rapala. Dar se realizeaza mult mai usor.
De data asta nu prezint eu nodul. Am zis ca e mai bine sa-l prezinte Didier....in romaneste. :rizi:

nodul cel mai rapid pentru naluci - YouTube

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 17. iunie 2013, 22:27

[.....]
De data asta nu prezint eu nodul. Am zis ca e mai bine sa-l prezinte Didier....in romaneste. :rizi:

nodul cel mai rapid pentru naluci - YouTube



ai uitat sa faci o singura precizare Tudor. ca nodul respectiv il faci corect doar dupa multiple incercari si ca realizarea lui necesita totusi ceva experienta ... :apl: :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 17. iunie 2013, 22:33

:bucuros2: Felicitari Didier, asta da nod!.. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. iulie 2012

Locație: Paris

Profesia: muncitor constructii

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 18. iulie 2013, 00:04

Salut,
impreuna cu tatal meu care a venit la mine in vacanta,am facut sambata o iesire pe sena.in total au fost 3 somni prinsi. am avut ca si momeala niste carasi de peste juma de kil. am avut multe trasaturi,insa doar veneau si trageau de carasi si nu ii puteau lua. scuze pt. calitatea pozelor dar au fost facute la repezeala cu telefonul.aa.. apropo, am vazut unul mare care "plutea nestingherit" cu jointu in gura
»catalin costea« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Image031.jpg (112,14 kB - 94 ori coborit - ultima oara: 4. decembrie 2015, 11:46)
  • Image038.jpg (77,72 kB - 88 ori coborit - ultima oara: 4. decembrie 2015, 11:46)
  • Image041.jpg (110,47 kB - 72 ori coborit - ultima oara: 4. decembrie 2015, 11:46)
  • DSC04356.JPG (86,58 kB - 111 ori coborit - ultima oara: 13. decembrie 2015, 12:12)

46

joi, 18. iulie 2013, 00:17

Superrr, tatal cu fiul :apl: :apl: ,....sunt cam rare, mai mult fiul cu "mami" :bravo: , dar dupa o varsta, se schimba treburile,noi astia mai "tineri", la asta speram! :bucuros2:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 18. iulie 2013, 04:56

Felicitari Catalin,
frumosi domnii. Toti la clonc? Ce lungimi aveau, ne poti spune? :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. iulie 2012

Locație: Paris

Profesia: muncitor constructii

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 18. iulie 2013, 07:11

Salut Zoran
toti au fost la clonc,eu am pescuit cu firul in mana iar tatal meu cu pluta, dar pt. ca erau prea mari carasii a trebuit sa pun plumb de 350 de gr. ca sa nu imi mai scoata montura din raza sonarului si de aceea eu am prins numai unul. de masurat nu prea ii masor pt ca pentru mine nu conteaza asa mult(cu exceptia unei capturi)

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 18. iulie 2013, 08:06

Bravo, inseamna ca ti-ai reparat motorul. Nu vii incoace sa facem o partida la naluci de suprafata ?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 18. iulie 2013, 08:57

frumos frumos Cataline ... felicitari amandoura pentru capturi si la mai mari ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 13. august 2013, 20:04

Duminica 11 august trebuia sa fac o iesire acompaniat de Catalin. Dar sambata ma anunta la telefon ca a gatat treaba mai repede decat prevazuse si pleaca in vacanta.
Eu prevazusem sa facem un filmulet cu cloncul in romaneste dar n-a fost asa. Dupa cateva telefoane gasesc cu greu alt coleg dispus sa mearga la peste, cam toti fiind plecati in momentul asta. Merg deci cu nea René-Charles Allard, aka RCA. Nu aveam la noi nici un fel de momeala deci am inceput sa pescuim cleni si bibani la naluci. Au colaborat acceptabil. Dupa ce in galeata innotau 4 din astia :



Am pus cate unul de caciula la cazne pentru somn. Monturile mele clasice care se pot vedea pe youtube.
RCA prinde imediat pe acest individ :


Filmul se poate vedea aici :

Video
-

Video



Somnii nu erau foarte activi cu toate ca mie imi pareau conditiile ideale. Apa avea 24,5°, afara erau cam 25°, vant slab dinspre vest.
Putin mai tarziu la groapa n°2 mi-a venit si mie unul :



Filmul e aici :

Video
-

Video



Cam asta a fost. Ne-am amuzat bine cu nalucile de suprafata la bibani si cleni.
Urmatoarea pescuiala va fi joi, tot cu RCA. :bucuros2:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 13. august 2013, 20:16

Excelent Tudor, multumim pentru film.
Fir intins!

53

marți, 13. august 2013, 20:24

O zi superba pe o apa superba, o echipa superba! :bravo:
Felicitari si la mai mare!
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 14. august 2013, 10:09

Felicitari Tudor si RCA! :apl:
Foarte reusite filmarile... cam ce lungime a avut somnul tau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 14. august 2013, 17:18

Avea cam 1m50. Maine iar suntem pe apa.
Voi pe Dunare, noi pe Sena. Vineri fac raportul. :noroc:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 27. august 2013, 15:41

N-am mai facut raportul pentru ca am prins numai doi somni mititei.
Astazi cum testam un mic program de editing la serviciu am zis sa fac si ceva util. Deci iata un filmulet cu un mititel prins pe cand luam dejunul cu RCA pe o barja care era ancorata pe o adancime de 10m. E o groapa pe care sunt des barje, acestea au pe ele un fel de mese ceea ce este comod pentru ospat. Las si o lanseta in apa si de multe ori trage :

Video
-

Video


57

marți, 27. august 2013, 16:20

frumos Tudor.
te rog, batul este un inliner?! vad ca ai pe el o mulineta cu tambur fix si se spune ca pt inliner este mai nimerita si mai buna o mulineta de cast?!
eu am montat pe inliner-ul meu tot o mulineta cu tambur fix si as fi vrut sa aflu si o opinie mai avizata , deci?

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 27. august 2013, 16:30

Da este un inliner cu tambur fix. E o lanseta facuta pentru tambur fix. Cele pentru cast au tragaci. Am si una din aia, cu mulineta de cast pe ea, dar cu tragaci.
Daca as utiliza-o pe asta cu o mulineta de cast, inafara faptului ca nu ar fi prea comod din cauza absentei tragaciului, dar cand se indoieste pana la cotor ar atinge firul blankul, dar si mainile care tin blankul. :rizi: Ceea ce e cam taios. :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

59

sâmbătă, 7. septembrie 2013, 10:22

Aseara! pe ProTv crainica a anuntat ca pe Sena datorita unui iubitor iresponsabil de pesti exotici ,ar fi ajuns in apele riului pestele (PACU) adica un soi de pirania care ataca organele genitale .
Spunea ca in momentul de fata s-ar fi interzis scaldatul (pentru a preveni accidentele). :soc:
Pestele care ataca organele genitale masculine a ajuns in apele din Europa


Temutul peste Pacu, faimos pentru faptul ca ucide barbatii atacandu-le organele genitale a fost descoperit in Sena iar expertii se tem ca aceeasi specie de peste va ajunge si in apele din Marea Britanie.

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

60

sâmbătă, 7. septembrie 2013, 10:36

Acum cativa ani au prins un pirania si in Po.L-a prins un pescar ce isi incerca norocul la stationar la salau ca momeala avand peste viu.Din cate stiu eu astea sunt cazuri izolate, cel putin asa sper :gandesc: