Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 21. mai 2012, 07:23

21 de somni de peste 100 de kg unul, ucisi!!!

am fost sambata noaptea pe po, o singura trasatura, la ora 12 dar nu a vrut sa o ia, pe urma a venit cutremurul, 6,5 grade pe scara richter, ce senzatie aiurea, a inceput sa se legene-ne scaunul cu mine pe malul apei, pe urma nici o trasatura, dimineatza la 5 am impachetat si am plecat pe mincio un afluent al po-ului, un loc care il cunosc destul de bine, ma intalnesc cu un doctor care imi spune ca anul trecut prin vremea asta, au venit 2 scafandri cu asociatia de pescuit etc, au scos 21 de somni din locul ala toti de la 100 de kg in sus, si ia-u omorat :doaaamne:
Partida sa terminat fara vreun nici o captura.
Eu tind sa cred ca cutremurul ia afectat foarte tare. Ce parere avetzi ?
Get Rich or Die Tryin'

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 21. mai 2012, 08:15

In Japonia, tara cu cele mai multe cutremure, se utilizeaza "namazu", somnul lor autohton. Este specia care se agita cu mult inaintea inceperii unui cutremur. Sunt mult mai fiabili decat toate aparatele. Deci eu cred ca da, cutremurele au o influenta proasta asupra pescuitului la somn.

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 21. mai 2012, 09:07

Nu inteleg...de ce au trebuit scosi?...si mai ales ucisi?...si asociatia de pescuit prezenta... :nervos:
Sunt lucruri pe care nu le inteleg:oamenii au devenit atat de rai,de iresponsabili,de hamnesi...am vazut si eu in delta plase ale "pescarilor"uitate in apa,si erau plini cu pesti morti...s au sir de carlige de 600-700 metri cu carlig la 1-1,5 m...cand il scotea "pescarul" aproape pe fiecare carlig era cate un peste(somn,crap) sub limita legala...da' nu avea monstrul ala mila.Scotea carligu din peste ii lovea puternic de marginea barcii,si la revedere...
eu,as ucide oamenii astia...pai cum, ei isi bat joc de natura,de viata,de pescari,de regulamente...ca ma mai pot enerva :nunteleg:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 21. mai 2012, 09:10

am bagat si eu samabta o iesire si somnii parca erau absenti, in afara de doua rateuri (iarasi nu am reusit sa intep) nu s-a intamplat nimic, dar eu am fost inainte de cutremur si ma cam indoiesc ca asta i-a afectat prea mult ca mi se pare cam imposibil sa fi simtit venirea lui ... chiar nu inteleg care e ideea deoarece conditiile erau mai mult decat OK ...

dupa cutremur nu am ajuns dar tot ce se poate sa fi fost "dati peste cap" de chestia asta ...

ps : 21 de somni peste 100kg din acelasi loc :soc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 21. mai 2012, 10:00

salut

am fost si eu la pescuit pe canal bianco in localitatea ostiglia de vineri seara pana duminica la pranz.sambata dimineata in jurul orei cinci am avut o trasatura frumoasa care din pacate dupa un drill de 5 minute s-a terminat cu ruperea firului intr-o agatatura.duminica dimineata tot in jurul orei cinci, la o ora dupa cutremur am prins unul de 1,28 m si 16 kg.concluzia mea:cutremurul nu i-a afectat, eu avand trasatura la o ora dupa aceea.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 21. mai 2012, 11:37

RE: salut

am fost si eu la pescuit pe canal bianco in localitatea ostiglia de vineri seara pana duminica la pranz.sambata dimineata in jurul orei cinci am avut o trasatura frumoasa care din pacate dupa un drill de 5 minute s-a terminat cu ruperea firului intr-o agatatura.duminica dimineata tot in jurul orei cinci, la o ora dupa cutremur am prins unul de 1,28 m si 16 kg.concluzia mea:cutremurul nu i-a afectat, eu avand trasatura la o ora dupa aceea.


Salut Mane,
scuze de oftopic, dar m-ar interesa sa stiu, ce fire folosesti?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 21. mai 2012, 12:40

21 de somni pe o portziune de maxim 500m-1 km, apa are o latime de vreo 50-70 m maxim.

Despre locul ala itzi vorbeam intr-un mesaj privat anem.
Somnii au fost scosi pt ca cica au distrus fauna, doctorul zicea ca pt lebede iau scos, sunt multe lebede acolo si cica le atacau puii, multi pescari cica au vazut cu au atacat lebedele. Intrebarea e: somni si lebede au fost intotdeauna; daca somnul e mai sus in lantul trofic... norocul lui, daca era invers, ucidea lebedele ???? La lebada nu am pescuit, deci nu stiu :)))
Dar faza e ca; am vazut cand a disparut subit un sobolan de ala mare de tot, pe acolo :P
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 21. mai 2012, 13:02

21 de somni pe o portziune de maxim 500m-1 km, apa are o latime de vreo 50-70 m maxim.

Despre locul ala itzi vorbeam intr-un mesaj privat anem. [.....]


am inteles :bravo: ... m-ai facut si mai curios decat eram in privinta locului respectiv ...

[.....]
Dar faza e ca; am vazut cand a disparut subit un sobolan de ala mare de tot, pe acolo :P


acolo trebuie incercat atunci cu TW-uri babane ... ceva gen Maas Marauder-ul de la Salmo :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 21. mai 2012, 18:05

am fost si eu la pescuit pe canal bianco in localitatea ostiglia de vineri seara pana duminica la pranz.sambata dimineata in jurul orei cinci am avut o trasatura frumoasa care din pacate dupa un drill de 5 minute s-a terminat cu ruperea firului intr-o agatatura.duminica dimineata tot in jurul orei cinci, la o ora dupa cutremur am prins unul de 1,28 m si 16 kg.concluzia mea:cutremurul nu i-a afectat, eu avand trasatura la o ora dupa aceea.


Salut Mane,
scuze de oftopic, dar m-ar interesa sa stiu, ce fire folosesti?

salut zoran.pe mulineta respectiva am un fir de 0,60 HIPER CATCH kg/lbs 62/138 Made in USA.il folosesc de vreo doua luni si parca a inceput sa se uzeze deja.oricum am pierdut pestele pentru ca atunci cand a tras eram la distanta si pana sa ajung la undita a fugit cu vreo 30 de metri de fir, intrand in agatatura si rupand firul.nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere firul asta(parerea mea)pe celelalte mulinete am fir de 0,75 de la Fishcon de 165 lbs de care sunt foarte multumit cu toate ca nu pot face lansari foarte lungi datorita grosimei.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 21. mai 2012, 18:34

Da, asa e intotdeauna, te duci scurt sa te usurezi si chiar atunci trage! Exact acelasi lucru i s-a intimplat unui prieten acum 1 saptamana :rizi:

Clik aici!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 21. mai 2012, 18:37

mie imi trage cand ma pun sa mananc :))
Get Rich or Die Tryin'

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 21. mai 2012, 20:17

Mănâncă mai des și tu......... :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 21. mai 2012, 20:23

s-teti tari, toti! :bravo: :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 21. mai 2012, 20:43

La astfel de dimensiuni si la o asa cantitate, nu cred ca era prea greu sa-i relocheze, ori sa-i duca la vreo balta! :idee: Poate nu inteleg ca pot sa castige si bani frumosi asa, Zoran, nu stiu daca stii, pe la noi sunt balti sau incinte unde pestele VIU este foarte cautat, mai ales asemenea trofee, de exemplu, la Tancabesti cred ca n-ar refuza sa-i primeasca, la Moara Vlasiei am un prieten care a dus cateva trofee de crap, platite foarte bine, in Italia sau prin zona nu exista administratori de amenajari piscicole care sa agreeze o idee de genul asta, pentru ca ar fi avantajoasa in primul rand pentru ei, cat si pentru pesti, ei fiind eliberati!? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare