Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

caty

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »caty«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 6. august 2016, 15:05

Recomandare tactica lac salbatic

Sapt celalta doresc sa fac o iesire impreuna cu un prieten pe un lac unde se afal somni mari! Ziua lacul este f linistit insa in adancul sau tine o multime de somni mari si alte specii de pesti la fel de mari! Doresc din partea voastra sa imi spune-ti o metoda de abordare!

Prietenul in cauza locuieste in apropiere de lac si a mai prins insa doar somnotei si nu mai mari de 2 kg la pluta pe timp de noapte si la buchet de rame negre! Eu as vrea sa incerc sa dau cu pestisor si as vrea sa mai incerc varianta cu macrou si ficat! Seara din cate stiu lacul prind eviata deoarece somnii isi fac de cap pe langa maluri si am auzit de la multi ca se apropie de mal si la 3-5 m distanta! Lacul jumatate este plin de ragalii si buruiana si alte celea si jumatate este cu fund neted si curat!


Voi pescui cu doua lansete insa nu stiu zau ce montura sa fac! Peste mare este...acum mai depinde si de noroc! Ficatul si macroul sunt in congelator asa ca astept aprerile voastre :noroc:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 6. august 2016, 15:46

Eu as da la peste viu. Acuma nu stiu daca poti planta sau poti folosi tehnica celor doua lansete...

caty

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »caty«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 6. august 2016, 15:56

Eu as da la peste viu. Acuma nu stiu daca poti planta sau poti folosi tehnica celor doua lansete...
Pot folosi metoda celor doua lansete...desi ar trebui sa o studiez ceva mai bine sa stiu exact ce fac! Lacul variaza la adancimi...la mal poate sa aibe de la 30 cm si in alte locuri coboara DIRECT in 7 m....s-a format de alungul anilor intr-o vale de padure dupa ce s-a inchis un parau care acum se revarsa in valea respectiva. adancimea maxima e de 14 m din cate stiu de la un tip ce a sondat lacul.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 6. august 2016, 17:21

Incearca si la spinning, mai ales noaptea si-n zori ! :ochi:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

caty

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »caty«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 6. august 2016, 17:27

Ma bate gandu sa blataresc apa si la spining umpic....cu popper

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 6. august 2016, 17:57

Incearca cu spinner bait, ai sa iei si stiuca, e plin locul!

caty

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »caty«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 6. august 2016, 18:39

Incearca cu spinner bait, ai sa iei si stiuca, e plin locul!
Un devean de al meu...) am luat acuma 2 sapt dar micute

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 6. august 2016, 19:10

Sfatul meu : daca stii ca locul tine somn, prima oara sondezi adancimea si eventual structuri (ragalii,capaci,stuf). Poti folosi un marker, similar cu tehnica folosita la pescuitul crapului. Maxim 80..100m fata de mal. Adica cand plasezi montura sa cunosti substratul. Inclusiv daca fundul este tare sau daca este malos. Eventuale detalii ne-ar fi de folos..