Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 26. iulie 2016, 19:09

Tehnici de jigging de pe mal

Salut.
Iar as dori sa apelez la experientza colegilor de pe forum, in legatura cu tehnica voastra de jiguit de pe mal. (La mine e vorba de un râu navigabil de vreo 50 m.lãtime si circa 3-4 m.adâncime, cu un curent lenesh cand nu e umflat, din pacate cu multe pietre pe fund).
Poate ar fi si pt.altzi incepatori interesant de stiut cum conduc expertzii jigurile, ca despre asta nu am prea gasit discutzii pe aici, sau sa fie secret?...
Am incercat multe stiluri si inca nu-s sigur ca fac bine ce fac. Din toate incercarile mele am "compus" urmatoarea tehnicã: lansez in amonte (asa controlez eu -biban- mai usor jigul), dupa ce jigul atinge fundul apei il salt din vârful lansetei de vreo 2-3 ori, recuperez putzin din mulinetã si apoi tin citeva secunde vârful lansetei ridicat ca sa prelungesc faza de cadere a jigului. Cind il simt iar la fund, repet isprava. In functzie de curentul apei mai si renunt la faza in care tin lanseta ridicata si ii dau numai tzacuri.
Am o droaie de intrebari:
- Folositi metoda "Faulenzer"(jigul este animat doar din recuperari din mulineta)? Eu nu o prea incerc, ca am impresia ca am prea multe agatzaturi
- Cind jiguitzi "clasic", cum animatzi gumele? Cite tzacuri datzi din lanseta, si cit de tare le dati? Eu am impresia ca sunt cam agresiv la faza asta, da'poate si cã-s incã la inceput. (Si mai cred si ca asa mai degraba atacã stiuca decit salãul...dupã capturi)
- "Frânarea" jigului din vârful lansetei are rost? Inca nu-s sigur de asta.
- Cum trebuie alesi plumbii la jiguitul clasic? Cit mai grei sau cit mai usori posibil? Eu plumbii mai usori de 12g.nu prea ii manevrez bine, dar tot timpul am senzatia ca "dau" cam greu, cred ca nu am mâna inca suficient de sensibila
- Influenteaza cumva negativ struna de otel actiunea jigului? As zice ca nu prea, dar salãul oare ce o zice? Oare nu deranjeaza? Repet, mai mult prind stiuci pe Saar, cel putin anul asta stiuca e la putere...
- Se potrivesc mai bine anumite tipuri de gume la anumite tehnici de jiguit? Eu le prefer pe alea jucause, cu "action", da' stiu ca pestii au alte preferinte decit pescarii.
Si ar mai fi intrebari, dar m-as bucura foarte mult daca as auzi parerea voastra mãcar la astea.
Fir si gume intinse! :pescuit:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 26. iulie 2016, 21:39

Biss

cind mushcä...mushcä.... Si dacä nu înseamnä cä nu-i acolo. Totul e s ai incredere si sä insisti. Alles gute aus Karlsruhe :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 26. iulie 2016, 21:54

Pai nu perserverentza e problema, si chiar daca Saaru' e cam saracutz in salãi, nu-i bai. Mie imi place tot mai mult jiggingul, si pe masura talentului mai picã si cite o captura. Numai ca am senzatia ca as putea jigui mai bine si fiindca merg singur, doar de la voi pot ciupi cite ceva. Poate ma lamureste vreun maestru cum face el...
:noroc:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 26. iulie 2016, 21:56

Faul

Hallo. Cu faulenzer îi tot dau si eu si nu prea vrea. la mine...c1ind muscä shaläul asa mai rar...parcä o ia intre ape. Ich übe weiter

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 26. iulie 2016, 22:25

Eu nu ma consider vreun expert dar pot sa-mi dau cu parerea: :)
- aruncatul in susul apei iti permite sa ajungi mai usor pe fund insa mareste probabilitatea de agatare a jigului.
- nu exista un mod standard de a anima jigu`, exista doar cheful schimbator al pestilor de a ataca la un anumit moment, printre altele, naluci care se misca intr-un anumit fel. Am prins salai si la animatul prin simpla recuperare cate 1-3 ture de mulineta, si la smuciri bruste si ample si la ridicari "milimetrice"... asa ca regula-i ca nu-i nici o regula, incearca toate stilurile pe care le stapanesti in ideea ca o sa-l gasesti pe ala castigator... oricum, foarte probabil data viitoare nu mai ii ala. :).
- parerea oarecumva incetatenita este ca greutatea jigurilor trebuie sa fie cea minima la care poti sa ajungi la si sa simti substratul. Un jig care cade ca bolovanu` nu-i in general prea atractiv.
- personal nu folosesc struna de otel cand pescuiesc la salau. Nu cred ca influenteaza foarte mult miscarea jigului, mai ales daca-i una subtire (d-aia de "titan") insa transparenta sigur nu-i... si parerea mea-i ca salaul vede bine. :)
- despre ce gume sunt mai bune s-au scris cre` ca mii de pagini... personal cred ca tre` sa ai si sa incerci cat mai multe... ca si la animarea nalucii, victoria-i de scurta durata... :rizi: .
- off topic: stiu ca-i vorba despre pescuitul de pe mal insa mie, dupa ceva ani de pescuit din barca, mi se pare ca cel de pe mal este ca si cand ai da legat la ochi si stand intr-un picior... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 26. iulie 2016, 23:42

Multzumesc, Informer, eu deocamdata dau legat la amandoi ochii! Da' pentru aia mi se dezvolta celelalte simtzuri, daca ai sti ce sensibilã mi-a devenit mâna dreaptã...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. iulie 2016, 06:19

Ca sa pescuiesti eficient cu gume iti trebuie un combo senzitiv si echilibrat.
Senzitivitatea depinde de materialul blankului, de inelare si de firul folosit.Un fir gros care ia apa nu te va ajuta prea mult sa simti detaliile substratului,stoparile ori tzac-urile discrete ale salailor.Asta cand mananca prost, ca altfel, cand sunt activi simti bine si cu un combo obisnuit.
Firele grosolane , ca sa ma exprim asa, pe care le stiu eu sunt power pro,sufixx performance braid,tuffline,gigafis..fire care rezista bine la abraziune dar in general sunt aspre si iau apa dupa ce pierd protectia de pe ele..La polul opus sunt firele japoneze, Daiwa, YGK,PeeWee.,Momoi..Pentru astfel de fire trebuie o lanseta rapida pe varf dar cu un anume grad de elasticitate in dril si pentru intzepatura..aceasta trebuie evident bine echilibrata cu o mulineta pe masura care sa adune bine firul,,

Referitor la gramaj ,pestele zice cum e mai bine..daca pui lest usorr si montura planeaza maai mult si ai atacuri,atunci e bine..dar sunt si cazuri in care salaul da cand lestul se izbeste violent de substrat,deci trebuie un gramaj mai mare..o bufnitura cateva secunde pauza si poc..

Inafara de jigul clasic mai sunt si alte monturi..una dintre ele este montura texas,caracterizata printr-un carlig offset,o bila de sticla,plastic,etc., si un plumb in forma de glonte,dupa care unii mai pun un stoper.Acesta se fixeaza la vreo 2 cm in spatele plumbului.La smuciturile scurte din varful lansetei plumbul se loveste de bila producand un sunet sec,care uneori atrage salaul..montura e buna acolo unde salaii sunt dispersati si trebuie gasiti..e o montura de cautare as zice..naulicile care se preteaza sunt worm-urile sau shadurile suple...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. iulie 2016, 16:28

Multzumesc Gigi, posting-urile tale sunt totdeauna pline de informatzii utile. Acum stiu sigur ca nu am cel mai bun combo posibil (lanseta Hiro Rubini Rudis 2,7 m, 10-50g, mulineta Daiwa Megaforce 3500, fir PowerPro 0,15), dar e ca si cu prima femeie, o iubesti si e cea mai frumoasã pânã dai de una atât de bunã cã nimic altceva nu mai conteazã. Eu incã nu am cãutat-o, voi incerca sa o fac pe prima sa imi aducã si mai multe bucurii, pentru asta voi incerca diferite tehnici, greutati de jiguri si cu sigurantza alte fire.
Si ca sa fiu pisãlog: care ar fi caracteristicile unei lansete optime pentru pescuitul asta? Nu marca ma intereseaza, doar cum ar arata lanseta de jigging pe care musai sa o ai? The only one?
Salutari

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. iulie 2016, 19:21

Cu jiguri mai grele , sa fie o lanseta care se echilibreaza cu un Shimano de 4000(sau ceva similar ca si greutate).Cand zic ca se echilibreaza inseamna ca in pozitia usor oblic in sus trebuie sa stea in mod natural in mana fara sa simti ca varful trage in jos.La cel mai fin tzac lanseta trebuie sa intzepe singura ,fara efort,si abia dupa ce ai facut miscarea sa gandesti..mama ,mi-a dat..Simplu spsu,efortul facut la intzepare sau la dictarea miscarilor jigului sa fie cat mai mic.O astfel de lanseta o poti pescui o zi intreaga si noaptea iti vine sa o iei cu tine in cort :)

Ca sa aiba asa valente ,eu zic ca trebuie sa intri in zona rodbuildingului pentru; o lungime optima a reargripului, inele usoare si de diametru mic in zona varfului,echilibrarea cu mulineta cu ajutorul unor mici greutatati pe butt daca e cazul.Daca se pun inele torzite atunci e maximum in ceea ce priveste atat gestionarea firului(frecare mica, are viata mai lunga ,nu pierde asa de usor protectia, nu se face asa repede crusta de mizerie de la suspensiile din apa),cat si pastrarea calitatilor blankului datorita greutatii f. mici a acestora.

Pentru clase mai mici de putere se poate merge cu un shimano 2500 sau echivalentul uneia ca si greutate..cu materialele de ultima generatie la mulinete un 2500 cantareste pe la 180-190 gr..ca si ideee..un astfel de combo ar trebui sa aiba 190 gr mulineta +maximum 120 gr. lanseta..numai dupa ce pescuiesti una din astea ,intelegi de ce..

Blank-uri bune pentru asa ceva face st. croix, phenix, mhx,lamiglas, nfc si mai multe firme..

Si europenii trag tare si ajung din urma(dar mai au oleaca ) cu lansete produse de spro(gamakatsu), bazer(unele modele matze koch),sportex, rapture..insa nici una nu o sa fie ca si una custom..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 27. iulie 2016, 20:08

Cam asa vedeam si eu lanseta "ideala", dar mai astept ceva pina sa imi fac cindva o lanseta custom. Stiu care va fi urmatoarea mulineta: Shimano Stradic, de mult am ochit-o. Cit despre lanseta, dau cu Hiro meu roshu pina ma vor durea ochii, apoi va fi una neagra!
Deocamdata mai important este sa imi perfectionez tehnica si sa gasesc metoda castigatoare pe Saar. Am impresia ca majoritatea pescarilor de spinning pe la noi (si eu printre ei) dau aiurea, salau ar mai fi in râu, dar in ultimii ani se prinde tot mai rar la jigging. Stiu pescari care prind bine la wobblere, dar noaptea, când e interzis, la fel rusnacii, tot noaptea, la stationar. Mi s-ar parea ciudat sa nu fie sanse si pe lumina, desi pescari buni cu experienta pe Saar prind putzin spre zero de ani de zile. Oare sa se fi prins salaii de schema? :nunteleg:
Vom vedea, cum spun si orbii, pina una alta maine jigguiesc din nou, UURA!!!

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 27. iulie 2016, 20:10

...si daca nu vine salaul, vreo stiuca tot pune botu', e binevenita!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 27. iulie 2016, 21:03

pai daca prind la wobler inseamna ca umbla intre ape..trebuie gume lestate usor sa planeze..Incearca si cu shad-uri paddle tail, sau pin tail..astea unduiesc intre ape ca si un oblete in agonie..am prins multi salai asa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: