Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 18. mai 2012, 14:27

gura somnului ...

Nu stiu sigur daca e locul potriv in care sa bag topicul asta. Voiam sa pun o intrebare celor care au cunostinte mai bune in privinta gurii somnului. Intrebarea ar fi, in care parte a guri este mai usor de intepat, partea de sus sau partea de jos? Deci maxilarul sau cerul gurii?

Intreb asta pentru ca vreau sa armez anumite voblere cu carlige duble pentru a incerca sa influentez cat mai putin miscarea lor. Cu carligul din burta nu am probleme pentru ca e clar in ce parte vin cei 2 spini dar cand vine vorba de cel din coada sunt in mari dubii. Adica am auzit pareri si pareri si majoritatea spun ca ar fi bine ca spinii sa fie orientati in sus dar din putinele mele cunoastine despre somn eu stiu ca partea de jos a guri e mai usor de penetrat. Lamuriti-ma si pe mine cei care stiti mai bine ...

Multam :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 18. mai 2012, 15:32

De foarte multe ori e prins la imbinarea intre cele doua. Daca nu sus sau jos dar dupa partea osoasa.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 18. mai 2012, 18:58

Cel mai usor se penetreaza...colturile gurii ! Apoi undeva dincolo de peria de dinti situata pe cele doua maxilare.Sa "spargi" chiar in peria de dinti ...mie mi se pare destul de greu.Trebuie bat serios!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. mai 2012, 10:40

multam de lamuriri ... din pacate nu mi-au raspuns la intrebarea pe care o aveam eu in minte.

din motive de greutate voi pune pe anumite voblere carlige duble si in privinta calrigului din coada se naste intrebarea: varfurile carligelor sa fie in sus sau in jos?

voi cum le-ati pune pentru a crestele sansele de a ramane agatat pestele? :idee:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 6. iunie 2012, 13:14

voi cum le-ati pune pentru a crestele sansele de a ramane agatat pestele


Chiar dacă partea de jos a guri e mai ușor de penetrat, din experiența pe care o am ași spune că este mai bine vârfurile cârligelor sa fie în sus . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 6. iunie 2012, 14:09

multam de lamuriri ... ideea e ca sunt in mari dubii tocmai ca pe unde am citit cam toata lumea zicea e partea de jos a gurii somnului este mai usor de "intepat" dar totusi cam toate voblerele care le-am vazut cu carlige duble (pe aici destul de multi schimba triplele optand pentru carlige duble din motive de reducere a agataturilor si a raniri pestilor) aveau orientate carligele in sus ... si acum deja ma arde intrebarea ca in weekend echipez voblerele in care imi pun cele mai mari sperante :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 11. iulie 2012, 13:25

ca tot mi-am adus aminte de topicul asta. ultimii doi somni prinsi, ambii au fost agatati de buza de jos a gurii. unul avea o tripla in buza de jos pe mijloc si cealalta in zona ochiului in timp ce un altul mai mic avea o tripla in buza de jos pe mijloc si una in buza de sus. asta mic din urma a reusit sa imi indrepte o tripla de la un vobler de 14cm.

asta dupa ce toti ceilalti prinsi erau agatati de coltull gurii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 11. iulie 2012, 14:50

...asta mic din urma a reusit sa imi indrepte o tripla de la un vobler de 14cm.


Are ceva forta in maxilare, ala micu', sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 11. iulie 2012, 15:22

Are ceva forta in maxilare, ala micu', sau?


nu stiu ce sa zic de forta - ceva are cu siguranta, totusi tripla aia chiar daca era una neschimbata parea destul de sanatoasa. ideea e ca bratul indreptat era infipt intr-un mod tare ciudat acolo si pur si simplu nu se rotea deloc in gaura facuta si cred ca datorita unghiului pe care il forma cu firul (si datorita celei de-a doua triple agatata in partea de sus) in cele 2-3 minute de dril eu tragand tare de tot de el s-ar putea ca forta asta sa fie cea care a indreptat tripla. la fel se poate ca tripla sa o fi indreptat in momentul atacului (care a avut loc imediat ce a atins voblerul suprafata apei) sau de ce nu poate a cascat gura in timpul drilului si a reusit sa indrepte bratul ala al triplei ce era bagat in os in partea de jos neavand mai deloc liberatate de miscare. habar n-am ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm