Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 17. iulie 2016, 09:15

Trasaturi inexplicabile...

:salut: ,
acu 2 zile am fost seara la un clonking. Apa crescuse in 48 ore cu 1,5m, putin puscata, conditii ideale ptr capturi de vis.

Nu a dura nici 2 min pina cand s-a inverzit ecranul de ecoul unui somn gigant. Si a si tras! Dar foarte ciudat, trasaturi scurte, sacadate, si cand am dat contra, am dat in gol. Foarte ciudat, parca erau trasaturi de guvide :rizi:
Si exact asa au continuat inca 3 trasaturi, in locuri diferite. Toti au tras la fel, stil "mitraliera", toti au fost contrati in gol. Din 4 somni doar unul era mai micut, restul, 3 capitali.

Ati patit si voi asa ceva? Oare care sa fie cauza acestui comportament? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 17. iulie 2016, 13:00

:salut: vineri seara / noaptea m-a prins furtuna pe apa si timp de doua ore nu m-am putut apropia de malul betonat si alunecos, asa ca am stat legat chiar deasupra turbinelor hidrocentralei sub podul ce traverseaza barajul (ce curenti si ce valuri) pana s-au oprit ploaia, fulgerele si vantul.
Inainte de intemperii somnii desi activi muscau asemanator cu descrierea ta, impresia mea fiind ca mai mult loveau montura cu botul sau coada.
Dupa furtuna, inainte de plecare, pe la ora 00.30 am mai incercat cloncul putin pe o zona cunoscuta cu densitate mai mare. Pestii foarte lenti, cei mari lipiti de substrat nu prea urcau sau urcau greoi, iar cei mici in grupuri de cate 2-3 (reactionau simultan) in straturile superioare pana chiar in suprafata apei. Am avut o trasatura destul de violenta la rame, la 1m de substrat. Cu toate astea pestele nu a inhalat si doar s-a agatat superficial, dar suficient cat sa il scot la suprafata. Modest, cam 110 cm si cam 6 kg. De stres a regurgitat resturi de raci si scoici, semn ca mai mult "toaca" pe substrat. Poate ca si de aceea de montura cu caras cam fugeau dupa cate o inspectie rapida.
Trasaturi similare cu cea descrisa de tine Zoran am mai observat toamna trecuta la final de sezon cand dadeau "țacuri" si trepidatii fine. :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 18. iulie 2016, 20:40

Am patit anu trecut exact acelasi lucru in cateva partide in care am folosit ca momeala rime rosii de grajd. La un moment dat ma exasperasera atat de tare incat am abandonat pescuitul cu rime total dar la altceva nu mai vroiau nici atat. Chestia e ca intr-adevar doar cei mari faceau chestia asta, cei micuti, sub 4-5 kile, trageau mai hotarat. Aia mari in schimb, pluteau in deriva odata cu barca si tot ciupeau de rame pana le tocau pe toate fara sa-i fi putut contra oricat m-am straduit. unii aveau o trasatura tremurata cum aveau mrenele mici pe vremea cand dadeam dupa ele cu rame si lipitori. Am reusit sa pacalesc unu singur mai maricel dupa ce am lasat ramele foarte lungi, intepate doar la un capat si am pus un triling mic la vreo 5 cm sub ele. Am renuntat insa la montura ulterior dupa ce vreo 2 nehaliti mai mici au inghitit trilingul incercand sa prinda buchetul de rime de deasupra cu totul in gura.

Răspunsuri: 17

Membru din: 1. septembrie 2015

Locație: slatina

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 20. iulie 2016, 07:01

cum adica "dupa ce am lasat ramele foarte lungi, intepate doar la un capat". De obicei cum intepi ramele? Poti da cateva mici detalii?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 20. iulie 2016, 23:00

raspunsul la intrebarea de mai sus as dori sa il stiu si eu. vorbind strict de spinning, am avut nenumarate lovituri scurte si seci in naluca fara a ramane nimic agatat ... cu unele mici exceptii cand de regula somnul scapa dupa vreo secunda doua de dril. si da, loviturile sigur erau date de somni ... nu e ca dadeam eu in ceva pasnici.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 21. iulie 2016, 07:45

Pana va raspunde kingofbeasts pot sa va spun ca in felul descris pun si eu ramele pe montura de clonc.
Mai precis spus, ramele nu se "trag pe carlig si lasi doar putin in afara" cum se practica des la stationar, de exemplu.
La montura cu ancora sus/carlig jos, cand distanta intre ele nu-i prea mare, se inteapa rame in carligele ancorei si "se lasa sa atarne" astfel ca, functie de cat is de lungi, pot ajunge sa acopere si carligul... ca un fel de "fusta din franjuri" :rizi: .
Atat ca la carligele cu care pescuiesc eu nu prea as reusi sa fac asta cu rame rosii... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 21. iulie 2016, 13:43

Pana va raspunde kingofbeasts pot sa va spun ca in felul descris pun si eu ramele pe montura de clonc.
Mai precis spus, ramele nu se "trag pe carlig si lasi doar putin in afara" cum se practica des la stationar, de exemplu.
La montura cu ancora sus/carlig jos, cand distanta intre ele nu-i prea mare, se inteapa rame in carligele ancorei si "se lasa sa atarne" astfel ca, functie de cat is de lungi, pot ajunge sa acopere si carligul... ca un fel de "fusta din franjuri" :rizi: .
Atat ca la carligele cu care pescuiesc eu nu prea as reusi sa fac asta cu rame rosii... :nunteleg: .[/quot

Adica pun rame in ancore si in carlig nu pun nimic? Eu pun si in ancore si in carlig, poate de aceea atatea rateuri. :gandesc: Trage de jos si rupe ramele si nimic....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 21. iulie 2016, 14:52

Adica pun rame in ancore si in carlig nu pun nimic? Eu pun si in ancore si in carlig, poate de aceea atatea rateuri. Trage de jos si rupe ramele si nimic....

N-am mai scris da` si eu pun si pe carlig... cateodata si o coropisnita cand am, asa ca cireasa pe tort... :rizi: .
Acu` mai sunt si ratari, asta e... atunci incerc cu alta marime la carlig sau unul singur sau....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 6. august 2016, 21:01

Ce am constatat ei si am considerat ca este interesant este faptul ca atunci cand sunt trasaturi ciudate, acestea sunt la fel ,atat la sationat cat si la clonc. Eu pescuiam la stationat iar in jurul meu erau cateva barci care pescuiau la clonc.La mine cat si la ei trasaturile erau identice, niste smucituri scurte si rapide vazute pe varful lansetei, 0 pesti prinsi.Cand prindeam eu, prindeau si ei, cu toate ca nu pescuiam la fel. Sau in alte zile era sa-mi ia batul din barca de cateva ori si nu intepam nimic. :nunteleg: Daca am intelege cum reactioneaza pestii, atunci ce farmec ar mai avea pescuitul. :zambet:

10

duminică, 7. august 2016, 18:06

Ce am constatat ei si am considerat ca este interesant este faptul ca atunci cand sunt trasaturi ciudate, acestea sunt la fel ,atat la sationat cat si la clonc. Eu pescuiam la stationat iar in jurul meu erau cateva barci care pescuiau la clonc.La mine cat si la ei trasaturile erau identice, niste smucituri scurte si rapide vazute pe varful lansetei, 0 pesti prinsi.Cand prindeam eu, prindeau si ei, cu toate ca nu pescuiam la fel. Sau in alte zile era sa-mi ia batul din barca de cateva ori si nu intepam nimic. :nunteleg: Daca am intelege cum reactioneaza pestii, atunci ce farmec ar mai avea pescuitul. :zambet:

Sunt mici, foarte mici. Eu ii vad punctat pe sonar. E puzderie de puiet pe Siret si Dunare. Puiet de 20 cm. :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 7. august 2016, 22:51

Ce am constatat ei si am considerat ca este interesant este faptul ca atunci cand sunt trasaturi ciudate, acestea sunt la fel ,atat la sationat cat si la clonc. Eu pescuiam la stationat iar in jurul meu erau cateva barci care pescuiau la clonc.La mine cat si la ei trasaturile erau identice, niste smucituri scurte si rapide vazute pe varful lansetei, 0 pesti prinsi.Cand prindeam eu, prindeau si ei, cu toate ca nu pescuiam la fel. Sau in alte zile era sa-mi ia batul din barca de cateva ori si nu intepam nimic. :nunteleg: Daca am intelege cum reactioneaza pestii, atunci ce farmec ar mai avea pescuitul. :zambet:

Sunt mici, foarte mici. Eu ii vad punctat pe sonar. E puzderie de puiet pe Siret si Dunare. Puiet de 20 cm. :prieteni:

Inseamna ca ne vor manca somnii in cativa ani! Dincolo de gluma, se simte ca electricienilor li s-au cam ars sigurantele, iar autorizatii de pescuit nu (prea) s-au mai eliberat. Foarte mult puiet am intalnit si eu anul asta, dar totusi trasaturi similare cu cele prezentate am intalnit si la somni mai rasariti. La cei pe care reusesti sa ii prinzi se observa ancora infipta superficial in buza. Multi se elibereaza fara sa ii vezi. O sadau cu montura de caras :rizi:

tivi

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 29. octombrie 2014

Locație: arges

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 8. august 2016, 07:05

Am patit-o si eu ieri pe Olt, trasaturi destule si puternice.....la contra nimic, doar ramele rupte si de pe carlig si de pe ancora.
Am lasat la un moment dat sa traga mai insistent si cand am dat contra parca am dat intr-un bolovan, s-a simtit ca i-am periat dintii insa fara sa intep.

Apropo : cat de mult il lasati sa traga ?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 8. august 2016, 16:43

Salut.Dupa ce am lasat in copaci toate ancorele pe care le-am avut am modificat montura si am lasat un singur garlig in care punem rame cat incape intepate doar o data si lasate sa atarne si sa miste cat mai mult .La cea mai mica miscare intepat si pestele a fost acolo.Toti pestii pe care i-am prins au fost intepati in coltul gurii nici unul nu a reusit sa inghita momeala.Nu am mai pierdut nici un set de rame cum pateam cand puneam carlig si ancora si un kg de rame.Inca o data sarumana conu Tudor.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 11. august 2016, 21:18

Am patit-o si eu ieri pe Olt, trasaturi destule si puternice.....la contra nimic, doar ramele rupte si de pe carlig si de pe ancora.
Am lasat la un moment dat sa traga mai insistent si cand am dat contra parca am dat intr-un bolovan, s-a simtit ca i-am periat dintii insa fara sa intep.

Apropo : cat de mult il lasati sa traga ?

La stationat primele momente cand vine somnul la momeala, pot fi vizibile doar la lansetele cu varful foarte sensibil....eu am clopotei pe lansete si acestia nu suna la primele atingeri...dupa care urmeaza alte ciuguleli mai puternice, iar indoitul lansetei este in ultima etapa. Atunci dau contra. De multe ori dureaza si peste 5 minute de la prima etapa pana la ultima. Aceasta regula este valabila la somnii de peste 10 kg , care sunt mai smecheri... cei de 3-4 kg trag ca prostii, fara nici un "preludiu". :pescuit:

caty

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 12. august 2016, 15:04

Vine si eu cu "o trasatura" insexplicabila! Acum 3 sapt am asistat un prieten la pescuit pe noapte la stationar,la somn (cu pluta) si spre ex a avut 4 trasaturi dar din pacate fara captura in ancora!

Decurgerea actiunii era cam in felul urmator...misca pluta stanga dreapta (se vedea dupa starleta miscarea) si il lasa pana baga pluta la fund si contra in secunda imediat urmatoare dupa ce nu se mai vedea starleta iar la verificarea momelii aceasta era toata sifonata! Momeala folosita a fost pe doua lansete una avand in ancora ficat si cealalta pestisor,ancorele fiind ambele nr 10 daca nu ma insel...oricum nu ceva f mare! Ficatul era alungit si pestisorul pe ici colo fara solzi

A incercat sa nu mai lase pestele sa se duca chiar pana nu se mai vedea starleta si contra f repede dar nici asa nu a avut suces!

Ce parere aveti? De ce nu a reusit sa aduca nicio captura la mal?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 12. august 2016, 15:27

Vine si eu cu "o trasatura" insexplicabila! Acum 3 sapt am asistat un prieten la pescuit pe noapte la stationar,la somn (cu pluta) si spre ex a avut 4 trasaturi dar din pacate fara captura in ancora!

Decurgerea actiunii era cam in felul urmator...misca pluta stanga dreapta (se vedea dupa starleta miscarea) si il lasa pana baga pluta la fund si contra in secunda imediat urmatoare dupa ce nu se mai vedea starleta iar la verificarea momelii aceasta era toata sifonata! Momeala folosita a fost pe doua lansete una avand in ancora ficat si cealalta pestisor,ancorele fiind ambele nr 10 daca nu ma insel...oricum nu ceva f mare! Ficatul era alungit si pestisorul pe ici colo fara solzi

A incercat sa nu mai lase pestele sa se duca chiar pana nu se mai vedea starleta si contra f repede dar nici asa nu a avut suces!

Ce parere aveti? De ce nu a reusit sa aduca nicio captura la mal?



Somni mici, sau ancorele prea mici.
Eu cand pescui cu pluta, legata la baliza sa copac, sau la grund cu pluta si bolovan, nu dau contra pina nu imi rupe firul de sacrificiu. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

caty

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 12. august 2016, 15:54

Mersi frumos Zoran! O sa ii spun si lui aspectul asta! :) El pescuia in stil clasic de pe mal....undeva la...maxim 10 m. Off: Maine este randul meu sa merg pe noapte....sa vedem ce iasa. Lipitori,rame de ploaie,pestisori,mate de macrou si ficat....ori prind ori nu mai prind! Plus lanseta de spinning :)))

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 12. august 2016, 15:57

Mersi frumos Zoran! O sa ii spun si lui aspectul asta! :) El pescuia in stil clasic de pe mal....undeva la...maxim 10 m. Off: Maine este randul meu sa merg pe noapte....sa vedem ce iasa. Lipitori,rame de ploaie,pestisori,mate de macrou si ficat....ori prind ori nu mai prind! Plus lanseta de spinning :)))



Fire-ntinse sa ai! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

caty

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. august 2016

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 12. august 2016, 15:58

Asemeni iti doresc! Fara rateuri! :)

Subiecte asemănătoare