Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 14. iulie 2016, 05:30

Stiuca la...lanternă

Salut baietzi.
Am trait noaptea trecuta o chestie foarte tare: pe la vreo 3 dimineatza, mergand pe malul raului (Saar) spre un loc de somn, si uitandu-ma la lumina lanternei in apa de la mal, am zarit linga o tufa mica direct in mal...o stiuca! Nu s-a miscat de acolo deloc 5 minute, cit a durat sa pun la lanseta de spinning de somn o struna de otel si un blinker, la care nici nu s-a uitat, apoi am pus un spinner Mepp nr.3 (!!!), si dupa inca 5 minute o aveam deja pe mal. Nu a deranjat-o cu nimic nici prezenta mea si nici lumina lanternei in care a stat aproape un sfert de ora. Oare sa le fie atenuate simturile noaptea, mai ales vederea? Fara spinnerul ala mic si turbat cred ca nici o lingura nu ar fi miscat-o din loc...
Si mai interesant e ca la vreo 200 de metri iar am gasit una la mal, substantial mai mare (prima a avut 75 cm). Pe asta n-am mai fraierit-o, din simplul motiv ca inota incet, incet de-a lungul malului, si am tot pierdut-o prin tufe si copaci. A mai gasit-o nevasta de vreo 3 ori, pina am ajuns eu sa-i dau Meppu' era deja plecata. Sunt sigur ca ar fi atacat si ea, cu conditia sa-i trec naluca direct pe la bot.
Impresia mea e ca noaptea nu vad mai departe de maxim un metru, da-i numai o impresie. Poate (sigur) stiti voi mult mai bine...Eu cred ca stiuca e aproape inactiva noaptea, dar daca ceva o agaseaza in directa apropiere, atunci ataca fara retinere. Mie oricum experientza asta mi-a mutat cu citeva ore mai devreme pescuitul la spinnig dimineatza, prea a fost frumos atacul vazut live la un metru de mal, musai sa il repet.
Aveti stiuci prinse noaptea tarziu? In apa curgatoare? Cum dati de ele daca nu aveti norocul sa le si vedetzi?
Fir intins!!!!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 14. iulie 2016, 06:07

Am prins pe intuneric, dar pe lac ,la jig in timp de dadeam supa salau..Eu cred ca orice rapitor are momente in care se hraneste si in intuneric..atunci e mai usor de pacalit..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 14. iulie 2016, 08:03

Am pescuit multa vreme la stiuca la stationar, cu pluta si peste mic.
Niciodata cand am stat peste noapte n-am scos betele si NICIODATA n-am avut trasatura noaptea, la mai mult de o jumatate de ora dupa ce s-a intunecat... cu o singura exceptie: o noapte la Belo Blato in Serbia cand am prins vreo 4 stiuci... insa era luna plina si o lumina ca puteai citi fara probleme :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 13. octombrie 2016, 14:39

Salut.
M-am gandut sa "rotunjesc" putzin tema asta, in lumina experientelor traite in ultimele luni, doar o parere personala de ansamblu...
Am colindat Saar-ul cu lanterna cam vreo 5 noptzi, in total am localizat vreo 10 stiuci. La inceputul noptzii nici una, cred ca inca mai sunt active. Dupa 2-3 noaptea le-am vazut mai mereu direct la mal, de preferintza prin tufe de nuferi, ragalii sau pur si simplu printre bolovani. Oricum la mal, in apa putzin adinca si absolut imobile! Cu cit sunt mai mici, cu atit mai "moarte" (mini-stiucile sunt de-a dreptul paralizate). In schimb, cu cit sunt mai mari parca sunt mai active noaptea. Am vazut si vreo doua capitale, dar alea nu stateau, inotau foarte lent in lungul malului, nu stateau.
Am incercat de citeva ori sa le si prind, pe alea din tufe fara nici o sansa, nu am avut cum sa le trec spinner-ul pe la bot. Daca stau la margine de tufa, pe alea pina la urma le putem prinde, toata chestia e sa treci de multe ori vreo chestie care chiar face scandal in apa, eu as paria pe spinnere. Iar pe alea mari le vezi doar citeva secunde, daca atunci reusesti sa le dai Meppu' pe la bot, bingo, eu nu m-am miscat atit de rapid.
Si mergind mai des noaptea am mai avut si sansa sa pescuiesc la pestisor (mort) si chiar am prins stiuca, dar asta chiar in ultimele minute de intuneric, si era marisoara (85 cm), oare sa insemne ca stiucile isi reincep activitatea chiar inainte sa se crape de zi? Eu as fi de parere ca da...
Concluzie: pe un mal de râu accesibil pe o portiune lunga, apa putzin adinca si de preferintza bolovani pe fund, plin de tufe si nuferi, merita cu sigurantza cautate stiucile cu lanterna. E o experientza! (Acelasi fenomen l-am observat si pe un lac de aici)
Sper ca va vor ajuta cindva observatziile mele, si sper ca nu gresesc pe undeva.
Numa' bine :ciao:

Subiecte asemănătoare