Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 18. ianuarie 2016, 12:13

Never crack

Tu ce crezi Zoltane merita asteptarea :gandesc: sau cu doua never crack m as putea multumi?
Care sunt diferentele dintre un taffi si un never crack(de pret l e stiu :ochi: )

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 18. ianuarie 2016, 12:35

Sunt 2 tipuri diferite de lansete.
WFT NC de 3 m din seria ce a postat Deyu, nu (cred ca poti sa) muti din loc un somn de +2,4 m. Sau sa-l "dezlipesti" de pe fundul apei :) Dar, cu aceasta lanseta si la un somn de 1,5 m face placere drillul. Cu aceasta lanseta nu prea poti de ex sa tragi fire la distante mari si sa le ti peste apa...
Taffi este foarte tare lanseta, cu ea poti intinde foarte bine si fire principale de 0,75 mm peste apa, la distante mari. Sunt concepute ptr pescuitul de pe mal, la somni mari, de peste 2,4 m, care trebuie ctinuti si trasi sa nu intre printre copacii din apa. Insa un somn de 1,5 m e o jucarie ptr lanseta, aproape ca poti sa-l ridici pe mal din lanseta!

Ramane la aprecierea ta care sa le achizitionezi, si asta si in functie de pescuitul practicat, de stil.

vorbeste si cu Mane, si el are lansetele acestea. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 18. ianuarie 2016, 17:49

Taffi tackle unlimited guiding

Ok, vreau doua taffi uri desi asteptarea m a omoara dar asta e .Trebuie platite de acum sau am inteles grasit?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 18. ianuarie 2016, 17:50

Nu, nu trebuie... dar vorbeste te rog si cu Mane sa vezi si parerea lui. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 18. ianuarie 2016, 18:23

Nu, nu trebuie... dar vorbeste te rog si cu Mane sa vezi si parerea lui. :noroc:


Lanseta Taffy(de stationar) e FOARTE puternica.Datorita faptului ca ies in proportie de 90% la spinning nu am reusit sa prind nici-un somn mai mare de 20 de kg cu lanseta in ultimii doi ani.Iti spun sincer, somnii pana in 15/20 de kg parca ii "smulg" cu forta din apa :rizi: , repet e o lanseta foarte puternica facuta pentru somni peste 2 metri.
Daca ar fi sa fac o diferenta intre lanseta Taffy si Black Cat Big Baiter ce folosec eu, ei bine asta din urma imi ofera drilluri mult mai placute si cu somni de 10, 15, 20 kg....ramane la atidudinea fiecaruia sa isi cumpere ce isi doreste....si mai depinde mult si pe ce ape va fi folosita.Pe ape unde somnii peste 2 metri sunt destul de rari nu prea vad rostul unei lansete asa de puternice insa daca se pescuieste pe rauri gen Po, Ebru etc asta e lanseta SUPER :noroc:

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 18. ianuarie 2016, 19:08

Taffi tackle unlimited guiding

Ok,m ati convins merg pe taffi (bete ceva mai moi am dar cu somni de peste 2 m am mari emotii paraiie de zici ca se rupe),te rog zorane sa mi spui cand le poti avea si ti trimit banii,dar sa nu m a lasi fara ele :soc: .Daca tre sa astep n am ce face :pauza:
Salutari!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 18. ianuarie 2016, 22:28

Sunt 2 tipuri diferite de lansete.
WFT NC de 3 m din seria ce a postat Deyu, nu (cred ca poti sa) muti din loc un somn de +2,4 m. Sau sa-l "dezlipesti" de pe fundul apei :) Dar, cu aceasta lanseta si la un somn de 1,5 m face placere drillul. Cu aceasta lanseta nu prea poti de ex sa tragi fire la distante mari si sa le ti peste apa...
Taffi este foarte tare lanseta, cu ea poti intinde foarte bine si fire principale de 0,75 mm peste apa, la distante mari. Sunt concepute ptr pescuitul de pe mal, la somni mari, de peste 2,4 m, care trebuie ctinuti si trasi sa nu intre printre copacii din apa. Insa un somn de 1,5 m e o jucarie ptr lanseta, aproape ca poti sa-l ridici pe mal din lanseta!

Ramane la aprecierea ta care sa le achizitionezi, si asta si in functie de pescuitul practicat, de stil.

vorbeste si cu Mane, si el are lansetele acestea. :noroc:

Dar cu Never Crack de 2,7 m/1000 g? Te poti baza indiferent ce e la celalalt capat al firului?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 18. ianuarie 2016, 22:55

Dar cu Never Crack de 2,7 m/1000 g? Te poti baza indiferent ce e la celalalt capat al firului?


Nu. Eu cel putin nu. Dar asta depinde foarte mult de ce sistem de pescuit... pescuim.
Din barca, nici o problema.
De pe mal distante mici, ok.
De pe mal distante mari, nu.

Cu toate acestea, lansetele mele (preferate) de stationar sunt Bank Cat NC Jacub Vagner de 2,7m - 1000 gr. Cum am mai amintit, din motive de sanatate: hernie de disc. La o partida de pescuit la Dunare unde am intins 200 m de fir de 0,65 mm, nu am putut pescui cum voiam eu. Iar cind le-am scos, un chin!
La o alta partida am tras 240 m de fir de 0,60 mm. Alt chin... parerea mea este ca lansetele NU sunt concepute ptr asa distante mari. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 19. ianuarie 2016, 15:03

Ok,m ati convins merg pe taffi (bete ceva mai moi am dar cu somni de peste 2 m am mari emotii paraiie de zici ca se rupe),te rog zorane sa mi spui cand le poti avea si ti trimit banii,dar sa nu m a lasi fara ele :soc: .Daca tre sa astep n am ce face :pauza:
Salutari!


Uite aici lanseta cu un somn mic, nu am reusit sa fac alte filmari la drilluri insa poate reusesc anul asta.
Un somn de genul asta efectiv il poti scoate pe mal din fir numai ca trebuie putin obosit inainte sa ii bagi mana in gura(imi e frica tare de carlige sau ancore infipte in diferite parti ale corpului). :noroc:


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 19. ianuarie 2016, 21:50

Dar cu Never Crack de 2,7 m/1000 g? Te poti baza indiferent ce e la celalalt capat al firului?


Nu. Eu cel putin nu. Dar asta depinde foarte mult de ce sistem de pescuit... pescuim.
Din barca, nici o problema.
De pe mal distante mici, ok.
De pe mal distante mari, nu.

Cu toate acestea, lansetele mele (preferate) de stationar sunt Bank Cat NC Jacub Vagner de 2,7m - 1000 gr. Cum am mai amintit, din motive de sanatate: hernie de disc. La o partida de pescuit la Dunare unde am intins 200 m de fir de 0,65 mm, nu am putut pescui cum voiam eu. Iar cind le-am scos, un chin!
La o alta partida am tras 240 m de fir de 0,60 mm. Alt chin... parerea mea este ca lansetele NU sunt concepute ptr asa distante mari. :noroc:

Te referi la toate lansetele? Sau doar la WFT? Ce anume te-a deranjat cel mai mult la distanta mare? La Taffy nu ai avut aceleasi probleme?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 19. ianuarie 2016, 22:00

Acu` tre` sa ne gandim si cam de cate ori ai nevoie sa tragi 200m+ de fir pana la locu unde crezi ca-i pestele :rizi: ... oare n-ai putea sa te muti putin mai aproape? :zambet: ... mie nu mi se pare o situtie de "zi cu zi". :)
Oricum, as fi curios cam ce control ai asupra unui peste aflat la 200m si daca are 10kg....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 19. ianuarie 2016, 22:12

Acu` tre` sa ne gandim si cam de cate ori ai nevoie sa tragi 200m+ de fir pana la locu unde crezi ca-i pestele :rizi: ... oare n-ai putea sa te muti putin mai aproape? :zambet: ... mie nu mi se pare o situtie de "zi cu zi". :)
Oricum, as fi curios cam ce control ai asupra unui peste aflat la 200m si daca are 10kg....


Cu Taffi ai control.
Cunosc pescari care ptr a pescui "a la carte" in Rin, unde curentul este f puternic, si-au vandut lansetele prea moi si si-au luat pari. Si nu aveau decit 100m de tras fir (bolovan cu pluta fund) :noroc:

Dar si eu incerc sa ma descurc cu ce am. Probabil ca daca as pescui numai pe Ebro sau Po, 200 zile pe an, sigur as fi nevoit sa le schimb. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 20. ianuarie 2016, 12:00

Acu` tre` sa ne gandim si cam de cate ori ai nevoie sa tragi 200m+ de fir pana la locu unde crezi ca-i pestele :rizi: ... oare n-ai putea sa te muti putin mai aproape? :zambet: ... mie nu mi se pare o situtie de "zi cu zi". :)
Oricum, as fi curios cam ce control ai asupra unui peste aflat la 200m si daca are 10kg....


Cu Taffi ai control.
Cunosc pescari care ptr a pescui "a la carte" in Rin, unde curentul este f puternic, si-au vandut lansetele prea moi si si-au luat pari. Si nu aveau decit 100m de tras fir (bolovan cu pluta fund) :noroc:

Dar si eu incerc sa ma descurc cu ce am. Probabil ca daca as pescui numai pe Ebro sau Po, 200 zile pe an, sigur as fi nevoit sa le schimb. :zambet:

Credeam ca doar eu am tendinta de a supradimensiona, oricum, s-ar putea sa fie utile si 2 Taffy...in trusa pentru orice eventualitate...:)
P.S. Imi place foarte mult, incat i-am gasit si perechea, o lanseta de la Banax, Koos Catfish 190 cm 1600 g, pentru barca/clonc, desi n-am apucat, inca, s-o folosesc decat la ridicat diverse greutati...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare