Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

marți, 5. iulie 2016, 17:02

Solutie spalat motor

Am luat de curand un motor si o parte din cizma (cea de jos) are depus pe ia un fel de piatra . Cred ca acest lucru se datoreaza statului prea mult in apa si nerabatarii motorului dupa folosinta. Am trecut pe la o spalatorie auto si baietii au zis ca nu se ia la spalarea cu jet de apa si nici cu solutie pt spalat motorul masinii. Acum eu intreb daca ati avut asemenea problema si daca imi puteti recomanda vreo solutie speciala pt a spala motorul. Multumesc

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 5. iulie 2016, 18:12

:salut: piatra de care spui e dovada ca a mers foarte mult sau numai pe apa sarata...singura varianta dar nu cred ca ai sa o faci...fiarta intrun butoi de 200 l cu otet ...singurul care mananca piatra... :bravo:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 5. iulie 2016, 18:23

Cel mai bine este cu asa ceva Ce este si cum functioneaza gheata carbonica - Sablare cu gheata carbonica
La firma unde lucrez se sableaza matritele. Nu stiu insa unde vei gasi sa-ti cureti cizma prin sablare la tine in zona? :nunteleg:

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 5. iulie 2016, 23:00

se poate folosi un detartant de uz casnic , varianta este ieftina , depunerile nu se vor lua instant , trebuie insistat

5

marți, 5. iulie 2016, 23:19

:salut: piatra de care spui e dovada ca a mers foarte mult sau numai pe apa sarata...singura varianta dar nu cred ca ai sa o faci...fiarta intrun butoi de 200 l cu otet ...singurul care mananca piatra... :bravo:
Nu zic nici da nici nu cu apa sarata si nici nu va ganditi ca depunerea e prea groasa defapt e chiar subtire si daca te chinui se ia cand cureti cu unghia , ma gandesc ca trebuie sa existe o solutie speciala de spalare,curatare fara a afecta vopseau. La ce m-am gandit dar nu stiu daca avem in oras, spalatorie auto cu abur am vazut ceva si pe youtube sau mai sunt cele care spala tapiteria tot cu presiune cu abur

6

marți, 5. iulie 2016, 23:21

Cel mai bine este cu asa ceva Ce este si cum functioneaza gheata carbonica - Sablare cu gheata carbonica
La firma unde lucrez se sableaza matritele. Nu stiu insa unde vei gasi sa-ti cureti cizma prin sablare la tine in zona? :nunteleg:
Buna solutie dar nu cred sa fie in judet nu oras asa ceva

7

marți, 5. iulie 2016, 23:24

se poate folosi un detartant de uz casnic , varianta este ieftina , depunerile nu se vor lua instant , trebuie insistat
Ai folosit ,incercat vreodata asa ceva pt ca detartantul e o solutie destul de tare mie sa nu afecteze vopseau de pe cizma

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 5. iulie 2016, 23:51

:salut: cel mai tare detartrant este REDOSAN. Asta folosesc si cei de la vulcanizare de iti curata jantele inainte de echilibrare....in cel mai rau caz pirzi luciul de la vopsea...
Daca vei da cu solutie sa nu umezesti piesa!!! Dai direct pt efect mai puternic. Bafta :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 6. iulie 2016, 08:33

se poate folosi un detartant de uz casnic , varianta este ieftina , depunerile nu se vor lua instant , trebuie insistat
Ai folosit ,incercat vreodata asa ceva pt ca detartantul e o solutie destul de tare mie sa nu afecteze vopseau de pe cizma
Am folosit CIF , nu a afectat vopseaua !


10

miercuri, 6. iulie 2016, 15:42

:salut: cel mai tare detartrant este REDOSAN. Asta folosesc si cei de la vulcanizare de iti curata jantele inainte de echilibrare....in cel mai rau caz pirzi luciul de la vopsea...
Daca vei da cu solutie sa nu umezesti piesa!!! Dai direct pt efect mai puternic. Bafta :prieteni:
La ce pisa te referi. Multumesc

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 6. iulie 2016, 17:09

Piesa pe care vrei sa o cureti !!!
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 7. iulie 2016, 12:10

Anticalcar pentru masini de spalat rufe WPRO 00889 | ALTEX
Asa ceva am folosit si recomand cu siguranta 1 ATACA VIOLENT OXIZII DE AL SI CALCAR DAR NU ATACA ALUMINIUL SI NICI OTELUL ! am folosit pentru a curata sistemul de raciere la blocul motor Honda de 50cp o doza dizolvata in 2l apa distilata si incalzita la aprox 60-70 grade , 24h curata tot!eu am gasit la flanco .
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

13

joi, 7. iulie 2016, 15:59

Multumesc pt raspunsuri. O sa incerc prima oara solutia lui Teo si dupa aceea daca nu functioneaza cealalta. Revin dupa ce curat motorul cu detalii :noroc:

Subiecte asemănătoare