Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

marți, 5. iulie 2016, 10:51

Clonc- zi sau noapte ?

Salutare pescari , imi puteti spune in pescuitul cu cloncul cand ati avut rezultate mai bune , pe timpul zilei sau noaptea ?

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. iulie 2016, 12:17

nici un raspuns? si eu sunt curios.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. iulie 2016, 12:21

Io (i-)am raspuns aici: Setari sonar
:ochi:

L.E. Ca-s in locuri diferite somnii ziua si noaptea, asta am constatat de multe ori...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. iulie 2016, 12:32

a, ok.
merci. :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. iulie 2016, 12:43

Clonc - zi SI noapte ! :bucuros2:

6

joi, 28. iulie 2016, 12:54

Am incercat acum 2 saptamani pemijlocul dunarii si daca se uita cineva de pe mal , barca mea era fagurele si tantarii erau ca albinele ...asa ca am iesit la mal.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. iulie 2016, 16:32

Merge si noaptea, dar preferabil pe lac de acumulare nu pe apa curgatoare cum ar fi Dunarea, si asta pentru evitarea pericolelor (pomi, valuri, nave). Cel mai bine am prins la lasarea serii cand nu bate vantul deloc, iar somnii sunt spre suprafata. Apoi, spre miezul noptii am observat ca somnii se lasa pe fund si se ridica doar 1 - 2 m. Sunt si cazurile mai rare "cand intra dracii in ei" si reactioneaza si la pleoscait cu mana prin apa. Mai sunt "gradinita" care merg grupati si tasnesc precum rachetele de pe fund. Mai sunt....si altele :noroc:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 30. iulie 2016, 10:05

Din discutiile avute cu pescarii batrani din Serbia, care pescuiesc de 20-25 de ani la clonc, acestia sustin ca cea mai buna perioada din zi ar fi dimineata,intre orele 7-10. Parerea mea este ca trebuie pescuit cateva zile la rand, de dimineata pana seara si apoi se pot trage concluziile. Daca apar schimbari de vreme, creste/scade debitul apei...cu siguranta ca pestii nu vor mai fi in aceleasi locuri si nu vor mai raspunde la fel. Atunci ar trebui repetat algoritmul cu cateva zile de pescuit de dimineata pana seara si stabilta o noua perioada in care pestii trag mai bine. Bineinteles ca ar fi nevoie de mult timp liber... macar vreo 2 luni de concediu asa cum am eu. :zambet: :pescuit:

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 3. septembrie 2016, 22:05

au fost zile cand intre ora 11 si 15 au mancat ca nebunii,si la 1m,maxim 1,5m de fundul apei.mentionez ca apa are pe canal in jur de 12,14 m.alteori,dupa ora 10 erau doar rateuri,nu voiau decat sa ciupa ramele,nu erau in foame::))deci,difera de la o zi la alta,ideea e sa fii prezent permanent pe apa,sa poti avea rezultate! :clonk

Subiecte asemănătoare