Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 3. iulie 2016, 12:21

Reparație barcă fibră.

Am o problemă la barcă și nu știu dacă în zona Timișoara se repară bărci din fibră sau dacă aș putea să o repara eu (de preferat).

Bordura de sus este din lemn îmbrăcat în fibră de sticlă și, din cauza sistemului de prindere a suportului de furchet, a intrat apa și lemnul a putrezit pe o lungime de aproximativ 30 cm în ambele părți. Vreau să folosesc vâslele și nu știu cum s-ar putea repara/consolida zona respectivă. M-am gândit să curăț bine interiorul și să torn fibră de sticlă.
Se pricepe cineva la reparat bărci, poate să mă ajute cu ceva sfaturi?
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Barca 1.jpg (52,77 kB - 73 ori coborit - ultima oara: 22. octombrie 2019, 09:47)
  • Barca 2.jpg (54,58 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 22. octombrie 2019, 09:48)
  • Barca 3.jpg (41,79 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 22. octombrie 2019, 09:48)
  • Barca 4.jpg (50,27 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 22. octombrie 2019, 09:48)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 3. iulie 2016, 20:34

Marea problema a barcilor ,,monococa" nu ai pe unde interveni !.Trebuie sa alegi un compromis de estetica ! .Tai pe interior o fereastra cat sa poti interveni , insemnand sa introduci in locul lasat liber un alt material ce sa adere la rasina !
Fibra de sticla nu se ,,toarna " se toarna rasina in matrite !, deci poti adauga dupa o finisare cat mai exacta tot o bucata de lemn dar din esenta tare si fiert , eventual fag , se gaseste la fabricantii de mobila , se smirgheluieste si se curata bine locul se spala bine cu acetona inainte de a se introduce in fanta lemnul dupa ce se impregneaza cu rasina .Aceasta este varianta clasica la indemana si imediata , se mai poate si asezand straturi succesive de fibra si rasina pana cand golul este umplut , dar asta implica cateva zile de lucru si un timp mai mare de asteptare pentru polimerizarea finala . Dupa ambele ,sau alte , interventii se polizeaza fereastra facuta in streh si se adauga iarasi straturi succesive de fibra si rasina ,dar o sa aiba o deviere de la linie, de aprox 5mm ,(iesit in afara), dupa se slefuieste si se da cu gelcoat !
Toate astea fara a discuta cum se lucreaza cu rasina , la ce concentratii si ce temperaturi , nu este greu dar trebuie tenacitate vointa , nervi , si materiale ,.
Fibra de sticla stratimat pot sa-ti trimit eu pt reparatie ,rasina pot sa-ti indic de unde ...cam 3-4 litri !
Nu accepta alte lipiciuri si solutii minune ca nu merg ! in timp cedeaza si este foarte greu de reparat dupa !!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 2. august 2016, 12:56

Cu ajutorul lui Teo pes căreia îi mulţumesc şi pe această cale am început reparaţia la barcă. Am nevoie de pudră de talc pentru a chitui zonele reparate cu chit de fibră auto şi nu ştiu de unde să cumpăr. Mă poate cineva ajuta cu informaţii?
Am rămas surprins să constat că lemnul care a putrezit nu era din bucată ci segmente de aprox. 10 cm înşiruite. Au fost montate aşa cu un anume scop sau doar pentru că este mai uşor să pui stinghii din segmente decât o singură stinghie curbată?
Mai jos câteva poze.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • RB1.jpg (53,8 kB - 38 ori coborit - ultima oara: 15. ianuarie 2022, 06:43)
  • RB2.jpg (57,63 kB - 33 ori coborit - ultima oara: 15. ianuarie 2022, 06:43)
  • RB3.jpg (56,02 kB - 30 ori coborit - ultima oara: 22. octombrie 2019, 09:49)
  • RB4.jpg (53,8 kB - 38 ori coborit - ultima oara: 15. ianuarie 2022, 06:43)
  • RB5.jpg (53,77 kB - 35 ori coborit - ultima oara: 15. ianuarie 2022, 06:43)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 2. august 2016, 13:40

Nu iti trebuie neaparat pudra de talc(gasesti pe net pudra de talc) dar merge rumegus extreme de fin cam ca faina( e chiar mai bun)si mai exista ceva gen microbule de sticla special pt asa ceva...cauta pe forumurile dedicate barcilio si vei gasi tot ce vrei (capcompass.ro si barcaholic.ro)

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 2. august 2016, 15:04

Zonele la care fac referire nu sunt numai cele din poză ci şi chila şi alte zone care intră în contact cu apa. Rumeguşul fin cu ce să îl amestec (am aşa ceva) să se întărească? Este bun în zonele de contact cu apa?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 3. august 2016, 09:50

Rog colegi care au restaurat bărci să-mi spună ce chit fin pot folosi pentru finisarea bărcii şi ce vopsea. M-am uitat pe saiturile de specialitate şi din păcate sunt puţine informaţii şi multă pălăvrăgeală, parcurgi pagini întregi pentru o mică informaţie care uneori este şi contestată..
Vă mulţumesc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 3. august 2016, 10:34

Cu ajutorul lui Teo pes căreia îi mulţumesc şi pe această cale am început reparaţia la barcă. Am nevoie de pudră de talc pentru a chitui zonele reparate cu chit de fibră auto şi nu ştiu de unde să cumpăr. Mă poate cineva ajuta cu informaţii?
Am rămas surprins să constat că lemnul care a putrezit nu era din bucată ci segmente de aprox. 10 cm înşiruite. Au fost montate aşa cu un anume scop sau doar pentru că este mai uşor să pui stinghii din segmente decât o singură stinghie curbată?
Mai jos câteva poze.
salut,

si eu am folosit tot rumegus fin din lemn, si tine foarte bine. daca ai nevoie de ajutor, da-mi mesaj privat, si cat ma pricep, te ajut.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 3. august 2016, 10:38

Zonele la care fac referire nu sunt numai cele din poză ci şi chila şi alte zone care intră în contact cu apa. Rumeguşul fin cu ce să îl amestec (am aşa ceva) să se întărească? Este bun în zonele de contact cu apa?


Salutare,
Se amesteca cu rasina nu cu chit devenind astfel un fel de chit.Ce fel de rasina tu alegi.....Mai cauta totusi pe forumurile recomandate de mine pt ca ai TOATA informatia de care ai nevoie cu pasii cu cantitati si tot ce ai nevoie...Sapa mai adanc!

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 3. august 2016, 10:45

Folosesti gelcoat! dupa ce incarci cu chit cu fibra in el si smirgheluiesti la nivel ...aplici gelcoat pe care-l finisezi de gros apoi iar gelcoat pe care-l finisezi cu smirgel foarte fin si daca mai vrei si polisezi !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare