Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 17. mai 2012, 07:23

plumbi

va cumparati plumbi, sau ii facetzi.? Eu aseara ma-m apucat sa fac plumbi, pun maine poze.
Am facut rost de tevi de plumb, agrafe cu vartej, turnati in curul unei doze de bere, iese perfect, rezulta un plumb pana in 200 de grame, nu am reusit sa il canteresc. Dar e bun. Decat 4-5 euro bucata :)) :bucuros2:
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 17. mai 2012, 07:55

:salut:

Aici a mai fost o tema asemanatoare: Plumbi de 450 g pentru Dunăre
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 17. mai 2012, 08:34

Stiu ca plumbul se foloseste in functie de adancimea si curentul apei....dar nu e totusi mult 450 gr?S au poate il folositi cu momeala mare vie (peste),si atunci trebuie tinut in loc.
Eu cu plumb mai mare de 150 gr nu am folosit inca,dar acesta a ajuns indiferent de conditii...ma refer la ape de pana la 20m adancime,si chiar curent destul de tare... :cafea:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 17. mai 2012, 08:42

Asa e masivul,
depinde si de ce momeala folosesti, sau ce montura si ce fire sau forfah. Un fir gros are rezistenta mare in curent, si muta astfel mai usor plumbul de pe grund.

Pe Rin cu plumb de 150 grame, cind pescuiam la crap, era ok. La somn, chiar si cu 350 grame mi-l muta. Firul e gros, montura de grund cu pluta e mare, toate acestea le foloseste curentul apei pt a ridica plumbul de pe grund si de a-l muta incet-incet...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare