Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 16. mai 2012, 17:29

CDJ-ul – Mit sau realitate

Atunci cand printre multi din cei care cauta somnul se pomeneste despre Rapala CountDown-Jointed direct se starnesc valuri. Majoritatea pur si simplu cand aud acest nume au doar cuvinte de lauda la adresa lui ... ca e cel mai bun, ca merge cel mai cel, ca prinde cel mai bine ... etc etc ... si se termina cu un semi-oftat “pacat ca nu se mai fabrica”.

Am vazut multi oameni care au platit bani frumosi pe bucata cumparandu-le de prin alte tari si sperand la capturi capitale cu el.

Se pare ca de anul asta a reinceput fabricare lor, cel putin pentru anumite zone si prin bunavointa unui coleg de pe un alt forum am pus si eu mana pe doua dintr-astea de 11cm in niste culori bune. Acum evident ca auzind atatea laude am si eu mari sperante la ceva somni cu ele dar inca nu am apucat sa le testez ajungandu-mi doar de 2 zile.

Cati de pe aici ati incercat voblerul? Ce capturi ati avut cu el? Merge dupa cum se zice sau e doar o chestie pshiologica prin care intotdeauna ceea ce nu e disponibil e cel mai bun?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 16. mai 2012, 17:42

Curios mai mi-s si eu!!! Le-am comandat tot pe baza laudelor, am schimbat ancorele si ... nu se mai miscau de loc. Acum mi-am comandat ceva ancore mici si f tari, de la FOX, dar n-am apucat sa mai ies. Multi pescari din Germania insa prefera Jointed-ul de 13 cm, floating, in culoarea SFC. Cica mai ales pe Po ar fi bestial. L-am comandat si pe ala acuma, ca poate ajung si pe Po anul acesta, la o partida scurta de blinkerit. Cine stie? :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 16. mai 2012, 17:51

Curios mai mi-s si eu!!! Le-am comandat tot pe baza laudelor, am schimbat ancorele si ... nu se mai miscau de loc. Acum mi-am comandat ceva ancore mici si f tari, de la FOX, dar n-am apucat sa mai ies.[...]


pe aici ancorele care se folosesc sunt niste Owner ST-66 cu precizarea ca se pun un numar mai mic decat cel existent. nu ii afecteaza miscarea catusi de putin avand cam aceeasi greutate cu cele originale de pe el. cei mai sceptici pun pe el carlige duble, pe burta marimea normala si in coada o marime mai mica si cica miscarea chiar i se accentueaza. iar cei pentru care miscarea are o importanta foarte foarte mare monteaza doar un carlig dublu cu vreo 2 marimi mai mare pe burta, ochetul din coada lasand-ul gol ...

[...] Jointed-ul de 13 cm, floating, in culoarea SFC. Cica mai ales pe Po ar fi bestial[...]


stiu :zambet: ... si nu doar SFC-ul ...

[...] poate ajung si pe Po anul acesta, la o partida scurta de blinkerit. Cine stie? :apl:


sa nu uiti sa anunti cu ceva timp inainte :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 21. mai 2012, 13:17

am incercat in weekend si "minunea" ... nu pot sa cred ca voblerul asta prinde somn. am doua, la unul dintre ele i-am schimbat triplele iar pe unul le-am lasat pe alea originale dorind sa vad diferentele dintre ele. nu exista diferente, pe apa fara curent viteza de recuperare trebuie sa fie chiar mare pentru a avea un minim de miscare si singurul loc in care il vad a fi eventual productiv sunt zonele cu curent destul de puternic pentru a il putea tine pe loc sau recupera cu incetinitorul.

chiar o sa mai insist cu el doar datorita "faimei" construita in jurul voblerului minune ca increderea in el tinde spre zero ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 21. mai 2012, 16:32

Asa e anem, eu am crezut la inceput ca din cauza ancorelor schimbate de mine, dar si cu originalul tot asa merg. In schimb, in curent puternic, joaca bine si se pot trage incet, chiar tine pe loc. Vom vedea cit de bune sunt...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

sâmbătă, 26. mai 2012, 21:35

am incercat in weekend si "minunea" ... nu pot sa cred ca voblerul asta prinde somn. am doua, la unul dintre ele i-am schimbat triplele iar pe unul le-am lasat pe alea originale dorind sa vad diferentele dintre ele. nu exista diferente, pe apa fara curent viteza de recuperare trebuie sa fie chiar mare pentru a avea un minim de miscare si singurul loc in care il vad a fi eventual productiv sunt zonele cu curent destul de puternic pentru a il putea tine pe loc sau recupera cu incetinitorul.

chiar o sa mai insist cu el doar datorita "faimei" construita in jurul voblerului minune ca increderea in el tinde spre zero ...
interesant si ...............multumim pt feedback
o intrebare totusi: - pe curent cum se prezinta? sta in curent sau este scuipat afara? cat de tare este curentul in care poate fi folosit?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 27. mai 2012, 12:46

interesant si ...............multumim pt feedback
o intrebare totusi: - pe curent cum se prezinta? sta in curent sau este scuipat afara? cat de tare este curentul in care poate fi folosit?


pe curent chiar puternic sta bine de tot si sunt de parere ca pe sub baraje poate fi pescuit cu succes, problema e ca eu pescuiesc in zone cu multe vartejuri si curenti foarte schimbatori si atunci voblerul asta nu ma prea ajuta. tot zic ca vreau sa ajung in anumite locuri unde sunt de parere ca ar fi mai mult decat OK ... sub un baraj ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 27. mai 2012, 20:28

pe curent sta foarte bine, se poate tine pe loc sau recupera incet si isi pastreaza adincimea de evolutie constanta
pe lac il vad mai indicat la troling sau recuperat cu viteza mai mare . se lanseaza acceptabil spre bine tinind cont de greutate si de faptul ca e un vobler articulat .
tinind cont ca am o singura iesire cu ele (fiind cumparate de pe acelasi forum cu cele ale lui Anem ) cam astea pot sa le spun despre cdj
imi place mai mult cel de 9 cm (se preteaza mai bine zonei mele de pescuit ) dar pe lac prefer Dolingher-ul si Irlandeza . ori care din ele face cit 10 voblere la un loc :bucuros2:

alte informatii despre CDJ dupa ce il inaugurez macar sau cind voi fi suficient de dezamagit de el sa il scot din trusa si sa il pun in cutia cu ,, investitii proaste "

9

duminică, 27. mai 2012, 22:13

cind voi fi suficient de dezamagit de el sa il scot din trusa si sa il pun in cutia cu ,, investitii proaste "
cand vei face asta, trimite-l pe Olt la vale ca ii tin eu calea :ochi:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 28. mai 2012, 22:22

OK . vezi ca vin un live bait si un cnr :necajit: :necajit: :necajit:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 13. iulie 2012, 00:39

deocamdata e mit pt mine si am cca 35buc motiv pt care ma si despart de cateva dubluri :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

12

luni, 16. iulie 2012, 13:44

am incercat in weekend si "minunea" ... nu pot sa cred ca voblerul asta prinde somn. am doua, la unul dintre ele i-am schimbat triplele iar pe unul le-am lasat pe alea originale dorind sa vad diferentele dintre ele. nu exista diferente, pe apa fara curent viteza de recuperare trebuie sa fie chiar mare pentru a avea un minim de miscare si singurul loc in care il vad a fi eventual productiv sunt zonele cu curent destul de puternic pentru a il putea tine pe loc sau recupera cu incetinitorul.

chiar o sa mai insist cu el doar datorita "faimei" construita in jurul voblerului minune ca increderea in el tinde spre zero ...


Later edit:
Anem,
Felicitari inca odata, si pe aceasta cale .... :noroc:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kzoli« (17. iulie 2012, 07:03)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 16. iulie 2012, 13:53

Nu vreau sa zic vre-o prostie, dar Rapala jointed de 13 cm nu e floating?

Anem, acuma ca le-ai incercat pe ambele, cel de 13 cm floating si cel de 11 cm cd, care e diferenta?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 16. iulie 2012, 14:09

pai nu am prea pescuit mult cu CDJ-urile pentru ca tot timpul cand incercam sa le scot din trusa mi se pareau prea mici pentru deranjul care era in apa si ma gandeam ca va trece voblerul neobservat. plus ca nu prea ma incanta atat de mult viteza de recuperare necesara pentru a imprima un minim de miscare voblerului. eventual ar putea merge destul de OK pe timp de zi lasate mai aproape de fundul albiei dar cum increderea mea in a prinde somn pe timp de zi este foarte mica de obicei pescuiesc la avat.

dintre jointed-urile de la rapala as putea sa spun ca ma impac bine doar cu cel de 13. l-am incercat pe cel de 7 care a ajuns din greseala la mine si cel de 11. cel de 7 e prea mic iar cel de 11 mi se pare ca se misca prea putin plus ca trebuie sa il recuperezi cam rapid. cel de 13 in schimb e preferatul si cel putin pentru mine pana acum e voblerul cu care am prins cei mai multi somni (si nu numai). e floating, il lansez suficient de bine si incepe sa se miste de la o recuperare chiar lenta. evident ca nu e naluca minune si sunt convins de chestia asta pentru ca sunt multi oameni care nu au prins mai deloc cu el, dar se pare ca somnii de pe Po il prefera si se potriveste bine conditiilor in care pescuiesc ...

din punctul meu de vedere singura asemanare dintre CDJ si Jointed e faptul ca sunt din 2 bucati :rizi: ... si au acelasi producator ...

ps: multam kzoli, multam in mod special pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat in privinta somnului, stii prea bine ca tu ai fost cel care m-a initiat in pescuitul somnului ... voblerul castigator a fost Jointed-ul de 13, nu CDJ-ul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

15

luni, 16. iulie 2012, 15:30

... multam kzoli, multam in mod special pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat in privinta somnului, stii prea bine ca tu ai fost cel care m-a initiat in pescuitul somnului ... voblerul castigator a fost Jointed-ul de 13, nu CDJ-ul ...


LE:
:zid: ...da, ai dreptate nu am citit atent ... insa incearca whitefishul de 13 cm de la salmo si perchurile mari... sunt convins ca o sa-ti aduca capturi peste 2 m ...

Insista si cu CDJ ul e doar o chestie de timp... si acolo pe la "VOI" sunt sigur ca aceea vreme va veni mult mai repede decat insistand in apele "Noastre" din Ro.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (17. iulie 2012, 07:11)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 16. iulie 2012, 15:49

le am pe ambele si am insistat destul de mult cu ele tot la recomandarile tale ...

perch-ul de 14 (sau 12, nu mai retin) mi-a adus pestele asta, care a reusit sa imi indrepte si un brat al triplei (de atunci sunt schimbate deja)



iar whitefish-ul pana acum a prins stiuca de mai jos in timp ce cautam somnul ... dupa ce am vazut ce s-a intampalt cu triplele de pe Perch le-am schimbat si pe astea de pe whitefish:



tot am zis ca vreau sa incerc si whitefish-ul varianta jointed dar incerc sa ma retin cat de mult pot in a imi mai cumpara naluci doar din curiozitate pentru ca numarul lor a ajuns la o cifra atat de mare incat mai vin cu mine vreo 30% din ele din lipsa spatiului si a greutatii.

sunt anumite locuri in care as putea incerca si CDJ-ul ala dar deja avand o parere formata o sa fie greu sa insist cu el, eventual il voi incerca doar dar nu prea cred ca voi insista ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 1. septembrie 2012, 08:52

Anem,incearca cdj-ul adus "cu apa" pe recuperare foarte lenta "stop and go" atunci cand somnii rapesc la suprafata sau ii banuiesti ca stau intre ape. la mine pana acum doar asa a dat rezultate (ceea ce nu pot spune si despre j13 sfc pe care mai am putin si-l arunc ca nu a produs nimic tot anu in conditiile in care alte voblere au dat rezultate -sau poate inca nu am gasit eu metod si ritmul de recuperare-). Stopul sa fie mai lung minim 2-3 secunde iar go-ul sa nu fie ca la formula 1 . Metoda a dat rezultat in apa adanca cu curent lin . :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 1. septembrie 2012, 09:32

Anem,incearca cdj-ul adus "cu apa" pe recuperare foarte lenta "stop and go" atunci cand somnii rapesc la suprafata sau ii banuiesti ca stau intre ape. la mine pana acum doar asa a dat rezultate (ceea ce nu pot spune si despre j13 sfc pe care mai am putin si-l arunc ca nu a produs nimic tot anu in conditiile in care alte voblere au dat rezultate -sau poate inca nu am gasit eu metod si ritmul de recuperare-). Stopul sa fie mai lung minim 2-3 secunde iar go-ul sa nu fie ca la formula 1 . Metoda a dat rezultat in apa adanca cu curent lin . :ochi:


multam de pont ... voi face niste incercari si in modul expus de tine. ideea e ca la mine CDJ-urile alea incep sa se miste doar la o viteza de recuperare prea mare si am considerat ca ar fi ok mai mult in curent puternic sau pe sub baraje iar pe sub baraje nu am prea ajuns si in curentul in care pescuiesc de obicei nu stiu cum sa facea dar tot alte voblere se lipeau de mana. :rizi:

ps: J13-le mi se pare in schimb foarte bun in apele in care pescuiesc eu :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 1. septembrie 2012, 20:44

cand il aduci "cu apa" curentul nu mai are nici o importanta si cate o data e mai bun un vobler cand nu prea misca decat atunci cand misca :ochi:
skinnerul de la salmo trebuie sa-l ti cu spatele afara din apa ca sa dea rezultate iar miscarea lui e aproape insesizabila in maniera aia de recuperare.
Sa nu uitam ca prin definitie somnul e preponderent necrofag si adora mortaciunile si mortaciunile in devenire :zambet:pe curent lin, pentru el un peste care nu mai are forta sa innoate e mult mai atractiv decat unul care face mult zgomot (comparativ cu pescuitul in curent pe suvoi unde un peste care se agita tare si inainteaza putin prin apa e mult mai atractiv) .
Vara asta de exemplu, majoritatea somoteilor (+- 5kg)i-am luat pe voblere care prin constructie vibreaza puternic (marunt si des) dar care prin recuperare aproape ca nu vibrau de loc ci se mai intorceau din cand in cand de pe o parte pe alta:)
Oricum , de la loc la loc naluca trebuie sa imite vibratia si gabaritul prazii cu care se hraneste atunci si acolo somnul .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 2. septembrie 2012, 19:27

Anem,incearca cdj-ul adus "cu apa" pe recuperare foarte lenta "stop and go" atunci cand somnii rapesc la suprafata sau ii banuiesti ca stau intre ape. la mine pana acum doar asa a dat rezultate (ceea ce nu pot spune si despre j13 sfc pe care mai am putin si-l arunc ca nu a produs nimic tot anu in conditiile in care alte voblere au dat rezultate -sau poate inca nu am gasit eu metod si ritmul de recuperare-). Stopul sa fie mai lung minim 2-3 secunde iar go-ul sa nu fie ca la formula 1 . Metoda a dat rezultat in apa adanca cu curent lin . :ochi:


Cand arunci J13 fii te rog dragut si anunta-ma! :ochi: