Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

miercuri, 16. mai 2012, 16:21

Lanseta Jenzi Siluro Special Baitmaster Glass

Salutare. Sunt pe cale sa-mi achizitionez o lanseta pentru somn (poate chiar doua), pe care s-o folosesc cu precadere pe Dunare de pe mal, dar ocazional si din barca, si am nevoie de un sfat.

Am pus ochii pe aceste Jenzi Siluro Special Baitmaster Glass de 2.4m, cu putere de aruncare de 250-500g, insa nu am gasit pe nimeni sa-si dea cu parerea despre ele pana acum. Daca a folosit cineva aceasta lanseta sau macar din auzite este binevenit sa-si exprime parerea. Sunt deschis si la alte sugestii, insa nu vreau ca lanseta sa depaseasca 2.4m lungime si 100 euro ca pret. Si ar fi bun si un sfat cu privire la mulineta pe care sa i-o asortez :ochi:

Multam fain si astept parerile voastre.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 16. mai 2012, 17:00

:salut: temp,
o mulineta potrivita ar fi asta:
Video
-

Video



:rizi: :rizi:

Gluma de-oparte, hai sa-ti zic cite ceva de lanseta. Lanseta e grozava, dar !! este f rigida, trasaturile fine nu le vei vedea, un dril cu somni de 1,8 metri nu-ti vor acorda nici o placere. In afara de asta inelele sunt sub orice critica. Lanseta nu o vei distruge niciodata, dar nu cred ca vei fi multumit cu ea.
Pt pescuitul in Dunare de pe mal, iti recomand lanseta de 2,7 metri, mai bine de 3 - 3,2 metri. Eu pescuiesc 50-50%, mal si barca, si ma descurc cu 2,7 metri. Cu toate astea, stau pe ganduri sa-mi iau si 2 lansete de 3,2 metri pt lansari mai departate de pe mal.
Lansete recomandate de mine pt pescuitul de pe mal: klick aici

Daca vrei mal si barca, atunci nu faci nimica gresit cu wft never crack big fish 2,7 metri.
La mulinete iti recoman Penn, sunt solide, simple si rezista la mult! Ah, in afara de asta sunt si acceptabile la pret (vezi si Shopul forumului, trebuie doar sa comuti limba pe germana).
Super bune sunt si mulinetele de la Tica, Cybernetic GG100 si cele de la Unicat (Warlock sau Destroyer)
Daca mai ai nelamuriri, dai drumul cu intrebarile.

Si alte pareri sunt bine venite! :saluti:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 16. mai 2012, 18:19

Am uitat de mulinetele Shimano, care sunt excelente, dar si ceva mai scumpe. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

miercuri, 16. mai 2012, 19:46

Multumesc pentru sfaturi, Zoran. Am sa arunc o privire si la o WFT Never Crack Big Fish. nu stiu insa daca gasesc in Romania asa ceva.

Legat de Jenzi, inteleg ca ti-a trecut prin mana aceasta lanseta. Ai spus ca este practic indestructibila - inteleg ca n-ar trebui sa apara surprize neplacute de genul sa se rupa in timpul unui dril cu un somn de 40-50kg? - si ca este rigida - ceea ce din punctul meu de vedere este ok, insa m-ai cam speriat spunand ca inelele sunt sub orice critica....Poti sa detaliezi un pic acest aspect?

Eu am 2 lansete CORMORAN BULL FIGHTER X 2,70M/40.150. S-ar preta pentru pescuitul somnului de talie mare? Mie personal mi se par un pic cam moi...de aceea spuneam ca ma incanta faptul ca acel jenzi este mai rigid.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 16. mai 2012, 20:00

Am avut personal de 2,7 si de 3 metri. La cel de 3 metri a picat ceramica din inelul din varf cind am bagat prima oara firul (l-am lipit).
La cel de 2,7 a picat la al 2-lea inel de sus, in timpul unei recuperari. L-am lipit si pe ala si le-am vindut.

Thomas si-a luat de 3,3 metrii si nu a putut sa tensioneze la pomi sau cu bolovan de grund, ori se rupea mono de 0,40 la valuri, ori se deplasa bolovanul din cauza rigidizi.,,.,., blaaa - RIGIDITATII. (acum am reusit sa pronunt/ sa scriu :doarecapu: )
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

vineri, 25. mai 2012, 22:32

seara buna. am tot cautat zilele trecute sa gasesc WFT Never Crack Big Fish, insa fara succes din pacate. se pare ca magazinele din RO nu se "incumeta" sa comercializeze aceasta lanseta. am dat insa peste Jaxon Eternum Catfish - J A X O N® Fishing Equipment Catalogue, Edition 2009 - catalogul "Rods and poles Jaxon", pag 20. Ce parere aveti?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 26. mai 2012, 04:51

Salut temp,
lanseta este frumoasa, insa in Germania nu o gasesc nici unde. Deci nu pot sa ma dau cu o parere finala... :nunteleg: Ce am observat doar ca scrie "ex Havy". Daca inseamna extra Hevy, atunci este o lanseta f rigida.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

sâmbătă, 2. iunie 2012, 16:34

Salut Zoran. Lanseta cel mai probabil ma voi duce sa o vad saptamana ce urmeaza si ma decid daca o iau sau nu. Si mie imi place tare mult cum arata, insa vreau pun mana pe ea inainte de a scoate niste bani din buzunar. Mi-ar fi fost de folos o parere de la cineva care detine sau a folosit lanseta, insa se pare ca nu este nimeni p'aici pe forum....pacat....

te mai rog cu o parere despre aceasta mulineta: Cormoran BBS 7PiF 5500 - [url=http://www.cormoran.de/co/en/products/beach_reels/bbs_7pif/5,1,62,63,1,1__products-model.htm?ovs_prdrows2=10]Beach Reels - BBS 7PiF[/url] - producatorul spune ca ar fi destinata pescuitului marin si de asemenea si pescuitului la somn. crezi ca e suficient de puternica si rezistenta? (in comparatie cu Penn Spinfiser 950 pe care il recomandai tot aici pe forum, dar pe care nu-l gasesc la shop-urile di RO)

9

luni, 4. iunie 2012, 22:04

nu exista cormoran in lumea asta care sa se compare cu penn 950 ssm in pescuitul la somn
am avut 850 ssm, cumparata la un super pret, apoi am avut nevoie urgenta de bani si am vandut-o.acum rgret. indestructibila

10

luni, 4. iunie 2012, 22:07

sau vezi ca ar zoran doua tica foarte bune la vanzare. daca sunt in stare buna, alea fac fata la orice somn.
:bravo: sau cel putin nu vei putea a vina pe mulineta ca l-ai scapat

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 7. iunie 2012, 22:55

te mai rog cu o parere despre aceasta mulineta: Cormoran BBS 7PiF 5500


Sorry, nu am nici cea mai mica idee despre aceasta mulineta... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com