Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 29. mai 2016, 06:30

5 cp/ 2 t/ un cilindru - in Delta

Va salut
La inceputul lui iunie sper sa ies cateva zile in Delta si ma tot macina o problema: am o pneumatica de 3,2 metri si un motoras de 5 cp/2 t. Planul este sa merg pana la locul unde imi voi stabili tabara (pescuit stationar la crap), iar de acolo sa plec periodic la un clonc, la avat etc...
In aval n-ar fi o problema sa merg vreo 10 km incarcat cu bagaj, dar ma intreb daca inapoi ma va ajuta motorul sau va ceda in urma solicitarii. Am mai facut exact acelasi drum cu un motor de 8 cp/ 2 t, in 2 cilindri si n-a fost nicio problema, ansamblul s-a comportat excelent (atat cat poti emite pretentii de la un 8 cp)

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 29. mai 2016, 14:48

:salut: este foarte mic motorul pt delta :doaaamne: mai ales ca ai si bagaje..nu te juca ca vei face 1 zii pe apa cu el...parerea mea...mai bine iti inchiriezi o barca cu 1 mil pe zii si iti da motor de 15cp in 4 t si economisesti si benzina si timp .. acum 3 ani am mers eu cu un evinrude 25 cp si am facut 3 ore de la murighiol pana in crisan si in 4 zile am consumat 110 l benzina....mi-am schimbat urgent motorul...acum acelasi traseu il fac in max 40min....50cp 4t... Deci parerea mea este ori mergi cu motor macar 15 cp pe pneumatica...ori inchiriezi barca...fir intins :pescuit:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

3

duminică, 29. mai 2016, 17:19

Nu cred ca m-ati inteles
Ma intereseaza daca pot merge in deplasament cu motorasul asta pana unde imi stabilesc tabara. 10 km nu cred sa imi ia mai mult de o ora in aval, problema ar fi la intoarcere.
Intre aceste drumuri, ma descurc onorabil cu 5 cp la ce planuri am eu, nu-mi fac griji

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 29. mai 2016, 17:55

Marian , daca Dunarea nu este mare ( desi dupa aceste ploi cred ca va fi ) te vei descurca cu motorasul tau in amonte daca nu esti foarte incarcat , depinde de barca/model.
Totusi , un motor mai mare care sa-ti asigure o rezerva de putere ar fi indicat de achizitionat in timp - maxim 15cp - depinde cat suporta barca.
Daca vine apa mare si lemne/copaci pe Dunare , recomand sa nu iesi cu ea. Nici eu nu risc cu barca open de 4,8m si motor de 50 cp 4t bigfoot , motor de forta/tractiune din cauza mizeriilor aduse de Dunare.
Si eu plec pe 12 in zona Sfantu-Erenciuc , abia astept .
Oricum , daca apa este tulbure , mai bine pe canale mai limpezi pt.crap , acolo sta belitul. La somn , e alta poveste.

5

duminică, 29. mai 2016, 19:52

Nu cred ca m-ati inteles
Ma intereseaza daca pot merge in deplasament cu motorasul asta pana unde imi stabilesc tabara. 10 km nu cred sa imi ia mai mult de o ora in aval, problema ar fi la intoarcere.
Intre aceste drumuri, ma descurc onorabil cu 5 cp la ce planuri am eu, nu-mi fac griji

Salut, am o honwave T35 cu motor honda 5 cp/4 t si anul trecut am facut cu 500 kg pe ea de la Tulcea pana la Mila 23 , coborare pe Sulina aprox 3 ore si la intoarcere , cu Dunarea in crestere puternica , dar pe canal Sontea si canal 36 aprox 6 ore cu ceva bagaj mai putin , cam 400 kg. Apreciaza tu . :prieteni:
Acum m-am intors de pe Chilia si barca mea cu 5 cai/4t , cu bagaj de pescuit la clonc si cu un Storm de 3 m legat lateral , fara motor, cu 3 pescari ( inclusiv eu in astia 3 ) am facut fata contra Dunarii cu copaci , si ce copaci, cam cu 8-9 km/h.
In conditii de Dunare normala, merg cu 11-12 km/h contra si cu 14-15 km /h in curs.

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »gufisor« (29. mai 2016, 20:00)


6

duminică, 29. mai 2016, 19:53

Marian , daca Dunarea nu este mare ( desi dupa aceste ploi cred ca va fi ) te vei descurca cu motorasul tau in amonte daca nu esti foarte incarcat , depinde de barca/model.
Totusi , un motor mai mare care sa-ti asigure o rezerva de putere ar fi indicat de achizitionat in timp - maxim 15cp - depinde cat suporta barca.
Daca vine apa mare si lemne/copaci pe Dunare , recomand sa nu iesi cu ea. Nici eu nu risc cu barca open de 4,8m si motor de 50 cp 4t bigfoot , motor de forta/tractiune din cauza mizeriilor aduse de Dunare.
Si eu plec pe 12 in zona Sfantu-Erenciuc , abia astept .
Oricum , daca apa este tulbure , mai bine pe canale mai limpezi pt.crap , acolo sta belitul. La somn , e alta poveste.


Daca si tie iti este frica cu Titanicul tau ...... meriti sa-l dai pe jack !!!! :prieteni: :bucuros2:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 29. mai 2016, 20:13

Gabi , prietene , prefer sa-l dau pe Jack in fiecare an de fiecare data cand merg in balta si in fiecare zi cat stau acolo , atat timp cat sunt safe.Tu ai fost dar pe canale.
Cand faci cca. 50 mile /zi pe taietura , bucle , pe senalul navigabil , cu Dunarea umflata , cu copaci si montata este riscant cu orice barca.
Daca nu iti este frica sau nu esti precaut , inseamna ca esti inconstient. Nu tu , vorbesc la general.
Dunarea este plina de curajosi sau inconstienti ...... pe fund !!!!!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 29. mai 2016, 21:00

Salut.Nu am folosit motor termic pe pneumatica,dar am folosit ani de zile un 5cp,adevarat 4t,pe o barca de 4m pescarus si a facut fata cu brio in toate conditiile.Singura problema e sa nu se strice motorul din alte motive nicidecum de la suprasolicitare.De exemplu anul trecut desi schimbasem rotorul la pompa de apa inainte de iesire am avut ghinionul sa iau pe cizma un plastic care mi-a opturat alimentarea cu apa a pompei asa ca rotorul s-a dus naibii pana sa imi dau eu seama ca motorul nu mai scoate apa.Am compromis o partida de pescuit asa ca de atunci am la mine un rotor nou plus o cizma echipata complet.Le aveam si atunci dar stateau frumos in garaj.Sfatul meu este atunci cand folosesti un motor pe care nu-l cunosti sa pleci de la tabara totdeauna in amonte ca in caz de necesitate sa poti revenii la vazle.

9

duminică, 29. mai 2016, 21:44

Gabi , prietene , prefer sa-l dau pe Jack in fiecare an de fiecare data cand merg in balta si in fiecare zi cat stau acolo , atat timp cat sunt safe.Tu ai fost dar pe canale.
Cand faci cca. 50 mile /zi pe taietura , bucle , pe senalul navigabil , cu Dunarea umflata , cu copaci si montata este riscant cu orice barca.
Daca nu iti este frica sau nu esti precaut , inseamna ca esti inconstient. Nu tu , vorbesc la general.
Dunarea este plina de curajosi sau inconstienti ...... pe fund !!!!!


Marius, ai dreptate...dar ai vazut vitezele cu care ma deplasez. Si asa e , pe canale inapoi si din cauza curentului si ca pe acolo nu vin copaci. Acum m-am jucat la Ceatal Chilia in dosul digului de piatra :prieteni: si copacii cum vin dinspre Isaccea se duc direct pe Chilia, putini iau curba pe bratul Tulcea. Lasa , nu mai plange :zambet: ca il dau eu pe Jack :noroc: , de ala batran. Rezolva pe 5 si sa ne vedem sanatosi. :bravo: :prieteni:

10

duminică, 29. mai 2016, 21:45

Salut.Nu am folosit motor termic pe pneumatica,dar am folosit ani de zile un 5cp,adevarat 4t,pe o barca de 4m pescarus si a facut fata cu brio in toate conditiile.Singura problema e sa nu se strice motorul din alte motive nicidecum de la suprasolicitare.De exemplu anul trecut desi schimbasem rotorul la pompa de apa inainte de iesire am avut ghinionul sa iau pe cizma un plastic care mi-a opturat alimentarea cu apa a pompei asa ca rotorul s-a dus naibii pana sa imi dau eu seama ca motorul nu mai scoate apa.Am compromis o partida de pescuit asa ca de atunci am la mine un rotor nou plus o cizma echipata complet.Le aveam si atunci dar stateau frumos in garaj.Sfatul meu este atunci cand folosesti un motor pe care nu-l cunosti sa pleci de la tabara totdeauna in amonte ca in caz de necesitate sa poti revenii la vazle.


Am invatat si eu treaba cu amontele si vâslele acum 2 ani. :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 29. mai 2016, 21:53

Apropo de asta, putin off-topic, stie cineva vreo deosebire (de "power") intre 5CP/2T si 5CP/4T... ca din ce stiu io, caii is cai, nu conteaza cati dinti au... :rizi: .
Da, ca un motor merge altfel ca alt motor, e normal, valabil egal ca-i 2T sau 4T... sau ca n-are acelasi consum... da` ce are asta cu caii? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

duminică, 29. mai 2016, 22:18

Apropo de asta, putin off-topic, stie cineva vreo deosebire (de "power") intre 5CP/2T si 5CP/4T... ca din ce stiu io, caii is cai, nu conteaza cati dinti au...
E vorba de cuplu, parerea mea :gandesc:
Mai exact 5cp/2t te baga in glisaj mai repede decat 5cp/4t, de-aici peceptia, dar caii sunt cai, dupa cum spui :noroc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (29. mai 2016, 22:25)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 29. mai 2016, 22:29

E vorba de cuplu, parerea mea

Cuplu adica forta ori bratu` fortei? :)
Cata, nu vreau sa intru in discutii prea aprofundate, ca notiunea asta de "putere" a motoarelor are atatea "unitati de masura" ca devine destul de aiurea sa incerci sa le unifici... vezi de ex. cazul motoarele electrice.
Ideea ii asa: daca legi un motor de 5CP/2T montat pe o barca cu un "cantar cu arc" de mal si-l turezi la turatia nominala, din documentatia lui, o sa "traga" la fel cu un motor de 5CP/4T folosit la fel, in conditii nominale.
Asa ca unde-i deosebirea?

LE la LE-ul tau: cat de repede accelereaza un motor tine de alte treburi, in special de electronica ce optimizeaza consumul si arderea in motor, ceea ce exista pe multe motoare moderne... da` asta-i cumva altceva decat puterea dezvoltata.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

luni, 30. mai 2016, 08:14

Oricum , daca apa este tulbure , mai bine pe canale mai limpezi pt.crap , acolo sta belitul. La somn , e alta poveste.




bingo
canalul 36, cu incursiuni la clonc atat pe canal, cat si pe dunare
Plus ca anul trecut am avut niste reprize memorabile de avat

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 30. mai 2016, 10:53

2T urca repede in putere maxima , este mai eficient pe distante scurte mai fasnet ,4T eficient la deplasari lungi consum mai mic de carburant mai silentios ,marele dezavantaj in fata lui 2T este ca e mult mai greu,intradevar si eu am simtit in decursul timpului ca un 2T te ridica mai repede sus decat un 4T mai ales cele cu amestec.
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 30. mai 2016, 15:49

Salut.Din punct de vedere teoretic are perfecta dreptate informer cand spune ca 5cp sant 5 cp.In practica din cauza diferentei de vechime cele in 2t care in general sant motoare vechi nu mai au puterea care scrie pe ele.Daca motorul este in toate ,,mintile" lui si ii pui ulei cat trebuie nu prea are ce sa se strice la un motor in 2t.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 30. mai 2016, 18:34

Cu un motor mic ai tendinta sa-l dai la maxim uneori WOT , din instinct sau din necesitate , din acest motiv eu sunt adeptul motoarelor de putere mai mare sa ai rezerva de putere. Daca ii dai ce-i trebuie merge fara probleme , preferatele mele sunt yamaha autolube dar de putere 20-40cp.
Am avut 4t si l-am dat , am luat 2t de 40cp si l-am dat. Diferenta intre ele era cuplu , mult mai mare la 2t , dar si consumul.....
Acum am revenit la 4t de 50cp , un mercury , dar bigfoot , cizma echivalenta cu 115cp , are cuplul cat unul de 2t si consum la jumate.
Vom vedea daca ne potrivim.....
Pe ansamblu , din 10 cp poti merge numai cu 5 , dar invers nu prea.
Fire intinse.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 30. mai 2016, 20:35

Am avut 4t si l-am dat , am luat 2t de 40cp si l-am dat. Diferenta intre ele era cuplu , mult mai mare la 2t , dar si consumul.....

Observ ca si Cata si Marius fac referire la "cuplu".
Mai baieti, ce anume intelegeti de fapt prin "cuplu"?
Puterea unui motor este proportionala cu produsul dintre cuplu si turatie asa ca daca un 2T ofera puterea maxima la, sa zicem, 1500RPM si 4T-ul la fel, atunci au cuplu egal.
Evident, turatia la care randamentul motorului este cel mai bun (deci "scoate" puterea maxima) poate sa difere intre anumite limite asa ca 2T poate sa aiba un cuplu mai mare la o anumita turatie dar mai mic la alta turatie fata de 4T.
Deci? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 30. mai 2016, 20:52

Salut.Total de acord informer.De exemplu toata lumea zice ca la logan care are aproximativ aceiasi putere dieselul are mult mai multa putere.Sant de acord la 2000rpm dar la 5000 se schimba povestea.La barci depinde la ce folosesti motorul,daca vrei sa deplasezi un bac cu un motor cat mai mic ai nevoie de putere la turatie cat mai joasa asa ca alegi elicea cu pasul cel mai mic si eventual motor big foot care are raportul de transmisie mult mai mare,un fel de reductor,daca vrei viteza alegi taman pe dos.

20

luni, 30. mai 2016, 21:05

Observ ca si Cata si Marius fac referire la "cuplu".
Mai baieti, ce anume intelegeti de fapt prin "cuplu"?
Ca si in "cuplu", in 2 ajungi mai repede la "placere".In 4 e mai greu cu "placerea", te mai inhibi, suna bine, arata bine, dar asta nu pot sa stiu daca se merita... :rizi:
:noroc:

Subiecte asemănătoare