Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 23. mai 2016, 08:14

Monturi crap dunare

Dragii colegi de forum, deoacere sunt convins ca printre noi sunt pescari completi asa cum imi place mie sa zic, adica pescuiesc la somn, dar mai prind si cate un crap sau alti pesti, deschid acest topic pentru a schimba ceva informatii. Deci , ce monturi de crap folositi si in ce conditii????

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 27. iunie 2016, 18:38

Chiar daca are trei,sper sa nu primeasca reclamatii;
Specifica unei zone care imi este draga mie, inventie romaneasca as zice, pentru caras mare de dunare si ciortan.
»macinic« a atasat urmatoarele fisiere:

Răspunsuri: 12

Membru din: 1. august 2014

Locație: Sfantu Gheorghe

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 27. iunie 2016, 19:05

Pe langa cele 3 carlige care pot sa raneasca urat un crap/caras, mai e si problema plumbului...in cazul unei rupturi nu se poate elibera.Eu unul percuiesc in ape curgatoare(Olt,Mures)folosesc montura clasica cu momitor si un singur carlig.

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 27. iunie 2016, 20:14

In loc de momitor, care nu prea sta in curent...se foloseste placuta de dunare, turnata, tot din zona aia smechera cred ca vine. Plus ca ti se incurca carligele, daca ai doua sa zic.
Am postat aceasta montura destul de veche , din mai multe considerente.
Plumbul fix inseamna ca montura este cu autointepare.

Răspunsuri: 12

Membru din: 1. august 2014

Locație: Sfantu Gheorghe

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 27. iunie 2016, 20:35

Acum aproape toate momitoarele si plumbii au autointepare...fiind din Bucuresti poti da o fuga la magazinul lui Mitranescu(are si pe site)...sunt niste momitoare cu placuta(in stilul feederelor).Mitranescu pescuind mult pe Dunare ,dupa crap poate sa-ti ofere ceva sfaturi.De obicei e deschis(cel putim pe forumuri).

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 27. iunie 2016, 20:42

ha...ha... nu cred ca face Dan, plumbi de 100g, 120g, 150 g, 200 g pentru dunare , adica gen placuta....in schimb face plumbi pentru clonc pana in 200 g, ca nu are matrita pentru mai mari.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 27. iunie 2016, 20:44

Macinic, imi pare rau sa te dezamagesc, dar aceasta nu-i o inventie romaneasca, ma refer la arici, momaie sau sobolan, sau cum i se mai spune in diferite locatii. Aceasta-i o inventie care a patruns in tara pe filiera ruseasca! Inca de la inceputul anilor 80 eu stiam de ea de la pescari care au avut legaturi prin Rusia, chiar marele Tata Nitu s-a confesat intr-o revista de profil, prin '92-'93, cu ce ravagii a facut el cu asa ceva prin Delta, metoda ce-a invatat-o de la un rus. Bineinteles ca noi am adaptat-o in functie de zona de pescuit, i-am adaugat plumb s-au am micsorat nr. de carlige, etc. Cand am vazut prima data asa ceva, era cu 12 carlige, se arunca cu mana, firul era adunat pe spray sau sticla ...
Legat de pescuit la Dunare, eu pescuiesc destul de simplu, asemanator cu pescuitul la balta ( in zona n-am curent mare, pescuiesc mai mult in barajul de la PF2), adica un plumb gripa de 90 gr., culisant pe fir, pe care-l incarc cu nada si astfel ajunge cam la 130-140 gr. Un carlig nr. 4 la care leg doua boabe de porumb, de obicei S&O, preferabil din cel facut de Meleg, Serbia. Firul este de 0,35, fara inaintas, nu sunt nevoit sa arunc prea tare si astfel nu trebuie sa fortez prea tare in aruncare. :ochi:

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 27. iunie 2016, 20:48

@ nelutu...nu ma dezamagesti deloc, ma bucur ca stii, montura este de prin Braila, adica Tata Nitu, etc. ..intelegi tu...am zis ca am postat aceasta montura din mai multe considerente. :) Cine cunoaste si istoria...inseamna ca se pricepe, bravos.
Unul dintre ele este ca topicul avea multe vizualizari, dar..."nema " comentarii. :)
Uite si niste gripa , de ai mei.
»macinic« a atasat urmatoarele fisiere:
  • gripa__29.jpg (47,68 kB - 58 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2022, 22:07)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »macinic« (27. iunie 2016, 21:00)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 27. iunie 2016, 20:50

Legat de pescuit la Dunare, eu pescuiesc destul de simplu, asemanator cu pescuitul la balta ( in zona n-am curent mare, pescuiesc mai mult in barajul de la PF2), adica un plumb gripa de 90 gr., culisant pe fir, pe care-l incarc cu nada si astfel ajunge cam la 130-140 gr. Un carlig nr. 4 la care leg doua boabe de porumb, de obicei S&O, preferabil din cel facut de Meleg, Serbia. Firul este de 0,35, fara inaintas, nu sunt nevoit sa arunc prea tare si astfel nu trebuie sa fortez prea tare in aruncare.

Mare diferenta mah Nelutu fata de monturile SF de pe balti... cu anouri, opritoare, fluorcarboane, camasi pe textile, pop-up-uri etc. etc. etc. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 27. iunie 2016, 20:56

Unul dintre ele este ca topicul avea multe vizualizari, dar..."nema " comentarii.

Personal m-am abtinut de la comentarii pt. ca experienta mea in pescuitul crapului pe Dunare este aproximativ egala cu zero. :)
Da` daca vrei o parere chiar si-n cazu` asta, mie montura aia mi se pare extrem de urata, io n-as da cu asa ceva... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 27. iunie 2016, 21:20

Mai folosec din cand in cand si ceva de pe aici....
»macinic« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_2AAA.jpg (63,07 kB - 65 ori coborit - ultima oara: 24. aprilie 2022, 12:45)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 27. iunie 2016, 21:32

Mai folosec din cand in cand si ceva de pe aici....

Astea-s mai faine :ochi: ... da` cum stim cu totii, "criteriile de apreciere" ale pestilor nu prea corespund cu ale noastre... asa ca poate aia prima-i "castigatoarea".
Da` pacat c-o iesit Nelutu inainte sa ne explice el din tainele "mecanicii monturii" cu care m-o tinut treaz pe balta ceva vreme... :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 27. iunie 2016, 22:33

Montura cea mai populara este asemanatoare cu cea de pe balti doar ca o faci mai simpla : 1 carlig,vartej,biluta si plumb.
Ca sa ai rezultate notabile trebuie sa stii sa alegi locurile si apoi sa le momesti constant pe durata mai multor zile.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 28. iunie 2016, 11:35

50 m textil 0,30 - 0,50 , la un cap legat de tamburul mulinetei , la capatul celalalt bagi un plumb normal in functie de curent (30-50gr),apoi un varnish (prin care o sa bagi o bucata de scobitoare sa-ti alegi lungimea liniei) , apoi legi direct un ac de 1/0-2/0 (mai rar 2) ,te ancorezi bine dinsus de vagonul de pomi, si arunci sub el !
A si daca vrei pui si un patratel de mamaliga,daca nu ai , ceva porumb cam 3-4 boabe gaurite pe un fir agatat chiar sub carlig ,dac nu ai nimic ...tot aia-i acu pe dunare , dupa ce te saturi de crap faci ca mine si momoul ...te apuci de cloncanit dupa 15-20 ani de crapareala ,din ce in ce clapul pe dunare-i mai rar !!
Asa cum a spus colegul mai sus trebuie bine cautat si bine momit cau cateva zile inainte ! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

carlige, crap, dunare, fire, monturi, pesti mari, somn