Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 19. mai 2016, 20:02

Lansete crap barca dunare

Salut...ceva recomandari pentru un set de 4 lansete de barca , pentru dunare? Ma bate gandul sa imi schimb vechiul set.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 20. mai 2016, 05:13

Salut... ce inseamna lansete crap de barca? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 20. mai 2016, 08:07

Tema asta, nu este usoara...si parerile sunt destul de impartite pe forumuri, bloguri, etc...ca o introducere.

Cerintele privind lungimea lansetei: medie 2,40 m ( pun in paranteza si justificarile personale : uni pescari au ajuns la concluzia ca 2,70 m sau chiar 3,00m ar fi optim; eu nu pot sa ma impac cu ideea asta, deoarece la 2,7 sau 3,00 sunt construite feedere,pikere care corespund tuturor cerintelor) , in plus imi este incomod sa pescuiesc cu lungimile astea ziua, si mai ales noaptea din barca.Cerintele privind sensibilitatea: varf sensibil. Ce inseamna asta? Ma uit la producatorii de lansete si toate lansete au varf sensibil, sau exprimari de genul foarte sensibile la putea ei, etc.Deci, pentru sensibilitate prefer varianta varf fibra de sticla ( este mai sensibil decat cele din carbon ) daca el este construit bine, daca este prea butucanos, iar nu este bine si s-ar putea sa nu simti cand iti mananca patratica de mamaliga :bucuros: Deci, lanseta ar trebui sa o pot pozitiona similar lansetelor de feeder sau picker, adica sa o pot tensiona si sa semnalizeze foarte bine. (nu zic ca nu pot fi si cu varf din carbon,dar varfurile vor avea actiuni diferite ,cel de sticla va fi parabolic, cel din carbon va avea o actiune de varf sau progresiva)
Sa-mi permita sa scot crapi de peste 9 kg , din aia sui de dunare , fara emotii ca-mi pocneste lanseta cand scot un crap dintre butuci :) in coloborare cu un fir cu elongatie controlata si cu un carlig pe masura. ( deci am in vedere amsamblu: lanseta, fir, carlig...mulineta conteaza mai putin , zic eu)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 20. mai 2016, 08:24

Repede in minte nu imi vine decit WFT-urile Never Crack. Sunt si mai sensibile decit cele de 700 sau 1000 de gr.

cele de 400 gr: WFT Never Crack Heavy Spin 240 - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier!

sau mai light, cele de 160 gr: WFT Pilkrute Never Crack Senso Pilk 2,40m 50- 160g - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier!

Sunt ieftine, rezistente la transport, varful de fibra, dupa parerea mea optimale. Eu as opta ptr cele de 400 gr. :noroc: Daac intra unul de 2 m ... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 20. mai 2016, 08:44

Chiar nu e usoara tema, sa fie si moale si tare, si sensibila si puternica, si toate astea intr-o lungime redusa. :rizi:


La Decathlon exista seria Boat C si Boat S facute pentru pescuit din barca, pe mare. Se inscriu in cerintele postate. Deasemenea, anul acesta au scos si seria Senseatip 5 si 9, mai evoluate, blank de carbon, doua varfuri de fibra de sticla de puteri diferite (pina in 130 de grame), inele OK. O constructie asemanatoare cu un feeder scurt, XH.


Sau, daca se merge pe ideea de bete clasice de crap, sunt lansetele tip 3G, scurte, numite si bete de stalking, facute pentru pescuitul itinerant. De exemplu Prologic COM are de 240 cm, JRC Stealth de 260...

6

vineri, 20. mai 2016, 08:48

Jaxon shaddow boat...cred ca asa se numesc
De mult timp caut o asa jucarie, puternica pe talon si cu varful sensibil si la cele mai fine trasaturi
Mi-am luat doua bucati, par destul de fragile, mufare spiggot...nu-s fragile deloc, am pescuit cunele si de pe mal, lansand cu putere naditori mari, de 60 de grame, incarcati bine de tot

Mie mi se par suficient de puternice pentru pescuitul crapului in agatatura, dar si suficient de sensibile pentru pescuitul la mamaliga

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 20. mai 2016, 09:26

De la Jaxon....care ar fi mai indicata, sau ce face una si ce face cealalta :Lanseta Colmic Stern XF (200g) versus Jaxon Silver Shadow Boat Power(50-150g) ?
Ma bucur ca nu sunt singurul care vede gama WFT, a se preta si la pescuitul din barca la crap.
De la WFT, ma incanta modele Never Crack Senso Pilk 2.40m 50-160g si 20-120g, fiind never crack.......sunt ceva avantaje, dar asta trebuie testat, pus mana pe ele, etc.( or fi prea slabe cele de 20-120g?)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 20. mai 2016, 10:07

lansete shakespeare 210 ,okume,210-240 max , 2 segmente ,tot ce am incercat mai lung in 20 ani ...probleme..ori nu inteapa eficient,ori rupe ,ori trage mult sub barca si rupe varful ...si cel mai greu daca nu poti lungi drilul de frica butucilor este greu de prins in minciog...
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 20. mai 2016, 14:02

colmic Calibra - am pescuit cu variant de 2.7 m si sunt geniale pentru crap mare

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 20. mai 2016, 17:06

Salut.Nu pot sa te sfatuiesc ce sa cumperi dar pot sa spun cu ce pescuiesc eu si pescuiesc numai din barca pe dunare si numai in agatatura.Am renuntat de peste 20 de ani la lansetele puternice si am optat exclusiv pentru finete,lansete 2.10, actiune 10-30g ,pentru ca din barca nu trebuie sa arunci mult,lanstele sint din compozit ,cea mai buna este un balzer topaz care rezista cu brio de 25 ani si care ma convins sa le achizitionez si pe celelalte cat mai aproape de caracteristicile ei.Am avut tot felul de lansete speciale pentru crap dar in timp am observat ca majoritatea trasaturilor le am la balzer,pe care l-am achizitionat intamplator de la un tip din obor ,sa ii dea Dumnezeu sanatate ca el m-a convins sa o iau.Dupa aia la cativa ani am luat un cormoran cu caracteristici asemanatoare si am vazaut ca astea 2 fac diferenta atunci cand crapul mananca foarte slab.Cand trage tare nu conteaza ce lanseta ai dar cazurile astea sant destul de rare.Referitor la puterea ei am reusit sa scot un crap de 15 kg pe apa mare si din copaci.Daca crapul a reusit sa fuga in craci poti sa ai si macara ca tot nu-l mai acoti de acolo.

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 20. mai 2016, 18:08

Teo....zi-ne si noua cu ce scoti crapalaii din butuci. Shakespere...Shakespere...dar exact de care.
Referitor la lansetele Colmic Calibra: am pus mana pe ele....am pus si pe portofel si cam atat. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Am impresia ca au actiunea lenta indoindu-se pe toata lungimea blancului , dar poate ne lamureste cineva ce detine comorile astea. :) ce actiune au. A ....si trebuie sa fie bune si la ciortani si la dihanii, dulapi, sau ceva crapi mai rasariti.

Referitor la lansetele comercializate de Decathon, nu le cunosc, daca sunt modele noi, nu au "rewiew-rile "pescarilor, dar sper sa le pot vedea si om vedea.
Referitor la lansetele Balter topaz: actiune 10-30g??? sau putere 10-30 g???? Sau cat zice producatorul ca poti arunca cu plumbi de greutatea aia ???? Ca si la batranele germina scrie producatorul ceva si ea poate altceva.
BUN Rewiew. !!!!!!

Acum sa va zic si eu Rewiew-ul meu la Lansetele Jaxon Silver Shadow Power Tip,2.40m,2segmente.
- varf foarte sensitiv, poti pescui si la harjanca cu ele, deci este foarte o.k. ca sensibilitate;
- primul tronson este construit astfel: o parte fibra de sticla plina, cu inele cu un singur picior, light, 6 bucati , dupa care carbon si inele cu doua picioare.
- lanseta flexeaza mai repede in partea unde este fibra de sticla, iar pentru adevarata iei putere nu pot inca sa ma pronunt , pentru ca trebuie testata sub sarcina ca blancul sa intre putintel in lucru . ( sper sa revin si cu impresiile ulterioare aici)
- atentie la transport cu ele.

Laseta WFT, NC, pilk, 50-160 g are de asemenea o constructie speciala fata cele de mai sus, si pe langa faptul ca trebuie vazuta sensibilitatea , abia astept eu si Gabi sa o vedem ce poate.

12

sâmbătă, 21. mai 2016, 06:58

Atatia ani de zile piata a fost extrem de saraca in lansete de barca
Iar acum...e greu de ales


Ce-i drept, pentru o lupta care-pe-care cu un crap mare in butuci, tot pe calibra as miza, nu isi are rostul comparatia cu jaxon. Inca sunt la nivelul.in care pentru dunare prefer jucariile care tin putin mai.mult la tavaleala. Pentru noi, astia cu barci mici, e greu sa le duci grija lansetelor pretentioase cand te cari cu atata bagaj pentru o zi de pescuit

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »marian_popescu« (21. mai 2016, 07:03)


macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 21. mai 2016, 07:22

Asta asa este.....mariane;
M-am uitat si la Decathon, unde surpriza... :) Au cam fugit lansetele de pescuit marin de pe stocuri.... :) In principiu au aceiasi constructie cu un varf sensibil , sau doua varfuri, sau unele modele cu trei varfuri, dar parerea mea personala , este aceasta :(cu un plus pentru Jaxon pentru ca este alcatuita doar din doua bucati) aceste lansete cred ca fac fata la pesti de talie mica si medie, adica se poate pescui excelent pesti de talie mica si medie. Cam ce ar fi pentru mine talia asta : pesti de 2kg, 5kg ...la ceva mai impanat s-ar putea sa fie ceva probleme cu aceste lansete.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 21. mai 2016, 13:14

De feederele astea ce stiti: Lanseta Feeder Spro Dome Gabor Carp Fighter Boatfeeder XH 2.70m/50-170g, si celelalta din gama asta.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

15

sâmbătă, 21. mai 2016, 21:15

@Macinic

Ba eu cred ca fac fata si la pesti mari. Nu-i chiar genul de lanseta pe care sa o infigi in abdomen si sa te lasi pe spate,dar nici chiar feedere nu sunt

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 22. mai 2016, 07:00

@Macinic

Ba eu cred ca fac fata si la pesti mari. Nu-i chiar genul de lanseta pe care sa o infigi in abdomen si sa te lasi pe spate,dar nici chiar feedere nu sunt


Pai ....hai sa vedem ce pot lansetele astea mariane, impreuna , sa lamurim subiectul.

Jaxon....putere:50-150 g
WFT......putere:50-160 g
Undiță Pescuit în Mare Senseatip 5 240/2 CAPERLAN: vârf mediu: 40 - 80 g.

Colmic Calibra...putere:70..300g
WFT...............putere: 100...400g

Uite ce zic eu, exista o legatura intre puterea lansetei si rezistenta firului utilizat . Pentru pescuitul din barca la dunare se practica stilul HIT&HOLD. Daca pui fir cu rezistenta mai mare decat cea a lansetei , rupi lanseta, deci este mai indicat ca rezistenta firului sa fie mai mica decat cea a lansetei.Si atunci ce rezistenta a firelor trebuie sa aiba aceste lansete?? Rezistenta la nod...nu liniara.

17

duminică, 22. mai 2016, 15:11

Cand pescuiesti la Dunare in agatatura, oricum pui fir peste rezistenta de rupere a lansetei, pentru rezistenta la abraziune
Ca daca judecam asa...s-ar putea sa nu pui fir mai gros de 0.30 nici macar pe calibra

Iar asta cu hit & hold suna mai mult a teorie. Daca ar fi asa, de ce nu am pescui cu bete de somn sau troling?

A scris cineva mai sus ca da la finete...de multe ori detaliile astea fac diferenta
Eu am doua seturi de mulinete pregatite pentru crap pe Dunare: niste okuma dyna drag cu 0,35 si o pereche de shimano navi xta egipate cu 0,5 sau 0,6 (nici nu mai stiu)

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 22. mai 2016, 16:34

Draga marine...acum ceva timp am vb. cu Cristi. Vad ca avem cunostinte comune.
Ce valori dau producatorii de fire de pescuit ca ar fi rezistenta la abraziune a firelor pe care le comercializeaza?????? ( doar exprimarea :rezistent la abraziune ...sau au si valori declarate a acestei rezistente la abraziune????)
Poti pune linistit si fir de 0,60 pe lansetele cu puterea reala si declarata de 40...150 g, dar sa ai grija , zic eu sa faci forfacul mai subtirel, ca atunci cand ai ceva dihanii , sa se rupa forfacul eventual si sa nu te trezesti ca pocnesc lansetele :prieteni: . ( rupturi la fire de 0.40 inca mai sunt pe dunare...si de aici incepi sa-ti faci socoteala cu puterea lansetei).
Si iti mai dau un exemlu: pe batranele germina ,care au fost supra fortate in conditii reale de pescuit , hingherite, aruncate prin porbagajuri, trantite pe jos, dar nu am auzit nici una sa se rupa, pentru ca are o constructie speciala, in schimb de fineturile astea am ceva dubii si in siguranta se pescuieste asa cu lansetele astea: rezistenta firului trebuie sa fie de max. 7 ori puterea vergii.La fir te gandesti si la forfac cum am explicat.
Personal...sunt curios sa vad WFT-ul, 50-160g,100-400g, ca de astea de mai sus, m-am cam lamurit.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 22. mai 2016, 16:43

din clasa premium, ptr cine si le permite mai sunt si prologic fast water. Sunt o nebunie dar la 3m. am pescuit cu ele si le-am umblut de bale :)
Eu pescuies cu balzer magna 30- 130 g si 2 feedere de la siweida care imi sunt foarte dragi, au 3 varfuri 60 - 180 g. Nu amgasit pana acum situatie pe care sa nu o acopere!

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 22. mai 2016, 17:02

Daca sunt de 3.00 m zic eu ca au capacitate mai mare de a prelua socurile fata de una de 2.40m sau de 2.10m.
Sper sa nu gresesc si nici nu ma supar daca ma corecteaza cineva , ca si eu mai gresesc.
A si dupa parerea mea personala, la feedere se regaseste urmatoarea situatie in practica: dunarea vine cu ragalii multe, cu pufi de plop, care se pun pe fire; Acestea au inele mici..si incep probleme, pentru ca trebuiesc curatate firele; Daca pui fir gros , ca dam din barca....probleme ( deci trebuie sa fie musai feeder boat, sau piker boat pentru ca acestea au inelele un pic mari, fata de cele clasice)

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »macinic« (22. mai 2016, 17:19)


Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

dunare, lansete, pescuit la crap, somn