Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 22. mai 2016, 20:26

Salut.Eu nu stiu cum puteti sa dati cu lansete de 3m din barca,mie si aia de 2,4 mi se pare lunga.Cand aduci pestele langa barca daca lanseta este lunga trebuie sa ridici mult varful lansetei ca sa poti baga pestele in minciog si nu mai ai nici un control pe lanseta asa ca poti sa o rupi usor,sau sa mai ai un partener in barca cu un minciog cu coada foarte lunga.Mie imi place sa fac singur toata treaba si din cauza asta prefer lansete scurte sa o pot controla cu o singura mana si in mana celalta am un minciog tot cu coada scurta .Unul din cei mai buni pescari de crap pe dunare pe care i-am cunoscut e Valerica Marauta din Galati de la care am invatat meserie,sa-i dea dumnezeu sanatate.De la el am invatat ca lanseta trebuie sa fie cat mai fina,sa poti sa vezi cand crapul migaleste la mamaliga,sa-l surprinzi tu pe el ca altfel e aproape imposibil sa-l mai scoti din ragalii,si o mulineta cu o frana foarte buna,care sa dea drumul la fir totdeauna la greutatea la care a fost reglata,fara socuri.In 90% din cazuri trasatura unui crap mare se rezuma la o miscare de maxim cativa cm la varful lansetei,iti trebuie ceva antrenament ca sa-l intepi exact cand e cu mamaliga in gura.De asemeni mamaliga trebuie sa fie cat mai moale sa reziste in carlig maxim 30 min muncesti mult pentru ca trebuie sa pui mereu mamaliga dar si satisfactiile sant pe masura.Lansete putine,maxim 4 ca sa poti sa ai grija de ele sa nu stea degeaba cu carligul gol pe fundul dunarii.

22

duminică, 22. mai 2016, 20:30

Balzer magna sunt foarte ok
Cand caut un fir rezistent la abraziune, le evit pe cele recomandate pentru casting, adica pe cele moi, maleabile. Firele mai tari, mai rigide sunt de obicei mai rezistente, atat la tractiune cat si la abraziune
In locuri curate, cum ar fi intinsurile, cred ca se poate scoate peste frumos si cu 0,25...dar unde-s locurile alea fara agatatura sa mai tina si peste?
Eu prefer de la 0,35 in sus. Daca ar fi sa aleg o singura dimensiune, as merge cu incredere pe 0,4


In rest, cred ca ne place sa complicam cam tare lucrurile
Cui ii plac germinele, sa dea cu germine. Pentru mine, sunt niste bete care au farmecul lor, dar totusi depasite. Trantite prin portbagaje...saracele bete...dar ce vroiai sa se sparga? Inelele din sarma?

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 22. mai 2016, 20:52

Eu am ramas foarte incantat de WFT....probabil cu gandul la vechile germina si probabil ca folosesc si la clonc tot WFT. :)

24

duminică, 22. mai 2016, 21:49

BIG LIKE momaul pentru felul in care ai descris cum trage crapul
Toata lumea crede ca daca e crap de dunare, trebuie sa zboare lansetele de pe suporti! Daca vrei actiune...mamaliga moale la carlig si geana pe varfuri

Macinic, nu te gandi ca numai tu esti fan scule vintage, eu chiar pescuiesc de pe mal cu 4 dam-uri telescopice, din fibra de sticla, 3,3 metri, cred ca au 20 de ani. Si Cristi stie cat imi placeau betele lui alea vechi din fibra de sticla (are balzer, silstar etc)
Aaa..era sa uit: intreaba-l pe cu ce bete dadea taica-su pe dunare si ce pesti a scos cu ele. Iti spun eu: doua dam-uri telescopice, de 2,10 s 10-30 de grame, le are si acum

Wft nu le stiu, pe aici nu se aduc, si eu am fost tentat sa mi le iau
Dar am gasit jaxon si chiar cred ca e ceea ce imi trebuie. Blancul rezista, nu imi fac griji. Nu le-am pescuit inca decat in pescuitul.de pe.mal si au rezistat la.aruncari in forta cu naditori de 60 de grame incarcati la maxim

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »marian_popescu« (22. mai 2016, 21:56)


teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 23. mai 2016, 07:54

Sa stai la ancora in barca sa te uiti in 4-5 varfuri la 5m distanta in loc de max 3m , sa ai sub 0,40 pe tambur mai bine-ti ei si un grtarel :ciao: decat sa astepti clapul ,scoti montura dupa 10-15 min si mamaliga e tot in carlig - e vartoasa , scoti montura dupa 5 min si e gol carligul e moale !,
:gandesc: si tot ma gandesc ..cum e sa stai domle in picioare intr o braca cu un clap de 5-6 kg, cu o linie sub 0,4 , cu o beldie peste 3m,adus langa barca sa-l convingi sa intre intr-o gaura de 80cm unde-i vede si plasa!! :bravo: :apl: Marfa! adevarat sportiv ! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

macinic

Biban

  • Autorul acestui subiect este »macinic«

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 23. mai 2016, 08:08

Eu, cum sunt mai vintage, imi plac lansetele mai vintage, pentru ca nu imi dau emotii la crapi vintage si nici la somni vintage. :) :) :) :)

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 23. mai 2016, 10:44

Eu, cum sunt mai vintage, imi plac lansetele mai vintage, pentru ca nu imi dau emotii la crapi vintage si nici la somni vintage. :) :) :) :)
:rizi: :rizi: :rizi:


In cazul asta, majoritatea lansetelor mei heavy, vintage sau nu, corespund. :rizi:
Cum nu se pune accent pe greutate, echilibru si alte fineturi, ci doar sa fie rezistente, lansetele din fibra sau compozit sunt excelente pentru asa ceva. Indicatiile cu intervalul de greutate recomandat e foarte aproximativ in schimb la ele, nu prea merita bagat in seama.
Si aici se pescuieste din ce in ce mai mult din barca, de pe mal in locuri salbatice, pe rauri mici si pline de agataturi si tot mai multa lume se orienteaza dupa bete scurte de crap. Cand e vorba de 3 metri, oferta e bogata, la 2,7 deja e mai restransa, la 2,4 e chiar dificil de gasit ceva, sau e foarte scump.
Acum cativa ani, cand tot ce inseamna bat de crap avea sau 3,6 sau 3,9 metri, cei care cautau lansete mai scurte se orientasera spre Shimano Beastmaster XXH, 50-100 grame.
Cum am citit ca variantele tip heavy feeder ies din discutie datorita inelelor, lansetele clasice de crap mi se pare alegerea cea mai OK. Dar, cum spuneam, cu restrictiile referitoare la lungime. Personal, folosesc doua Daiwa Shinobi Slim Power modulare, 2,9 sau 3,2 metri, in functie de talon, cu precizarea ca in majoritatea cazurilor pescuiesc de pe mal, in locuri unde o lanseta mai lunga m-ar incurca la lansare si una mai scurta ar fi problematica in momentul cand pestele vrea sa intre in butucii din fata mea. Ma gandeam la inca doua de 2,7, dar cum am doua Shimano Nexave de 3 metri luate pentru somn, le voi folosi si la crap.


O paranteza privitoare la produsele Decathlon - in zona in care stau, 90% din oferta magazinelor de pescuit e axata pe pescuit marin, asa ca o buna bucata de vreme am fost obligat sa folosesc produsele lor. Au lucruri bune si lucrui proaste, ca orice producator, si, intr-adevar, pina nu le incerci, e greu sa-ti dai seama care in care categorie se inscrie. :rizi:
In plus, ceea ce era intr-adevar enervant, ca sa pastreze pretul constant, schimbau des producatorul, si te pomeneai cu un produs pe care l-ai folosit cu un an in urma cu rezultate bune, ca da rateuri anul acesta. In schimb, au garantia de 2 ani la majoritatea produselor si le schimba/repara sau ramburseaza fara comentarii.
Lansetele de crap scoase anul acesta sunt OK si au un nou fir, Line Abrasion, l-am pus pe feedere, se comporta foarte bine. Peletele de nadit sunt proaste. :rizi:
Iar un "prieten" a macelarit crapii de pe un rau din apropiere cu o baterie de 4 combouri de Decathlon vandute sub denumirea de "Set lure essential tele", telescopice, 2,4 metri, actiune mi se pare 40-60 grame. Cel mai mic crap prins avea pe la 5 kg, cel mai mare undeva la 20. Asta din urma l-a eliberat, ca era prea greu de carat, ceilalti au sfarsit fara exceptie, in tigaie. Vreo 50 la numar, in ultimii doi ani. :nervos:
Un detector costa cat ansamblul bat+mulineta, iar rod-pod-ul, cat toata bateria la un loc. :doarecapu:


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 23. mai 2016, 21:23

Salut.Si eu am ramas cu ideia ca tot lucrurile vechi sant mai bune.Am de exemplu 3 mulinete shina cu un singur rulment care merg impecabil de mai bine de 25 ani .Am avut 4 dar una mi-a luat-o un carap cu lanseta cu tot acum cativa ani in rarele ocazii cand am pescuit de pe mal.In anii astia am incercat o multime de mulinete singura care mai functioneaza este o okuma legend cumparata acum 15 ani dar nici aia nu mai e ce a fost.Despre cele noi,ce sa spun, o roaba de rulmenti .A si era sa uit ce scrie pe lansete(10-30g) nu are nici o legatura cu ce poate sa faca lanseta si se refera doar la greutatea pe care o arunca cel mai bine lanseta.Din barca nu ai nevoie de plumbi foarte grei,eu am pescuit totdeauna cu plumbi de 50g,pe care lansetele de max 30g il arunca fara probleme si 40m dar nu este nevoie decat de 10-15 m ,uneori mult mai putin.Prima lectie pe care am invatat-o de la profesorul galatean a fost ca niciodata sa nu arunc decat pe directia de curgere a curentului altfel daca pescuiesti in agatatura este aproape imposibil sa nu agati montura de vreo structura din apa.Poate o data o sa povestesc cum mi-am luat-o la lectia asta ca si acum imi e rusine cat de ,,nestiutor eram"

29

marți, 24. mai 2016, 05:50

Shina fabrica in korea
Ghici cu ce mulineta dau eu la clonk: silstar rxb 60
Chiar acum am pus ochii pe un set de 4 silstar telescopice de 300 de grame

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

dunare, lansete, pescuit la crap, somn