Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »junior9007«

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 4. mai 2016, 15:36

Coleman adjustable two mantle

Salutare,tocmai m-am pricopsit cu un felinar ca cel din titlu,felinar ce a venit insotit de 2saculet(fitile)isi 0.5 l kerosen.Saculetii am vazut eu cum sta treaba cu ei.cum se monteaza ,dar intrebarea mea este daca din colegii care au un asemenea agregat cunoaste cineva daca se poate folosi un alt fel de combustibil.Am tot google-it dar nu am gasit vreo info in acest sens.Kerosen am cautat pe piata interna dar nu am gasit.Poate s-o gasi sub alta denumire?Am gasit pe la chinezi saculeti de rezerva,dar sunt conditionati de cantitate(5000,10000,etc).Asta nedumerire o am si daca printre noi e vreun cunoscator,astept cu nerabdare sa ma lumineze.Multzam.
...cogito ergo sum.

2

miercuri, 4. mai 2016, 17:32

detin asa ceva si am folosit o perioada, imediat dupa "revolta"din ''89 cand nu se gaseau lanternele care le avem astazi la dispozitie, iar un Petromax de genul asta era aur - cu doua Petromaxuri si 2 litri de benzina luminam toata noaptea 50m de mal la Izbiceni :)
si cu asta ti-am raspuns si la intrebarea ta arzatoare, da foloseste cu succes benzina, pe mine ma tinea 1 litru de benzina o noapte de vara si crede-ma ca face o lumina orbitoare si arhisuficienta
in Delta, gaseam dimineta strat gros de 5cm de tantari prajiti, langa el :)
reprezinta o sursa foarte buna de lumina in expeditiile mai lungi de o zi, pentru ca nu ai nevoie de curent si incarcator, doar benzina si fitile. - se poate si gati pe el daca ai accesoriile necesare !
fitile gasesti la piata de rusi sau in magazinele de profil daca cauti dupa fitile Petromax - vezi ca sunt pe marimi dar merge oricare ar fi, in schimb, ai grija mare la sticla pentru ca nu vei gasi (eu mi-am adus pe comanda si am rezerve la Petromaxul meu :bucuros2: )

  • Autorul acestui subiect este »junior9007«

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 4. mai 2016, 19:05

Multumesc pt raspuns.Nu pun la indoiala cele scrise de tine Adi ,dar am totusi o retinere in a folosi benzina,din cauza ca agregatul meu nu este modelul la care se pot folosi combustibili alternativi.O sa incerc,sper sa nu faca boooom
...cogito ergo sum.

4

miercuri, 4. mai 2016, 19:10

Incearca cu o benzina mai slaba sau o gazolina mai buna....si stingatorul langa tine.... :prieteni:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 4. mai 2016, 19:26

Salut.......am eu modelul mai vechi . Pe linga faptul ca se gaseau greu fitilele alea frumoase , daca ai pus mana pe benzina ...nu cred ca mai prinzi peste.Plus ca trebuie sa apesi pe ceva regulat ca scade presiunea .Eu , am renuntat dupa cateva partide sa folosesc asa ceva.Intr-o perioada foloseam asta : pentru lumina de noapte la cort sau lansete : baterie de masina + lampa de masina. Bateria ti-o alegi in functie de cat stai la pescuit............altii vin si cu generatoare de curent dupa ei, daca stau o saptamana.
Acum am doua baterii de 110 Ah + lumina led ( la barca) care consuma putin + suplimentar lampa auto ( daca este cazul) .
Orice decizie ai lua, sper sa-ti foloseasca ce am scris.Lampa este super , doar ca atentie daca pui mana pe benzina, schimbi fitile....presiune.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 4. mai 2016, 20:24

Salut.Kerosenul se foloseste in aviatie elicopterele merg cu asa ceva.Cum in Buzau este scoala de aviatie pe vremuri aprindeam focul cu asa ceva.Este un fel de gaz lampant dar mai gras.Am folosit in felinare dar scotea cam mult fum.Daca scrie kerosen eu nu as folosi benzina pentru ca e mult mai inflamabila.Am si eu un petromax facut in Germania in 1936 dar nu m-am gandit niciodata sa-l aprind il pastrez ca piesa de muzeu,tocmai pentru ca nu am stiut cu ce combustibil trebuie folosit.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 4. mai 2016, 20:49

Lampa asta vad ca functioneaza cu : Coleman gaz......si cu benzina fara plumb , avand doua tipuri de combustibili.
Eu la lampa mea , model mai vechi foloseam Benzina 95 , functiona perfect.
Producatorul recomanda folosirea ei la rulote, la jucat carti noaptea, altele.....atentie cu ea la pescuit.

Răspunsuri: 13

Membru din: 31. mai 2015

Locație: Craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 4. mai 2016, 21:53

kerosen

Sal,eu folosesc mai multe aparate care merg cu kerosen,si il cumpar din Danemarca(cc 45 euro / 20l)La noi similar este gazul lampant dar nu este la fel de fin ca cel special fabricat pentru aparatele care care merg pe kerosen.Eu am doua incalzitoare pentru barca sau cort,marca Zibro,dar sunt mai multi producatori cu modele similare.Petrolul lampant lasa un miros pe cand kerosenul(Zibro petroleum sau KaminX petroleum)ard curat daca lampa sau soba functioneaza corect.Oricum trebuie folosite in locuri bine ventilate,chiar daca arderea este aproape curata.Am si o lampa Petromax Rapid 828,un aragaz Coleman 424f parca,dar sincer folosesc doar cele doua sobite din comoditate,restul sunt doar de colectie.Lampa trebuie aprinsa cu atentie pentru a functiona corect,cel mai important este preincalzirea arzatorului,dar gasesti pe youtube multe filmulete.Deci daca nu ai posibilitatea sa cumperi din Europa kerosenul (Zibro brennstoff 41 euro/20l in Germania)recomand gaz lampant,dar nu alt combustibil,deoarece se vor infunda rapid duzele.
Coleman,in alta ordine de idei,foloseste un combustibil propriu cu denumirea Coleman sau benzina,verifica atent cu ce functioneaza lampa ta.

O seara buna,