Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 2. mai 2016, 09:33

Balta X, nu pot sa divulg locul

O partida scurta pe o balta noua. Am ajuns pe balta la ora 16 si am stat pana a doua zi la 11. 4 pesti si o trasatura puternica ratata. 2 kg, 7 kg, 11 kg si 42 kg. Cu o zi inainte, colegul meu de pescuit a prins 20 (DOUAZECI) de somni intre 7-70 kg. Multi de 40-50, doi de 70, putini mici. Cum lansa, cum avea trasatura. Noaptea a scos betele pt ca era rupt de oboseala de la atatea drilluri. Stiu, pare pescareasca, dar e un vis devenit realitate. Pescuit doar cu carasi, aviz amatorilor de ficat, mate si alte tampenii! O balta in care stiau ca este somn, dar s-a prins doar accidental de pescarii de crap. Revin cu poze

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 2. mai 2016, 12:29

Felicitari ptr capturi. :zambet: Un asemenea loc de pescuit chiar nu merita divulgat. In pozele ce le postezi ar fi bine sa fie cat mai putine indicii despre locul respectiv... altfel :nervos: :pescuit:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 2. mai 2016, 12:30

:)
felicitari. am vb si eu cu prietenul tau. intr-adevar o partida de vis!
Mai rar asa ceva!

4

luni, 2. mai 2016, 14:06

Foarte tare balta !
Felicitari ptr. Capturi si eliberare !
Un asemenea loc trebe tinut secret altfel se duce pe "p**a" tot !

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 2. mai 2016, 14:25

Felicitari Raul! :apl:
Intradevar, mai rar asemenea partide. Tine-o tot asa, esti pe drumul cel mai bun :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 2. mai 2016, 20:55

Foarte tare! Felicitari! Eu visez de ani la asa partida. :apl:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

7

marți, 3. mai 2016, 05:28

Balta Y , nu are peste / somn dar tot nu va spun locul.

Sunt unii care o dau cu secretomania in extrem. Nu fa poze sa nu se vada stalpii, copacii, dealurile, cladirile ... etc. Oricum este o balta privata, supravegheata in care somnii se elibereaza 100% . De ce sa nu se divulge locul ? Nu ca ar interesa pe prea multi. Cel care este interesat afla ptr ca nu poate sta ascuns un astfel de loc . Proprietarul vrea promovare si castig. A fost doar o observatie la subiect, sper sa nu se supere cei care se incadreaza. :prieteni:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 3. mai 2016, 09:21

:salut: Astea sunt figuri ,, nu pot sa divulg locul,, vezi doamne ce filozofie..:)) asta ii ca si acei pescari care au intro zii bulan si incep ...,, stii...nu pot sa iti spun cu ce am dat ,, de parca pestii trag numai la nada inventata de ei.... :doarecapu: :doarecapu: mai e vorba aia..,,Prost sa fii noroc sa ai,, :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 3. mai 2016, 10:42

:salut: Astea sunt figuri ,, nu pot sa divulg locul,, vezi doamne ce filozofie..:)) asta ii ca si acei pescari care au intro zii bulan si incep ...,, stii...nu pot sa iti spun cu ce am dat ,, de parca pestii trag numai la nada inventata de ei.... :doarecapu: :doarecapu: mai e vorba aia..,,Prost sa fii noroc sa ai,, :noroc:


Darius, imi pare rau, dar si eu vad la fel ca si Raul situatia! Si respect aceasta dorinta de a nu divulga locul, chiar daca este pe incinta.
Si va spun si de ce... si Gufi si Darius, cand ati prins, nu ati postat ncii unde, nici pe forum si nici pe FB. De ce? Parerea mea este, ca sa va pastrati apele si locatia ptr voi.

Raul insa, posteaza poze frumoase si un video cu eliberarea, si nu doreste dezvaluirea locatiei oprobabil ptr a avea si urmatoarele partide liniste...

Darius, cunosc situatii cand si de pe particular s-au furat pesti cu sacii. Oameni care se cred si se dau pescari sportivi, dar care nu se opresc de la nimica si telul or este sa prinda cit mai mult si sa vanda... astfel de "pescari" sunt peste tot! Asa cum prea bine sti, unii traiesc din vanzarea de peste, cu toate ca e ilegal ceea ce fac ei. Si nu s-ar da inapoi nici sa fure de pe incinte private, sau sa loveasca pestele in cap chiar la finalul drilului, nu cu mana, ci cu boata, si sa spuna ca a murit in drill... doar ca sa nu-i dea drumul! Si astfel de "pescari", care de fapt sunt gunoaie ale societatii, sunt in stare sa prinda si pui de lebada si sa friga sa vada ce gust au... asa, de plictiseala, printre partide :doarecapu: si nu conteaza daca e pui, de lebada, sau alta pasare salbatica sau daca aceasta e ocrotita de lege, si se pedepseste cu puscarie.

Si de astfel de oameni neoameni trebuie sa ferim locurile bune, locurile care tin peste, locurile de care ne putem bucura pescuind sportiv.

Gasesc foarte ok postarea lui Raul si respect punctul sau de vedere in privinta divulgarii locatiei. Cum am mai spus, oriunde, pe orice apa, pozele se pot in asa fel face sa nu se recunoasca locatia exacta! Ar fi culmea sa dam si coordonatele gps, si altii sa vina pe pusa masa.
Si in plus de asta, Raul a divulgat deja multe chestii interesante, care ar putea ajuta pe multi pescari de somn, sa caute si ei ape noi si promitatoare, sa gaseasca locuri de vis si in Romania:
- s-a stiut ca in apa este somn, s-au prins accidental somni la rame
- nu se pescuia pina acuma cu caras sau alti pesti vii
- nu pescuiti la stationar cu "ficat, mate si alte tampenii"

Sunt convins ca montura folosita sau echipamentul nu il tine secret, insa asta chiar nu intereseaza pe nimeni? Chiar nu vrea nimeni sa incerce si sa caute locuri noi, si sa pescuiasca si la stationar? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 3. mai 2016, 10:46

"Prost sa fii, noroc sa ai" Nu e f frumos! Parca nu era cu jigniri...

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 3. mai 2016, 10:49


12

marți, 3. mai 2016, 10:57


Si va spun si de ce... si Gufi si Darius, cand ati prins, nu ati postat ncii unde, nici pe forum si nici pe FB. De ce? Parerea mea este, ca sa va pastrati apele si locatia ptr voi.

:


Chiar e parerea ta. :bucuros2: Imi pare rau daca crezi ca am ascuns unde am prins. Chestia e ca nu am prins asa cum cred unii, altii. Eu am pescuit accidental in alta parte decat in zona Galati. Si am invitat pe mai multi sa vina in zona. Dar ... e zona grea si nu se poate lauda prea multi cu capturi . Doar cativa . :prieteni:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 3. mai 2016, 11:04

Balti unde se prind somni , accesibile( bineinteles ca veti elibera ce prindeti ): balta Oltenitei : pe unde trec eu cand ma duc la dunare, se pescuieste civilizat, paza, etc;
Balta: Pupaza , idem ; si bineinteles Tancabesti, dar este mai greu accesibila ;
Moara Vlasiei, etc.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 3. mai 2016, 11:10


15

marți, 3. mai 2016, 11:20

Balti unde se prind somni , accesibile( bineinteles ca veti elibera ce prindeti ): balta Oltenitei : pe unde trec eu cand ma duc la dunare, se pescuieste civilizat, paza, etc;
Balta: Pupaza , idem ; si bineinteles Tancabesti, dar este mai greu accesibila ;
Moara Vlasiei, etc.

:bravo: :apl: :apl: :apl: :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 3. mai 2016, 11:20

Montura OS. E facuta de mine cu o idee geniala luata de aici, de pe forum. Bat de carbon de la Decathlon folosit pt zmee. Are 1,7 m. Am optat pt un forfac scurt de 30-40 cm deoarece voiam sa am carasul la suprafata. La montura asta pot folosi un forfac de 1.7 m daca vreau sa imi prezint carasul si la adancime. E o montura f versatila, avand o raza mare de actiune. Desfasoara pe apa un cerc cu diametrul de 3,4 m plus cat mai are forfacul. Pt plantarea monturii am folosit metoda celor 2 lansete. Carasi cat palma. Montura asta poste tine si crap de 1,5 kg

17

marți, 3. mai 2016, 11:21

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »gufisor« (3. mai 2016, 11:33)


Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 3. mai 2016, 22:32

"Prost sa fii, noroc sa ai" Nu e f frumos! Parca nu era cu jigniri...

:salut: nu este jicnire...este un proverb :noroc: :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. mai 2016, 22:33

:salut: ai perfecta dreptate Zoran din toate punctele de vedere...mai ales cu lebada :rizi: :rizi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 4. mai 2016, 06:24

:salut: ai perfecta dreptate Zoran din toate punctele de vedere...mai ales cu lebada :rizi: :rizi:


Darius, pare de ras, dar e de-a dreptul tragic! Astfel de oameni sunt in stare sa distruga tot, tot ce le sta in cale, si asta nu doar pe salbatic, ci si pe incinte private. Asa ca, grija mare cu locurile bune :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare