Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

miercuri, 4. mai 2016, 23:58

Are si un dezavantaj fata de macara,nu poti prezenta momeala in suprafata :drac2:


Poti florine, daca deplasezi plutitoarele la 1/3 a batului dinspre plumb, atunci montura os se transforma in macara, cu un forfac corespunzator. Plutitorul dinspre plumb poti sa-l pui transversal, nu in lungul tijei.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (5. mai 2016, 00:06)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 4. mai 2016, 23:59

Din bastoane plutitoare de piscina dintr-un fel de spuma, cam 8 ron / 1,5 m , au diametru de vreo 60 mm si le faci cat vrei de lungi ptr greutatea momelii tale. Doar ca se cam imbiba cu apa pe masura folosirii.



Daca se imbiba cu apa nu prea e bine....... :gandesc:

43

joi, 5. mai 2016, 00:01

Tot plutesc , doar ca se imbiba....dar la 2-3 iesiri poti sa le schimbi.
»gufisor« a adaugat urmatoarea poza:
  • 1.GIF

44

joi, 5. mai 2016, 00:06

Are si un dezavantaj fata de macara,nu poti prezenta momeala in suprafata :drac2:


Poti florine, daca deplasezi plutitoarele la 1/3 a batului dinspre plumb, atunci montura os se transforma in macara, cu un forfac corespunzator.

Adevarat

45

joi, 5. mai 2016, 00:07

Plutitorul dinspre plumb poti sa-l pui transversal, nu in lungul tijei. Si atunci ai o basculare cu el ca si ax.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 5. mai 2016, 00:29

Tot plutesc , doar ca se imbiba....dar la 2-3 iesiri poti sa le schimbi.


Ceva ma face sa cred ca eu am ales varianta mai ok......astea din polistiren nu se imbiba cu apa.Le cumpar de la OBI si costa putin 1,5 euro unul cred :noroc:

47

joi, 5. mai 2016, 00:37

Eu mi-am facut din spuma de la resturi de panouri sandwich de 100 mm. Le-am taiat dreptunghiulare si rotunjit in bormasina. Vopsite si lacuite nu au moarte si le faci la ce marime vrei sa-ti tina momeala. Si nu costa.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 5. mai 2016, 09:22

Cu aceste monturi un prieten pescuieste pe Somes cu rezultate, in zone in care apa ai impresia ca sta , cu un curent f slab. Daca folosesti un forfac de 20 cm ai carasul la suprafata. Am folosit 1 baston plutitor( 9,90 lei la Decathlon) din care mi-am facut 4 monturi. Nu s-au imbibat de apa incat sa ma deranjeze in vreun fel. Le-am lasat libere pe batul de carbon dar mi-au facut probleme, deplasandu-se pe bat si asa ca le-am fixat cu silicon. Am avut si eu cu bile de polistiren dar sunt prea vizibile pe apa si vine lumea sa vada ce si cum. Acum am din spuma albastra, bat negru, discretie maxima

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 5. mai 2016, 10:08

Mane, am folosit-o cu carasi de 300-400 g maxim. Dar cred ca tine si crap de 1 kg. Bat plutitor folosit pt invatacei la inot

50

joi, 5. mai 2016, 10:35

Depinde de cat timp le folosesti, la soare si imbibate in apa, vor incepe sa se exfolieze, sa se destrame, dar sunt convenabile si le schimbi. Am patit-o si eu cu deplasarea plutitoarelor si le-am cusut in 2-3 puncte cu teava de PVC electrice. E mai bine cu bolovan si un fir de rupere...e si economic si ecologic. Cum te descurci cu transportul la lungimea de 1,7 m ?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (5. mai 2016, 10:41)


  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 5. mai 2016, 12:57

Lansetele adunate au 1,55. Le pun langa bete pe scaunul din dreapta, las scaunul pe spate si sanatate

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 5. mai 2016, 22:05

Moara Vlasiei 2 este balta cu somni punctabili si... nu putini. Caldarusaniul si Valea Vlasiei tin somni punctabili dar nu stiu conditiile de pescuit. Nici Snagovul nu-i de neglijat. Chiar si Lacul Tineretului are cel putin 6 somni trecuti de 50KG (au fost initial 14 dar s-au mai ratacit cativa cand erau puiuti de pana in 15Kg acum mai bine de 10 ani). Si exemplele ar putea continua.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 5. mai 2016, 22:28

Pe Caldarusani si pe Valea Vlasiei nu se poate pescui noaptea , din cate stiu eu.
Moara Vlasiei 2 tine somni destul de mari, care mananca cu usurinta cate un crap de 2 kg ,dar mie personal mi-ar fi dificil de pescuit la somn pe balta asta.

54

vineri, 6. mai 2016, 05:21

Distractie mare pe la voi pe acolo , frumos, dar tot Dunarea ... e mama lor. Pe salbatic e frumusetea .

Chiar daca ati fost niste draguti , tot nu va pot divulga locul de la balta Y.

:bravo: :prieteni: :prieteni:

55

vineri, 6. mai 2016, 08:13

Chiar daca ati fost niste draguti , tot nu va pot divulga locul de la balta Y.

Multumim ....dar locul de la balta X il poti divulga? :zambet: (am glumit) :prieteni:

56

vineri, 6. mai 2016, 08:16

INFO PTR. Cei din zona.....O balta care are somn mare,cica ar fi Cristur.........scuze de greseli scriu de pe telefon

57

vineri, 6. mai 2016, 08:19

'Multumim ....dar locul de la balta X il poti divulga? :zambet: (am glumit) :prieteni:

Raul e cu drepturi depline. Contacteaza-ti vecinul. :prieteni:

58

vineri, 6. mai 2016, 08:21

INFO PTR. Cei din zona.....O balta care are somn mare,cica ar fi Cristur.........scuze de greseli scriu de pe telefon

:bravo: :prieteni: :prieteni:

59

vineri, 6. mai 2016, 08:25

Macinic, Trif Florin, Eugen, ....etc asta inseamna sa fii coleg pescar. Etc a fost cu speranta ca suntem mai multi . :bravo: :prieteni: :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

60

vineri, 6. mai 2016, 16:58

INFO PTR. Cei din zona.....O balta care are somn mare,cica ar fi Cristur.........scuze de greseli scriu de pe telefon

:bravo: :prieteni: :prieteni:

................am plecat in zona :https://youtu.be/uvSQB4QpiPw :buaaaah: :pescuit: :limba:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare